• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej wzbudziły kontrowersje

Piotr Kallalas
28 lutego 2024, godz. 13:00 
Opinie (382)
Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia istnienia. Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia istnienia.

Czy Politechnika Gdańska powinna świętować 120-lecie swojej historii? Wątpliwości ma poseł Kacper Płażyński, który wskazuje, że uczelnia winna nawiązywać do dziejów po 1945 r., a więc polskiej instytucji. Władze Politechniki Gdańskiej odpierają zarzuty, zwracając uwagę między innymi na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku.



Czy Politechnika Gdańska powinna obchodzić 120-lecie nawiązujące również do okresu sprzed 1945?

Politechnika Gdańska w tym roku organizuje obchody 120-lecia uczelni, która zainaugurowała nauczanie 6 października 1904 r. pod szyldem Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku. Ze świętowaniem 120-lecia historii nie zgadza się Kacper Płażyński. Poseł podczas konferencji zwracał uwagę, że obchody nie powinny nawiązywać do okresu sprzed 1945 r.

- Jest to niedobra relatywizacja historii oraz jest to niebezpieczny trend wpisujący się w ogólnopolski trend brania odpowiedzialności na nasze barki za czyny, z którymi my, Polacy, nie mieliśmy nic wspólnego. Przed 1945 r. w tym miejscu działał szereg uczelni. To były prawnie  oddzielne instytucje, w których Polacy, czy to w czasach pruskich, czy w czasach Wolnego Miasta Gdańska, nie tylko byli źle traktowani, ale również prześladowani, a w końcu zakazem NSDAP i władz niemieckich, nazistowskich w Gdańsku, nie mogli być studentami na tej uczelni - wyliczał poseł Kacper Płażyński

"Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu?"



Poseł zwrócił się w liście do rektora z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Jednocześnie argumentuje, dlaczego władze uczelni powinny świętować polskie karty historii uczelni.

- Zastanawiamy się, dlaczego w tym roku, pierwszy raz w historii tej uczelni, stara się do tego korpusu tradycji Politechniki Gdańskiej włączyć niestety brunatne tradycje niemieckiego imperializmu. Nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. W 2005 r. uczelnia słusznie z dumą świętowała swój 60. jubileusz. Mamy być z czego dumni, PG jest jedną z najważniejszych, polskich uczelni. Ma wybitną kadrę naukową i świetnych studentów, wygrywamy międzynarodowe konkursy, mamy szereg patentów konkurujących na światowych rynkach. Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu i niemieckiego imperializmu, za czasy, kiedy polskiego studenta po prostu gnębiono? - dopytuje Kacper Płażyński.
Poseł poinformował również, że prof. Janusz Rachoń, były rektor uczelni, odmówił wejścia do komitetu obchodów 120-lecia. Obecny Rzecznik praw i wartości akademickich PG wystosował list do Senatu w tej sprawie, w którym sprzeciwia się takiej formie obchodów.

Za 100 dni matura 2024. Co zmieni się na egzaminach? Za 100 dni matura 2024. Co zmieni się na egzaminach?

Gdańsk to miasto o skomplikowanej historii



Władze Politechniki Gdańskiej odrzucają zarzuty wystosowane przez posła i zwracają uwagę na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku oraz potrzebę budowania wspólnoty ponad podziałami.

- Jedną z najważniejszych misji Politechniki Gdańskiej jest służenie społeczeństwu. W opinii absolutnej większości naszej społeczności oraz władz uczelni budowanie wspólnoty możliwe jest tylko wtedy, gdy odbywa się ponad podziałami, zwłaszcza politycznymi. W mieście o tak skomplikowanej historii jak Gdańsk jest to szczególnie ważne, bez względu na dany okres w historii miasta i uczelni. Obowiązkiem i powinnością środowiska naukowego jest budowanie zgody, a nie szerzenie konfliktów i podziałów - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy uczelni.
Jak wyjaśnia, nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie - obchody upamiętniające rok 1904 r. odbywają się co 10 lat.

- Dlatego też, respektując historię miasta i Pomorza, zdecydowaliśmy o uczczeniu obchodów
nie tylko samej Politechniki Gdańskiej, ale też ciągłości rozwoju myśli technicznej w naszym
mieście. Podobnie zresztą jak miało to miejsce w historii najnowszej, po przemianach ustrojowych, gdy w 1994 r. - przy aprobacie władz miasta oraz autorytetów naukowych, w tym historycznych - obchodziliśmy 90-lecie uczelni, a kolejne obchody odbywają się od tamtej pory co 10 lat - dodaje Maciej Dzwonnik.

Władze uczelni wskazują, że dekret z 1945 r., który ma być mylnie nazywany dokumentem powołującym uczelnię, informuje o przekształceniu Politechniki Gdańskiej w polską, państwową szkołę akademicką.

Sprzątający łazik wśród najlepszych projektów ETI Sprzątający łazik wśród najlepszych projektów ETI

"Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii"



Poniżej prezentujemy również opinię byłego rektora oraz ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta, który argumentuje decyzję uczelni.

- Nauka i edukacja nie znają granic geograficznych i czasowych, a służyć mają całej ludzkości, bez względu na podziały historyczne i ideologiczne. Jedną z podstawowych misji uczelni jest służenie społeczeństwu, rozwiązywanie problemów, które najczęściej mają wymiar globalny. Do tego niezbędne jest budowanie wspólnoty ogólnoludzkiej. Szczególną rolę w tym procesie, ze względu na złożoność historii, odgrywać może i powinna Politechnika Gdańska. Powołana w 1904 r., kiedy Polski nie było na mapie Europy, jako uczelnia pruska, będąca potem uczelnią Wolnego Miasta Gdańska, a następnie niemiecką, została przekształcona dekretem z 1945 r. w polską uczelnię techniczną - Politechnikę Gdańską. Ciągłość zapewniają nie tylko piękne budynki i renoma uczelni przedwojennej, dzięki której już od 1945 r. dyplomy ukończenia uczelni uznawane były na całym świecie, ale także wybitni ludzie (m.in.: prof. Jerzy Doerffer, prof. Witold Nowacki, prof. Bronisław Bukowski), byli studenci - Polacy Politechniki Wolnego Miasta Gdańska -czytamy w oświadczeniu.
Obchody 120-lecia są pewnego rodzaju kontynuacją, bo do całej historii uczelni nawiązaliśmy po raz pierwszy po zmianach politycznych w Polsce, w 1994 r., obchodząc wówczas jej 90. rocznicę. Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii. Politechnika Gdańska musi łączyć, a nie dzielić. Łączyć tych, którzy byli z nią związani w różnych okresach jej dziejów, pochodzących z różnych państw, mieszkających w różnych miejscach globu. Obchodziliśmy potem 100., a następnie 110. rocznicę. Od 20 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Historia Politechniki Gdańskiej stanowi więc część naszego wspólnego dziedzictwa europejskiego, w myśl motta naszej uczelni: "Historia mądrością - przyszłość wyzwaniem - dodaje prof. Edmund Wittbrodt. .

Miejsca

Opinie (382) ponad 10 zablokowanych

  • Musi się trochę douczyć, bo nie jest to pierwsza taka rocznica, gdyż te obchody są organizowane od 1994 (1)

    gdy Rektorem był prof. Edmund Wittbrodt. Co więcej wtedy ojciec Kacpra sam uczestniczył w tych obchodach jako ówczesny Wojewoda Gdański!

    Ale to już tylko polityka, o czym świadczy gest prof. Janusza Rachonia, który nie chciał wejść do komitetu obchodów, mimo że sam jako rektor w latach 2002 - 2008 świętował w 2004 roku obchody 100 lecia Politechniki Gdańskiej, choć co prawda wymógł, by nazywały się one wbrew datom rocznym "100 lat politechniki w Gdańsku, 60 lat Politechniki Gdańskiej" (Dla niekumatych - Politechnika Gdańska pod tą nazwą powstała w 1945 roku, a więc w 2004 roku mieliśmy 59 lat Politechniki Gdańskiej)

    • 6 5

    • 60 lat Politechniki Gdańskiej

      Kolego! To był jubileuszowy rok akademicki 2004/2005. Świętowaliśmy 100 lat politechniki w Gdańsku (był ich wiele) oraz w roku 2005 - 60-cio lecie Politechniki Gdańskiej. Materiały z tego jubileuszu dostępne w Bibliotece Głównej PG.
      Pozdrowienia
      Janusz Rachoń

      • 0 0

  • Politechnika Gdańska powstała jako Technische Hochschule Danzig

    czy się to panu posłowi podoba czy nie. Gdańsk ma tysiącletnią historię i nie można wymazywać jej części.

    • 6 4

  • "Ciągłość myśli technicznej" miast Gdańska utożsamiać z obchodami 120 lat istnienia PG?

    Bez przesady. PG w polsce istnieje od 1945 roku kropka. Zaczynają robić w Polsce i w szkołach czystkę historyczną. Wykreślają z programów szkolnych wszystko co było związane z Niemcami w tym złym i dobrym znaczeniu. W dobrym? a było takie?

    • 4 4

  • Politechnika

    Dzielenie to znak rozpoznawczy PiSu i P. Płażyńskiego.Podążając za jego niby logiką, to Polska istnieje od kiedy?Też od 1945 czy od wyjścia radzieckich wojsk? Może dopiero od 8 lat gdy jedyny Polak władzę przejął??

    • 5 2

  • Ooo Płażyński się obudził? Czyżby to w marcu miała nastąpić jego coroczna wizytacja Trójmiasta?

    • 4 2

  • Fałszowanie historii.

    Nie można nieudolnie zaprzeczać faktom. Data od kiedy istnieje PG jest znana tak samo jak data urodzin każdego z nas, jak data budowy wielu budowy różnych obiektów historycznych.Idąc tokiem myśli pana Kacpra to Zamek Krzyżacki w Malborku należałoby zburzyć a nie odbudować po zniszczeniach wojennych.

    • 1 2

  • (1)

    takie płacze tylko w polsce. jak wam się nie podoba że gdańsk był bardzo związany z niemcami na przestrzenii historii to przeprowadźcie się do białegostoku... ups, tam też historia rozpościera się na inne mniejszości narodowe z którymi nie zawsze byliśmy w dobrych stosunkach. może Łódź? ta sama bajka.

    polacy są mistrzami robienia z siebie żałosnych ofiar.

    • 3 1

    • Nie był związany

      lecz był okupowany przez niemców. A jak ci ta prawda historyczna nie odpowiada, to spadaj za Odre, i to daleko.

      • 0 0

  • posel P chodzi bez zadnej zenady po ulicach zbudowanych przez niemcow. Czy nie ma wyrzutow sumienia?

    gdy milczal uszedlby kiedys za medrca

    • 2 3

  • Uczelnię tworzą zawsze naukowcy i studenci, budynki to tylko dodatek.

    Technische Hochschule tworzyli przede wszystkim profesorowie i studenci którzy byli przede wszystkim Prusakami.
    Technische Hochschule została praktycznie zlikwidowana w 1945 roku wraz z ewakuacją kadry naukowej i księgozbioru, i przekształceniem budynków w szpital wojenny.
    Politechnika Gdańska powstała po objęciu władzy nad Gdańskiem przez Polskę w 1945 i była tworzona przez tworzyli profesorowie z Politechniki Lwowskiej i Warszawskiej. W związku z tym nie ma żadnego powodu aby mówić o ciągłości historycznej tej uczelni. W 2005 roku władze uczelni miały więcej przyzwoitości i obchodziły po prostu 60-lecie powstania uczelni, zamiast dopinac sobie cudzą historię i zasługi.

    • 7 0

  • Historia mądrością - przyszłość wyzwaniem... PG sie stacza kłamstwem

    Prof. Wittbrodt nie zauważa, tak jak z resztą większość dużych ludzi z PG, jak PG zwłaszcza niektóre Wydzial... (kaszle) Chemii. Kłamliwie i poza oficjalnym konkursem zatrudniają póladiunktow, potem adiunktów..., bo polityka ... 120 lat jestem ciekaw, czy takiej tradycji też się trzymano w tamtych czasach... zamiast świętować wypadałoby pracować zgodnie z prawem... ręka rękę myje ... zajmijcie się sprzątaniem, a nie imprezą...

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jemioła nie jest:

 

Najczęściej czytane