• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dom na skraju

M.W.
22 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
W Nowym Porcie przy ul. Strajku Dokerów działa "Dom na Skraju" - miejsce, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje, wziąć udział w atrakcyjnych zajęciach świetlicowych, zjeść ciepły posiłek. Od poniedziałku rozpoczyna działalność filia domu przy ul. Dyrekcyjnej.

W czwartkowym otwarciu śródmiejskiej "filii nr 1" oprócz przedstawicieli prowadzącego dom stowarzyszenia Bank Otwartych Serc wzięli udział przedstawiciele władz miasta, które wydzierżawiło społecznikom lokal oraz władze Lions Club Gdańsk 1, który pomógł w remoncie budynku i przystosowaniu go do potrzeb dzieci.

- Pomysł utworzenia filii "Domu na Skraju" powstał podczas obchodów 10-lecia placówki. Pomyśleliśmy o zrobieniu sobie i dzieciom takiego prezentu. Dostaliśmy lokal od miasta, ale dopiero teraz możemy go otworzyć. Konieczny był gruntowny remont, który udało się przeprowadzić dzięki licznym pomagającym nam ludziom - powiedziała kierująca stowarzyszeniem Izabela Kowalczyk.

W domu znajdzie przyjaciół 15-20 dzieci. Pracować z nimi będą wolontariusze. Do tej chwili zgłosiło się 7 osób, ale prowadząca filię Beata Miłogrodzka ma nadzieję na pozyskanie kolejnych. Jest plastyk, instruktor prowadzący zajęcia teatralne. Wciąż brakuje trenera sportowego. Gdyby opieki potrzebowało więcej dzieci, dom jest w stanie prowadzić zajęcia rotacyjne.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (29)

  • ŚWIETNY POMYSŁ

    z tym domem !!! Oby tak dalej, i oby WIĘCEJ takich miejsc!!!
    A w parę lat nie będzie większości problemów z dziećmi, problemów których możnaby uniknąć właśnie dzięki zainteresowaniu, trosce, alternatywie dla wychowywania się na ulicy.

    Pozdrawiam,
    Critto

    • 0 0

  • No wreszcie coś na + .Może więcej takich miejsc.A jak mało kaski to może zrezygnujmy z "kolorowych tabliczek" .

    • 0 0

  • poniżej podaje kolejne adresy "świetlic terapeutycznych"

    1. Ośrodek Profilaktyki Środowiskowej "Glanik".
    80-231 Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Fiszera 2
    W czasie roku szkolnego klub jest czynny:
    - w poniedziałek, środę, czwartek 14.00 - 19.00
    - wtorek, piątek - 13.00 - 19.30
    - w czasie wakacji, ferii otwieramy wcześniej i znikamy z dzieciakami i młodzieżą w góry, do lasu, nad morze.....
    - pracujemy z podziałem na grupy wiekowe: maluchy 4 - 10 lat, 11 - 13; Gimnazjum 26, Młodzież 14 - 21 lat.
    Zajęcia jakie proponujemy dzieciom i młodzieży to:
    plastyczne, muzyczne, gitarowe, taneczne, sportowe(piłka nożna), break dance, kulinarne, przygotowanie do testów kompetencji, korepetycje językowe, pomoc w nauce,
    -w każdą środę "Forum, czyli spotkanie społeczności klubowej".

    2. Ośrodek Profilaktyki Środowiskowej "Gacek"
    Gdynia-Grabówek, ul. Opata Hackiego 17
    W czasie roku szkolnego klub jest czynny:
    - poniedziałek - piątek - 14.30 - 19.30
    - w czasie wakacji, ferii otwieramy wcześniej lub wyjeżdżamy z dzieciakami i młodzieżą w góry, nad morze.......
    - pracujemy z podziałem na grupy: do 12 lat - zajęcia do 17.00, powyżej 12 lat.
    Zajęcia jakie proponujemy dzieciom i młodzieży to:
    wspinaczkowe (mamy ściankę do wspinaczki), plastyczne, fotograficzne, historia sztuki, gry i zabawy, teatralne, siłownia, karate, pomoc w nauce, psychoedukacyjne (pogadanki), mamy drużynę piłki nożnej oraz DKF czyli Klub Filmowy "MROWISKA".
    Raz na kwartał organizujemy Wieczór Poezji.

    Ostatnio na oksywiu w budynku po barze "Atlanta" powstał kolekny dość spory i z dość bogatą ofertą powstała kolejna tego rodzaju świetlica terapeutyczna

    • 0 0

  • To że są takie placówki to bardzo dobrze. Tylko dlaczego tak mało się robi żeby wyprostować życie tym dzieciakom, tzn. wziąć pod lupę ich "rodziców". Jakieś terapie dla nich, pomoc psychologa. Chyba się zgodzicie że gdyby te dzieciaki miały porządny ciepły DOM to nie musiałyby korzystać z pomocy takich świetlic.

    • 0 0

  • Kształcenie integrujące

    Obecnie placówki świetlicowe dla dzieci szkolnych muszą zostać wzbogacone o nowe formy zajęć. Od kilku lat odbywa się w wielu szkołach naszego kraju kształcenie integrujące dzieci zdolne i dzieci o zaburzonej percepcji w stopniu lekkim. Te ostatnie niejednokrotnie wymagają systematycznych ćwiczeń terapeutycznych i rekreacyjnych, by w niedalekiej przyszłości mogły bez przeszkód dorównać swym zdrowym rówieśnikom i nie pozostać w tyle. Z tego też względu na placówki oświatowo-wychowawcze spada wdzięczny obowiązek wielorakich i urozmaiconych świadczeń wobec młodego pokolenia.

    • 0 0

  • o DOMU na SKRAJU więcej...

    zapraszam Was WSZYSCY MILI INTERNAUCI na naszą stronę www.domnaskraju.pl

    • 0 0

  • Dom na Skraju

    Strona internetowa Domu na Skraju jest bardzo barwna, przejrzysta i ukazuje w sposób plastycznie ciekawy i urozmaicony szeroką i bogatą, a także bardzo pożyteczną działalność pedagogów, duchowieństwa i ludzi dobrej woli. Takich wzorowo funkcjonujących instytucji w naszym kraju powinno być znacznie więcej i powinny one uzyskać wsparcie sppołeczeństwa polskiego w kraju i za granicą.

    • 0 0

  • Marek Biegalski

    Taka integracja ma dobre (i może w mniejszym wymiarze)złe skutki.Istnieją argumenty na rzecz tezy, że organizacje w tym religijne generują zaufanie społeczne, ale jest to zaufanie tz."gęste", czyli ograniczone do kręgu własnej grupy, nie są zaś zdolne do generowania zaufania szerokiego "abstrakcyjnego", nieodzownego w nowoczesnym społeczeństwie, spluralizowanym i zróżnicowanym instytucjonalnie i światopoglądowo. W tymże ujęciu takich organizacji jak Dom na Skraju- jako struktur kościelnych - nie można traktować jako elementu społeczeństwa obywatelskiego. Jest to struktura podobna do "Armii Zbawienia" niewątpliwie potrzebna, bo i czasy takie.

    • 0 0

  • Critto

    "Oby tak dalej, i oby WIĘCEJ takich miejsc!!!
    A w parę lat nie będzie większości problemów z dziećmi, problemów których możnaby uniknąć właśnie dzięki zainteresowaniu, trosce, alternatywie dla wychowywania się na ulicy."

    te miejsca i tak nie rozwiążą tych problemów za rodziców
    chociażby były na każdym kroku
    bo dziecku najbardziej własnie jest potrzebne zainteresowanie rodziców
    to trochę tak jak z noclegowniami dla bezdomnych
    - jedni tam ida a inni nie bo nie chca poddac się rygorom i zasadom
    właśnie na tej zasadzie natknęłam się ostatnio na dziecko odrabiające lekcje na schodach na klatce schodowej - nie poszło do domu, nie poszło do świetlicy
    przy czym świetlica jest bezpłatna i nic nie stoi na przeszkodzie iść do swietlicy lub usiąść sobie samemu na stołówce przy stoliku i odrobić lekcji - tak robią dzieci ze starszych klas, które do świetlicy nie chodzą

    • 0 0

  • Do Weka

    Pierwszy raz słyszę, że nie mozna religijnych organizacji charytatywnych "traktować jako elementu społeczeństwa obywatelskiego". Czy możesz podac jakieś poważne źródła twoich twierdzeń?
    Ja myśle, że ważne jest to, co dana organizacja robi dobrego, a nie czy jest związana z jakąś religią, czy nie. Każdy może sobie działać w organizacji charytatywnej jakiej chce: niereligijnej lub religijnej
    Nie wiem, ile w Polsce jest organizacji charytatywnych związanych z religiami (piszę tak, bo nie tylko katolicy takie organizacje tworzą), ale to może być spory procent, wydaje mi się, że miedzy 20% a 40%. Zatem twoje twierdzenia mogą dyskryminować sporą część tych organizacji.
    I jeszcze jedno: społeczeństwo neutralne światopoglądowo to nie jest społeczeństwo w którym nie ma organizacji religijnych ( odniosłem wrażenie, ze takie jest twoje rozumienie), bo to by było wbrew prawu do wolności zrzeszania się.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane