• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Atomowe plany Pomorza

Katarzyna Włodkowska
9 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Zwolennicy budowy elektrowni atomowych przekonują, że to najtańszy i najbezpieczniejszy sposób pozyskiwania energii. Nz. elektrownia atomowa w Nogent-sur-Seine we Francji. Zwolennicy budowy elektrowni atomowych przekonują, że to najtańszy i najbezpieczniejszy sposób pozyskiwania energii. Nz. elektrownia atomowa w Nogent-sur-Seine we Francji.

Władze województwa chcą mieć elektrownię jądrową. Marszałek Jan Kozłowski pisze w tej sprawie do premiera.



Tymczasem ekologowie przekonują, że najsensowniejszym rozwiązaniem jest intensywniejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czyli elektrowni wiatrowych, wodnych lub słonecznych. Tymczasem ekologowie przekonują, że najsensowniejszym rozwiązaniem jest intensywniejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czyli elektrowni wiatrowych, wodnych lub słonecznych.
- Czas poważnie zająć się w Polsce bezpieczeństwem energetycznym - tłumaczy inicjatywę Małgorzata Pisarewicz, rzecznik marszałka. - Nasza energetyka opiera się przede wszystkim na węglu kamiennym i brunatnym oraz - dostarczanych z zewnątrz - ropie i gazie. Musimy poszukiwać alternatywnych rozwiązań. I to z różnych przyczyn - ekonomicznych, politycznych, związanych z ochroną środowiska. Nasz kraj w ciągu siedmiu lat może zacząć odczuwać brak energii.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na świecie eksploatowanych jest 439 reaktorów energetycznych. 35 kolejnych jest w budowie. Kraje, które w nie inwestują, to m.in. Bułgaria, Rumunia, Finlandia i Szwajcaria.

- Polski rząd również rozważa taką inwestycję, a pomorską lokalizacją zainteresowanych jest wiele międzynarodowych koncernów - dodaje Włodzimierz Szordykowski, szef departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. - Tylko nasze województwo importuje 70 proc. energii, bo nie jesteśmy w stanie wydobyć z własnych źródeł więcej jak 30 proc. A wytwarzanie energii elektrycznej z paliwa jądrowego jest najtańsze i ekologiczne.

By na Pomorzu powstała elektrownia jądrowa, zgodę musi wyrazić rząd. Dlatego marszałek szykuje list, który trafi na biurko premiera Donalda Tuska w przyszłym tygodniu. Potem samorząd województwa będzie musiał wpisać inwestycję do regionalnej strategii rozwoju energetyki.

Czy w zamian za tańszy prąd zgodził(a)byś się na budowę elektrownii atomowej na Pomorzu?

O terminie realizacji Urząd Marszałkowski wypowiada się na razie ostrożnie. Szacuje, że elektrownia byłaby gotowa za 10 lat. Ale już teraz prowadzi konsultacje. W poniedziałek w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej marszałek zorganizował debatę z przedsiębiorcami oraz samorządowcami. Potem mają się odbyć konsultacje społeczne, poprzedzone kampanią informacyjną. Wstępny projekt zakłada, że elektrownia powstałaby w rejonie Gniewina, Wejherowa lub Krokowej, a koszt przedsięwzięcia wziąłby na siebie inwestor.

- Polska musi w końcu włączyć się do rozwoju energetyki jądrowej - uważa prof. Andrzej Reński z wydziału elektrotechniki i automatyki Politechniki Gdańskiej. - Realny termin uruchomienia elektrowni to rok 2021-22, a czas ten powinniśmy wykorzystać na przygotowanie się do realizacji tej inwestycji pod względem technicznym i organizacyjnym oraz wyedukowanie społeczeństwa. Energetyka jądrowa ważna jest też w kontekście ochrony środowiska, czyli nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze i konieczności ograniczenia jego emisji do 2020 r.

W 1990 r. polski rząd przerwał podobną inwestycję nad Jeziorem Żarnowieckim - przede wszystkim ze względu na przestarzały projekt, kłopoty finansowe i protesty społeczne, nasilające się od czasu awarii reaktora w Czarnobylu.

- Nie można nawet porównywać technologii wykorzystanej w Czarnobylu do tej stosowanej obecnie - dodaje prof. Reński. - To zupełnie inny poziom techniki - wyższy, a przede wszystkim bezpieczniejszy.

Przeciw elektrowniom jądrowym od lat jest organizacja ekologiczna Greenpeace. - By klimat się poprawił, na świecie musiałoby ich powstać przynajmniej tysiąc - tłumaczą działacze Greenpeace. - Zatem jest to inwestycja nieefektywna, droga, niebezpieczna. Zamiast tego powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii.

12 mld euro, czyli ponad 40 mld zł - to prawdopodobny koszt budowy elektrowni atomowej
Gazeta WyborczaKatarzyna Włodkowska

Opinie (202) 4 zablokowane

  • Elektrownia jądrowa. (2)

    iło określone pieniądze za to opracowanie. Więc co nagle się stało, że jest takie "parcie" na energetykę jądrową? czy można by merytoryczne przesłanki ku temu drukować w internecie np. Na stronie Urzędu Marszałkowskiego. Myślę, że nie tylko władza wskazana partię i jej zwolenników zna się na wszystkim, ale tzw. zwykli ludzie mają zazwyczaj duże pokłady wiedzy, a przede wszystkim mądrości w sprawach dnia codziennego, bo inaczej warunki znoszą, są bliżej codzienności i potrzeb stąd wynikających. Jesteśmy w Unii - zacznijmy stosować zasady konsultacji społecznych od zaraz, żeby nas nie spotkało to co spotkała w zakresie budowy dróg i autostrad - ze strony Unii. Myślę, że my zwykli ludzie mamy prawo oczekiwać szerokiej informacji nie tylko na ten temat, nie tylko, że Marszałek Województwa napisał list do Ministra, lecz przedstawienia założeń choćby tych ekonomicznych, jak jeden a internautów napisał "czy aby prąd będzie tańszy" Gospodarka składa się z ludzi, którzy są jej motorem napędowym. Może warto, żeby wszyscy urzędnicy wszelcy zdali sobie z tego sprawę.

    • 0 0

    • jeżeli za konsultacje społeczne uznać sondę obok artykułu

      to jestem pod wrażeniem rozsądku Polaków. Zdecydowana większość ZA elektrownią atomową i to bez wojny propagandowej w mediach. Brawo!

      • 0 0

    • a co Pani jako RADNA

      zrobiła, dla miasta w tym zakresie, aby poszanowanie energii wzrosło? W spółce miasto/woj. ma swoje udziały, ale jest to także zadanie gminy. Co zrobiono w spr.równoważenia ekologicznego, także pozyskiwania tejże ze śmieci, itd, itp?? Jak zwykle zajmowaliście się bzdetami politycznymi a nie gospodarczymi i mamy dziś tego skutek.

      • 0 0

  • stanowcze NIE! (4)

    Nie stawiać tego badziewia na pomorzu!!!!
    mamy wielkie tereny i można na nich postawić wiatraki.
    Jest dużo jezior. Zbudować kolejną ekologiczną elektrownię jak w3 żarnowcu!!
    a nie te wielkie dymiące molochy!

    NIE dla energii atomowej na Pomorzu!!

    • 0 0

    • debil

      • 0 0

    • kolejny ekspert

      najlepiej wybudujmy wiatraki pod ziemią albo poniżej linii lasów, żeby nie przeskadzały

      • 0 0

    • Dziecko idż odrób lekcjie i daj na tace

      ..........

      • 0 0

    • dymi

      to ci chyba czacha:)

      • 0 0

  • osobisie jestem za zrównoważonym rozwojem (1)

    poczynając od gospodarstwa domowego a kończąc na wielkich inwestycjach. To szczyt głupoty gdy nasze państwo ze wszystkich stron otoczone jest elektrowniami jądrowymi a nawet na Bałtyk wpływają jednostki zasilające maszynownie okrętowe. Polska zaczyna mieć kłopoty na forum unii z powodu nadmiernej emisji CO2. Polscy inżynierowie jądrowi pracują poza granicami a u nas jak za króla ćwieczka.
    Natomiast uważam, że przy obowiązującym od przyszłego roku bilansie energetycznym dla budynków należy wnieś poprawkę związaną nie tylko z pasywnością obiektów, ale i energetycznością tz. premiować wszelkiego rodzaju modernizacje celem oszczędności i zaznaczać to w paszporcie energetycznym. Certyfikaty energetyczne w dobie wzrastających cen energii elektr. uświadomią nabywcom i właścicielom mieszkań wartość energooszczędnych projektów lub sposobów modernizacji. – Dotychczas była to kwestia niesłusznie pomijana, a dotychczasową ulgę budowlaną zamienić na ulgę energetyczną.

    • 0 0

    • Właśnie

      Pozostaje alternatywa nie do odrzucenia, elektrownie atomowa z dala w lesie niz w malownicze wzgorza naszego pięknego krajobrazu pokryte skorupami ogniw fotowoltaicznych i wolne przestrzenie oraz łaki pokryte wiatrakami..
      Toż to masakra!
      Chociaż to możne da dużo do myślenia nie tylko ekologom będącym przeciwko energii atomowej. Należy płakać i budować.

      • 0 0

  • Greenpeace hahaha

    "By klimat się poprawił, na świecie musiałoby ich powstać przynajmniej tysiąc - tłumaczą działacze Greenpeace. - Zatem jest to inwestycja nieefektywna, droga, niebezpieczna. Zamiast tego powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii."

    Tysiąc elektrowni, to żaden problem w zasadzie, kosztowne, w każdym większym mieście na świecie by musiała być, ale możliwe i wyobrażalne (ponad 400 reaktorów istnieje już na świecie).

    Natomiast by zaspokoić potrzeby energetyczne świata stawiając wiatraki, i baterie słoneczne, trzeba by nimi pokryć ogromną powierzchnię, zresztą od tych samych pseudoekologów dowiadujemy się, że one również są złe.

    Uran jest nieporównywalnie bardziej wydajny, odpadów jest znacznie mniej w porównaniu z odpadami z które powstają przez działanie elektrowni węglowej - gigantyczne hałdy, pełne promieniotwórczych pierwiastków, resztek z eksploatacji węgla, działalność kopalni, zapadliska...

    Podsumowując, nie wierzę by ktoś był takim idiotą i ignorantem by naprawdę wierzyć w te bzdety, dlatego przypuszczam iż jest to skrajnie skorumpowane towarzystwo działające na zasadzie chorągiewki.

    Wystarczy przypomnieć słynną sprawę doliny Rospudy, o którą był wielki hałas, natomiast wyciekiem ropy z rurociągu Przyjaźń pies z kulawą nogą się zainteresował, że o hałdzie fosfogipsów w Gdańsku nie wspomnę.

    • 0 0

  • Kurcze, wszystkie argumenty przemawiają za, taka budowa jest tak bardzo sensowna że aż wątpliwa w naszym kraju.

    • 0 0

  • oczywiście, że atomowa powinna powstać, ale także inne 'zielone' elektrownie (1)

    które u nas - jakimś dziwnym trafem - nie powstają

    jedynie ostatnio wiatraki na całe szczęście pokazują się

    jesteśmy pod względem produkcji energii w beznadziejnej sytuacji - wszystko z węgla, który truje, zanieczyszcza i powoduje płacenie wysokich kar

    przypominam że w takich Niemczech czy Kanadzie potrafią budować wielkie elektrownie... słoneczne!

    • 0 0

    • i dzięki elektrowniom węglowym mamy problemy zdrowotne

      • 0 0

  • A podobno w Polsce są potężna źródła gazu ziemnego?

    I co ? - i wyprzedają koncesje firmom zagranicznym - na badania i wydobycie. A PNGiG śpi. Kolejna porażka.

    • 0 0

  • "Zielona" Energetyka to obecnie u nas jest GreenPic

    Po kolei.
    a) słoneczne- szerokość geograficzna trochę nie ta a gdy zużycie energii jest duże, to światła nieco mniej.
    b) wodne- brak konkretnych spadków, jesteśmy krajem nizinnym
    c) wiatrowe- hałaśliwe, mało wydajne w kontekście zajmowanej powierzchni, moc wytwarzana w znacznym stopniu zależna od siły wiatru. Szpeci krajobraz.
    d) pływowe? lol
    e) nt geotermii się nie wypowiadam.

    A węgiel "truje" coraz mniej. Za to mamy jakiś wpływ na jego podaż- jest go jeszcze trochę.

    • 0 0

  • nie (7)

    Absolutnie przeciw elektrowni jądrowej!!!!!! Więcej wiatraków-tanio, ekologicznie pozyskuje suię energię. I ładnie to wygląda. Mieliśmy referendum w sprawie Żarnowca-byliśmy przeciw.Po co znowu wracać do tego?

    • 0 0

    • Tanio??? Bredzisz człowieku (1)

      Wiatraki opłacają się tylko gdy zbudujesz je za CUDZE czyli podatnika pieniądze.
      W innym przypadku trudno wyjść nawet na zero.

      • 0 0

      • Przyklad...

        Oddana 10 wrzesnia tego roku elektrownia zbudowana przez Japonczykow kolo Slupska. Zwroci sie wg nich po 10%, a 50% kosztow budowy pokryly fundusze UE... http://www.energetyka.xtech.pl/newsItem.aspx?pk=5619

        • 0 0

    • ładnie to wyglada? no cóż.niewatpliwie nie produkuje tyle prądu zeby zaspokoic coraz bardziej
      prądożerne społeczeństwo.

      • 0 0

    • tanio? omg lol pwnd

      wiatraki mają najdroższy prąd, atomowe najtańszy
      ekologicznie? buehehehe (atomowe sa ekologiczne)
      ładnie wygląda? wiesz, kilkadziesiąc km2 zawiatrakowanych pięknie wygląda... i z kilku km słychać "mruczenie" wiatraczków.

      • 0 0

    • W takich sprawach nie powinno byc referendum (1)

      bo to jest strategiczna inwestycja dla kraju i decydowac mogą tu tylko fachowcy a nie meneliki z pod bloku i skrzeczące panie z siatkami.

      • 0 0

      • mamy demokrację

        • 0 0

    • człowieku

      niedługo będzie potrzebne tyle energii, że zamiast drzew, wszędzie będziesz miał wiatraki!

      głupota jednak jest groźna!

      • 0 0

  • Największa zachorowalność na nowotworu (1)

    • 0 0

    • a kje to nowotworu

      bo ja niepojemaju:P

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane