• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adwokat walczy o stare drzewa wycinane z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Marzena Klimowicz-Sikorska
7 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Wycinka drzew często budzi sprzeciw mieszkańców. Wycinka drzew często budzi sprzeciw mieszkańców.

XIX-wiecznym drzewom rosnącym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grozi wycinka. W ich obronie stanął znany trójmiejski prawnik, mecenas Roman Nowosielski.



Prawnik, ale z rodziny leśników - mecenas Roman Nowosielski sprzeciwia się zasadom wycinki drzew z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Prawnik, ale z rodziny leśników - mecenas Roman Nowosielski sprzeciwia się zasadom wycinki drzew z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Co roku z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wycina się ok. 100 tys. m sześć. drzew, które następnie Nadleśnictwo Gdańsk sprzedaje na aukcjach. Bywa, że wraz ze schorowanym i obumierającymi drzewami wycinane są też stuletnie okazy.

Taką wycinkę, bez konsultacji z mieszkańcami oraz samorządem, mecenas Roman Nowosielski, nazywa "rzezią" i zapowiada walkę o jej wstrzymanie.

- Nie ma potrzeby wycinania dobrych, zdrowych, starych drzew, które mogą pożyć jeszcze kilkadziesiąt lat. Przy tak prowadzonej wycince niedługo pozostaną nam tylko ścieżki edukacyjne, na których będzie można oglądać ostatnie takie okazy - mówi prawnik. - Parki Krajobrazowe nie są zwykłymi lasami gospodarczymi, żeby wycinać je na taką skalę.

Z tym z kolei nie zgadza się Witold Ciechanowicz, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. - TPK nie jest parkiem narodowym, który podlega ścisłej ochronie, lecz lasem gospodarczym. Mimo to znajduje się m.in. ok. 160 chronionych pomników przyrody, dziewięć użytków ekologicznych i kilka tysięcy drzew przeznaczonych do naturalnego rozpadu. Drzewa z TPK są hodowane m.in. na drewno - mówi Ciechanowicz. - Poza tym jesteśmy zobligowani do wykonania planu urządzenia lasu, który przygotowywany jest raz na 10 lat przez niezależnych ekspertów.

Czy niepokoi cię los drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

Zarządzenie TPK, w tym prowadzenie wycinki lasu, podlega kontroli z zewnątrz. Raz na kilka lat nadleśnictwo jest kontrolowane przez zagranicznych specjalistów, którzy jak dotąd nie dopatrzyli się żadnych uchybień.

- Mimo to rozumiem pana mecenasa. U osób nie związanych z leśnictwem, taka wycinka może budzić emocje - przyznaje Witold Ciechanowicz.

Mimo że Roman Nowosielski znany jest przede wszystkim z procesów o odzyskiwanie mienia, a kilkanaście miesięcy temu brany był pod uwagę jako kandydat na ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, to wyrósł w rodzinie leśników i temat wycinana lasów nie jest mu obcy. - Te lasy znam jak własną kieszeń. Nie zgadzam się na wycinanie zdrowych 100, 150 letnich drzew - dodaje.

Prawnik zapowiada, że za ok. dwa tygodnie zamierza wystąpić do marszałka województwa o ustanowienie nowych zasad ochrony lasów. - Chciałbym, żeby to od gmin, które reprezentują interes mieszkańców, zależała decyzja o wycince lasów. Uważam, że jak najwięcej wiekowych, zdrowych drzew powinno zostać objętych ochroną.

Miejsca

Opinie (338) ponad 10 zablokowanych

  • No właśnie. (1)

    200 lat takiej gospodarki i las nie zaginął, nie zniszczyli go leśnicy. Mamy okazały las, którego teraz bronimy przed kim? Przed leśnikami, którzy go stworzyli i tak samo gospodarują od wieków?
    Przedziwne opinie.
    Zastanawiam się gdzie ten las niszczą? O ile wiem to zasoby leśne w całej Polsce powiększają się. O co ta awantura?

    • 4 4

    • przyrost

      według zeszłorocznych obliczeń dendrometrycznych lasy oliwskie są najstarszymi lasami gospodarczymi w Polsce. Rocznie w lasach oliwskich powinno się pozyskiwać ponad 170000 m sześciennych drewna ale niestety pozyskiwane jest tylko 100000 m sześciennych drewna i w wyniku tego zjawiska średni wiek drzewostanów wokół trójmiasta z roku na rok jest coraz wyższy (najwyższy w kraju). Stare drzewostany są łatwo podatne na choroby grzybowe i na szkody ze strony owadów, leśnicy walczą z nimi ale jest to niczym walka z wiatrakami.

      Najlepszym rozwiązaniem jest wycinka starego drzewostanu i posadzenie nowego lub odczekanie po wycince 5 lat aż las odnowi się naturalnie poprzez obsiew naturalny i właśnie taki las jest najbardziej odporny na choroby i szkodliwe owady

      • 1 0

  • Poczytajcie

    Pana Ciechanowicza z Nadleśnictwa Gdańsk. Facet cierpliwie tłumaczy ale to nic. Nie czyta jeden z drugim i pisze bzdury, co mu ślina na język przyniesie.
    Nowosielski podpuszcza w imię jakiś celów a cała rzesza malkontentów i ignorantów huzia na Juzia.
    To wstretne.

    • 6 3

  • leśne sprawy (4)

    według zeszłorocznych obliczeń dendrometrycznych lasy oliwskie są najstarszymi lasami gospodarczymi w Polsce. Rocznie w lasach oliwskich powinno się pozyskiwać ponad 170000 m sześciennych drewna ale niestety pozyskiwane jest tylko 100000 m sześciennych drewna i w wyniku tego zjawiska średni wiek drzewostanów wokół trójmiasta z roku na rok jest coraz wyższy (najwyższy w kraju). Stare drzewostany są łatwo podatne na choroby grzybowe i na szkody ze strony owadów, leśnicy walczą z nimi ale jest to niczym walka z wiatrakami.

    Najlepszym rozwiązaniem jest wycinka starego drzewostanu i posadzenie nowego lub odczekanie po wycince 5 lat aż las odnowi się naturalnie poprzez obsiew naturalny i właśnie taki las jest najbardziej odporny na choroby i szkodliwe owady

    • 4 4

    • 5 lat (2)

      5 lat jest to oczywiście okres kiedy nasiona z drzew stojących odległych nawet 500 m skiełkują i wyrosną do wysokości podszytu czyli ok. 0,5m - jakby ktoś niedowierzał choć wydaje się to dla niektórych nieprawdopodobne to właśnie z tych małych "krzaczków" wyrasta wielki 100 las ;)

      • 1 0

      • Chłopie, kumasz tak jak leśnik-biznesmen, a nie jak myślący obywatel tego kraju. (1)

        To właśnie stare lasy są najcenniejsze, najwięcej tu unikatowych grzybów i owadów. Anglicy sztucznie postarzają swoje lasy przez celowe uszkadzanie drzew. Bo tak odmłodzili swoje leśne uprawy, że zanikło szereg cennych przyrodniczo organizmów. Trzeba trochę patrzeć dalej, niż nos leśnika-chytruska (na dudki)

        • 1 2

        • "odmłodzili uprawy leśne" - ciekawe określenie - w jakiż to sposób je odmłodzili - eliksir młodości? jesteś w błędzie jeśli chodzi o stare drzewostany cenne to są to rezerwaty w których leśnicy niczego nie dotykają ewentualnie za zgodą konserwatora przyrody.

          A tutaj jest mowa o lasach gospodarczych z których pozyskuje się drewno a że mają już po 100,120 i nawet 150 lat to już czas najwyższy aby na ich miejscu zaczął rosnąc nowy las dla następnych pokoleń. Pomyśl o swoich wnukach i prawnukach i praprawnukach - z czego oni będą się cieszyć? Z nowego zdrowego lasu czy ze spróchniałego pniaka i unikatowego grzyba?

          • 0 1

    • Ciekawe jaki leśnik ten wiek obliczył

      W wielu miejscach tak wygolono drzewa że są tylko zagajniki.
      Nie widziałem sadzonych drzew. Odrastają tylko samosiejki.

      • 0 0

  • wszyscy macie racje (1)

    !!!!!!!!!
    leśnik nie powinien zajmować się lasem tylko wyrywaniem zębów, ginekolog powinien budować mieszkania, kierowca tira niech zostanie położną na porodówce w szpitalu, kominiarz niech piecze ciastka, a weterynarz niech lata samolotem jako pilot i wtedy wszyscy będziemy szczęśliwi i zadowoleni
    !!!!!!!!!

    • 6 3

    • baju baju

      leśnik ma się zajmować lasem, czyli drzewami również, ale od wycinki są drwale. to raz. a dwa, że nie leśnikom decydować, które drzewo na komodę w leśniczówce ma iść pod topór. Lasy są nasze!!!!

      • 0 0

  • Trzeba ciąć żeby sadzić i tak w kółko

    Hodowla lasu jest bardzo podobna do uprawy zbóż, tylko trwa dużo dłużej. Czy wyobrażacie sobie żeby zakazać rolnikowi koszenia pola bo mu taka ładna pszenica wyrosła i trzeba się cieszyć jej widokiem a nie mielić ją na mąkę? Tyle samo sensu ma stwierdzenie "że jak najwięcej wiekowych, zdrowych drzew powinno zostać objętych ochroną".
    A swoją drogą jako leśnikowi z Mazowsza bardzo podoba mi się efekt jaki uzyskali leśnicy z TPK hodując buczyny z odnowień naturalnych. Świetna robota i lasowi nie dzieje się tu żadna krzywda- po prostu młodsze pokolenie lasu zastępuje starsze przynosząc przy okazji pożytek ludziom.

    • 1 3

  • NIe sadzice drzew w rzędach! (1)

    Ważne,żeby nie sadzić lasu w rzędac,bo to zabija jego naturalne piękno.Więcej sadzcić niż ścinać.

    • 2 0

    • leśniczy

      I tak sie dzieje tylko mniej sadzimy teraz sztucznie a wiecej staramy sie uzyskiwać odnowień naturalnych

      • 0 0

  • bardzo prosze o rozszerzenie problemu o zasady ochrony parków

    proszę zapoznac się z rabunkową wycinką w Parku Krasińskich w Warszawie
    gmina nie jest gwarantem rzetelnego gospodarowania powierzonym majątkiem. drzewa to majątek i w pieniądzu i w innym, głębszym, znaczeniu . drogowcy również wycinają drzewa w zastraszających ilościach i w coraz szybszym tempie. brak ewidencji tych wycinanych drzew, brak obwarowań co do obrotu nimi. drzewa to życie, a w naszym kraju rządzący życia nie szanują, zwłaszcza cudzego (brak opieki onkologicznej, paliatywnej i w ogóle medycznej), jak również życia zwierząt (ubój tfu rytualny) i środowiska naturalnego (drzew, wody,...). ludzie są coraz bardziej świadomi, że chodzi tu tylko o pieniądze. o bardzo dużo pieniędzy :(((

    • 0 0

  • I czym się skończyło?

    Totalna dewastacja trwa w najlepsze....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane