• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • Zajęła się czy: "Obiecanki cacanki"

    Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano – zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.

    • 0 0

  • wspólny front jedności

    A po co?
    Pani Halina Czarnecka to przecież też decydent - poglądy ma pewnie identico jak Decydent i obowiazuje ją wspólny front jedności

    • 0 0

  • Front Jedności Narodu

    Front Jedności Narodu

    – ech, to było coś. Wszystko było proste i jasne. Ech, łza się w oku kreci.

    • 0 0

  • Dobra kobieta, i jaka pracowita

    A ty Emeryt nie narzekaj Czarnecka to dobra kobieta, i jaka pracowita. Uwinęła się w jeden dzień i "15 stycznia 2007 roku GZNF otrzymały od wojewody pomorskiego pozwolenie zintegrowane na korzystanie ze środowiska, czyli od tej chwili mogą truć mieszkańców Gdańska z pełnym błogosławieństwem Urzędu Wojewódzkiego" a przecież wszystkim chodziło o to żeby było zgodnie z przepisami. No nie?

    • 0 0

  • Zakłady, ale nie hałda fosfogipsów!

    Zostały złożone dwa wnioski o pozwolenie zintegrowane. JEDEN dla zakładu a DRUGI dla hałdy. Piszesz o decyzji dla zakładu. Decyzja dla składowiska zostanie wydana do kwietnia 2007 i jest jeszcze w powijakach. Radzimy dokładnie sprawdzać doniesiena na jakich opierasz swoje wnioski. Przeczytaj poprzednie posty dotyczące pozwolenia dla hałdy.

    • 0 0

  • Dwa w jednym, a to dopiero Nowość

    Jeżeli tak to Romantyk nie napisał nic niepoprawnego.
    Fosfinka - Jeżeli masz uwagi to wypadało by wskazać gdzie jest twój tekst, nikt nie będzie przeszukiwał 100 postów.

    • 0 0

  • Przestępstwo urzędnicze?

    Jeżeli są dwa pozwolenia zintegrowane to jest moim skromnym zdaniem następny wałek.
    Zintegrowany znaczy dla całego procesu technologicznego, którym się zakład zajmuje. Nie można dzielić Zakładu na kawałki aby obejść prawo i dla każdego kawałka wydać odrębną Decyzję. Tak jak nie można dzielić inwestycji aby uniknąć przetargu. Hałda mimo, że leży gdzie indziej niewątpliwie jest częścią technologii zakładu, niezależnie od chciejstwa urzędników.
    Należy się odwołać od już wydanej Decyzji - stroną może być np. Stowarzyszenie Ekologiczne, które może przystąpić do sprawy na każdym etapie ale należy zachować termin wyznaczony do odwołania - zwykle oczywiście krótki.

    Powodzenia. Napiszcie Jak wam poszło.

    • 0 0

  • Kto czyta nie błądzi

    Drogi anonimie, jesli nie chce się "nikomu" przeczytać 100 postów to niech "nikt" nie wypowiada się w tak trudnej sprawie jak pozwolenie zintegrowane gdzie trzeba poznać kilka grubych tomów aby nabrać orientacji.

    • 0 0

  • pozwolenie zintegrowane

    Nie sa to grube tomy, jest to bardzo uproszczony sposób wykazania warunków na jakich zakład może korzystać ze środowiska i zamiast decyzji o emisji, odpadach i pozostalych wydaje się jedną jasną, która powinna bilansować wszystko co wchodzi do zakladu i wychodzi w postaci produktu, odpadów i innych emisji. Także rację mają wcześnij wypowiadający się, że pozwolenie zintegrowane wydaje się dla całego zakladu bądź instalacji oddziałującej na środowisko. Hałda nie jest instalacją jest jedynie miejscem składowania odpadów i oddzielnego pzwolenia nie powinna mieć, chyba, że futurolog przewidział przekazanie hałdy miejscowym samorządom.

    • 0 0

  • Ministerstwo Środowiska - co za porażka..

    Jak mozna wyczytać na stronach Ministerstwa Środowiska, zostały powołane Techniczne grupy robocze (TGR), w skład których wchodzą przedstawiciele zakładów, organizacji branżowych i jednostek naukowo-badawczych. Zgadnijcie, KTO reprezentuje m. in. region gdański w branży chemicznej? http://ippc.mos.gov.pl/preview/pl/tgr_chemia_2.html
    Pomogę: Jan Wyganowski! Skoro truciciel reprezentuje Ministerstwo Środowiska to jak do kur.wy nędzy ma się coś w sprawie hałdy zmienić/ruszyć? Jakiekolwiek by nie były przeprowadzane badania - i tak nikt w Ministerstwie w tej sprawie nie ruszy nawet palcem. Gratuluję Ministerstwu wyboru kolejnego durnia. Co za kraj...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane