• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić, aby nasze miasta były piękne?

Krzysztof Koprowski
9 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Indywidualizm estetyczny prowadzi do chaotycznego malowania niegdyś spójnej zabudowy al. Hallera w Gdańsku. Indywidualizm estetyczny prowadzi do chaotycznego malowania niegdyś spójnej zabudowy al. Hallera w Gdańsku.

Czy architektura wymaga regulacji prawnych, aby była piękna i zachwycała mieszkańców? Czy Trójmiasto potrzebuje lepszej regulacji planów zagospodarowania? A może wystarczy jedynie zwiększyć nacisk na edukację estetyczną? Między innymi tymi zagadnieniami zajmują się uczestnicy dwudniowej konferencji "W stronę piękna".



Wystarczy krótki spacer po ulicach dowolnego z polskich miast, by zdać sobie sprawę z chaosu architektonicznego, tworzonego przez ogromną liczbę reklam, różnorodność płotów, dachów czy fasad budynków.

- Potrzebna nam jest świadomość, że architektura ma w sobie piękno. Jeżeli uznany, że istnieje jakaś estetyka bloku, to trzeba ją uszanować. Jeżeli tego nie rozumiemy, to nie dziwmy się, że malowanie bloków na Zaspie w choinki, żyrafy, biedronki większość mieszkańców uznała za ładniejsze, niż szary beton - tłumaczy Jacek Friedrich z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Friedrich zwraca uwagę, że po zmianach ustrojowych zaczęliśmy naiwnie wierzyć w tzw. niewidzialną rękę rynku, która miała rozwiązać także problemy przestrzenne. Efekty takiego stanu rzeczy można dzisiaj obserwować w totalnym chaosie zagospodarowania miast oraz ich estetyce.

- Nie wierzę już, że innymi środkami niż prawnymi da się zmienić obecny stan rzeczy. W dyskusjach nad tym, co zrobić, by Gdańsk stał się piękniejszy, uczestniczę od 15 lat, więc edukacja wydaje mi się tylko elementem komplementarnym, zaś prawo powinno być podstawą - przekonuje.

Z tym stwierdzeniem nie do końca zgadza się Aleksandra Stępień, prezes stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim, która uważa edukację za równie ważną w kształtowaniu przestrzeni miasta. Jej zdaniem samo prawo, w połączeniu z polską umiejętnością jego omijania, nie jest wystarczające.

Przed nadmierną regulacją przestrzega jednak Maria Mendel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zdaniem wady takiego rozwiązania widać podczas dużych imprez o zasięgu globalnym, takich jak olimpiady.

- W miastach olimpijskich często tworzy się prawo, które pozwala "ukryć" niektórych mieszkańców z biednych czy zaniedbanych dzielnic. I to się powtarza, choć na dłuższą metę takie działanie nie ma sensu.

Ale nie tylko prawo czy edukacja było i jest decydującym elementem w kształtowaniu miasta. Do tych kwestii różnie podchodzą osoby o zupełnie innym statusie społecznym.

Czy właściciel powinien mieć pełne prawo do wyboru elewacji budynku?

- Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że klasa wyższa woli trwałe materiały i łagodne kolory, podczas gdy klasa niższa - duże wzory i ostre barwy. Gdy mamy do czynienia z grupą, nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka. Przykład musi iść z góry. Jeżeli ludzie zamożni będą budować szkaradne domy, to aspirujący do takiej pozycji będą ich naśladować - zabrała głos z publiczności architekt Monika Arczyńska.

Ze strony słuchaczy pojawił się również zarzut skierowany bezpośrednio do architektów, który odpowiadają za "upiększanie" bloków. - By zdać egzamin na prawo jazdy trzeba przejść badania wzroku. Może podobne badania powinni przechodzić również architekci, którzy przecież odpowiadają za malowanie bloków i patrząc na efekty, nie potrafią współpracować dobrze z kolorem?

***

Konferencja "W stronę piękna. O prawnych problemach estetyzacji przestrzeni publicznej. Ujęcie interdyscyplinarne" organizowana jest we wtorek i środę (8 - 9 kwietnia) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zobacz na mapie Gdańska.

Podczas pierwszego dnia poruszano tematy skierowane do szerszej publiczności, połączone z interdyscyplinarnymi panelami dyskusyjnymi. Drugi dzień konferencji skupiony jest wokół bardziej kameralnych paneli eksperckich, podczas których uczestnicy będą mogli wygłosić krótkie referaty. Uczestnictwo w drugim dniu wymaga zgłoszenia na adres wstronepiekna@oapp.pl.

Organizatorzy zapowiadają, że powstanie również publikacja pokonferencyjna w formie książkowej.

Wydarzenia

W stronę piękna. O prawnych problemach estetyzacji przestrzeni publicznej. Ujęcie interdyscyplinarne

konferencja

Miejsca

Opinie (250) 2 zablokowane

  • Trzeba szkolić zcinaczy trawy

    bo cholernie niszczą drzewa i drzewka nie zachowując odpowiedniej odległości pomiędzy pniem ,a żyłką ,która je kaleczy. Każdego roku przez tych chłopów znika z Polski tysiące drzewek i drzew . Jak mi nie wierzycie to wyjdzcie na dwór i popatrzcie jak na wysokości trawy zniszczone są drzewa i obdarte z farby rdzewiejące latanie.

    • 4 0

  • To samo w Sopocie

    Kurczę było to piękne zielone miasto a teraz jest nadmiernie betonowane i te okropne gargamele. Widać że tu rządzi mafia i klika deweloperska.

    • 3 0

  • taka nasza mentalność (2)

    We Włoszech, Francji, Niemczech są miasta i miejscowości, gdzie obywatel nie decyduje nawet o kolorze na ścianie fasady. W tych miejscowościach opracowane są szczegółowo plany, który budynek jak ma wyglądać a właściciel ma się dostosować a jeśli tego nie zrobi albo go nie stać, to od tego jest system podatkowy by go pozbawić czegoś na co go nie stać bądź otrzyma pomoc od władz. U nas, stwierdzam z bólem, panuje totalne bezhołowie. Estetyka to jedna z ostatnich rzeczy jakimi nasi rodacy przejmują się a urzędnicy... tym bardziej. Opcja polityczna nie ma znaczenia bo to powszechne zjawisko nie odróżniające barw politycznych. Żal serce ściska.

    • 10 3

    • to jakis paskudne przegiecie w druga strone

      • 1 1

    • "od tego jest system podatkowy by go pozbawić czegoś na co go nie stać"

      Oby Ciebie system podatkowy pozbawil domu ktorego nie bedziesz mogl kiedys wyremontowac wedlug widzimisie urzedasa.

      Naprawde szczerze Ci tego zycze. Nie ma lepszego lekarstwa na faszystowskie ideologie niz stac sie ich ofiara.

      • 2 1

  • najpierw musi zmienic sie mentalnosc Polakow, aby bylo czysciej, ladniej

    wokol nas. w Gdyni, Gdansku, sopocie co rusz masz stolca na chodnikach, popisane domy, przejscia dla pieszych, na plazy w gdyni zakopane pety, kapsle, tampony, psie stolca itd. pelno reklam przy drogach. niech zabronia reklam przy drogach, ktore rozpraszaja kierowcow, od razu krajobraz bedzie inny. wsiadanie do autobusow to tez brak kultury wsrod Polakow - przepychanki, dlaczego nie wsiada sie dzrwiami obok kierowcy a wysiada sie pozostalymi drzwiami w autobusach jak jest w normalnych krajach? brud, smrod, brud tak jest w trojmiescie. Dlaczego w ktrajach protestanckich jest czysto a w katolickich brud, smrod.

    • 4 0

  • Tereny PKP

    Pogonić PKP za ten cały syf który jest wokół torów na trasie Gdańsk-Wejherowo - śmieci full

    • 2 0

  • Co zrobić, aby nasze miasta były piękne?

    Zmienic warunki wyboru projektow i w t Gdansku poprzez demokracje internetowa.projekty zglaszane przez mieszkancow danego okregu,osiedla,ulicy-powinny byc oceniane przez innych internautow z tego rejonu,a jesli projekt czy koncepcja byly by o wieksszym znaczeniu np dla calego nmiasta-glosowali by za lub przeciw wszyscy .Aby nasze miasta byly piekniejsze -nalezalo by takze miec mozliwosc glosowania wiekszosciowego przez internautow nad tym co wytworza miejscy urzednicy czy radni.I jezeli ktos z tych z gory wpadnie na to aby wydawac nasze pieniadze na malo wazny cel(z punktu widzenia mieszkancow)w pore go zablokowac lub do niego wrocic jesli zmienia sie okolicznosci. Wogole to zeby to wszystko zaczelo dzialac powinna powstac mozliwosc poznania zasad dzialania miejskiego budzetu i budowa struktur miasta na zasadzie edukacjii..cos jak w grach np Simps/? Budowannie budzetu i w dysponiwanie srodkami powinno byc zrownowazone a podzial sprawiedliwy tak aby kazdy region,enklawa mialy rowne szanse na rozwoj a z zle projekty byly blokowane. Nie bylo by wtedy podwyzek np za wywoz smieci w takim stylu w jakim zaproponowal nam pewien pan,nie bylo by tez sytuacjii aby za posegregowane surowce placili jeszcze wiecej mieszkancy.(bo to super biznes ale dla waskiej grupy)powstalo by wtedy moze wiecej miejsc zielonych w miescie,potrzebnych basenow,silowni,wreszcie rewitalizacja zawitala by tam gdzie stopa urzednika nigdy nie trafila,wreszcie pieniadze moze nie byly by wydawane w milionach na nikomu nie potrzebne inwestycje takie jak ECS czy stadion bez dachu.Tylko komu by byli wtedy jeszcze potrzebni urzednicy?

    • 1 0

  • Wg mnie bardzo nieestetycznie wygląda...

    ... jak w jednym budynku ludzie wymieniają okna wg swojego widzimisię. Powinien być z góry narzucony przez administrację/wspólnotę itp. jeden wzór.

    • 4 0

  • Aby było pięknie zrahabilitować amber gold!

    • 1 1

  • zabranianie i nakazy niczego nie zmienia

    ludzie sami musza zrozumiec, ze lepiej sie zyje jak jest ladnie i czysto.

    Zabranianie i nakazy byly cwiczone na Polakach dlugie lata i jedyne co z tego sie narodzilo to bunt i sztuka olewania tychze.

    Jest wystarczajaca ilosc przepisow by pilnowac porzadku - musza byc one jednak egzekwowane.

    • 1 0

  • Bloki na Zaspie super wyglądają

    murale i kolory sprawiają, że miło na nich zawiesić oko.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane