• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

4 PO...mysły

Marek Cygański
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów do 230, zniesienie imunnitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. To pomysły Platformy Obywatelskiej.

Partia ta rozpoczeła kampanię zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ustrojowego. Aby mogło do niego dojść, potrzeba ich 500 tysięcy. Wczoraj przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami obok fontanny Neptuna, przy punkcie zbiórki podpisów. Niestety, wielkim nieobecnym był lider partii Donald Tusk, którego obowiązki zatrzymały w Warszawie.

- Zaczęliśmy w niedzielę i już zebraliśmy w Gdańsku 2 tysiące podpisów - chwalił się lider PO w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- To wypowiedzenie wojny klasie próżniaczej. Nasze propozycje mają rozpocząć zmianę państwa na lepsze. Liczymy, że właśnie na Pomorzu zbierzemy najwięcej podpisów - mówił poseł Platformy Sławomir Nowak. Jego zdaniem byłoby idealnie, gdyby referendum udało sie połączyć z wyborami parlamentarnymi 2005.

- Senat jest czasami nazywany izbą kropki i przecinka - twierdził Nowak, który parlamentarzystą jest od kilku miesięcy.

- W Radzie Miasta Gdańska jest obecnie 34 radnych. Przed reformą było ich 60. Nie wpłynęło to na jakość pracy rady - argumentował z kolei Paweł Adamowicz.

W trakcie akcji przechodniom rozdawano "niebieskie książeczki". Można w nich znaleźć tekst przygotowany przez Donalda Tuska, kronikę Platformy Obywatelskiej, deklarację ideową oraz notki biograficzne czwórki liderów partii. - Senat należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać prezydentowi, wzmacniając tym samym jego uprawnienia - napisał w "niebieskiej książeczce" Tusk.

- Jestem zdecydowanie za utrzymaniem Senatu. Przy obecnym poziomie kultury legislacyjnej, istnienie izby wyższej jest niezbędne, bowiem gwarantuje jakość uchwalanego prawa - mówi marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwraca jednocześnie uwagę, że w tej kadencji Senat przygotował 6 tysięcy poprawek, a 85 procent z nich, zostało później uwzględnione przez Sejm. - W ten sposób posłowie przyznali się po prostu do błędu. A Senat ma jeszcze możliowość występowania z inicjatywą ustawodawczą. Korzystaliśmy z tego prawa 20 razy - podkreśla Pastusiak. Pytany o to, czy jego obecne stanowisko nie jest sprzeczne z propozycjami likwidacji Senatu, przedstawianymi przez SLD w trakcie kampanii wyborczej w 2001 roku, marszałek stwierdził: w programie wyborczym kolicji SLD-UP z przed trzech lat nie ma ani słowa o zniesieniu Senatu. Przyznaję, że z taką propozycją występowała część posłów lewicy.

Na stronie internetowej Sojuszu można znaleźć program wyborczy. W części pod nazwą "Aktywniejsza, mniej kosztowna władza" za najważniejszy punkt uznano zmniejszenie liczby ministerstw oraz urzędów centralnych, agencji i funduszy. O Senacie ani słowa.

Z propozycjami Platformy Obywatelskiej nie zgadza się też niedawny lider tego ugrupowania, obecnie poseł niezależny. - Nie można kierować się tylko kryterium czy coś jest drogie i może być tańsze. Najtaniej rządziłaby jedna partia, a jeszcze lepiej - monarchia - mówi "Głosowi" były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zarzuca on dwóm postulatom PO niespójność.

- Jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Dają one szansę wyboru swojego przedstawiciela przez około 100 tysięcy wyborców. Kandydaci mieliby wówczas szansę dotarcia do każdego z nich. Jednak zmniejszając liczbę posłów tworzymy okręgi od 300 do 400 tysięcy wyborców. Czyli mechanizmy wyboru pozostaną te same, liczą się pieniądze na kampanię - podkreśla Płażyński.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się również z argumentem że zmniejszenie liczby posłów poprawi jakość ich pracy. - Zmniejszyła się liczba radnych pomorskiego sejmiku. Czy zwiększyła się przez to jakość? Przecież sejmik jest zakładnikiem radnego Kurskiego - stwierdził Maciej Płażyński.
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (129)

  • nie galluxie, nie widzę sprzeczności - senat i jego rola dublują się z rolami administracji prezydenckiej (akurat u nas w kraju obie są do kitu - vide buble ustawowe). senat więc jest zbędny - do prawidłowego funkcjonowania państwa wystarczy prezydent jako ciało czuwające nad poprawnością tworzonego prawa .

    • 0 0

  • Gallux,

    oj z tą pamięcią chyba coś nie tak u ciebie. Przecież określenie "częściowo" oznacza tylko tyle, że 2 z 4 reform WSTRZYMANO i dokładnie zrobili to OSOBIŚCIE Łybacka i Łapiński. Wstrzymano również dość daleko zaawansowane działania odnośnie dostaw ropy z Norwegii (ale to inny temat).
    To są konsekwencje działalności towarzyszy ia nie AWS.
    Co do immunitetu - a do czego on teraz służy? Do migania się przed odpowiedzialnością za zwykłe przestępstwa (kradzieże, jazdę po pijaku, oszustwa i malwersacje, korupcję)? Przecież to chore!

    • 0 0

  • no to proszę wyraźnie powiedzieć, że ma być to ustrój prezydencki

    i nie masz stracha powierzyc swojego losu szuji kłamcy pijusowi??

    a co ty na to, ze referendum nie może zmieniac ustawy zasadniczej jaką jest konstytucja?

    to raz

    a dwa, że wyniki referendum nie są wiążące dla sejmu, który w zwykłym głosowaniu może spuścic do s****za cały projekt??

    • 0 0

  • baja
    Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.
    Od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej.
    Postępowanie karne wszczęte wobec osoby przed dniem wyboru jej na posła ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu. W takim przypadku ulega również zawieszeniu na ten czas bieg przedawnienia w postępowaniu karnym.
    Poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. W takim przypadku nie stosuje się przepisów ust. 2 i 3.
    Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
    Szczegółowe zasady pociągania posłów do odpowiedzialności karnej oraz tryb postępowania określa ustawa

    immunitet ma chronić posła i co złego widzisz w ustawie??
    tak jest wszędzie
    a kto chroni posła przed odebraniem immunitetu w sprawie karnej??
    koledzy z klubu
    kolegów trzeba zmienić a instytucje immunitetu zostawić

    • 0 0

  • Gallux,

    nie motaj, bo się zadusisz.
    Skoro było możliwe wprowadzenie Konstytucji zgodnie z projektem SLD, to można również wprowadzić poprawki do Konstytucji. Nie jestem prawnikiem i nie mam czasu na wyszukiwanie odpowiednich paragrafów. Jednak jest niemożliwe, by produkt Kwacha miał pozostać na wieki.

    • 0 0

  • baja
    OK
    wprowadzajmy sobie poprawki jak zwykli badziewiacy
    jedno ale
    konstytucja jest fundamentem państwa
    na nim opiera sie ustrój i nasze prawa i obowiązki
    jak zaczniesz manipulować przestawiać ściany nośne, zamiast betonu dasz gruz doprowadzisz tylko do KATASTROFY BUDOWLANEJ

    a poza tym
    kto kuźwa twierdzi, ze PO jest nieomylna?
    chyba jedyna gilowska

    • 0 0

  • gallux nie system prezydencki - jak do tej pory prezydent ma obowiązek czuwać nad poprawnością stanowionego prawa - to że tego nie robi to osobna sprawa.

    owszem - referendum nie jest narzędziem do zmiany konstytucji, ale też opisywana akcja nie jest referendum a jedynie zbieranim podpisów pod inicjatywą ustawodawczą. nie za pieniądze publiczne więc nie wiem dlaczego się tak zacietrzewiasz - ktoś za swoją kasę robi jakąś akcję - to trochę tak jakbym Tobie powiedział, że te komputery dla dzieciaków to pod publiczkę zbierasz.

    dla mnie to jest test na kilka rzeczy - po pierwsze jeżeli uda się zebrać dużo podpisów to będę wciąż miał nadzieję, że w tym kraju coś się może jeszcze zmienić (że jest "ciążenie" w dobrą stronę), po drugie zaś obserwuję stosunek polityków do tych pomysłów - jak ktoś jest krytyczny (w sposób podobny do Twojego) to dla mnie sygnał, żeby daną osobę wrzucić do szuflady ćwok, nie głosowac (o dziwo większość już tam jest z innych powodów).

    kolejnym aspektem takiej akcji jest wymiar edukacyjny - ględząc na trybunach sejmowych niespecjalnie mają szansę przedstawić i przekonać społeczeństwo do jakichś pomysłów

    • 0 0

  • a czemu to PO nie ogłosi potrzeby ograniczenia administracji państwowej i samorządowej??
    tu jest źródło zła
    zwłaszcza w samorządach
    ale tam siedzą dziesiątki tysiecy wyborców PO i niezbyt porecznie piłować gałąź na której sie SAMEMU BAAAARDZO WYGODNIE SIEDZI
    próżnując ile wlezie he he he he he
    oczajdusze wy oczajdusze

    • 0 0

  • grisza
    ty chyba w Polsce od niedawna??
    prezydent wetuje buble legislacyjne jako ostatni opornik po drodze do wejścia ustawy w życie
    biopaliwa choćby
    pardon sorry pażałujstia ale nie bardzo masz argumenty na swoje tezy

    • 0 0

  • " a jedynie zbieranim podpisów pod inicjatywą ustawodawczą"

    powtórze ci konstytucje
    inicjatywe ma sejm senat prezydent
    czy PO nie moze zebrac 95 posłów i zainicjowac taki ruch?
    może może
    ale PO CO??
    IGRZYSKA SIE ZACZEŁY A CHLEB MOŻE BEDZIE

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane