• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czeka nas śmieciowa rewolucja. Zapłacimy podatek od odpadów

Katarzyna Moritz
19 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Podatek śmieciowy zapłacą wszyscy. Ma on m.in. rozwiązać problem z nielegalnymi wysypiskami - nikomu nie będzie się opłacało wywożenie śmieci do lasu, bo każdy z nas i tak za ich wywóz zapłaci. Podatek śmieciowy zapłacą wszyscy. Ma on m.in. rozwiązać problem z nielegalnymi wysypiskami - nikomu nie będzie się opłacało wywożenie śmieci do lasu, bo każdy z nas i tak za ich wywóz zapłaci.

W przyszłym roku czeka nas nowy podatek tzw. śmieciowy. Trójmiejskie samorządy przygotowują się nie tylko do przejęcia pieczy nad odpadami, ale także zastanawiają się, w jaki sposób wyliczyć nam podatek od śmieci.



Według jakich kryteriów chciałbyś płacić podatek śmieciowy?

Gminy w całym kraju, także w Trójmieście, szykują się do wdrożenia zmian wynikających z nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Zgodnie z jej zapisami staną się one właścicielami odpadów komunalnych.

Obecnie naszymi odpadami gospodarują przedsiębiorstwa, które otrzymały zezwolenie prezydenta lub wójta na podpisanie indywidualnych umów z właścicielami nieruchomości. Stwarza to furtkę do naginania prawa, jak zaopatrywanie się w mniejsze kubły, deklarowania małej ilości wytwarzania śmieci (mniejsze opłaty). W praktyce nadwyżka często trafia do pieca (co jest zabronione) lub do lasu, dewastując naturalne środowisko.

Zmieni się to od nowego roku. Firmy przewozowe będą wyłonione przez gminy w przetargu. Następnie, w imieniu samorządów, będą odbierać odpady, natomiast od mieszkańców za ich wywóz i utylizację będzie pobrany podatek. Na wdrożenie nowego systemu jest czas do 1 lipca 2013 roku.

- Opłaty mogą być pobierane w jednej z trzech form, od ilości metrów kwadratowych, liczby mieszkańców w danej posesji lub od ilości zużycia wody - zapowiada Maciej Lorek dyrektor wydziału środowiska w gdańskim magistracie. - W tym roku powinniśmy wybrać jedną z tych form. Każda ma swoje plusy i minusy, choć najbardziej adekwatna do rzeczywistości wydaje się ta od ilości zużytej wody. Ilość mieszkańców często jest inna na papierze, a inna w rzeczywistości - dodaje.

Gdańskie władze nad przyjęciem wariantu opłaty zastanawiają się wspólnie z wszystkimi gminami zrzeszonymi w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym. Przyjęcie jednolitego wariantu dla wszystkich gmin z GOM wynika też z tego, że ich odpady trafiają na wspólne wysypisko do Szadółek.

- Nasze odpady trafiają do Eko Doliny, dlatego o zmianach dyskutują gminy zrzeszone pod skrzydłami Gdyni w Nordzie oraz w Komunalnym Związku Gmin. Będziemy chcieli wypracować wspólny model dla wszystkich. Za wcześnie by skłaniać się już ku konkretnemu z nich, mamy trochę czasu - przyznaje Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Ostateczną decyzję, który z wariantów zostanie wybrany, muszą do 1 stycznia 2013 podjąć radni wszystkich gmin. Od nowego roku zaczną obowiązywać bowiem już nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Do tego czasu gminy są zobowiązane podjąć uchwały nie tylko w sprawie wysokości stawek opłat, ale też szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzoru deklaracji i terminu złożenia pierwszych deklaracji. Od stycznia powinna zacząć się kampania edukacyjno-informacyjna, mająca na celu zapoznanie z nowymi zasadami mieszkańców.

Jak wysoka będzie taka opłata śmieciowa? Trudno obecnie oszacować. Choć trzeba się liczyć z tym, że będzie większa niż za obecny koszt wywozu śmieci. - Na pewno nastąpi pewien skok opłat. Stwarzamy sobie środowisko ekologiczne, a to, co jest ekologiczne, kosztuje - zastrzegają nieoficjalnie urzędnicy.

Całe zamieszanie w śmieciach to efekt naszych zobowiązań po wejściu do Unii Europejskiej. Wiąże się z tym uporządkowania gospodarki odpadami, a w efekcie do znacznego ograniczenia ilości składowanych śmieci na wyspiakach. Łączy się to też z koniecznością wzmożonej segregacji odpadów już w gospodarstwach domowych, a także wdrożeniem nowoczesnych urządzeń do odzysku służących m.in. recyklingowi. Do końca 2020 roku Polska musi ograniczyć masę odpadów o 65 proc. w stosunku do wytworzonych w 1995 roku.

Opinie (323) 6 zablokowanych

  • Woda ze studni głębinowej (1)

    A ja mam wode ze studni głębinowej i co wtedy ? :)

    • 6 1

    • nie podstawią ci śmieciarki ;)

      • 4 0

  • Jak zwykle .. Bla bla.. (1)

    W calej Europie ustala sie oplate od ILOSCI wyrzucanych smieci !! To takie proste, ale w Polsce jak zwykle - to co proste i logiczne - NIEMOZLIWE !
    Np : dom jednorodzinny - newazne ile osob mieszka, ile zuzywaja wody - placi sie w zaleznosci od tego jakie duze sa pojemniki i jak czesto sa oprozniane.
    Domy wielorodzinne maja odpowiednio wieksza liczbe pojemnikow i koszty rozlozone sa na wszystkich mieszkancow. Jesli okazuje sie , ze 2-3 pojemniki nie wystarczaja, to dostawia sie nastepny i podwyzsza oplate.
    I to juz wszystko. Tylko Tyle. Proste ?

    • 11 2

    • nieproste

      oczywiście tak powinno być tylko ludzie niedorośli... bo po co mam więcej płacić - lepiej podrzucę śmieci do kosza przy ulicy - stoi pusty i się marnuje... dlatego pomysł z ryczałtem - nie ma sensu podrzucać śmieci bo i tak zapłacę tyle samo... proste?

      • 0 0

  • Cpo za bzdura, czy w ciągu roku znikną hałdy smieci w Szadółkach ?

    Cpo za bzdura, czy w ciągu roku znikną hałdy smieci w Szadółkach ? Czy zmieni się sposób odbioru/segregacji śmieci w domach w Gdańsku i na osiedlach ? Uważam że nie. Zatem to działania pozorne, wymuszone pzrez urzędasów, którzy chcą oceniać banany na podstawie ich krzywizny....

    • 5 1

  • Bolek

    Generalnie jestem za czystością i brakiem śmieci na każdym kroku ale niestety mam wrażenie ,że nasi włodarze znajdują kolejne preteksty ,żeby nas doić.
    A przed pierwszą wygraną w wyborach Donaldinho tak strasznie ubolewał nad wysokością cen, m.in. benzyny.Dziś siedzi cicho bo go ktoś poklepał po plecach w Brukseli.

    • 8 1

  • Piter

    Jestem za tym aby obliczać od wody Ja mieszkam sam około 15 dni nocuje poza domem /taka praca/ a jak juz jestem to stołuje się na mieście te znikome ilości śmieci jakie uda mi się wtworzyć segreguje. Więc jestem za takim rozwiązaniem Dziękuje za uwagę.

    • 4 4

  • od wody - sprawiedliwe. Dwie pozostałe to nieporozumienie. (1)

    Czy metry produkują śmieci? Nie! A wiec rozliczanie od metra to kolejna próba wydojenia społeczeństwa! Mam mieszkanie 64 m2 (czyli średniak) ale nie rozumiem dlaczego wlaściciel domu 400 m2 miałby płacić za śmieci 7 - 8 razy więcej ode mnie! Tylko dlatego, że stać go było na większą chałupę? Kurde, toż przecież płaci już większe podatki od nieruchomości chociażby! Również nie widze powodu dla którego ja samotny miałbym płacic więcej za śmieci od 4 osobowej rodziny mieszkającej w 50 m2 czy od parki z dzieckiem mieszkającej w kawalerce! Przecież to absurd i narusza konstytucyjna zasadę sprawiedliwości społecznej! Jeszcze raz - nie bronię ludzi bogatszych! Bronie zdroworozsądkowego myślenia i pewnej sprawiedliwości!

    Rozliczanie na podstawie ilosci zameldowanych? Sąsiedzi to małżeństwo z 3 dzieci. ale zameldowane 2 osoby. Standard w PL. Wystarczy, że dokladam sie do nich w czynszach, oplatach wspólnych pobieranych przez wspólnote... jeszcze do ich smieci mam się dokładać?! ni wu ja!

    Od zużycia wody? Tak! Taki system obowiązuje w Hiszpanii (przynajmniej tam gdzie znajomi mają mieszkanie) i moim (i ich!) zdaniem sprawdza się i jest najbardziej sprawiedliwy. Zużycie wody będzie w prostej linii pochodna ilości osób i ich ... stylu życia (nie wiem czy to najbardziej fortunne określenie). jestem zaaaa.

    I do ciężkiej choroby otwórzcie te osiedlowe smietniki! Nie dość, że człowiek urwicy dostaje jak zapomni klucza od smietnika i musi dwa razy łazić to jeszcze w mojej okolicy od kiedy wszyscy pozamykali śmieci na klucz (chyba żeby ich nikt nie ukradł) jest po prostu brudniej. Dawniej jak ktoś kantował na smieciach to do naszej wspólnoty czy do budynku obok podrzucił smieci. Chamówa i buractwa, ale lepsze to niż jak teraz wywala jest w krzaki, do lasu i na trawnik! Idzcie do lasów Gdyni - SYF, SYF, SYF!

    • 3 12

    • opłata wynikająca ze zużycia wody...

      ...może i jest OK ale raczej w wypadku mieszkań. Co z tymi którzy mają ogrody i muszą je latem podlewać? Uważam, że opłata "śmieciowa" powinna być jednak uzależniona od liczby osób.

      P.S. Wiem, wiem - można zamówić podlicznik. Ale po pierwsze nie wiadomo czy jego wskazania byłoby uwzględnione (= odjęte) w opłacie śmieciowej a poza tym nie wszyscy go mają

      • 2 0

  • mdłości

    Litości tylko nie od wody. Mohery będą się w pomyjach taplać. I tak cuchną, że strach. Miałem (nie)przyjemność znaleźć się na trasie obrońców trwamu.

    • 6 4

  • A wkrótce czekają nas nowe POdatki

    Od kichania, ziewania i przeklinania

    • 12 2

  • k****a mam dośc podatków!

    panie budyń po nieudanych me 2012 zaserwujesz swoim mieszkancom podatkowe piekło, ja juz szukam mieszkania poza gdanskiem.... nie bede płacił za nieudaczników na kitdeskach i inne nietrafione " pomysły" budynia

    • 6 3

  • do macieja lorka !!!!!

    a skąd gosciu wiesz ile na papierze mieszka a ile naprawde???? mało wam panstwa policyjnego???? proste ile osob zameldowanych tyle podatku i tak spoldzielnia z urzedu meldunkowego ile osob jest zameldowanych.....

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane