• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bezsenność w Sopocie

Ewelina Broś
8 sierpnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Odetchnęli sopocianie mieszkający w pobliżu kortów tenisowych, na których rozgrywano turnieje Idea Prokom Open. Ponieważ ulice Tenisową, Goyki, Ceynowy wyłączono z ruchu, widzowie rozgrywek na kortach SKT tłumnie parkowali na przykład na ulicy Haffnera, także na chodnikach, nie pomijając trawników. Narzekający na hałasy mogli liczyć na taką odpowiedź Jacka Karnowskiego, prezydenta uzdrowiska: - Mamy wobec tego nie organizować koncertów i zawodów sportowych?

W piątek do redakcji "Głosu" zadzwonili organizatorzy Festiwalu Szekspirowskiego i poinformowali nas o nieprzyjemnym zdarzeniu, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek. Krystyna Wydżga, mecenas kultury polskiej (m.in. fundator nagrody wręczanej podczas Festiwalu Szekspirowskiego, sponsor publikacji naukowych), zaniepokojona odgłosami dobiegającymi z ulicy, wyszła z mieszkania przy ulicy Helskiej i sprzeciwiła się zakłócaniu ciszy nocnej przez ekipę TVP...

- Obudzona rykiem silników wyszłam zobaczyć, kto hałasuje - relacjonuje Krystyna Wydżga. - Okazało się, że telewizyjny transporter manewruje w naszej wąskiej uliczce łamiąc przy tym gałęzie drzew. Zwróciłam uwagę i zostałam uderzona łokciem w klatkę piersiową, pomijając wyzwiska padające pod moim adresem.

Nieuchwytnego w piątek w urzędzie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego zastaliśmy późnym wieczorem oglądającego turniej tenisowy na balkonie dla VIP-ów. O zakłócaniu ciszy nocnej przez ekipę telewizji i napaści na mieszkankę dowiedział się od "Głosu". Początkowo odmówił komentarza zdarzenia niepotwierdzonego według niego przez policję. Po naleganiach dziennikarza powiedział między innymi:
- Jeżeli zakłócili ciszę, powinni przeprosić, jeśli któryś uderzył, powinien odpowiedzieć za naruszenie nietykalności cielesnej.
W policyjnej książce zgłoszeń odnotowana jest nocna interwencja przy Helskiej.

- Otrzymaliśmy zawiadomienie trzydzieści pięć minut po północy - mówi Jolanta Czekaj, kierownik rewiru dzielnicowych w Sopocie.
- Policjanci udali się na miejsce, gdzie zostali poinformowani przez kobietę o naruszeniu jej nietykalności cielesnej. Policjanci ustalili dane osób biorących udział w zdarzeniu. Interwencja zakończyła się pouczeniem stron.

Głos WybrzeżaEwelina Broś

Opinie (53)

  • 007

    prawidłowy stolec powinien zniwelować twój kłopot z bólem brzucha
    tylko musisz się rozluźnić
    weź sobie jakaś gazetę i nie śpiesz się z tym
    możesz również zapalić - to zawsze pomaga na problemy gastryczne

    • 0 0

  • nieprawda

    "GDYNIA jako jedyne misto z poza UE dostalo rok temu najwysze wyroznienie dla miasta UE - GRAND PRIX - NAGRODA EUROPY
    Pozatym Gdynia otrzymała trzy najwyższe wyróżnienia: HONOROWĄ FLAGĘ RADY EUROPY, HONOROWĄ TABLICĘ RADY EUROPY

    w Gdyna nalezy tez do World Trade Center
    www.wtcgdynia.com.pl

    Najwieksza KM w Polsce (przeliczenie tabor niskopodlogowy/ mieszkaniec) www.zkmgdynia.pl

    Gdynia jako piersze miasto w Polsce rozpoczela kampanie reklamowa pt. Gdy inwestujesz ... Gdynia (bilbordy, reklamy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wroclawiu itd.)

    Fenomen Gdyni trudno wytłumaczyć osobom nie znającym gdynian i ich małej ojczyzny. Miast tej wielkości jest w Polsce kilkanaście, podobnych portów jest w świecie kilkadziesiąt. Co sprawia, że każdy przyjezdny przyznaje, że Gdynia jest jedyna, niepowtarzalna i wyjątkowa?

    Niełatwo powiedzieć na czym owa wyjątkowość polega. Faktem jest, że w ciągu 75 lat historii miasta gdynianie - działając w tych samych warunkach co ich rodacy - osiągnęli znacznie więcej dla kraju, dla innych i dla siebie. Czy są inni? Czy są lepsi? Wszak wielu z nich to przybysze z wszystkich stron Polski. Gdzie indziej nie udało im się, tu osiągnęli sukces. W Gdyni stali się lepsi, a wraz z nimi miasto. Gdynia jest lepsza... Dlaczego? Może to metafizyka przestrzeni. Dobry duch czuwa nad tym miejscem, oddala klęski i nieszczęścia i pozwala urzeczywistnić marzenia, osiągać szalone cele i odkrywać nowe horyzonty. Gdyby spytać o przymiotniki najlepiej oddające atmosferę miasta, usłyszałoby się zapewne: "otwarte, ambitne, zaradne, sprawne, śmiałe", ale równocześnie "niespokojne", a może nawet "szalone". W dobie gospodarki globalnej takie cechy miejsca przyciągają przedsiębiorców, najlepsze kadry, a w efekcie kapitał. Może dlatego Gdynia jest lepsza?

    Ale może również dlatego, że wyjątkowo sprawnie wykorzystuje się w Gdyni możliwości jakie daje samorządność, demokracja i gospodarka rynkowa? Dzięki zaangażowaniu wszystkich obywateli udało się od 1989 r. znacznie poprawić jakość życia mieszkańców i stworzyć sprzyjające warunki rozwoju gospodarczego. Spośród polskich dużych miast Gdynia w największym stopniu spełnia standardy europejskie i zajmuje stale wysokie miejsce w rankingach atrakcyjności, bo Gdynia to:
    dobra dostępność do międzynarodowego lotniska "Gdańsk-Trójmiasto",
    bezpośrednie połączenie promowe ze Szwecją,
    dobre połączenia kolejowe i drogowe z głównymi miastami Polski,
    wysokiej jakości woda wodociągowa,
    czyste powietrze,
    proekologiczny system centralnego zaopatrzenia w energię cieplną (EC i gaz),
    zróżnicowana oferta mieszkaniowa,
    pełna dostępność do bogatej oferty usług edukacyjnych, medycznych i rekreacyjnych,
    atrakcyjne śródmieście,
    dobrze zaopatrzone sklepy i centra handlowo-usługowe,
    znakomicie zorganizowany i wyposażony w nowoczesny tabor system transportu zbiorowego,
    rozbudowany system pomocy społecznej i opieki nad rodziną,
    stopniowe dostosowanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych.
    Dla potencjalnych inwestorów liczą się jednak warunki prowadzenia interesów. Działania władz miejskich w tej dziedzinie są konsekwentne i długofalowe. Już w pierwszej połowie lat 90. przy szerokim udziale społecznym opracowano "Strategię rozwoju miasta", której celem nadrzędnym jest rozwój gospodarczy. Uchwalono też "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", na podstawie którego na bieżąco opracowuje się plany zagospodarowana przestrzennego. Opracowano wizje, koncepcje i plany zagospodarowania najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych:
    Strefa Rozwoju Centrum Miasta - 100 ha uzbrojonych terenów na styku portu i śródmieścia,
    Nadmorska Strefa Prestiżu Miejskiego - kilkanaście ha terenów z bezpośrednim dostępem do morza (tzw. waterfront).
    Rosnące napięcia na rynku pracy i pogarszająca się koniunktura skłoniły do przyjęcia "Gdyńskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości". Powstało Pomorskie Miasteczko Zawodów umożliwiające poszukującym pracy podniesienie lub zmianę kwalifikacji. Przygotowano i stale rozpowszechnia się materiały dla osób podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą. Stale wspiera się i doradza małym firmom. W 2001 r. miasto we współpracy z gdyńskim środowiskiem biznesu podjęło szeroko zakrojoną kampanię promocji skierowaną do nowych inwestorów. W wielkich polskich miastach rozmieszczono na bilboardach, a w Warszawie dodatkowo na tramwajach hasło promocyjne "Gdy inwestujesz... Gdynia". Zainaugurowano coroczne Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, rozpowszechniono materiały informacyjne, w tym w internecie.

    Wyznaczono lokalizację w byłej zajezdni autobusowej, podjęto prace nad planami adaptacji i złożono wnioski o wsparcie finansowe Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Akces do parku zgłosiły już pierwsze firmy branży biotechnologicznej, informatycznej i wzornictwa przemysłowego. W celu poprawy funkcjonowania miasta i gospodarki w 1998 r. podjęto realizację finansowanego z obligacji komunalnych "Programu Drogowego". W ciągu pięciu lat w modernizację i rozbudowę sieci ulicznej zainwestowanych zostanie przeszło 206 mln zł.

    Gdynia jest miastem europejskim. Od lat utrzymuje partnerskie kontakty z licznymi miastami na Wschodzie i Zachodzie, jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowej współpracy miast i regionów, szczególnie w ramach Europy Bałtyckiej. Posiada w strukturze Urzędu Miejskiego wydzielone jednostki organizacyjne oraz kompetentne i doświadczone kadry umożliwiające korzystanie z europejskich funduszy rozwojowych. W Gdyni warto urodzić się, uczyć, studiować, pracować, wypoczywać, a nawet zestarzeć. Ale przede wszystkim warto tu robić interesy. Interesy różne: małe i duże; związane z morzem i zorientowane na ląd; produkcyjne, handlowe i usługowe, ale przede wszystkim takie, do których zabierają się tylko najlepsi - ryzykowne i porywające, pachnące wielką przygodą i... wielkimi pieniędzmi."

    to nieprawda - Gdynia jest cienka

    • 0 0

  • z tym się też nie zgadzam

    --------------------------------------------------------------------------------
    Anonim,

    już bardziej zniechęcić do Twojej Gdyni nie można. daruj nam tu takie spamy.

    Autor: baja 2003-08-08 14:53


    --------------------------------------------------------------------------------
    zabierzcie go stąd

    zanim cityman wklei swoja wyklejanke

    Autor: prez.Szczurek 2003-08-08 15:02


    --------------------------------------------------------------------------------
    Kto tego jamnika przeczyta ?

    Juz jestem zniechęcony tą G... :-(

    Autor: Bez zbędnych słów ;-) 2003-08-08 15:37


    --------------------------------------------------------------------------------
    Strefa osobista???

    No to moją strefę codziennie w autobusach i trawmwajach ktoś narusza, bo wręcz stoi do mnie przykleony - taki ścisk. I co mam mu w zęby za to dać, że też chce do domu wrócić, czy do pracy dojechać? A wypowiedzi Karnowskiego zaczynaja przypominać wypowiedź Adamowicza pod adresem mieszkańców Gdańska - Jak im sie nie podobają imprezy w obrębie Starego Miasta, to niech się wyprowadzą. Brzuch mnie od śmiechu boli.

    Autor: 007 2003-08-08 15:57

    • 0 0

  • Zdzisiu

    rozwiń tę myśl
    ktoś się nastarał, nawklejał, a ty tak jednym zdaniem?

    • 0 0

  • Zdzisio też się chyba dzisiaj nie wypróżnił

    • 0 0

  • poniewaz widzę, że problem dotyczy większej grupy osób, służę radą i doświadczeniem:
    przede wszystkim nie stosujcie tych wszystkich leków na zaparcia, bo to szkodzi więcej niż pomaga
    z większością zatwardzeń człowiek jest sobie w stanie poradzić bez chemii
    przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie nastawienie psychiczne i stosowanie rozmaitych prasłowiańskich technik (re)laksacyjnych
    po drugie- prawidłowa dieta
    nawet nie wiecie jakie cuda może zdziałać tzw "mexican breakfast" czyli kawa i papieros
    mam nadzieję, że mój krótki wykład pomoże co niektórym z was i spowoduje zmianę nastawienia tych kłopotliwych opiniodawców tego portalu, którzy co rusz zatruwają tu atmosferę
    kłaniam się nisko

    • 0 0

  • nie widziałeś mojego stolca

    gdybyś go zobaczył to nie pieprzyłbyś takich farmazonów starcze

    • 0 0

  • techniki (re)laksacyjne

    najważniejszą z technik jest oczywiście tzw prasówka podczas defektacji
    zdania są podzielone, ale moim skromnym zdaniem, najlepszy jest tu Przegląd Sportowy i Skarb Kibica

    • 0 0

  • Zdzisio

    no to w czym jeszcze masz problem młody człowieku?

    • 0 0

  • Ja również proszę o obniżkę czynszu...

    A to z tej banalnie prostej przyczyny, że hałas, ryk, pisk i wrzask dobiegający z podwórka pod moim domem przypomina pas stratowy na Rębiechowie. Szarańcza (można czytać "dzieci") od świtu do późnej nocy niezmordowanie i niestrudzenie piłują swoje gardła. Gdzie są rodzice tych dzieci ? Przecież takie szczyle to powinny o 20 leżeć w wyrku i bajki czytać a nie wydzierać się... Słów brakuje - naprawdę nie wszyscy na tym świecie "KOCHAJĄ DZIECI" ...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane