• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Demonstrowali antyklerykałowie

tom
16 lutego 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Członkowie oraz sympatycy Antyklerykalnej Partii Postępu Racja demonstrowali pod trójmiejskimi konsulatami Niemiec i Francji przeciw fragmentom projektu konstytucji europejskiej, zapewniającym kościołom nadzwyczajne prawa.

Około dwudziestu demonstrantów z transparentami i ulotkami pikietowało w piątkowe południe niemiecki konsulat w Gdańsku Wrzeszczu. Przechodnie chętnie brali ulotki, natomiast pracownicy konsulatu odmówili przyjęcia listu przewodniczącego APP Racja do Joschki Fischera, ministra spraw zagranicznych Niemiec. Zaproponowano demonstrującym wysłanie listu pocztą - co zamierzają uczynić. Później cała grupa przeniosła się pod konsulat francuski w Sopocie. Zgromadzenie było wyrazem poparcia dla polityki rządów Francji i Niemiec, dotyczącej konstytucji europejskiej. Podobnie jak one, APP Racja jest przeciwna umieszczaniu w jej preambule odwołania do dziedzictwa chrześcijańskiego.

- Czym innym jest historia, a czym innym dziedzictwo - powiedział "Głosowi" Ziemowit Bujko, członek rady krajowej partii. - Nasza historia jest chrześcijańska, ale do chrześcijańskiego dziedzictwa należą również czasy inkwizycji i stosów. Z tym się nie identyfikujemy jako partia i chyba jako społeczeństwo też. W związku z tym nie chcemy, by ten zapis znalazł się w konstytucji zjednoczonej Europy.

Partia jest również przeciwna artykułowi 51 projektu konstytucji, uważając go za niebezpieczny i zbędny.

- Zbędny dlatego, że prawa religii i wiary są wystarczająco regulowane przez art. 9, 10 i 46 - stwierdził Ziemowit Bujko. - Niebezpieczny zaś dlatego, że kościoły (a należy to czytać jako Kościół katolicki, bo inne jakoś nie domagają się nadzwyczajnych praw) miałyby znacznie większą możność wpływania na europejskie ustawodawstwo niż członkowie Parlamentu Europejskiego. Wypaczałoby to demokratyczny charakter UE. Każdy kościół powinien być postrzegany jako część społeczeństwa, powinien mieć takie same prawa i być traktowany tak samo, jak reszta. Dlaczego inne grupy społeczne, jak nauczyciele czy lekarze, nie miałyby mieć takich praw jak przedstawiciele kościołów? To odwrócenie istoty demokracji! Ponadto artykuł 51 jest częścią strategii Kościoła, zmierzającej do podporządkowania sobie społeczności i instytucji europejskich. Częścią tej strategii są konkordaty, zarówno już podpisane - z Polską, Słowacją i niemieckim landem Brandenburgii - jak również te będące na etapie negocjacji. Częścią strategii jest też lobbing na rzecz przepisów odzwierciedlających poglądy religijne - jak zakaz aborcji czy dobrowolnej eutanazji. Kościoły mają też szczególne prawa, np. w szkolnictwie - nauczania swoich dogmatów jako faktów - lub odmowy w prowadzonych przez siebie placówkach medycznych wykonywania różnych zabiegów, co zagraża nawet zdrowiu pacjenta.
Głos Wybrzeżatom

Opinie (162)

  • głos z kolan

    Jako Sas (i to przesiedlony z Bałkanów) nie chciałbym się wymądrzać w kraju Polan, ale:
    1. Cała obecna procedura sądowa ma swe źródło w Inkwizycji, nie wiem czemu się na nią nie powoływać?
    2. Jak powszechnie wiadomo róźnym ziemowitom każda placówka medyczna kierowana przez podły kler w istocie jest- była mini obózem koncentracyjnym. Przeciwieństwem są świeckie, państwowe ośrodki zdrowia, skąd czlowiek wychodzi radośniejszy i bogatszy, choćby o zegarek zaszyty w brzuchu.
    3. Na szkolnictwo radą jest prywatyzacja (przy zaniechaniu poboru podatków na oświatę). Zgodnie z maksymą Stanisława Michalkiewicza:
    Nauczyciele uczyliby tego, czego chcą rodzice, w normalnych szkołach np. historii a w szkołach świeckich np. zdejmowania majtek...

    • 0 0

  • trzeba byc niezlym debilem by nazwac sie antyklerykalna partia postepu i jeszcze demonstrowac nie wiadomo po co
    ale sa to ludzie ktorym urban zniszczyl mozgi poprzez
    swojego szmatlawca

    • 0 0

  • zabawna akcja

    jednak wyjątkowo nieskuteczna ...

    • 0 0

  • alez to zadne zagrozenie, tylko 20 namotal urban w glowach,
    jak na Gdansk to nie tak wiele:)

    • 0 0

  • Uhm...

    Teza: "...1. Cała obecna procedura sądowa ma swe źródło w Inkwizycji, nie wiem czemu się na nią nie powoływać?..."

    Antyteza: Do tradycji kanonicznego procesu inkwizycyjnego nawiązywały procedury państw totalitarnych, co znajdowało wyraz przede wszystkim w oparciu postępowania na zasadzie tajności i pisemności oraz na połączeniu ról sędziego, obrońcy i prokuratora w jednej osobie lub w formalnym uznaniu rozdziału ról, ale z jednoczenym nałożeniem na obrońcę obowiązku działania w interesie publicznym, a nie w interesie klienta... Podobnie wprost z procesu kanonicznego przejęte zostały ograniczenia instancyjności, polegające z reguły na rozpatrywaniu apelacji przez skład orzekający w pierwszej instancji lub wręcz na braku możliwości wniesienia odwołania, oraz techniki śledcze w postaci tortur... nie wspominając o zasadzie confessio est regina probationum... Pogratulować...

    Cywilizowane procedury sądowe nawiązują do wzorów ukształtowanych w średniowiecznym sądownictwie angielskim (m.in. ustność, jawność, instancyjność, ścisły rozdział ról procesowych oskarżyciela, sędziego i obrońcy, społeczna kontrola nad wymiarem sprawiedliwości), przejętych i utrwalonych w sądownictwie kontynentalnym dopiero po 1789 r., w związku z postępującą laicyzacją życia publicznego

    synteza:

    • 0 0

  • Była Gdańszczanko

    prawda?
    więcej osób w Sopocie protestuje przeciwko zamknięcu szkoły podstawowej nr 6 (pewnikiem prezydentowi ślinka cieknie na nowe tereny pod zabudowę), a w Głosie cicho o tym jak makiem zasiał.
    No ale w obronie staje nienawistny PiS a nie boskie, tj. pardon- nieboskie SLD...

    • 0 0

  • po antytezie widać, że nie masz zielonego pojęcia o faktach historycznych, odsyłam do hr.Tyszkiewicza (chociażby).
    Prawda może być zabawą, ale może być i znanym z obiektywności tytułem prasowym...

    • 0 0

  • Ale...

    co do tego, że ci akurat ludzie ośmieszają antyklerykalizm, to się zgodzę. Niestety to prawda. I to zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

    • 0 0

  • Polecam jeszcze opisy procesu Galileusza, zwłaszcza co się stało oskarżonemu w kontekście jego słynnego parsknięcia "na schodach".
    Oraz dowolną relację z tego jak wyglądała ustność, jawność, instancyjność, ścisły rozdział ról procesowych oskarżyciela, sędziego i obrońcy, społeczna kontrola nad wymiarem sprawiedliwości we Francji po owym 1789r. kiedy laicyzacja postępowała tam pełną parą.
    Dobranoc

    • 0 0

  • ou - la - la:)

    Romanie, w każdym razie cieszę się, że nie odesłałeś do Michalkiewicza, Ziemkiewicza, czy innych tuzów spod znaku równie zabawnej partyjki co "RACJA", a mianowicie Upeeru... Gdybyś czytał cokolwiek poza kolejnymi numerami Najwyższego Czasu nigdy nie napisałbyś, że cała procedura sądowa ma swe źródło w inkwizycji... No bo to dowodzi, że nie słyszałeś np. o rzymskiej legis actio, o procesie formularnym, ani też o rozwijającej się w schyłkowym okresie Cesarstwa Zachodniego cognitio extra ordinem, która stała się w Średniowieczu wzorem dla procesu kanonicznego, spaczonego następnie w okresie Kontrreformacji - właśnie pod wpływem i na użytek Świętego Oficium... Gdybyś jednak chciał poszerzyć sobie horyzonty, odsyłam do znakomitej monografii zmarłego niestety 24 stycznia br. prof. W. Litewskiego o procesie rzymsko - kanonicznym w Średniowieczu. Praca ta została uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji w jak najbardziej proklerykalnym rządzie premiera Buzka - toteż raczej nie będziesz musiał czuć obrzydzenia biorąc egzemplarz do ręki... Chyba że jednak zdecydowanie wolisz od książek gazetkę z niebieską flagą, niezależnie od opcji politycznej autora...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane