• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brudy z hałdy płyną do Martwej Wisły

Mikołaj Chrzan
13 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Hałda fosfogipsów w Wiślince zatruwa wodę w Martwej Wiśle. Choć zgodnie z projektem spływająca z hałdy zanieczyszczona deszczówka powinna trafiać do szczelnego zbiornika, to w praktyce wycieka ona do rzeki. Pomagają w tym celowo przekopane kanały.

Wysoką na ponad 40 metrów hałdę fosfogipsów, czyli gigantyczne składowisko odpadów z Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, otacza rów. Tam powinna trafiać zanieczyszczona woda, która podczas deszczu spada na hałdę o powierzchni ok. 26 hektarów (jest dwa razy większa niż park oliwski). Z rowu woda powinna być przepompowywana do zbiornika retencyjnego, a stamtąd - po odparowaniu - do atmosfery.

- Ten system nigdy nie działał. Nie mieszkamy w Afryce i zanim woda zdąży odparować, przeleje się przez brzegi - mówi Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który uważa, że hałda w Wiślince jest największym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców Pomorza.

Co więc dzieje się z nadmiarem zatrutej deszczówki? - Trafia do Martwej Wisły. Zresztą zobaczcie sami - powiedział Bąkowski.

Pokazał nam kilka świeżo wykopanych kanalików, które wychodzą spod wałów oddzielających hałdę od Martwej Wisły. Kanalikami wypływająca spod wałów woda płynie prosto do rzeki. W tych miejscach, gdzie przepływa skażona woda, trawa ma wyraźnie inny kolor, w zagłębieniach tworzą się też kałuże z białym płynem.

- Gdyby nie te kanaliki, teren zamieniłby się w bagno, a woda rozmyłaby wały. Oczywiście nie byliśmy tu, kiedy je kopano, więc możemy się tylko domyślać, kto to zrobił - mówi były urzędnik.

Są inne dowody na to, że wały wokół hałdy nie są szczelne. Cieknące do Martwej Wisły zanieczyszczenia doskonale widać na zdjęciach satelitarnych dostępnych dzięki programowi Google Earth . Fotografie wyraźnie pokazują jasne plamy na powierzchni rzeki, półkoliście rozchodzące się wokół brzegu, przy którym rzeka graniczy z hałdą.

Kolejny dowód to wyniki badań wody Martwej Wisły w pobliżu hałdy. W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o stanie środowiska Pomorza w 2005 r. są dane o skrajnie wysokim poziomie zawartości związków fosforu w próbkach wody. Ten rejon rzeki zaklasyfikowano dlatego do najgorszej, piątej kategorii.

Jan Wyganowski, wicedyrektor ds. technicznych Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, który wypowiada się w sprawie hałdy dla mediów, był wczoraj niedostępny.

Zaalarmowaliśmy inspektorów z WIOŚ. - Odpływ wody z rowów otaczających hałdę do Martwej Wisły? Dziś wszyscy inspektorzy są w terenie. Zajmiemy się tym w poniedziałek rano - zapowiedziała Halina Czarnecka, szefowa WIOŚ.
Jak Fosfory reklamują hałdę w Wiślince

Fragmenty reklam, które Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych opublikowały w lipcu 2006 r. w "Dzienniku Bałtyckim"

"Wokół składowiska w Wiślince ustanowiono strefę ochronną o szerokości 300 metrów. Na terenie tej strefy została wydzielona strefa o szerokości 150 metrów tzw. ochrony hydrologicznej, gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, rowy opaskowe wokół składowiska, rowy melioracyjne z korkami z glin nieprzepuszczalnych oraz przepompownia odprowadzająca do zbiornika retencyjnego nadmiar wód z rowów melioracyjnych. Działania te spowodowały brak oddziaływania hałdy fosfogipsu na otoczenie poza jej granicami."
Zbigniew Bąkowski, były wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Hałda nie jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Tworzące się wody odciekowe zawierają fluor, związki fosforu i pierwiastki promieniotwórcze. Nie bez znaczenia są też osady ściekowe, którymi próbuje się rekultywować hałdę. Zawierają one metale ciężkie, które także trafiają do wód odciekowych. Przedostawanie się tych wód do rzeki, a następnie do morza, to zbrodnia dla środowiska.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan

Opinie (138) 6 zablokowanych

  • Niesczelna hałda czyli czy WIOŚ zjawił się na składowisku

    Dzisiaj w Gazecie Wyborczej,ukazał się dalszy ciąg sprawy mielegalnych knałów:))
    Oto mały short press hałdziany dla tych co nie mieli okazji przeczytać:)
    Jednak WIOŚ znalazł wolny czas, jak i ludzi i wybrał sie pod hałdę ,gdzie zamiast kanałów zastał pracujący spychacz,który dokłdanie zlikwidował wszelkie ślady po przekopie.Pani Halina Czarnecka zapewniła,że nie oznacz to zamknięcia sprawy.28 marca wydała decyzję w której zobowiązała GZNF do zlikwidowania wszelkich przecieków,jednak badania wód podziemnych wykazały,że przecieków nie udało sę zlikwidować.Dlatego 7 grudnia 2006r.WIOŚ wysłał do GZNF zawiadomienie o wszczęciu postępowania"w przedmiocie wstrzymnia użytkowania instalcji do unieszkodliwiania odpadów fosfogipsów w Wiślince".Rozprawa w tej sprawie obedzie się 23 stycznia.Pan Jan wyganowski broni się ,ze przecieki uda się zlikwidować -gdy tylko będzie bardziej sucho,dowieziemy więcej gliny i poszerzymy wał oddzielający hałdę od rzeki.
    Czy to pomoże?Wątpliwe.Nawet eksperci z PG ,którzy do tej pory byli przychylni GZNF wskazują, że "Celem eliminacji migracji odcieków,konieczne złozenie drenażu wraz ze studnią lub studniami opróżnanymi za pomocą pomp so zbiornika retencyjnego"A to oznacza dużo poważniejszą inwestycję (niż nawiezienie gliny)

    Wojewoda pomorski- Piotr Ołowski-stwierdził iż sytułację składowiska monitoruję od momentu w którym zotał wojewodą ,i wiedział o przeciekach z Inspektoratu Ochrony Środowiska.Pozatym poważnie rozważy zawieszenie prowadzonego aktualnie postępowania pozwoleni zintegrowanego."A jeśli hałda takiego zezwolenia nie uzyska,fosfogipsy nie bedą tam mogły być składowane.Moim zdaniem przyszłośćią GZNF jest zmiana technologii produkcji na taką,która wyeliminuje wytwarzanie fosfogipsów jako produktu ubocznego".
    Panie Mikołaju,dziękuję za artykuł:))mam nadzieję że nie ostani.Liczę że będzie Pan czuwał nad sprawą hałdy.

    Co do ostanich postów z pozwoleniem zintegrowanym,tak jak pisałam i co potwierdził wojewoda w swojej wypowiedzi.Pozwolenie dla hłady jest rozpatrywanie oddzielnie.Wydano decyzję dla Zakładu jest on w publicznie dostępnym wykazie pod nr 2491 decyzji znak ŚR/Ś.IX.6619/5/2005/2006 z dnia 29.12.2006 r. o wydaniu Gdańskim Zakładom Nawozów Fosforowych „Fosfory” ...pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do produkcji kwasu siarkowego, kwasu fosforowego, nawozów mineralnych...".Jeśli ktoś jest zainteresowny,w urzędzie można zapoznać się decyzją.

    • 0 0

  • Dla fosfinki

    Pozwolenie zintegrowane wydaje się dla instalacji bądź zakładu,kilku instalacji, natomiast hałda instalacją nie jest, jest natomiast niezbędna do funkcjonowania instalacji kwasu fosforowego, ktora to instalacja jakimś cudem uzyskała pozwolenie, a wytwarza czterokrotnie więcej odpadów niż produktu gotowego, jest to sprzeczne z ideą pozwoleń zintegrowanych. Nie daj się zwodzić urzędnikom UW, bo niedlugo uwierzysz , że hałda jest nieszkodliwa i przyjazna środowisku. Co do hałdy, to hałda oficjalnie w 1997 roku osiągnęłą maksymalną wysokość składowania(41 m)i tym samym powinno się automatycznie zaprzestać składowania fosfogipsu. Natomiast urzędnicy UW w 1999 roku wydają decyzję zezwalającą na dalsze składowanie 5 mln ton fosfogipsu, nie wnikając w fakt, że wysokość haldy wzrośnie o prawie 20 m.

    • 0 0

  • do X

    Pozwolenie zintegrowane wydaje się dla instalacji bądź zakładu,kilku instalacji, natomiast hałda
    instalacją nie jest, jest natomiast niezbędna do funkcjonowania instalacji kwasu fosforowego,
    ktora to instalacja jakimś cudem uzyskała pozwolenie, a wytwarza czterokrotnie więcej odpadów niż
    produktu gotowego, jest to sprzeczne z ideą pozwoleń zintegrowanych.

    Zgadzam się z Tobą ,tym bardziej byłam zakoczona,kiedy dowiedziałam się w Ministerswie Środowiska o tym że dla hałdy złożono osoby wniosek:-/?nie chcąc podać uzadnienia dlaczego tak zrobiono.Również w UW nic nie wyjaśnili.Dlatego cały czas to pokreślam,że złożono dwa wnioski.

    Nie daj się zwodzić
    urzędnikom UW, bo niedlugo uwierzysz , że hałda jest nieszkodliwa i przyjazna środowisku.

    To mi nie grozi- nigdy nie uwierzę w to że hałda nie szkodzi:)sprawą GZNF zajmuję się codziennie od dłuższego czasu "nie tylko od święta".I do póki składowisko nie zostanie zamknięte i właściwie zrekultywowane-tą sprawą nie przestanę się zajmować:)))

    to hałda oficjalnie w 1997 roku osiągnęłą maksymalną wysokość składowania(41 m)i tym samym
    powinno się automatycznie zaprzestać składowania fosfogipsu.

    Niestety jest tu mały kruczek wiadomo że Fosfory-owszem nie mogą sypać w górę po osiągnięciu 41m ale na boki mogą.I tak tłumaczono mi w Urzędzie,kiedy postanowiłam zgłosić nieprawidłowości związane z dziłalnością składowiska.Usłyszałam to że hałda jest owszem wyższa,ale ten fosfogips zostaje przez spycharki wyrównywany i końcowa wysokość hałdy nie przekroczy 41m.

    Natomiast urzędnicy UW w 1999 roku
    wydają decyzję zezwalającą na dalsze składowanie 5 mln ton fosfogipsu, nie wnikając w fakt, że
    wysokość haldy wzrośnie o prawie 20 m.

    Wykonane satelitarne oraz przez geodetów pomiary wysokościowe hałdy w tamtym roku,wykazały że w niektórych miejscach wyskość przekraczała 55 m.Na to urzędnicy -również nie zaregowali.Tłumacząc się że to nie ma większego znaczenia.

    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Sprawę trzeba postawić inaczej

    Fosfinka dajesz się ustawić do narożnika - póki co drugie pozwolenie w ogóle Cię nie interesuje. Sprawę trzeba postawić inaczej:

    "hałda instalacją nie jest, jest natomiast niezbędna do funkcjonowania instalacji kwasu fosforowego, ktora to instalacja jakimś cudem uzyskała pozwolenie, a wytwarza czterokrotnie więcej odpadów niż produktu gotowego, jest to sprzeczne z ideą pozwoleń zintegrowanych."

    1. Wydane "Pozwolenie" będzie ważne jak się uprawomocni,
    2. dlatego należy natychmiast się od niego odwołać jako, że nie jest kompleksowe i nie obejmuje bardzo ważnej instalacji szkodliwie oddziałującej na środowisko i to w sposób drastycznie zagrażajacej zdrowiu wielkiej ilości ludzi..
    3. Skoro nie ma i nie będzie pozwolenia na produkcję kwasu fosforowego to GZNF trzeba będzie zamknąć.
    4. Jeżeli Pani Czarnecka tego nie zrobi to na rozmowę powinien zaprosić ją Pan Prokurator.

    "To mi nie grozi- nigdy nie uwierzę w to że hałda nie szkodzi:) sprawą GZNF zajmuję się codziennie od dłuższego czasu "nie tylko od święta".I do póki składowisko nie zostanie zamknięte i właściwie zrekultywowane-tą sprawą nie przestanę się zajmować:)))"
    To nie jest sprawa wiary ani częstotliwości od tego składowisko nie zostanie zamknięte - musisz po prostu zrealizować ww cztery punkty.

    • 0 0

  • Fosfinka zastanów się!!!

    Kamil, niestety hałda fosfogipsów na podstawie ustawy Prawa Ochrony Środowiska zalicza się do instalacji!
    Do instalacji zaliczamy...
    a)stacjonarne urządzenie techniczne
    b)zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie,do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
    C)OBIEKTY BUDOWLANE NIEBĘDACĘ URZĄDZENIAMI TECHNICZNYMI ANI ICH ZESPOŁAMI,KTÓRYCH EKSPLOATACJA MOŻE POWODOWAC EMISJĘ.
    Jak widzisz hałda jest obiektem budowlanym więc zalicza się do instalacji!!!
    A dlaczego dwa pozwolenia?Jeżeli instalacje na oddzielnych działkach prowadzone są przez tego samego operatora,ale podlegają jurysdykcji różnych organów wydających pozwolenie,albo leżą np.w różnych powiatach itd.to dla każdej z instalacji należy uzyskać osobne pozwolenia.
    Stąd DWA POZWOLENIA ZINTEGROWANE!!!

    Na koniec mała uwaga,łatwo komuś napisać że sprawa "częstotliwości" i wiary w to co się robi nie ma znaczenia,szczególnie gdy być może samemu nic się nie robi.Tym bardziej nie wiedząc na czym polegają i jak wyglądają czyjeś działania.
    Ile osób przed Fosfinką wsponinało o pozwoleniu zintegrowanym?Ile osób wiedziało o tym,że należy pilnować terminu wnoszenia uwag?

    • 0 0

  • do XX i Fosfinki

    To nie miała być napaść na Fosfinkę ale pomoc dla niej i uświadomienie jej:

    1. tego co kilka postów wcześniej na 12 stronie pisał Decydent.

    2. Pisanie uwag przez różne osoby też ma małe znaczenie bo Urząd ma na nie odpwiedni hak w ustronnym miejscu.

    3. Należy wykorzystać ścieżkę formalno prawną i zgodnie z pouczeniem odwołać się od już wydanego pozwolenia do Ministra Środowiska o ile wiem może to zrobić strona postępowania lub Organizacja Ekologiczna - nie zwykli obywatele www.eko.vel.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=116&Itemid=30 to jedyny przykład udanego odwołania jaki znalazłem - może warto się wzorować.

    4. Myślę, że stanowisko x jest bardziej Fosfince pomocne niż stanowisko XX

    • 0 0

  • Chyba nie straszy kobiety?

    Co autor miał na myśli pisząc "Fosfinka zastanów się!!!"

    • 0 0

  • Fosfinka trzymaj się

    Są jak widać przykłady że coś jednak można. Jak się domyślam pozwolenie unieważnione przez ministra to też robótka Pani Czarneckiej bo kiedyś przecież pracowała u Wojewody.

    • 0 0

  • problem Hałdy sam się rozwiąże

    XX,
    cytowałem tylko małego "x".
    Można się zgodzić, że Hałada może być instalacją ale w tym przypadku chodzi bardziej o inną instalację, o instalację do produkcji kwasu fosforowego.
    Aby wydać pozwolenie zintegrowane trzeba brać pod uwagę cały zakład lub całą instalację oddziałujacą na środowisko.
    Nie wątpliwie hałda jest niezbędna i wchodzi w skład instalacji do produkcji kwasu. Jeżeli tak, to pozwolenie musi być jedno na całą tą instalację.
    Jeżeli cała instalacja nie uzyska pozwolenia trzeba bedzie zamknąć produkcję i problem Hałdy sam się rozwiąże.

    • 0 0

  • Jedna jurysdykcja

    Dwie działki czy dwa powiaty nie mają żadnego znaczenia
    Pozwolenie w tym przypadku wydaje wojewoda, a Wiślinka o ile wiem to ciagle województwo pomorskie Nie osłabiaj woli walki u Fosfinki

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane