• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Równouprawnienie w taksówkach. Kogo możemy wybrać, a kogo nie?

Ewa Palińska
27 stycznia 2024, godz. 18:00 
Opinie (280)
Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje. Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje.

Dlaczego wybierając kierowcę taksówki mogę sobie zażyczyć, żeby auto prowadziła pani, ale tego, żeby za kierownicą siedział mężczyzna, już nie? Dlaczego czasem mogę wybrać kierowcę z Ukrainy, a z Polski nie? Choć praktyki stosowane przez korporacje taksówkarskie mogą się wydawać dyskryminujące ze względu na narodowość czy płeć, to kierowcy wyjaśniają, że równouprawnienie doprowadziłoby do paraliżu systemu i wykluczenia zawodowego tych, których teraz przywileje dotyczą. Może zatem zrównanie praw nie zawsze jest korzystne?



Jedna z działających w całym kraju korporacji taksówkarskich - Free Now - wprowadziła przed niemal dwoma laty pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". W skrócie: to oferta, w ramach której firma gwarantuje, że za kierownicą taksówki siedzieć będzie kobieta, ale też tylko kobiety mają prawo skorzystać z takich przejazdów.

Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście

Czy uważasz, że korporacje taksówkarskie powinny umożliwić wybór kierowcy ze względu na płeć i narodowość?

Można wybrać kobietę za kółkiem, ale mężczyznę już nie?



Kilka miesięcy później podobne rozwiązanie wprowadził Bolt, uruchamiając kategorię "Kobiety dla kobiet". Panie były ukontentowane, bo zarówno pasażerki, jak i te zasiadające za kierownicą samochodów, mogły czuć się dzięki temu bezpieczniej.

To, co panie odebrały jako zdecydowany atut i przywilej, mężczyźni poddali jednak krytyce, wytykając dyskryminację ze względu na płeć.

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby panie mogły decydować o tym, że chcą podróżować z paniami, ale pozbawianie mężczyzn prawa do wyboru męskiego kierowcy uważam za zwyczajny seksizm - komentuje Tomasz, który często podróżuje służbowo - Nie czuję się dobrze, kiedy za kółkiem siedzi kobieta. I mam prawo tak się czuć, tak samo jak panie obawiać tego, że męski kierowca stanowi dla nich większe zagrożenie. Dlatego uważam, że przywilej wyboru kierowcy ze względu na płeć powinien zostać udzielony wszystkim użytkownikom aplikacji.


Ukrainiec może wybrać ukraińskiego kierowcę, a Polak polskiego nie?



Problematyczna podczas zamawiania taksówki może okazać się też narodowość kierowcy i nie chodzi tu wcale o ksenofobiczne uprzedzenia, ale o zwyczajny komfort jazdy, wynikający z możliwości płynnej komunikacji. Oficjalnie żadna z korporacji nie przyznaje się do świadczenia takich usług, niemniej klienci potwierdzają, że dyspozytorzy obsługujący infolinię wykazują się życzliwością i godzą się na wysłanie do ukraińskojęzycznego klienta ukraińskiego kierowcy.

- Pracująca ze mną koleżanka z Ukrainy powiedziała, że korporacja taksówkarska, z której usług korzysta, umożliwia Ukraińcom zamawianie kursów u ukraińskich kierowców. Chodziło o to, że nie ma wówczas bariery językowej. Bardzo mnie to zainteresowało, bo potrzebowałem polskiego kierowcy dla moich starszych rodziców, którzy cierpią na niedosłuch i czują się niekomfortowo, kiedy nie mogą się z kimś płynnie porozumieć - opowiada Jarosław. - Okazało się jednak, że takiej możliwości nie ma. Podczas telefonicznego składania zgłoszenia dowiedziałem się, że stworzyłoby to niebezpieczny precedens, a na to korporacja nie może sobie pozwolić.
- Ja często zamawiam taksówkę dla dziecka jeżdżącego na zajęcia dodatkowe i bardzo chciałabym, żeby to była kobieta, najlepiej Polka, żeby nie istniała bariera językowa (na etapie zamawiania nie wiem, jak dobrze po polsku będzie mówił kierowca, a to dla mnie ważne) - dodaje Marlena. - Niestety, przez żadną z aplikacji takiego zgłoszenia nie byłam w stanie dokonać. Finalnie zamieściłam ogłoszenie w internecie i znalazłam kobietę, której na stałe zleciłam odwożenie syna na zajęcia.


Kierowca też chciałby móc wybrać pasażera



Nie tylko pasażerowie chcieliby przebierać w kierowcach, ale też kierowcy w pasażerach. Póki co, możliwość taką mają jedynie panie kierujące taksówkami - mogą sobie zastrzec, że będą woziły tylko kobiety i odrzucać "męskie" kursy.

- Nie lubię jeździć z obcokrajowcami, bo bardzo mnie stresuje, że nie wiem, o czym rozmawiają. Może o mnie? A co, jeśli mówią o mnie źle? - dzieli się swoimi przemyśleniami Damian, prowadzący taksówkę od pięciu lat. - Przyznaję, że jeśli w godzinach szczytu dostaję zgłoszenie od kogoś z Ukrainy (oni mają najczęściej imię zapisane językiem łacińskim, ale w rubryce miasto najczęściej widnieje Гданськ), to takie zlecenie odrzucam. Wyrzutów sobie nie robię, bo jest tylu kierowców ze Wschodu - z Gruzji, Ukrainy, Pakistanu, itd., że odrzucone przeze mnie zgłoszenia długo bez odpowiedzi nie pozostaną.
Z reguły klientów raczej nie filtruje się, bo przełożyłoby się to na zyski, a wiadomo, że każdy pracuje po to, żeby zarobić jak najwięcej.



Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet. Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet.

Dlaczego równouprawnienia "na taksówkach" nie ma i nie będzie?



Choć kurczowo trzymamy się polityki taksówkarskiej, problemy są uniwersalne i konkluzja jest jedna - czasem równouprawnienie doprowadziłoby do takiej dezorganizacji, że warto rozważyć, czy aby na pewno dawanie wszystkim równych praw się opłaca. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości będzie można zamówić przejazd z mężczyzną, w dodatku z Polakiem.

- Umożliwienie wyboru mężczyzny, w dodatku Polaka, totalnie sparaliżowałoby system - komentuje Damian. - Większość polskich pasażerów z różnych względów wybierałaby Polaków. I nie chodzi tu o uprzedzenia do obcokrajowców, ale o poczucie bezpieczeństwa i komfort płynnej komunikacji. Z uwagi natomiast na panujący stereotyp, że mężczyźni są lepszymi kierowcami, kobiety na możliwości wyboru płci kierowcy mogłyby wiele stracić. Ze względu na stosunkowo niski udział pań kierujących w rynku taksówkarskim oraz fakt, że kierowcy zagraniczni, których faktycznie jest wielu, ale nie są zbyt rozchwytywani, dodawanie im dodatkowych przywilejów rozładowuje system, zamiast go paraliżować. Stanowi dla użytkowników dodatkową zachętę do korzystania z ich usług. I choć jako użytkownik aplikacji taksówkarskich jestem przeciwny takim praktykom, bo noszą znamiona dyskryminacji ze względu na płeć czy narodowość, to jako zawodowy kierowca muszę przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda i inaczej po prostu się nie da. Równouprawnienie okazałoby się dyskryminujące dla kobiet i kierowców zagranicznych, bo mogłoby wyeliminować ich z rynku i - tym samym - ograniczyć użytkownikom dostęp do taksówek.

Opinie (280) ponad 20 zablokowanych

  • Rozumiem że ktoś może bać się gwałtu

    Ale nie jest to powód żeby legitymizować niekonstytucyjne i dyskryminujące metody. Ostatecznie mogę być kobietą uwięzioną w ciele biologicznego mężczyzny, czy teraz kierowniszczom wolno dyskryminować osoby zmiennoplciowe?

    • 3 0

  • statysta

    Ile jest osób binarnych które czują że są kobietami ale spostrzegają w męski sposób świat kobiecy???

    • 2 0

  • Każdy kierowca pracujący w polsce powinien płynnie komunikowac się po Polsku

    Jak chcemy zamówić takiego co dodatkowo mówi po arabsku, ukraińsku lub esperanto to firma może to umożliwić. Ale po polsku mówić musi.

    • 6 0

  • Kobiety dla kobiet to akcja seksistowska - firmy powinny gwarantować bezpieczeństwo pasażerów a nie zatrudniać niesprawdzonych

    A co z transami? Mogą wozić kobiety?

    • 4 0

  • UA może wybrać kierowcę z UA ale PL nie może wybrać kierowcy z PL?

    I to nie jest dys.kryminacja PL?

    • 5 0

  • wielka szkoda, że nikt nie sprawdza znajomości przepisów przez ukraińców i innych ludzi ze wschodu

    sytuacja z soboty- wąski przejazd przez bramę nizinną- strzałka czerwona wskazuje, kto ma stanąć i przepuścić. Ukrainiec pcha się na chama pierwszy i jeszcze f... pokazuje, bo był przecież pierwszy. A że to on powinien stać i przepuścić, nieważne, po co znaki, są zbędne

    • 4 0

  • nie chce juz jezdzic z kierowcami z Gruzji

    miałem z nimi w ostatnim miesiacu dwie nie przyjemne sytuacje.
    Pierwszy raz kierowca palił papierosy w czasuie jazdy i wg mnie był nacpany ,zgłoszenie poszło ale bez odzewu
    drugi raz kierowca jechał inna trasa niz mówiłem i pokazywała nawigacja i zatrzymał sie konczac kurs 500 m przed celem ,nie wiem nawey co mówił bo krzyczał i pipijał sobie chyba alkohol z termosu bo było czuc zapach...

    • 5 0

  • Równouprawnienie jest wtedy kiedy pasuje to kobietom

    A powinno być 1 do 1 albo po staremu a nie jakieś wybieranie. A co do Ukraińców to już normalnie szopka. Ja chce żeby wozili mnie Polacy i chce mieć takie same prawa u siebie co oni mają u nas

    • 6 0

  • Jak widać nie tylko Tusk i Hołownia stosuje prawo tak jak mu się podoba

    Dyskryminacja na każdym tle jest zła.
    Albo dajemy jakiś wybór wszystkim albo nikomu - inaczej jest to zwyczajnie źle.
    Nie ma tutaj żadnych ale (sławny tekst z Gdańskich autobusów).

    • 2 0

  • Tylko obcokrajowcy

    Ja chce np aby taxi prowadził obcokrajowiec. Rownonto równo.

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane