• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Równouprawnienie w taksówkach. Kogo możemy wybrać, a kogo nie?

Ewa Palińska
27 stycznia 2024, godz. 18:00 
Opinie (280)
Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje. Wiele aplikacji czy korporacji taksówkarskich umożliwia zamawianie paniom taksówek prowadzonych przez kobiety. Analogiczna usługa adresowana do mężczyzn nie istnieje.

Dlaczego wybierając kierowcę taksówki mogę sobie zażyczyć, żeby auto prowadziła pani, ale tego, żeby za kierownicą siedział mężczyzna, już nie? Dlaczego czasem mogę wybrać kierowcę z Ukrainy, a z Polski nie? Choć praktyki stosowane przez korporacje taksówkarskie mogą się wydawać dyskryminujące ze względu na narodowość czy płeć, to kierowcy wyjaśniają, że równouprawnienie doprowadziłoby do paraliżu systemu i wykluczenia zawodowego tych, których teraz przywileje dotyczą. Może zatem zrównanie praw nie zawsze jest korzystne?



Jedna z działających w całym kraju korporacji taksówkarskich - Free Now - wprowadziła przed niemal dwoma laty pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". W skrócie: to oferta, w ramach której firma gwarantuje, że za kierownicą taksówki siedzieć będzie kobieta, ale też tylko kobiety mają prawo skorzystać z takich przejazdów.

Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście

Czy uważasz, że korporacje taksówkarskie powinny umożliwić wybór kierowcy ze względu na płeć i narodowość?

Można wybrać kobietę za kółkiem, ale mężczyznę już nie?



Kilka miesięcy później podobne rozwiązanie wprowadził Bolt, uruchamiając kategorię "Kobiety dla kobiet". Panie były ukontentowane, bo zarówno pasażerki, jak i te zasiadające za kierownicą samochodów, mogły czuć się dzięki temu bezpieczniej.

To, co panie odebrały jako zdecydowany atut i przywilej, mężczyźni poddali jednak krytyce, wytykając dyskryminację ze względu na płeć.

- Nie mam nic przeciwko temu, żeby panie mogły decydować o tym, że chcą podróżować z paniami, ale pozbawianie mężczyzn prawa do wyboru męskiego kierowcy uważam za zwyczajny seksizm - komentuje Tomasz, który często podróżuje służbowo - Nie czuję się dobrze, kiedy za kółkiem siedzi kobieta. I mam prawo tak się czuć, tak samo jak panie obawiać tego, że męski kierowca stanowi dla nich większe zagrożenie. Dlatego uważam, że przywilej wyboru kierowcy ze względu na płeć powinien zostać udzielony wszystkim użytkownikom aplikacji.


Ukrainiec może wybrać ukraińskiego kierowcę, a Polak polskiego nie?



Problematyczna podczas zamawiania taksówki może okazać się też narodowość kierowcy i nie chodzi tu wcale o ksenofobiczne uprzedzenia, ale o zwyczajny komfort jazdy, wynikający z możliwości płynnej komunikacji. Oficjalnie żadna z korporacji nie przyznaje się do świadczenia takich usług, niemniej klienci potwierdzają, że dyspozytorzy obsługujący infolinię wykazują się życzliwością i godzą się na wysłanie do ukraińskojęzycznego klienta ukraińskiego kierowcy.

- Pracująca ze mną koleżanka z Ukrainy powiedziała, że korporacja taksówkarska, z której usług korzysta, umożliwia Ukraińcom zamawianie kursów u ukraińskich kierowców. Chodziło o to, że nie ma wówczas bariery językowej. Bardzo mnie to zainteresowało, bo potrzebowałem polskiego kierowcy dla moich starszych rodziców, którzy cierpią na niedosłuch i czują się niekomfortowo, kiedy nie mogą się z kimś płynnie porozumieć - opowiada Jarosław. - Okazało się jednak, że takiej możliwości nie ma. Podczas telefonicznego składania zgłoszenia dowiedziałem się, że stworzyłoby to niebezpieczny precedens, a na to korporacja nie może sobie pozwolić.
- Ja często zamawiam taksówkę dla dziecka jeżdżącego na zajęcia dodatkowe i bardzo chciałabym, żeby to była kobieta, najlepiej Polka, żeby nie istniała bariera językowa (na etapie zamawiania nie wiem, jak dobrze po polsku będzie mówił kierowca, a to dla mnie ważne) - dodaje Marlena. - Niestety, przez żadną z aplikacji takiego zgłoszenia nie byłam w stanie dokonać. Finalnie zamieściłam ogłoszenie w internecie i znalazłam kobietę, której na stałe zleciłam odwożenie syna na zajęcia.


Kierowca też chciałby móc wybrać pasażera



Nie tylko pasażerowie chcieliby przebierać w kierowcach, ale też kierowcy w pasażerach. Póki co, możliwość taką mają jedynie panie kierujące taksówkami - mogą sobie zastrzec, że będą woziły tylko kobiety i odrzucać "męskie" kursy.

- Nie lubię jeździć z obcokrajowcami, bo bardzo mnie stresuje, że nie wiem, o czym rozmawiają. Może o mnie? A co, jeśli mówią o mnie źle? - dzieli się swoimi przemyśleniami Damian, prowadzący taksówkę od pięciu lat. - Przyznaję, że jeśli w godzinach szczytu dostaję zgłoszenie od kogoś z Ukrainy (oni mają najczęściej imię zapisane językiem łacińskim, ale w rubryce miasto najczęściej widnieje Гданськ), to takie zlecenie odrzucam. Wyrzutów sobie nie robię, bo jest tylu kierowców ze Wschodu - z Gruzji, Ukrainy, Pakistanu, itd., że odrzucone przeze mnie zgłoszenia długo bez odpowiedzi nie pozostaną.
Z reguły klientów raczej nie filtruje się, bo przełożyłoby się to na zyski, a wiadomo, że każdy pracuje po to, żeby zarobić jak najwięcej.



Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet. Free Now to pierwsza korporacja taksówkarska, która uruchomiła w Polsce przejazdy realizowane przez kobiety i adresowane wyłącznie do kobiet.

Dlaczego równouprawnienia "na taksówkach" nie ma i nie będzie?



Choć kurczowo trzymamy się polityki taksówkarskiej, problemy są uniwersalne i konkluzja jest jedna - czasem równouprawnienie doprowadziłoby do takiej dezorganizacji, że warto rozważyć, czy aby na pewno dawanie wszystkim równych praw się opłaca. Dlatego też nie ma co liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości będzie można zamówić przejazd z mężczyzną, w dodatku z Polakiem.

- Umożliwienie wyboru mężczyzny, w dodatku Polaka, totalnie sparaliżowałoby system - komentuje Damian. - Większość polskich pasażerów z różnych względów wybierałaby Polaków. I nie chodzi tu o uprzedzenia do obcokrajowców, ale o poczucie bezpieczeństwa i komfort płynnej komunikacji. Z uwagi natomiast na panujący stereotyp, że mężczyźni są lepszymi kierowcami, kobiety na możliwości wyboru płci kierowcy mogłyby wiele stracić. Ze względu na stosunkowo niski udział pań kierujących w rynku taksówkarskim oraz fakt, że kierowcy zagraniczni, których faktycznie jest wielu, ale nie są zbyt rozchwytywani, dodawanie im dodatkowych przywilejów rozładowuje system, zamiast go paraliżować. Stanowi dla użytkowników dodatkową zachętę do korzystania z ich usług. I choć jako użytkownik aplikacji taksówkarskich jestem przeciwny takim praktykom, bo noszą znamiona dyskryminacji ze względu na płeć czy narodowość, to jako zawodowy kierowca muszę przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda i inaczej po prostu się nie da. Równouprawnienie okazałoby się dyskryminujące dla kobiet i kierowców zagranicznych, bo mogłoby wyeliminować ich z rynku i - tym samym - ograniczyć użytkownikom dostęp do taksówek.

Opinie (280) ponad 20 zablokowanych

  • To nie taxi

    To przewóz bolec

    • 1 0

  • Kierowcy taxi - apel (2)

    Jechałam taksówką w piątek w nocy. Masakra, seksistowskie uwagi, typu a dokąd taka śliczna pani się wybiera, nie smutno tak samej, czy ktoś do poprzytulania w domu czeka? Ja pier, panowie taksówkarze, ogarnijcie się! Kobieta wracająca z imprezy nie bierze taxi w celach rozrywkowych, chce bezpiecznie dotrzeć do celu bez zażenowania

    • 7 4

    • Skoro obruszasz się tak z powodu komplementów że śliczna, to może następnym razem wolisz "gruby kaszalocie"?

      Masakra, same "płatki śniegu" bez krzty humoru i samodzielności.

      • 4 3

    • moze po imprezie wygladalas niecalkiem ladnie i chcial ciebie podbudowac

      bo stwierdzil, ze na przytulanie tez nikt by nie mial ochoty w tym stanie

      • 1 0

  • nie chce jechac z kierowczynia, bo za piec lat moze sie jej wyimaginowac, ze ja molestowalem

    dlatego nie biore tez zadnych kobiet autostopowiczek

    • 3 0

  • Patologia (2)

    Niestety dzięki naszym włodarzom problem jest jaki jest. Gruzini już robią swoje postoje, czyhają pod dworcem, na lotnisku, krzycząc często takie kwoty, że głowa mała. Moim zdaniem problem dopiero ustanie jak zostanie zgwałcona jakaś bliska osoba znanego polityka. Uber, Bolt, Fn, to zwykła patologia zatrudniająca obcokrajowców nie znających przepisów, podstawowych zasad kultury ani niczego. Kiedyś problemem były śmierdzące dziadki, człowiek się bał że nas oszuka, a teraz? Teraz jest jeszcze więcej problemów i w dodatku strach o własne życie. Super innowacja! Innowacyjny śmierdzący przybysz ze wschodu, który nie umie po polsku, angielsku i nie zna miasta. Świetni taksówkarze. Tak jak wyżej wspomniałem, dopiero ktoś się za to weźmie jak życie straci ktoś znany. Pozdrawiam!

    • 3 0

    • Osobiście wolałbym żeby zgwałcony został jakiś polityk.

      • 3 0

    • zapomniales dodac "a gdyby twoje dziecko"... uwazasz ze ty jestes przykladem kultury? z takim belkotem?

      • 0 1

  • powinien być wybór

    Chcę móc zamówić taksówkę tylko z Polakiem i to mężczyzną.

    • 3 0

  • Cała sprawa jest dosyć skomplikowana.

    Nie jestem ekspertem w tym temacie także najlepiej zgłosić sprawę do ministerstwa równości, oni się tym zajmą!

    • 1 0

  • Nie (2)

    Korzystam z para-taxi na apke bo tam sami Gruzini i Ukraińcy boję się jeździć z tymi ludźmi

    • 1 1

    • ja tez balbym sie, jak ty bys miala kierowac

      • 0 2

    • nie rozumiem logiki tego wywodu.... boisz sie z nimi jezdzic i dlatego z nimi jezdzisz?

      • 0 1

  • Zawsze (2)

    Jak zamawiam dziewczynie Taxi to odprowadzam ją do Taxi i strzelam fotkę kierowcy i miło się uśmiecham - mam 2+ metry wzrostu i jestem ciutes przypakowany. Od razu widzę jak kierowca że strachu robi w gacie

    • 0 3

    • Janusz wstawaj, zes**łeś się.

      • 2 0

    • torasistowskie

      nie ma miejsca na ale ufaj taksisarzą gwałty w Polszy to prawo krajów rozwiniętych

      • 0 1

  • Ja

    Gruzinskiemu taksówkarzowi powiedziałem wprost że ma być grzeczny bo go za*** tak z tymi ludźmi trzeba rozmawiać

    • 1 2

  • A czy w sądzie rodzinnym możemy wybrać, że sędzią w danej sprawie będzie mężczyzna, a nie kobieta?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane