• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zamiast Manhattanu we Wrzeszczu? Mieszkańcy obawiają się zmian

Krzysztof Koprowski
14 czerwca 2024, godz. 13:00 
Opinie (536)
Wizualizacja gabarytów potencjalnej zabudowy w rejonie Wrzeszcza i Strzyży na podstawie wniosków deweloperów zgłoszonych do Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Wizualizacja gabarytów potencjalnej zabudowy w rejonie Wrzeszcza i Strzyży na podstawie wniosków deweloperów zgłoszonych do Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej.

Jaką formę przyjmie nowa zabudowa na terenie centrum handlowego Manhattan we WrzeszczuMapka? To pytanie od dłuższego czasu przewija się w dyskusjach urbanistycznych po tym, jak inwestor oficjalnie zapowiedział wyburzenie obiektu i budowę ponad 100-metrowych wieżowców. Mieszkańcy podchodzą do tego pomysłu sceptycznie, ponieważ Manhattan pełni funkcję nie tylko obiektu handlowego, ale także miejsca spotkań i integracji.




Jaka powinna być ustalona wysokość zabudowy dla terenu Manhattanu?

O planach zburzenia Manhattanu i zastąpienia centrum handlowego nową zabudową z ponad 100-metrowymi wieżowcami mieszkalnymi (dla porównania pobliski Olimp liczy ok. 55 metrów) wiadomo co najmniej od kilku miesięcy. 

Właściciel terenu swoje założenia ujawnił w toku prac nad Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej jesienią ubiegłego roku.

Jednak już wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje, że centrum handlowe w obecnym kształcie nie ma racji bytu, natomiast zmiana jego przeznaczenia jest właściwie niemożliwa bez rozbiórki obecnego gmachu.

Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Deweloperzy chcą wieżowców, mieszkańcy zieleni i przejść Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Deweloperzy chcą wieżowców, mieszkańcy zieleni i przejść
Gabaryty proponowanej zabudowy przez dewelopera na etapie wniosków do Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Gabaryty proponowanej zabudowy przez dewelopera na etapie wniosków do Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej.

Od historii Wrzeszcza do jego nieodległej przyszłości



Temat Manhattanu powrócił w ostatnich tygodniach podczas rozmów dotyczących tzw. niechcianego dziedzictwa Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej, czyli koncepcji odbudowy Wrzeszcza zaraz po wojnie. Centrum handlowe w obecnym kształcie z początku XXI wieku ma wprawdzie niewiele wspólnego ze starszym o pół wieku GDM-em, lecz jego przyszłość zdominowała dotychczasowe dyskusje organizowane przez Biuro Architekta Miasta.

Odbudowa Wrzeszcza. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa Odbudowa Wrzeszcza. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa
W czwartek Biuro Architekta Miasta zorganizowało otwarte spotkanie w - nomen omen - Bibliotece Manhattan. Na spotkaniu bardzo licznie przybyli mieszkańcy oraz przedstawicielka BAM-u, która starała się zapanować nad gorącą dyskusją uczestników.

Radni miasta i włodarze nie wzięli udziału w dyskusji



Zabrakło przy tym prof. Piotra Lorensa, szefa BAM i zarazem Architekta Miasta Gdańska. Po stronie samorządowej obecni byli wyłącznie radni dzielnicy Wrzeszcz Górny, nie stawił się żaden radny miasta. Nieobecni byli także włodarze miasta.

Czego oczekiwali mieszkańcy? Najczęstszym postulatem było pozostawienie w obecnym kształcie Manhattanu, który stał się centrum życia lokalnego dzielnicy. Oprócz możliwości dokonywania codziennych zakupów w sąsiedztwie miejsca zamieszkania, wśród zalet wskazywano na funkcjonującą bibliotekę, obiekty gastronomiczne czy placówki medyczne. 

Na spotkaniu zabrakło radnych miasta oraz włodarzy. Stawili się licznie mieszkańcy oraz radni dzielnicy. Na spotkaniu zabrakło radnych miasta oraz włodarzy. Stawili się licznie mieszkańcy oraz radni dzielnicy.

Wieżowce z korzyścią dla dewelopera, lecz nie mieszkańców



Największą obawą jest realizacja postulowanej przez dewelopera zabudowy wysokiej, która - w opinii mieszkańców - zniszczy krajobraz dzielnicy, przełoży się na znaczne pogorszenie warunków ruchu drogowego, a w trakcie budowy może negatywnie wpłynąć na stan okolicznych budynków - w znacznej mierze przedwojennych.

Ponadto zdaniem mieszkańców realizacja zabudowy mieszkaniowej, niezależnie od tego, czy będzie przeznaczona na wynajem, czy sprzedaż, "zepchnie" na drugi plan potrzeby lokalnej społeczności w zakresie handlu i usług.

Niewykluczony jest również sprzeciw przyszłych mieszkańców wieżowców wobec niektórych form działalności na niższych kondygnacjach, np. kręgielni czy restauracji z ogródkami gastronomicznymi.

Manhattan znajduje się w sąsiedztwie dawnego rynku wrzeszczańskiego i współcześnie przejął jego rolę miejsca dokonywania codziennych zakupów i spotkań mieszkańców dzielnicy. Manhattan znajduje się w sąsiedztwie dawnego rynku wrzeszczańskiego i współcześnie przejął jego rolę miejsca dokonywania codziennych zakupów i spotkań mieszkańców dzielnicy.

Planu zagospodarowania nie ma i nie będzie



Istotnym problemem jest brak regulacji planistycznych dla Manhattanu. Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny dwukrotnie występowała z wnioskiem o wszczęcie procedury sporządzenia planu i dwukrotnie wniosek ten nie spotkał się z akceptacją władz miasta. Tłumaczono to pracami nad Studium PAG lub/i planem ogólnym, choć oba dokumenty nie blokują ustawowo przygotowania nowych planów zagospodarowania.

Mieszkańcy nie zamierzają się jednak poddawać i planują w najbliższym czasie złożyć kolejny wniosek o sporządzenie planu - tym razem jako inicjatywa oddolna. Ponadto została uruchomiona internetowa petycja skierowana do radnych miasta Gdańska.

Internetowa petycja dotycząca przyszłości Manhattanu



Miasto nie zgodzi się na budowę 10 bloków w miejsce Alfa Centrum Miasto nie zgodzi się na budowę 10 bloków w miejsce Alfa Centrum

Blokada zabudowy wysokiej na poziomie planu ogólnego



W toku dyskusji pojawił się też postulat składania wniosków do powstającego planu ogólnego, który będzie regulował m.in. funkcję terenu oraz maksymalną wysokość zabudowy. 

W tym zakresie Rada Dzielnicy podjęła we wtorek uchwałę o wprowadzenie zapisów podtrzymujących obecną funkcję i wysokość Manhattanu. Wnioski do planu ogólnego może złożyć również każda osoba fizyczna bezpośrednio przez stronę Biura Rozwoju Gdańska w terminie do 14 czerwca do godz. 23:59.

Zgłaszanie wniosków do planu ogólnego Gdańska



(Artykuł z kwietnia br.) Koncepcja rozwoju Gdańska i Gdyni. Konsultacje społeczne planów ogólnych (Artykuł z kwietnia br.) Koncepcja rozwoju Gdańska i Gdyni. Konsultacje społeczne planów ogólnych
Manhattan znajduje się w sąsiedztwie kilku wieżowców, co daje możliwość dopuszczenia zabudowy wysokiej. Manhattan znajduje się w sąsiedztwie kilku wieżowców, co daje możliwość dopuszczenia zabudowy wysokiej.

Możliwe scenariusze realizacji nowej zabudowy



Jaki los czeka obszar Manhattanu, jeżeli wnioski mieszkańców nie zostaną uwzględnione? Możliwe są trzy potencjalne scenariusze działań:
  1. W planie ogólnym wprowadzona zostanie wysoka zabudowa, zgodnie z postulatem dewelopera, a na jej podstawie zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy lub dopiero będzie sporządzony plan zagospodarowania niezgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Do momentu uchwalenia planu ogólnego plany miejscowe są sporządzane na podstawie Studium Gdańska, które nie definiuje wysokości zabudowy, a jedynie dominującą funkcję usług i handlu - wysokość jest regulowana dopiero w planie miejscowym.
  2. Jeszcze przed przyjęciem planu ogólnego inwestor może zabiegać o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w oparciu o sąsiedztwo wieżowców.
  3. Realizacja zabudowy w ramach Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, czyli nowego narzędzia w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, będącego daleko idącą modyfikacją ustawy Lex Deweloper.

(Artykuł z 2021 r.) Mieszkańcy zawsze na przegranej pozycji. Planowanie przestrzenne w Polsce to farsa (Artykuł z 2021 r.) Mieszkańcy zawsze na przegranej pozycji. Planowanie przestrzenne w Polsce to farsa

Kolejne wieżowce w nawiązaniu do Olimpu?



Czym są wspomniane warunki zabudowy? To dokument dla obszarów pozbawionych planów miejscowych, w którym parametry zabudowy są określane w sposób zbieżny z otoczeniem. Najlepszym przykładem jest osiedle Quattro TowersMapka, które wysokością nawiązuje do Olimpu. 

Manhattan jako "sąsiad" wieżowca Olimp oraz od kilku lat czterech wież Quattro Towers predysponuje teoretycznie do uzyskania zgody na podobnej wysokości zabudowę lub jeszcze wyższą - jeżeli uda się znaleźć dla takiej formy uzasadnienie urbanistyczne lub wskaże się wyższe parametry w planie ogólnym.

Luźna reinterpretacja zgłaszanych kierunków przekształceń przestrzennych w obrębie Manhattanu w ramach prac nad Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Widok od strony ul. Dmowskiego (na makiecie brakuje wieżowca Olimp). Luźna reinterpretacja zgłaszanych kierunków przekształceń przestrzennych w obrębie Manhattanu w ramach prac nad Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Widok od strony ul. Dmowskiego (na makiecie brakuje wieżowca Olimp).

Zabudowa może być ograniczona do 30 metrów wysokości



Półoficjalnie mówi się o negocjacjach miasta z inwestorem, aby zabudowę nowego Manhattanu obniżyć do poziomu 30 metrów (ok. 8-10 kondygnacji) jako rozwiązania kompromisowego oraz dopuścić tylko w 50 proc. udział "mieszkaniówki". Taki wariant miałby być podyktowany przede wszystkim ograniczoną wydolnością infrastruktury technicznej i drogowej w centrum Wrzeszcza.

W najbliższych tygodniach planowane jest kolejne spotkanie dotyczące przyszłości Manhattanu. Szczegółowy termin nie został jeszcze ustalony. Do tematu będziemy wracać.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.


Miejsca

Opinie (536) ponad 10 zablokowanych

  • A może (2)

    wyburzyć "dolarowca" bo brzydki jak noc listopadowa

    • 29 13

    • Wyburzyć i zastąpić czym? Jeszcze większym potworkiem? Nie zapomnij, że w dziedzinach urbanistyki jesteśmy na równi pochyłej- od złego ku gorszemu. A walnięcie tam jeszcze większych klocy, jeden obok drugiego to totalna dewastacja.

      • 7 2

    • Dolarowiec to własność prywatna

      • 0 0

  • (6)

    Powtarzałem już to nie raz. Manhattan piękny nie jest. Jednak nie jest wielką dominantą, pasującą do względnie równomiernej zabudowy okolicy jak pięść do nosa. Na jedną dominantę w postaci "dolarowca" już się odważono, efekt jest średni, na pewno nie ma miejsca na walenie tam kolejnych, jeszcze wyższych klocy. Zresztą efekt tłoczenia kilku mrówkowców obok siebie można "podziwiać" w bliskiej okolicy. Mówię o niesławnej Quatrro Towers- również pasują do okolicy jak świni siodło.
    Zabudowywanie ścisłej okolicy Grunwaldzkiej kolejnymi mrówkowcami to fatalna i dewastująca okolice decyzja. Na pewno nie ma nic wspólnego z dobrem miasta i mieszkańców. Po prostu mamy czasy, że sklepy wielkopowierzchniowe przestają być tak rentowne jak kiedyś, więc duży kapitał władającym gruntem na ktorym stoja takie obiekty, zaczyna kombinowac nad wyburzaniem centrów handlowych pod coś bardziej dochodowego w tych czasach- mrówkowce z para-apartamentami inwestycyjnymi. Taki znak czasów. Jest to zresztą proceder ogólnopolski.
    Jednak co warto podkreslić- czy w imię zysku danej grupy kapitałowej jesteśmy gotowi zrobić z kolejnego miejsca w mieście drugi Hongkong? Chyba tylko słoiki się podniecają taką betonozą. No i bacznie patrzmy na ręce radnych i włodarzy. Tych którzy grają tak jak śpiewa duży kapitał. A juz dochodzą niepokojące znaki, bo degradaję tej okolicy dla czyjegoś zysku chcą ubrać w laurkę "wielkomiejskiego Wrzeszcza".

    • 97 5

    • Jak napiszesz (1)

      że woni tu Duża Kasą na kilometr to powiedzą że hejtujesz i jesteś spiskjowy-w . A o co tu chodzi ? Czemu miasto jak szalone wspiera Developera?

      • 11 0

      • A ile razy mi się dostało od "pisowca", albo teksty typu: "jak się nie podoba, to się wyprowdź" haha;) Ja nie wiem co te móżdżki słoików mają w głowie .

        • 6 4

    • (2)

      Mrówkowce z para-apartamentami inwestycyjnymi na wynajem też będą miały wzięcie jeszcze tylko chwilę. Koniec wojny na wschodzie będzie oznaczał exodus ludności w stronę domu. Zdajecie sobie sprawę ile zostanie pustostanów? I zostaną nam wielkie betonowe kloce popadające w ruinę wskutek braku pieniążków na ich remont....

      • 10 0

      • Nie bój żaby (1)

        Imigranci będą tam mieszkać. Wiesz ile euro jest przydzielone na jednego lekarza czy inżyniera?

        • 1 1

        • Dużo?

          • 0 0

    • Syf

      Ja jestem słoikiem i wszechobecna betonoza mnie wkurza. Brak logiki, brak sensu, brak dbania o mieszkańców. Ci są potrzebni raz na cztery lata żeby postawić krzyżyk przy nazwisku. Radni z prezydentką na czele dbają tylko o własne interesiki.

      • 5 0

  • nie potrzeba konkurencji w Gdańsku (10)

    lada moment Manhattanem Trójmiasta będzie Reda. dwa 16piętrowe istniejące (Aquatower i Lighttower) oraz kolejne w fazie budowy, pięknie to widać wjeżdzają do Redy od strony Pucka drogą wojewódzką nr 216, na wyjeździe z lasu na końcu odcinkowego pomiaru prędkości, naszym oczom ukazują się w oddali te "piekne" sterczące betony.

    • 82 48

    • Fakt (1)

      W Redzie mamy piękny pokaz pato-develowerki.

      • 29 3

      • Tekst o Gdańsku, a Reda się wypowiada...

        • 3 3

    • jadąc przez Rumię i Redę zamykam oczy albo wybieram drogę przez wzgórza wejherowskie (2)

      takiego nagromadzenia brzydoty w przestrzeni nie ma chyba nawet w Radomiu. Budynki bez ładu i składu, billboardy, bannery i inna wesoła twórczość.

      • 42 4

      • (1)

        Fakt , w Rumi to jak w l90, każdy dom inny, jakieś dostawki , dobudówki, pstrokacizna, reklamy różnego rodzaju i formatu wszędzie gdzie nie spojrzysz ale z drugiej strony jest jakiś taki swojski klimat, nawet przyjazny

        • 16 0

        • Lepsze Banino..wszystkie kurniki wyglądają tak samo

          • 4 1

    • Mieszkam obok w starszych blokach semeko i trochę przerażające jakie skupisko , beton i mrowisko ludzi się tam zrobiło na małej relatywnie przestrzeni, same wieżowce wyglądają nawet ciekawie a jeszcze mają podobno zabudowywać cały teren między aquaparkiem a elektrociepłownia na podmokłych terenach

      • 13 1

    • Gdańsk to miasto zabytkowe (3)

      Reda na wysokie slumsy nadaje się perfekcyjnie.
      Gdańsk ma być miastem prestiżowym a nie klatkarnią dla ubogich

      • 15 9

      • Niestety, na to już jest za późno...

        • 7 1

      • Hahaha

        Orunia , Wrzeszcz ,zaspa ...dalej wymieniać ? Też mi ekskluzywne miejsca

        • 6 9

      • Chyba żartujesz

        Gdańsk jest tak paskudnym miejscem , że tylko płakać. Co gorsze w niektórych rewirach jest wręcz niebezpiecznie.

        • 0 2

  • No oby niee

    Jedyna stala rzecz to zmiana niby ale chyba czasem warto się zatrzymać co .

    • 25 1

  • Ohydne betonowe getto bez słońca. (1)

    "Wizja deweloperów", Dulkiewicz, Borawskiego i Grzelaka.

    • 74 4

    • Cała Peło działa na szkodę Polski

      • 9 0

  • Wysokościowce są SUPER! (8)

    Jestem mieszkańcem Gdańska od 17 lat, od wielu pracuję we Wrzeszczu, często bywam w Manhatanie. Wrzeszcz tego potrzebuje: wysokich, zapierających dech w piersi wysokościowców. Tylko konserwy są na nie ;P Czas na zmiany, rozwój, postęp! Wszystko da się pogodzić. Nikt nie ucierpi. Potrzebujemy przestrzeni do pracy, nowych mieszkań, biur i sklepów. Niedaleko we Wrzeszczu jest piękny duży park. Cudowne sąsiedztwo dla Wieżowców. Więrzę w wieże!
    I wiadomo, że trzeba będzie remontować, przebudować ulice i drogi? Za dużą kasę! Czy to źle? To bardzo dobrze. dla nas wszystkich

    • 21 120

    • (1)

      Pojedź do Wiedna i powiedz im, żeby budowali wieżowce, bo są nowoczesne. Wiedeń ma najwyższe notowania w rankingach, a wieżowców w centrum nie uświadczysz. Są dopiero na oddalonym od centrum skrawku nad rzeką, gdzie na dodatek pełno afroaustriaków

      • 29 2

      • No to w końcu są te wieżowce w Wiedniu czy nie? Zdecyduj się.

        • 2 7

    • Niektóre firmy wstrzymały budowy już realizowanych biurowców

      Nie ma zapotrzebowania. Chłopie orientuj się.
      Zapierających dech wieżowców w formie, też nie łatwo znaleźć. Przykład negatywny to koszmarek Sea Towers, z daleka i bliska wyglądają jakby przedszkolak z lego coś swobodnie budował.

      • 20 2

    • No tak przyjedzie słoik, zobaczy beto oraz szkło i już podniecony. Jeszcze ci nie mineła podnieta dla betonozy? Większość weków z tego wyrasta po dekadzie życia w Gdańsku, obserwowania ile takie wizje szkodza otoczeniu. Zieleniak i dolarowiec też kiedyś były nowoczesne? Czy bronią się po latach?

      • 23 3

    • Jedz to Chin tam odżyjesz

      może ci rozum wroci

      • 5 1

    • Co? Xd (1)

      Typie, na świecie odchodzi się od bezsensownego przesiadywania w biurze bo home office jest po prostu wydajniejsze i niesie niższe koszty dla pracodawcy. Tylko Polska jak zwykle 100 lat za afroafrykanami.

      • 5 0

      • Niestety nie :( home office jest w odwrocie na całym świecie, bo jak ludzie siedzą w domu to nie można micromenagerowac i udawać potrzebnego na stołku :( a także ze względu na układy korpo z deweloperami, i to nie tylko w Polsce

        • 2 0

    • Wróć na swoją wiochę i tam buduj co chcesz, jako słoik nie masz prawa wypowiadać się na temat naszego miasta:(((

      • 2 1

  • Jak najwyższy blok wybudować!

    Wszak mieszkancy kolejny raz wybrali tą ekipę, znaczy są zadowoleni z ich rządów. Panno Olu, do dzieła! Ku chwale deweloperów!

    • 39 7

  • (4)

    W temacie ruchu drogowego, to jeśli miałyby powstać tam wieżowce, to jedynym słusznym wyjściem wydaje się powrót do koncepcji (chyba z lat 80), gdzie m.in. rozważano tunel dla samochodów w tym miejscu, a tramwaj i ruch pieszy leciałby górą. Stąd też Manhattan ma wyjścia na -1, a droga przy przystanku autobusowym przez wiele lat była z płyt.

    • 131 18

    • (2)

      Manhattan ma wyjścia na -1, bo planowano przejście podziemne pod Grunwaldzką, ale Błędnik zaczął się walić i było trzeba kasę skierować na ratowanie wiaduktu przy Zieleniaku

      • 22 3

      • (1)

        Pewne upadłe już biuro projektowe z Gdańska robiło koncepcje puszczenia ruchu tunelem.

        • 12 1

        • Tunele są passè w mieście

          Gdyż potrzebują schodów do wyjścia oraz długich łączników do wyjazdu na skrzyżowaniach

          • 1 6

    • Ta

      Jasne 3 pasy tunelem. Haha

      • 0 0

  • Lepiej przywrócić wygląd tego miejsca sprzed wojny (2)

    Tam jest fontanna - jedyny element, który pozostał po dawnym, oryginalnym zagospodarowaniu tego miejsca.
    Poszukajcie zdjęć jak to wyglądało przed wojną - tam kiedyś było naprawdę przepięknie.

    • 75 2

    • (1)

      Oficyny też odbudować? Zwęzić Jaśkową Dolinę? Zlikwidować przebicie Partyzantów do Jaśkówki oraz Matejki od Jaśkówki do Sobótki? Przecież było pięknie!

      • 2 11

      • A kto mówi o oficynach słoiku. Zieleń, piękne elewacje, ład i harmonia. To, że u siebie nie miałeś betonowej dżungli bez ładu i składu, nie znaczy, że coś straciłeś. Nie upatruj w azjatyckim modelu dzikiego kapitalizmu w urbanistyce 'wielkomiejskości", bo to najczęstsza głupota nowych.

        • 14 1

  • (1)

    Zabetonować cały Gdańsk.

    • 28 7

    • Potrzymaj mi piwo...

      Olka

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane