• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znikają ślady zwycięstwa pod Oliwą

km
28 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nie ma śladu po tablicy upamiętniającej bitwę pod Oliwą, którą w latach 70. zainstalowano na pomniku królowej Luizy na Pachołku. Dziś tablica jest w renowacji, ale nie wiadomo kiedy wróci na swoje miejsce. Nie ma śladu po tablicy upamiętniającej bitwę pod Oliwą, którą w latach 70. zainstalowano na pomniku królowej Luizy na Pachołku. Dziś tablica jest w renowacji, ale nie wiadomo kiedy wróci na swoje miejsce.
Zniknęła także podobna tablica, którą w tym samym czasie powieszono na Pałacu Opatów w Oliwie. Zniknęła także podobna tablica, którą w tym samym czasie powieszono na Pałacu Opatów w Oliwie.

384 lata po Bitwie pod Oliwą z Gdańska znikają kolejne pamiątki po tym największym morskim sukcesie w historii Polski.



28 listopada 1627 roku admirał polskiej floty Arend Dickmann, pokonał szwedzką eskadrę. Tego dnia pod Gdańskiem "słońce zaszło w południe"- takie powiedzenie krążyło w ówczesnej Europie po Bitwie pod Oliwą. Nawiązywało do zatopienia w walce okrętu Solen, co po szwedzku oznacza "słońce".

Czytaj także: Bitwa pod Oliwą, czyli słońce zaszło w południe

Do bitwy doszło, gdy patrolująca Zatokę Gdańską szwedzka eskadra płynąca od Helu w kierunku Redłowa, dostrzegła na redzie Gdańska polskie okręty. Polska flota pod dowództwem admirała Arenda Dickmanna, nazywanego wiele lat później polskim Nelsonem, do tej potyczki wystawiła 10 okrętów w dwóch eskadrach. Choć Szwedzi mieli tylko sześć okrętów to siły były wyrównane, bo tylko cztery polskie galeony dorównywały wielkością i uzbrojeniem okrętom szwedzkim. Na czele polskiej floty stały "Święty Jerzy" i "Wodnik".

W bitwie zatopiono wspomniany już galeon "Solen", a drugiego - "Tigerna" - zdobyto i odholowano do Twierdzy Wisłoujście. Pozostałe szwedzkie jednostki odpłynęły i zrezygnowały z blokady Gdańska.

Praktycznie już po wygranej bitwie od zabłąkanej kuli zginął admirał Dickmann. Jego przeciwnik, szwedzki wiceadmirał Nils Stiernsköld, zmarł po bitwie na skutek odniesionych ran. Obu admirałów pochowano z najwyższymi honorami w gdańskiej bazylice Mariackiej.

Czytaj także: Tajemnica pochówku Arenda Dickmana

Niestety, grób Dickmana i wystawa pozostałości z Tigerna w Centralnym Muzeum Morskim to nieliczne gdańskie pamiątki po wydarzeniu sprzed niemal 400 lat.

Czy wiedziałeś o dzisiejszej rocznicy Bitwy pod Oliwą?

Wprawdzie w 1977 roku, z okazji 350. rocznicy bitwy, na wzgórzu Pachołek w Oliwie, na cokole pomnika królowej Luizy odsłonięto tablicę poświęconą polskiemu zwycięstwu, ale obecnie zdewastowana znajduje się w konserwacji w Zarządzie Dróg i Zieleni.

Inną tablicę odsłonięto w tym samym roku na ścianie Pałacu Opatów w Oliwie. Ale także po niej dziś zostało jedynie puste miejsce. Jedyny ślad to zdjęcie z 1977 roku, pochodzące ze zbiorów gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza.

Dziś przypada święto Marynarki Wojennej. 93 lata temu decyzję o odtworzeniu Marynarki Wojennej po zaborach podjął dokładnie 28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
km

Miejsca

Opinie (142) 8 zablokowanych

  • JĘZYK

    pytanie : w jakim języku mówili na ,, polskich okrętach" ?
    odpowiedż: po niemiecku

    • 1 2

  • dickman (1)

    adm. dickman nie znał ani słowa po polsku

    • 1 2

    • Adalbert znal ?.

      • 0 0

  • przeciez na tym statku szwedzkim byli chorzy marynarze,wiec zwyciestwo bylo latwe dla

    polskiej floty. i tak by sie poddala ta zaloga statku.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane