• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • Fosfinka ma rację, nikt nic nie słyszał o badaniach mających na celu wyjaśnienie najwyższej w kraju zachorowalności na nowotwory.

    • 0 0

  • STRASZNY WAŁEK

    właśnie czytam artykuł na stronie eko.vel.pl i nie mogę wyjść z podziwu. proces trucia trwa już około 30tu lat, a co jest jeszcze dziwniejsze, to, że za komuny jakby bardziej się interesowano tym problemem:-/ zainteresowanym polecam ciekawy artykuł, a sam przytocze cytaty, dotyczące teraźniejszej "rekultywacji" terenu:
    "po drugie jeżeli już zastosowano osady ściekowe na powierzchni składowiska, to nie jest to odzysk, a składowanie odpadu na odpadzie, za co GZNF powinno odprowadzić stosowną opłatę, a nie pobierać dodatkowe pieniądze za odzysk. "

    ten mi się podoba, zakryć syf, syfem i problem z głowy bo nie dość, że niby przykryje to fosfory to jeszcze dodatkowo można się pozbyć osadów ściekowych.

    albo ten:
    "W rozporządzeniu o komunalnych osadach ściekowych ich wykorzystanie ograniczone jest dawkami, jakie można zastosować oraz ilością metali ciężkich jakie mogą być wprowadzone do gleby w ciągu roku. I te warunki w przypadku składowiska fosfogipsów nie zostały dotrzymane. Podstawowym wymogiem poprawnie przeprowadzonej rekultywacji jest wytworzenie warstwy glebowej i trwałej okrywy roślinnej. Sam osad ściekowy nie jest w stanie wytworzyć warstwy glebowej, a jedynie pod wpływem warunków atmosferycznych zmineralizuje się i w stanie suchym jest bardzo pylący."

    no i dalej robienie ludzi w bambuko!

    ogarnia mnie trwoga jak myśle o świadomości ekologicznej polaków....

    • 0 0

  • p.s.

    zapomniałbym o tym:
    "Jeżeli eksperci zwrócili uwagę na fakt, że od roku 2003 do 2004 zmierzony opad pyłu w rejonie hałdy wzrósł trzykrotnie, czyż nie jest to efekt pylenia zmineralizowanych osadów ściekowych z hałdy, które pod względem zawartości rakotwórczych metali ciężkich i rtęci są znacznie groźniejsze od fosfogipsów."

    no comment...

    • 0 0

  • NO I NA KONIEC

    chyba najlepszy cytat:
    "Stwierdzenie, że składowisko posiada uregulowany stan prawny i prowadzone jest stosownie do zarządzeń administracji wojewódzkiej i zgodne z przepisami ochrony środowiska jest bezpodstawne. Począwszy od pierwszych decyzji lokalizacyjnych, budowlanych, wyznaczających strefę oraz licznych środowiskowych, GZNF nie wykonywały obowiązków z nich wynikających. Decyzja o rekultywacji jest niezgodna z projektem i obowiązującym prawem, czyli faktycznie jest nieważna, nieważna jest także decyzja na monitoring. Nigdy nie nałożono obowiązków pomiarów wysokości hałdy, stopnia osiadania hałdy, nie zbadano skutków osiadania gruntów pod hałdą, należycie nie przebadano mieszkańców narażonych na oddziaływanie hałdy. Gdyby w 1983 roku nie wykwaterowano część mieszkańców z 300 metrowej strefy, dziś by udowadniano, że nie ma takiej potrzeby. "

    ja widze tylko jeden sposób aby nagłośnić ten problem i uświadomić ludziom na czym on polega. zlecić niezależnej firmie (najlepiej ze skandynawii bo oni wytkną każdy, nawet najmniejszyn błąd) wykonanie kompleksowych badań mających na celu wyjaśnienie wpływu hałdy fosfogipsowej na środowisko. Badania te powinny zakończyć się poprzez podanie wyników i opublikowanie ich na forum publicznym!

    • 0 0

  • K.R.Z.

    Nic dodać nic ująć.

    Jak już wszyscy bedą mieli czarno na białym wiarygodny raport, to może w końcu ktoś da kasę i pomysł na unieszkodliwienie. Nie spodziewam się, żeby to się dało gdzieś wywieźć.

    • 0 0

  • co dalej z hałdą

    Hałdy nie da się wywieźć-bo nie ma zbytnio gdzie,poza tym ruszenie tylu ton fosfogipsu nie jest dobrym pomysłem.Nie wiem czy ktoś z Was widział co się dzieje z fosfogipsem z hałdy gdy traci wilgotność?Wbrew opinii pana Wyganowskiego i kilku innych osób-PYLI.Więc ruszenie tego byłoby niebezpieczne!Zniwelowanie wpływu składowiska na otoczenie-będzie bardzo trudne:( Nie jest ono zabepieczone od spodu,rowy opaskowe nie spełniają funkcji(na dodatek zbudowane są z fosofogipsu),oczyszczalnia nie działa tak samo jak przpompownia:-/.Dlatego trzeba pilnować GZNF,aby przeprowadziły rekultywacje najlepszą dostępną techniką.Sami pracownicy GZNF opowiadają o wykonaniu nielegalnego drenu do Martwej Wisły.Tak naprawdę hałda kryje w sobie jeszcze wiele niespodzianek,niestety niezbyt miłych:( Zatem do boju!!! Tak jak pisałam wcześniej,wnoście Swoje opinie do pozwolenia zintegrowanego dla składowiska gdy będzie ono udostępnione.Macie inny pomysł/y ?Czekam na propozycje :)))jak roztrzygnąć konflikt środowiskowy w Wiślince.

    • 0 0

  • propozycja

    niezależne badania, mogą być ze skandynawiii

    • 0 0

  • propozycja:)

    Wyniki niezależnych badań (szczególnie dla władz)stanowić będą bardzo dobry dowód -na to że hałda oddziaływuje negatywnie. Jes to bardzo fajny pomysł:)))
    Tylko jak go zrealizować? Czy ktoś może orientuje się gdzie szukać pomocy w tej sprawie?Kto mógłby wykonać takie niezależne badania?Gdzie można by uzyskać dofinansowanie takiej akcji?

    • 0 0

  • A w szkołach podstawowych trwa akcja fluoryzacji

    Przypomina to sytuację gdy po wybuchu elektrowni w Czernobylu odbył się wyścig pokoju, którego trasę wyznaczono wokół elektrowni aby pokazać jak tam jest ekologicznie.
    Swoją drogą w razie wypalenia projektu budowy elektrowni lub gazoportu możemy liczyć na lokalne władze.

    • 0 0

  • Marzenia i Złudzenia

    To złudzenie że „Wyniki niezależnych badań (szczególnie dla władz) stanowić będą bardzo dobry dowód - na to że hałda oddziaływuje negatywnie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane