• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

4 PO...mysły

Marek Cygański
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów do 230, zniesienie imunnitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. To pomysły Platformy Obywatelskiej.

Partia ta rozpoczeła kampanię zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ustrojowego. Aby mogło do niego dojść, potrzeba ich 500 tysięcy. Wczoraj przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami obok fontanny Neptuna, przy punkcie zbiórki podpisów. Niestety, wielkim nieobecnym był lider partii Donald Tusk, którego obowiązki zatrzymały w Warszawie.

- Zaczęliśmy w niedzielę i już zebraliśmy w Gdańsku 2 tysiące podpisów - chwalił się lider PO w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- To wypowiedzenie wojny klasie próżniaczej. Nasze propozycje mają rozpocząć zmianę państwa na lepsze. Liczymy, że właśnie na Pomorzu zbierzemy najwięcej podpisów - mówił poseł Platformy Sławomir Nowak. Jego zdaniem byłoby idealnie, gdyby referendum udało sie połączyć z wyborami parlamentarnymi 2005.

- Senat jest czasami nazywany izbą kropki i przecinka - twierdził Nowak, który parlamentarzystą jest od kilku miesięcy.

- W Radzie Miasta Gdańska jest obecnie 34 radnych. Przed reformą było ich 60. Nie wpłynęło to na jakość pracy rady - argumentował z kolei Paweł Adamowicz.

W trakcie akcji przechodniom rozdawano "niebieskie książeczki". Można w nich znaleźć tekst przygotowany przez Donalda Tuska, kronikę Platformy Obywatelskiej, deklarację ideową oraz notki biograficzne czwórki liderów partii. - Senat należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać prezydentowi, wzmacniając tym samym jego uprawnienia - napisał w "niebieskiej książeczce" Tusk.

- Jestem zdecydowanie za utrzymaniem Senatu. Przy obecnym poziomie kultury legislacyjnej, istnienie izby wyższej jest niezbędne, bowiem gwarantuje jakość uchwalanego prawa - mówi marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwraca jednocześnie uwagę, że w tej kadencji Senat przygotował 6 tysięcy poprawek, a 85 procent z nich, zostało później uwzględnione przez Sejm. - W ten sposób posłowie przyznali się po prostu do błędu. A Senat ma jeszcze możliowość występowania z inicjatywą ustawodawczą. Korzystaliśmy z tego prawa 20 razy - podkreśla Pastusiak. Pytany o to, czy jego obecne stanowisko nie jest sprzeczne z propozycjami likwidacji Senatu, przedstawianymi przez SLD w trakcie kampanii wyborczej w 2001 roku, marszałek stwierdził: w programie wyborczym kolicji SLD-UP z przed trzech lat nie ma ani słowa o zniesieniu Senatu. Przyznaję, że z taką propozycją występowała część posłów lewicy.

Na stronie internetowej Sojuszu można znaleźć program wyborczy. W części pod nazwą "Aktywniejsza, mniej kosztowna władza" za najważniejszy punkt uznano zmniejszenie liczby ministerstw oraz urzędów centralnych, agencji i funduszy. O Senacie ani słowa.

Z propozycjami Platformy Obywatelskiej nie zgadza się też niedawny lider tego ugrupowania, obecnie poseł niezależny. - Nie można kierować się tylko kryterium czy coś jest drogie i może być tańsze. Najtaniej rządziłaby jedna partia, a jeszcze lepiej - monarchia - mówi "Głosowi" były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zarzuca on dwóm postulatom PO niespójność.

- Jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Dają one szansę wyboru swojego przedstawiciela przez około 100 tysięcy wyborców. Kandydaci mieliby wówczas szansę dotarcia do każdego z nich. Jednak zmniejszając liczbę posłów tworzymy okręgi od 300 do 400 tysięcy wyborców. Czyli mechanizmy wyboru pozostaną te same, liczą się pieniądze na kampanię - podkreśla Płażyński.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się również z argumentem że zmniejszenie liczby posłów poprawi jakość ich pracy. - Zmniejszyła się liczba radnych pomorskiego sejmiku. Czy zwiększyła się przez to jakość? Przecież sejmik jest zakładnikiem radnego Kurskiego - stwierdził Maciej Płażyński.
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (129)

  • stawiam teze
    w Polsce nie ma jeszcze póki co ustroju w pełni demokratycznego
    jest sejmokracja biurokracja frustracja i POkracja..

    • 0 0

  • z histroii senatu w Polszcze

    1669
    Szlachta strzela do senatorów rozgniewana ich matactwami podczas elekcji królewskiej

    co wy na to??
    może dać prawo posłom strzelania do senatorów??
    uważam to skuteczny środek na odchudzenie senatu..

    • 0 0

  • Dyskusja (którą rozpętał sam gallux) jest "chora", kiedy galluxowi zaczyna brakowac już argumentów. Sejm jest taki, jakie społeczeństwo. To nasze zwierciadło i lepiej w nim (z obrzydzeniem) się przejrzeć, niż się wymądrzać. "Nie wierzę politykom" - jak śpiewał kiedyś Tomek Lipiński, ale nie przeszkadza mi to odróżniać tych bardziej cywilizowanych od "troglodytów". I jeśli gallux jest fanem romeczka, to widocznie są siebie warci. Zapisz się gallux do pałkarskiej Młodzieży Wszechpolskiej o wyraźnie brunatnym zabarwieniu, strzel sobie niedźwiedzia z (nomen omen) Wrzodakiem, ucałuj w usta Kurskiego (którego wyrzucili z PIS-u) i zastanów się, jak ksenofobiczny i szowinistyczny jest LPR i wtedy dyskutyjmy dalej. PO na pewno nie jest idealną partią, ale z tych istniejących dziś na polityczn ej mapie Polski najbardziej przewidywalną i cywilizowaną.
    A co Sejmu RP - powinien być nie elekcyjny, ale erekcyjny. Viagra dla każdego (p)osła! Król - erekt mianowałby księciów dla poszczególnych dzielnic, a bracia Kaczyńscy (z uwagi na wzrost i nie tylko) pełnili by rolę nadwornych błaznów. Jędrek Lepper rabowałby na drogach biednych i rozdawałby bogatym, a diabeł Rokita powróciłby straszyć do zamku w Łęczycy. I tak dalej.

    • 0 0

  • argumentów a raczej odpowiedzi nie doczekałem sie raczej ja
    np jak PO głosowała na obecną Konstytucje RP??
    a skoro fani PO nie chcą mi tego powiedziec bo
    a. wstydają sie
    b. nie wiedzą
    to o czym mam dyskutować?
    o pobożnych życzeniach??
    a może ty kanciku na brykiecie znasz odpowiedź??

    • 0 0

  • inicjatywa ok, tyle że jak zwykle pod publikę.Warta poparcia

    może kolejna partia u władzy zrealizuje tą inicjatywę,bo póki co nasze elyty nie widzą takiej potrzeby.Panu ekspertowi Płażyńskiemu już dziękujemy.Wystarczy że żona /jeszcze/ orzeka.

    • 0 0

  • gallux skoro bardzo musisz to prosze bardzo, w 1997 roku PO nie istniało w związku z czym trudno powiedzieć jak głosowa(liby). Mogę sie jedynie domyślać, że zdania poszczególnych posłow obecnej PO były podzielone. Nie jest to jednak argument w żadną ze stron w momencie gdy rozmawiamy o rozwiązaniach systemowych. Nie lubisz PO to nanich nie głosuj - nie ma sprawy, nie wiem tylko dlaczego chcesz wylać dziecko z kąpielą z powodu niechęci do jakiejś tam partii. Tak się niestety złożyło, że inne partie się z taką inicjatywą nie kwapią .

    • 0 0

  • daje ci ten sejm z 230 posłami bez ummunitetu bez senatu wybrany w jednomandatowych okręgach
    wygrywa LPR z "samąbroną"
    i co dalej??

    • 0 0

  • A gdzie waszych trzech tenorow ?

    PO przejęla glówne haslo PiS o naprawie państwa ?
    To bardzo nieelegancko. A gdzie waszych trzech tenorów?
    Każdy śpiewa inną arię ?
    Może kiedyś doczekam czasów, gdy będę mógl spokojnie glosować na chrześcijańską demokrację i nie będę musial wybierac wśród glupków.

    • 0 0

  • Gallux

    LePpeR + LPR to wizja życia mego.
    2 w 1 - wash and go!
    czyli
    pranie /brudnej kasy/ i wypad!

    • 0 0

  • bolo wiem jakzarobic na sejmie naszem obecnem
    plan nikczemny i obsceniczny straszliwie wręcz fekalny ułożon mi sie w gowie

    no jak myślisz?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane