• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Demonstrowali antyklerykałowie

tom
16 lutego 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Członkowie oraz sympatycy Antyklerykalnej Partii Postępu Racja demonstrowali pod trójmiejskimi konsulatami Niemiec i Francji przeciw fragmentom projektu konstytucji europejskiej, zapewniającym kościołom nadzwyczajne prawa.

Około dwudziestu demonstrantów z transparentami i ulotkami pikietowało w piątkowe południe niemiecki konsulat w Gdańsku Wrzeszczu. Przechodnie chętnie brali ulotki, natomiast pracownicy konsulatu odmówili przyjęcia listu przewodniczącego APP Racja do Joschki Fischera, ministra spraw zagranicznych Niemiec. Zaproponowano demonstrującym wysłanie listu pocztą - co zamierzają uczynić. Później cała grupa przeniosła się pod konsulat francuski w Sopocie. Zgromadzenie było wyrazem poparcia dla polityki rządów Francji i Niemiec, dotyczącej konstytucji europejskiej. Podobnie jak one, APP Racja jest przeciwna umieszczaniu w jej preambule odwołania do dziedzictwa chrześcijańskiego.

- Czym innym jest historia, a czym innym dziedzictwo - powiedział "Głosowi" Ziemowit Bujko, członek rady krajowej partii. - Nasza historia jest chrześcijańska, ale do chrześcijańskiego dziedzictwa należą również czasy inkwizycji i stosów. Z tym się nie identyfikujemy jako partia i chyba jako społeczeństwo też. W związku z tym nie chcemy, by ten zapis znalazł się w konstytucji zjednoczonej Europy.

Partia jest również przeciwna artykułowi 51 projektu konstytucji, uważając go za niebezpieczny i zbędny.

- Zbędny dlatego, że prawa religii i wiary są wystarczająco regulowane przez art. 9, 10 i 46 - stwierdził Ziemowit Bujko. - Niebezpieczny zaś dlatego, że kościoły (a należy to czytać jako Kościół katolicki, bo inne jakoś nie domagają się nadzwyczajnych praw) miałyby znacznie większą możność wpływania na europejskie ustawodawstwo niż członkowie Parlamentu Europejskiego. Wypaczałoby to demokratyczny charakter UE. Każdy kościół powinien być postrzegany jako część społeczeństwa, powinien mieć takie same prawa i być traktowany tak samo, jak reszta. Dlaczego inne grupy społeczne, jak nauczyciele czy lekarze, nie miałyby mieć takich praw jak przedstawiciele kościołów? To odwrócenie istoty demokracji! Ponadto artykuł 51 jest częścią strategii Kościoła, zmierzającej do podporządkowania sobie społeczności i instytucji europejskich. Częścią tej strategii są konkordaty, zarówno już podpisane - z Polską, Słowacją i niemieckim landem Brandenburgii - jak również te będące na etapie negocjacji. Częścią strategii jest też lobbing na rzecz przepisów odzwierciedlających poglądy religijne - jak zakaz aborcji czy dobrowolnej eutanazji. Kościoły mają też szczególne prawa, np. w szkolnictwie - nauczania swoich dogmatów jako faktów - lub odmowy w prowadzonych przez siebie placówkach medycznych wykonywania różnych zabiegów, co zagraża nawet zdrowiu pacjenta.
Głos Wybrzeżatom

Opinie (162)

  • anonim,

    a mógłbyś wymienić te poprzednie 14, które założył? Chyba trochę przesadziłeś.

    • 0 0

  • baju

    a ty pamiętasz?. Myślę, że nie.!

    • 0 0

  • ale baja przynajmniej swój nick pamięta...

    • 0 0

  • 1:0 dla grupy "trzymającaj władze"

    • 0 0

  • niewątpliwym sukcesem (i jedynym) Macieja było było wysforowanie K.K. na pierwsze miejsce obszarników ziemskich w tym kraju.

    • 0 0

  • anonim,

    bądź poważniejszy i nie odwracaj kota ogonem. To TY podajesz informację, a nie ja, więc skoro mówisz o 15-tej partii Płażyńskiego, to wymień te poprzednie 14.
    Na moje oko - jeśli zakłada, to może to być jego 4-5 partia, a na pewno nie 15-ta (Unia Wolności, Kongr. Liber. Demokr., Platforma...i koniec, przecież nie był w SLD).

    • 0 0

  • ale to ty jesteś tłukiem baju! :)

    • 0 0

  • Jak widać - role się odwróciły, niniejszym przekazyję berło "tłuka" w twoje rączki, hahaha.

    • 0 0

  • pogodze was
    najpierw wkleje potem policzymy:)
    Po rozpoczęciu w 1977 roku studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego związał się z Ruchem Młodej Polski. W sierpniu 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. założył i został pierwszym prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Gdańsk", którą kierował do 1990 r. Firma ta stanowiła bastion gdańskiej opozycji, wspierała polityczną aktywność podziemnej Solidarności na Pomorzu i w innych regionach Polski. W roku 1987 wybrany prezesem konserwatywnego "Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego", skupiającego środowiska gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1989 roku współzałożyciel stowarzyszenia gospodarczego "Kongres Liberałów".

    Od 1990 roku członek konserwatywnego ugrupowania "Koalicja Republikańska", przekształconego później w Partię Konserwatywną. Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim (nominację otrzymał od Tadeusza Mazowieckiego). Odwołanie z funkcji wojewody gdańskiego (przez premiera Włodzimierza Cimoszewicza) w lipcu 1996 roku spowodowało szereg protestów przedstawicieli samorządów lokalnych, stoczniowców i innych grup zawodowych oraz mieszkańców Pomorza, których kulminacją był kilkutysięczny wiec pod gdańskim Dworem Artusa.

    W październiku 1996 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Akcji Wyborczej Solidarność w regionie Gdańskim. W wyborach parlamentarnych we wrześniu 1997 roku kandydując z listy Akcji Wyborczej Solidarność jako przedstawiciel Gdańskich Komitetów Obywatelskich uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce (125 tys. głosów). Został wybrany Marszałkiem Sejmu. Powierzone stanowisko sprawował do końca kadencji.

    19 stycznia 2001 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską. W wyborach parlamentarnych 2001 Maciej Płażynski startując z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał najlepszy indywidualny wynik w okręgu 25. Na pierwszym posiedzeniu KP PO został wybrany Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego. Maciej Płażyński został również Przewodniczącym partii Platforma Obywatelska. W czerwcu 2003 roku składa rezygnację z Przewodniczącego Klubu PO oraz z szefa partii i opuszcza partię (patrz list do członków Platformy Obywatelskiej) . Obecnie jest posłem niezrzeszonym.
    Honorowy obywatel miast Młynary, Puck i Pionki.

    Maciej Płażyński jest fundatorem Fundacji Pomorskiej założonej dla propagowania postaw aktywności i przedsiębiorczości, szczególnie wśród młodych ludzi z najuboższych rodzin.

    Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha, którego celem jest organizowanie pomocy mieszkańcom dzielnicy Gdańska - Św. Wojciech, poszkodowanym w powodzi w 2001r.

    Maciej Płażyński wspólnie z Zofią Kirszenstein założyli Fundację "Nuta Nadziei". Fundacja wspiera utalentowane muzycznie dzieci niepełnosprawne.

    Jest członkiem-założycielem Żuławskiego Stowarzyszenia Regionalnego "Motława", promującego Żuławy Gdańskie w zakresie ekologii, rekreacji i turystyki.

    Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie" z siedzibą w Trutnowach w gminie Cedry Wielkie. Fundacja jest powołana dla ochrony dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego Żuław.

    • 0 0

  • bajo:)
    zakładać to on sporo nazakładał:))
    twórczy maciek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane