• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • Satelita na Urzędy

    Widać wiecej brudu niż z hałdy płynie z urzędów

    • 0 0

  • .... siarkopol, hałda fosforogipsów, rafineria ... zaprawdę mieszkamy w "kurorcie" ....

    • 0 0

  • do andy

    a kiedy ostatni raz w siarkopolu przeładowywano siarkę? Zanim kolejny raz się osmieszysz sprawdź fakty albo poprostu przestań sie osmieszać i pisać bzdury. W siarkopolu przeładowywuje sie wsystko (melasa, mazut, miał ropę) tylko nie siarkę

    • 0 0

  • XXI wiek, a my wyginiemy w końcu przez tą p... chemię!

    • 0 0

  • Do roboty!!!

    Sprawa się ciągnie od lat, ale nie pozwólmy by to hasło odebrało nam chęci do działania. Najważniejsze by coś robić a nie gadać!!! Zapraszam na forum grupy Fosfi. Porozmawiajmy bez cenzury co zrobić z problemem hałdy www.fosfi.prv.pl. Fosfinka dobrze radzi. Może ktoś ma jakieś pomysły, albo możliwości innych działań. Pomóżmy tym którzy chcą rozwiązać problem Fosforów!

    • 0 0

  • Dziwię się...

    Że ta sprawa tyle lat się ciągnie jak smierdzące g... Mając teraz możliwość pozyskania środków z UE można by naprawdę ten temat zamknąć i nie truc dalej ludzi.

    Ps. Ciekawe w jaki sposób były i czy są robione nadal jakieś badania tej hałdy?

    • 0 0

  • Badania???

    Nie robi się badań bo Fosfory przekonały urzędników, że hałda nie szkodzi a ci co protestują to oszołomy. Teraz my musimy przekonać urzędników że Fosfory po prostu kłamią. Nie jest to łatwe ale nie jest niemożliwe. Urzędnicy poniekąd słusznie mają bardzo ograniczone zaufanie do mediów i opinii społeczeństwa. Wolą opierać się na oficjałkach w rodzaju WIOŚ. Oczywiście kontrola inspektoratu nic nie da bo Fosfory się do niej już przygotowały. WIOŚ zawsze uprzedza zakład o kontrolach. Musi to robić. No i oczywiście nic te kontrole nie wykazują. Takie mamy śmieszne prawo :)

    • 0 0

  • co do badań

    Ciekawy fragment można przeczytać w ekspertyzie Politechniki Gdańskiej, na którą powołują się władze w sprawie o nieszkodliwości hałdy "Prowadzenie obserwacji i badań w rejonie hałdy fosfogipsów jest konieczne ze względu na fakt,że wyniki systematycznych udokumentowanych obserwacji stanowić bedą najważniejszy argument w wywoływanej co jakiś czas-niekiedy koniunkturalnie-dyskusji.Pozwoli to uniknąć agażownia licznego grona ekspertów,administracji samorządowej i polityków, a zarazem zapobiegnie wymuszaniu środków finasowych od GZNF, urzędów państwowych i samorządowychodpowiedzialnych za stan środowiska".
    Brak słów, na usta cisną się mało cenzuralne słowa :(
    Opinia społeczeństwa o konieczności niezależnych badań się nie liczy,bo przecież w ten sposób wyłudzamy pieniądze...Ciekawe na co idą nie małe pieniądze które GZNF płaci za zanieczyszczenie środowiska???Poza tym co władze zrobiły aby wyjaśnić przyczyny zachorowalności na nowotwory,cukrzycę czy tak duża śmiertelność noworodków.Najłatwiej prowadzić politykę "spychologii" i trzymać się koryta puki nie wyschnie.I twierdzić w zaparte że hałada nie szkodzi.

    • 0 0

  • Chrzan, poszukaj bardziej "świeżego" tematu!!

    No, młodzieniec odkurzył stary zawsze aktualny temat hałdzinki i miał nadzieję, że zaistnieje na rynku!! Brawo Chrzan udało ci się!! Ale na przyszłość znajdź coś nowego, a nie odkurzasz starocie!!

    • 0 0

  • encia!

    Prawem kaduka zarzucasz "odkurzanie staroci"...,zasadniczo Fosfinka już to wyjaśniała/post wcześniej/widać,że nadal i do oporu trzeba powtarzać naszym "kochanym"władcom-vipom czy jak by ich tam zwał:D od czego są!A są od rozwiązywania naszych problemów!A nie ZAŁATWIANIA!Swoich brudnych interesów!Chowanie pod dywan,w dobie internetu to już nie w ta strona:D/można spoko rozmawiać ,bez cenzury,na forum grupy Fosfi i oki:D/
    Natomiast jako mieszkaniec Gdańska i obywatel RP kategorycznie domagam się podjęcia skutecznych działań,przede wszystkim legislacyjnych!Od Posłow i Senatorów Regionu Pomorskiego!Aby w ramach interpelacji!Z trybuny sejmowej RP wystąpili do Rządu RP o zajęcie się tematem kompleksowo!Być może min.ds gospodarki i środowiska nie zna sprawy?,a pomorskie "VIp-y na rybach...":D

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane