• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ambasador Chin w Gdańsku

O.K.
9 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Yuan Guisen był gościem Klubu Współczesnej Myśli Politycznej w Gdańsku. Znakomicie mówiący po polsku dyplomata pojawił się tu z okazji 55-lecia powstania ChRL i nawiązania stosunków dyplomatycznych między ChRL a Polską. Chińska Republika Ludowa powstała 1 października 1949 roku. Polska była jednym z pierwszych krajów, który nawiązał z nią stosunki dyplomatyczne - już 7 października 1949. Stosunki te przez 55 lat układały się różnie, ale nigdy nie zostały zerwane, zawieszone. W ostatnich latach są bardzo dobre - zarówno na najwyższych jak i na niższych szczeblach, rozwijają się też kontakty gospodarcze.

- Chiny to największy i najważniejszy partner Polski w Azji - mówił prowadzący spotkanie marszałek Senatu RP, Longin Pastusiak. - Nasze obroty handlowe sięgają 3,2 miliarda dolarów - czyli są większe niż te z USA, gdzie obroty sięgają 2,9 miliarda dolarów. Niewielki jest jeszcze nasz eksport do Chin - ale są szanse, żeby to poprawić. Gospodarka chińska jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką świata.

Ambasador ChRL Yuan Guisen w krótkiej rozmowie przed wykładem wyjaśnił - dodajmy: nienaganną polszczyzną - dlaczego przyjechał do Gdańska, jakie są Chiny dzisiaj i gdzie tak dobrze nauczył się naszego języka:
- Trójmiasto jest dla nas bardzo ważną częścią Polski, szybko się rozwija, mieszka tu i pracuje dużo moich rodaków - powiedział ambasador Yuan Guisen. - Mamy tu konsulat generalny, wspólną firmę "Chipolbrok", która funkcjonuje już 56 lat i przyniosła wiele zysków obu stronom. Także ten klub, dla którego członków wygłoszę wykład, jest bardzo ważny. Dyskusja jest tu zawsze bardzo ożywiona - a właśnie dzięki takim dyskusjom mogę zdobywać dużo wiedzy, doświadczeń na temat waszego kraju. Polacy i Chińczycy wciąż jeszcze mało się znają, chętnie zatem tą drogą przekażę niektóre obiektywne informacje dotyczące Chin polskim kolegom i przyjaciołom.

Jakie zatem są dziś Chiny?

- Dzisiejsze Chiny są bardziej demokratyczne, budowanie państwa prawa się rozwija, umacnia - wyjaśnił ambasador. - Jeśli chodzi o gospodarkę to w ostatnich latach ona rzeczywiście bardzo szybko się rozwija, ale nadal mamy trudne zadanie w budowaniu demokracji, praw i podnoszenia stopy życiowej naszych mieszkańców. U nas także prowadzimy gospodarkę rynkową, ale mamy zarówno przedsiębiorstwa państwowe, prywatne jak i spółdzielcze. Uważamy bowiem, że różne sektory gospodarcze mogą odgrywać bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarki narodowej. A skąd tak dobrze znam Polski? W latach 70., kiedy stosunki polsko-chińskie nie były tak dobre i nie było wymiany studentów, uczyłem się na terenie ambasady. Miałem lektorki Polki, które bardzo dużo pomogły mnie i moim koleżankom. To właśnie dzięki nim i wielu polskim przyjaciołom mogłem lepiej poznać język waszego kraju.

Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (52)

  • Jean Paul Palesky

    posiadasz interesujace zycie zawodowe:)

    • 0 0

  • cena browca

    najnowsze ceny brawco z poludnipwych Chin - sprawdzone wczoraj
    TSINGTAO - 3RMB = 1.2PLN
    mam nadzieje, ze nie ma to za duzo wspolnego z Zywcem

    aha, pojemnosc butli 640ml ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane