• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ambasador Chin w Gdańsku

O.K.
9 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Yuan Guisen był gościem Klubu Współczesnej Myśli Politycznej w Gdańsku. Znakomicie mówiący po polsku dyplomata pojawił się tu z okazji 55-lecia powstania ChRL i nawiązania stosunków dyplomatycznych między ChRL a Polską. Chińska Republika Ludowa powstała 1 października 1949 roku. Polska była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał z nią stosunki dyplomatyczne - już 7 października 1949. Stosunki te przez 55 lat układały się różnie, ale nigdy nie zostały zerwane, zawieszone. W ostatnich latach są bardzo dobre - zarówno na najwyższych jak i na niższych szczeblach, rozwijają się też kontakty gospodarcze.

- Chiny to największy i najważniejszy partner Polski w Azji - mówił prowadzący spotkanie marszałek Senatu RP, Longin Pastusiak. - Nasze obroty handlowe sięgają 3,2 miliarda dolarów - czyli są większe niż te z USA, gdzie obroty sięgają 2,9 miliarda dolarów. Niewielki jest jeszcze nasz eksport do Chin - ale są szanse, żeby to poprawić. Gospodarka chińska jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką świata.

Ambasador ChRL Yuan Guisen w krótkiej rozmowie przed wykładem wyjaśnił - dodajmy: nienaganną polszczyzną - dlaczego przyjechał do Gdańska, jakie są Chiny dzisiaj i gdzie tak dobrze nauczył się naszego języka:
- Trójmiasto jest dla nas bardzo ważną częścią Polski, szybko się rozwija, mieszka tu i pracuje dużo moich rodaków - powiedział ambasador Yuan Guisen. - Mamy tu konsulat generalny, wspólną firmę "Chipolbrok", która funkcjonuje już 56 lat i przyniosła wiele zysków obu stronom. Także ten klub, dla którego członków wygłoszę wykład, jest bardzo ważny. Dyskusja jest tu zawsze bardzo ożywiona - a właśnie dzięki takim dyskusjom mogę zdobywać dużo wiedzy, doświadczeń na temat waszego kraju. Polacy i Chińczycy wciąż jeszcze mało się znają, chętnie zatem tą drogą przekażę niektóre obiektywne informacje dotyczące Chin polskim kolegom i przyjaciołom.

Jakie zatem są dziś Chiny?

- Dzisiejsze Chiny są bardziej demokratyczne, budowanie państwa prawa się rozwija, umacnia - wyjaśnił ambasador. - Jeśli chodzi o gospodarkę to w ostatnich latach ona rzeczywiście bardzo szybko się rozwija, ale nadal mamy trudne zadanie w budowaniu demokracji, praw i podnoszenia stopy życiowej naszych mieszkańców. U nas także prowadzimy gospodarkę rynkową, ale mamy zarówno przedsiębiorstwa państwowe, prywatne jak i spółdzielcze. Uważamy bowiem, że różne sektory gospodarcze mogą odgrywać bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarki narodowej. A skąd tak dobrze znam Polski? W latach 70., kiedy stosunki polsko-chińskie nie były tak dobre i nie było wymiany studentów, uczyłem się na terenie ambasady. Miałem lektorki Polki, które bardzo dużo pomogły mnie i moim koleżankom. To właśnie dzięki nim i wielu polskim przyjaciołom mogłem lepiej poznać język waszego kraju.

Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (52)

  • Apogeum gospodarki chińskiej będa igrzyska olimpijskie
    Zgdodnie z prastarą zasadą: nie ma chleba - robimy igrzyska.
    Ten naród da z siebie wszystko /łącznie z tysiącami ofiar/ aby władza wykazała że socjalizm to świetlana przyszłość.
    I Chiny absolutnie we wszystkich dziedzinach zdobędą złote medale, następne miejsce zajmie Korea Płn.
    "Dzisiejsze Chiny są bardziej demokratyczne, budowanie państwa prawa się rozwija, umacnia..." podyskutujemy nad tą wypowiedzią po igrzyskach....

    • 0 0

  • masz Bolo racje w Chinach nie jest tak rozowo,
    jak pan Ambasodor chcialby nam przedstawic.

    • 0 0

  • Chiny nie są papugą narodów

    Chiny nie wykazują ani cienia służalczości ani kompleksu niższości wobec innych (bogatych) narodów, chociaż w wielu sprawach długo będą jeszcze zacofane. Widocznie wyciągnęli wnioski z historii, kiedy obcy bezwstydnie wykorzystywali ich słabość. Trochę więcej "chińskości" by się także w Polsce przydało. Nie byłoby wtedy takiego sposobu argumentacji w wielu sprawach: "co oni na Zachodzie o nas powiedzą, tacy jesteśmy zacofani, słoma w butach, brak tolerancji (rozumianej jako bezmyślne małpowanie obcych), wstyd mi za mój kraj...".

    • 0 0

  • do Bola i troszke do Nemo

    Nie od dzisiaj wiadomo,że Chiny to okupant Tybetu (Dalaj Lama musiał pryskac na emigrację) , wszyscy wiedza ,że przed rzadami Mao kwitła kultura w Chinach. W tym karaju wymyslono wiel fajnych rzeczy typu proch, porcelana czy pergamin itp.
    Jesli chodzi o obecne czasy to Bolo ma rację u nich "pokutuje" termin jeden za wszystkich , wszyscy za jednego (nie mylić z trzema muszkieterami) miałam raczej na mysli to ,że Chińczyk bedzie pracował za trzech i wcale nie dosstanie za to godziwego wynagrodzenia. Najwieksze koncerny odziezowe takie jak Nike, czy Gap oraz te z wyzszej półki przeniosły pordukcje do Chin ze względu na tzw. tania siłę roboczą. Polakowi nie miesci sie w głowie ,że mozna pracowac za psi grosz. Lata komunistycznego rezimu ,zastraszania nauczyły tych ludzi pokory,cięzkiej pracy i posłuchu. Mimo tego potraqfia być bardzo uprzejmi i serdeczni.Polecam pojechac do Chin bo warto zobaczyc wiele ciekawych rzecz.

    • 0 0

  • Wg CIA factbook liczba ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwie w Chinach wynosi ok 10% a w Polsce 18.4% (2001).
    Trudno to źródło posądzać o komunistyczną propagandę...

    • 0 0

  • Kto z Was był w chinach, ten wie, że nie można ich mierzyc naszymi miernikami i nasza tz."kultura". Także ci co byli z wycieczka objazdowa to tak jak wspomina zdaje sie baja, deda mieli podobny obraz. Natomiast po głebszym zastanowiemiu, kto z was miałby lepszy system na rządzenie tak ogromnym krajem z wieloma ogromnymi regionami jak Kanton, Syczuan, Bejdzing czy Mandzurie. Juz Konfucjiusz a nastepnie Leotsy twierzili, ze co panskie to dla pana a co boskie to dla boga itd. Rzadzenie takim krajem (niezapominajmy , ze UE to tylko 1/3 Chin)to nie jest takie proste, choć wsrod Polakow najwiecej jest politykow a nastepnie lekarzy i jedynie w taki sposób moge to zrozumiec.

    • 0 0

  • "Ciekawe po ile mają browar w tych Chinach:)"
    Autor: Rzeźnis

    po zyba za butelkę 0,66
    :))))

    • 0 0

  • bilu

    produkowany jest na licencji Żywca a jest co najmniej trzy razy tanszy

    • 0 0

  • Bilu...

    Jakby to dobrze rozegrali to to mógłby być raj....

    • 0 0

  • no to mili panowie
    zabierzcie sie za import Zywca do Polski.;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane