• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bariera dwóch pięter i kultury osobistej

km
18 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Instalowanie windy dla niepełnosprawnych w Spichlerzu Opackim łączyłoby się z koniecznością przeróbki zabytkowego budynku. Instalowanie windy dla niepełnosprawnych w Spichlerzu Opackim łączyłoby się z koniecznością przeróbki zabytkowego budynku.

O tym, że życie osób poruszających się na wózku jest ciągłą walką z barierami architektonicznymi, wiadomo nie od dziś. Jednak przykre jest to, że łączy się to czasami z brakiem wyobraźni. Przekonała się o tym niepełnosprawna, która chciała zobaczyć wystawę w muzeum. Sytuację opisał nasz czytelnik.



Na drugim piętrze Spichlerza Opackiego, czyli w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, pokazywana jest wystawa kimon japońskich. W budynku nie ma windy, bo obiekt to zabytek z początków XVIII wieku. Instalowanie szybu dla windy łączyło by się z koniecznością przeróbki zabytkowego budynku.

Nie przeszkadza to jednak personelowi muzeum w sprzedaży biletów wstępu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Przekonała się o tym w minioną niedzielę trójka młodych ludzi, w tym jedna dziewczyna na wózku. Dopiero gdy kupili bilety na wystawę, zorientowali się, że nie będzie ona dostępna dla niepełnosprawnej koleżanki.

Obiekty publiczne, które są niedostępne dla osób niepełnosprawnych


- Koledzy w tej sytuacji nie chcieli zostawiać jej samej, choć ona wyraźnie była zmieszana, namawiała ich na samodzielne zwiedzenie wystawy - pisze pan Jakub, nasz czytelnik. - Postanowili oddać bilety, ale kasjerka - oraz stojący obok ochroniarz - długo odmawiali, tłumacząc się zasadami kasy fiskalnej. Po upokarzającej dla dziewczyny na wózku dyskusji, kasjerka oddała pieniądze za bilety.

Na pytanie, dlaczego przed kupnem biletu nie powiedziano im ani ich koleżance, że nie będą mogli zwiedzić wystawy, nie otrzymali odpowiedzi.

- Chcę podkreślić, że inni pracownicy muzeum byli dla nas bardzo mili - pomogli mojej pięcioletniej córce przebrać się w kimono, a potem pomagali uwiecznić małą Japonkę na kilku fotografiach. Jak widać, kasjerkę i ochroniarza z parteru od reszty personelu dzielą nie tylko dwa piętra starego spichlerza, ale i przepaść taktu i kultury osobistej - pointuje pan Jakub.
km

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (49) 2 zablokowane

  • ja23 jedz za granice ( zachodnia, bnp. Francja) i zobacz jak mozna "przerobic" zabytki WIEKSZEJ KLASY i STRASZE NIZ gdanski (1)

    SPICHLERZ Nasz pan Prezydent nie był chyba nigdy za granica,

    to może na folderach obejrzy jak najpiekniejsze zabytki i starsze o wiele i trudniej
    usytuowane

    można przystosować dla osób mających problemy z poruszaniem sie, dla matek z wózkami dziecięcymi, itp.

    Nasi włodarze "zwiedzają" tylko stadiony a i tak z miernym pożytkiem!

    • 2 2

    • tak sie sklada .....

      ze bylem zagranica i widzialem ze zabytków sie nie przerabia . byl to budynek troche mlodszy od spichleza i osoba na wózku musiała się pogodzić ze nie zobaczy pierwszego pietra i dachu .

      • 1 0

  • samo życie

    W filmowym Gizycku osoba jeżdżaca na wózku musi wczołgac sie po schodach do kina, ale pani kasjerka obiecuje, że za rok z funduszy europejskich będzie już winda.

    • 0 0

  • co tam stary spichlerz

    w centrach handlowych zeby dostac sie do toalety dla niepelnosprawnych najpierw trzeba znalezc punkt informacyjny w ktorym owy klucz skrzetnie chowa pani ktora ma okreslic czy jestes kaleka czy nie.

    • 0 0

  • jak kto lubi to się czubi

    Jak widać z info to nie zainteresowana wyrażała wolę zainteresowania tym tematem, tylko inny - zdrowy oglądacz wystawy.
    Zdrowy oglądacz jak był taki wrażliwy to mógł dziewczynę "porwać na ręce" i zanieść lotem błyskawicy na to II piętro lub zmobilizować ochroniarza by mu pomógł.Nieporozumienia zdarzają się również na innych polach przemieszczania się :dworce, sklepy, zejścia wejścia do tuneli kolejki itd . i jak wiadomo nikt nie robi ogromnego rabanu tylko szuka wyjścia z trudnej sytuacji.
    Nie narzekajmy cały czas ,że jest źle - to nasza cecha narodowa - bo wiele rzeczy się zmienia. Przykładem remont katedry - tam też wejście było niezłą loterią dla wchodzących , ale dzieje się dużo i to na lepsze .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane