• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czeka nas śmieciowa rewolucja. Zapłacimy podatek od odpadów

Katarzyna Moritz
19 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Podatek śmieciowy zapłacą wszyscy. Ma on m.in. rozwiązać problem z nielegalnymi wysypiskami - nikomu nie będzie się opłacało wywożenie śmieci do lasu, bo każdy z nas i tak za ich wywóz zapłaci. Podatek śmieciowy zapłacą wszyscy. Ma on m.in. rozwiązać problem z nielegalnymi wysypiskami - nikomu nie będzie się opłacało wywożenie śmieci do lasu, bo każdy z nas i tak za ich wywóz zapłaci.

W przyszłym roku czeka nas nowy podatek tzw. śmieciowy. Trójmiejskie samorządy przygotowują się nie tylko do przejęcia pieczy nad odpadami, ale także zastanawiają się, w jaki sposób wyliczyć nam podatek od śmieci.



Według jakich kryteriów chciałbyś płacić podatek śmieciowy?

Gminy w całym kraju, także w Trójmieście, szykują się do wdrożenia zmian wynikających z nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Zgodnie z jej zapisami staną się one właścicielami odpadów komunalnych.

Obecnie naszymi odpadami gospodarują przedsiębiorstwa, które otrzymały zezwolenie prezydenta lub wójta na podpisanie indywidualnych umów z właścicielami nieruchomości. Stwarza to furtkę do naginania prawa, jak zaopatrywanie się w mniejsze kubły, deklarowania małej ilości wytwarzania śmieci (mniejsze opłaty). W praktyce nadwyżka często trafia do pieca (co jest zabronione) lub do lasu, dewastując naturalne środowisko.

Zmieni się to od nowego roku. Firmy przewozowe będą wyłonione przez gminy w przetargu. Następnie, w imieniu samorządów, będą odbierać odpady, natomiast od mieszkańców za ich wywóz i utylizację będzie pobrany podatek. Na wdrożenie nowego systemu jest czas do 1 lipca 2013 roku.

- Opłaty mogą być pobierane w jednej z trzech form, od ilości metrów kwadratowych, liczby mieszkańców w danej posesji lub od ilości zużycia wody - zapowiada Maciej Lorek dyrektor wydziału środowiska w gdańskim magistracie. - W tym roku powinniśmy wybrać jedną z tych form. Każda ma swoje plusy i minusy, choć najbardziej adekwatna do rzeczywistości wydaje się ta od ilości zużytej wody. Ilość mieszkańców często jest inna na papierze, a inna w rzeczywistości - dodaje.

Gdańskie władze nad przyjęciem wariantu opłaty zastanawiają się wspólnie z wszystkimi gminami zrzeszonymi w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym. Przyjęcie jednolitego wariantu dla wszystkich gmin z GOM wynika też z tego, że ich odpady trafiają na wspólne wysypisko do Szadółek.

- Nasze odpady trafiają do Eko Doliny, dlatego o zmianach dyskutują gminy zrzeszone pod skrzydłami Gdyni w Nordzie oraz w Komunalnym Związku Gmin. Będziemy chcieli wypracować wspólny model dla wszystkich. Za wcześnie by skłaniać się już ku konkretnemu z nich, mamy trochę czasu - przyznaje Joanna Grajter, rzecznik gdyńskiego magistratu.

Ostateczną decyzję, który z wariantów zostanie wybrany, muszą do 1 stycznia 2013 podjąć radni wszystkich gmin. Od nowego roku zaczną obowiązywać bowiem już nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Do tego czasu gminy są zobowiązane podjąć uchwały nie tylko w sprawie wysokości stawek opłat, ale też szczegółowych zasad ich ponoszenia, wzoru deklaracji i terminu złożenia pierwszych deklaracji. Od stycznia powinna zacząć się kampania edukacyjno-informacyjna, mająca na celu zapoznanie z nowymi zasadami mieszkańców.

Jak wysoka będzie taka opłata śmieciowa? Trudno obecnie oszacować. Choć trzeba się liczyć z tym, że będzie większa niż za obecny koszt wywozu śmieci. - Na pewno nastąpi pewien skok opłat. Stwarzamy sobie środowisko ekologiczne, a to, co jest ekologiczne, kosztuje - zastrzegają nieoficjalnie urzędnicy.

Całe zamieszanie w śmieciach to efekt naszych zobowiązań po wejściu do Unii Europejskiej. Wiąże się z tym uporządkowania gospodarki odpadami, a w efekcie do znacznego ograniczenia ilości składowanych śmieci na wyspiakach. Łączy się to też z koniecznością wzmożonej segregacji odpadów już w gospodarstwach domowych, a także wdrożeniem nowoczesnych urządzeń do odzysku służących m.in. recyklingowi. Do końca 2020 roku Polska musi ograniczyć masę odpadów o 65 proc. w stosunku do wytworzonych w 1995 roku.

Opinie (323) 6 zablokowanych

  • x

    k....ski kraj i rzad

    • 1 1

  • Coście skurwy

    mam sąsiada 4 osoby i 1m3 wody ciepłej i zimnej!!! Ja sam jeden i po 3m3 zimnej i 2 ciepłej. Tak ludzie oszczędzaja i ja mam więcej płacić za za śmieci!!!!!!!!!!

    Do tego ta podwyżka ja już profilaktycznie podobnie jak moi znajomi wrzucam śmieci do butelek kapslke w szklane butelki i niczego nie segregują aby mądzioły nie mogli tego oddzielić.

    Im szybciej zapcha się Szadółki tym lepeij dla nas.

    • 2 2

  • SUPER SPRAWA POLECAM

    Wszyscy musimy uświadomić sobie że problemem jest lokalizacja wysypiska a w przyszłości spalarni dla całej północnej polski w Szadółkach.
    Wszyscy mieszkańcy Gdańska muszą solidarnie mieszać śmieci ze sobą szkło z tworzywem najlepiej wpychać do środka butelek opakowania z tworzyw papier z kapslami z aluminium i resztkami obierki z opakowaniami po mleku tak aby w Szadółkach nie mogli niczego posortować!!! To jedyny sposób aby zapchać to wysypisko i wtedy zostanie zamknięte.

    • 0 1

  • Sami sobie jesteście winni: było wywalać śmieci do lasu? było podrzucać je komuś innemu? Było palić w piecach? (1)

    Jakbyście byli uczciwi i nie podskakiwali, to by nie było pretekstu, żeby nakładać nowy podatek, a tak sami prowokujecie takie zachowania.

    • 2 2

    • jak wprowadzą ten podatek - to jeszcze bardziej bądą wywozić do lasu

      tak dla zasady - na przekór

      • 0 0

  • Ja

    Uważam że jest to bardzo niesprawiedliwe, są ludzie którzy dbają o czystość środowiska. Dlaczego więc mają płacić podatki za brudasów ?

    • 5 1

  • Opłata opłatą - ale co w zamian?

    Ja rozumiem, że teraz te śmieci będą wywożone zewsząd, czy dalej dodatkowo trzeba będzie bulić za wywóz odpadów. No i jak taki podatek będą opłacały przedsiębiorcy, główni producenci śmieci - też od zużycia wody?

    • 2 1

  • tylko podatki i podatki oraz podwyżki..teraz szykują drakońską podwyżkę gazu..i co jest..ku..wa m.ć.! pensje w miejscu od paru lat i płacić z czego?czy ktoś tam mysli?!!! dosć już dosć dojenia!!!

    • 4 1

  • miiasta wykorzystaja ustawę do skoku na kasę mieszkańców

    Tzw. urzędnicy już zastrzegają sobie, że opłaty za śmieci wzrosną! Nie mają pojęcia o wyliczeniach ale już trąbią: będzie drożej! Państwo "urzędnicy" - to Wasze zwykłe cwaniactwo. Nie macie wyliczeń ale chciwość już mówi za Was. Dla nas mieszkańców jest jasne, że winno być TANIEJ! Do tej pory firmy wywozowe ponosiły koszty wyliczania opłat dla tysięcy gospodarstw domowych, windykacji należności i koszty wysyłki faktur. To wszystko będzie zbyteczne bo będzie faktura jedna dla miasta! Firmy wywozowe zwolnią wielu pracowników. To spowoduje, że ich działalność będzie tańsza! Moim zdaniem wzrost opłat za śmieci wskazywać będzie na nieudolność Prezydenta miasta bo On rządzi i za wszystko ponosi odpowiedzialność!

    • 6 1

  • Nowy podatek...

    Przecież płacimy podatki! Co się z nimi do cholery dzieje, że za wszystko musimy dodatkowo płacić???

    • 1 1

  • Głosowaliście na Donka to teraz macie

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane