• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa razy zbudują te same zatoki postojowe

Maciej Naskręt
18 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Drogowcy po raz drugi w ciągu jednego roku będą układać nawierzchnię zatoczki przy ul. Rybackiej w Gdańsku. Drogowcy po raz drugi w ciągu jednego roku będą układać nawierzchnię zatoczki przy ul. Rybackiej w Gdańsku.

Robotnicy budujący na zlecenie DRMG Drogę Zieloną rozebrali zatoki postojowe przy ul. Rybackiej na Żabiance. Powstały rok temu, na zlecenie ZDiZ.



Skrzyżowanie ul. Czyżewskiego, al. Grunwaldzkiej i Drogi Zielonej na granicy Gdańska i Sopotu. Skrzyżowanie ul. Czyżewskiego, al. Grunwaldzkiej i Drogi Zielonej na granicy Gdańska i Sopotu.
W marcu ruszyła budowa Drogi Zielonej, która ma połączyć al. Grunwaldzką z rondem przy Ergo Arenie zobacz na mapie Gdańska. Częściowo pokrywa się ona z ulicami, które były remontowane w ubiegłym roku, w ramach budowy tzw. małej obwodnicy Żabianki. Wtedy, na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, na ul. Rybackiej wykonano nową nawierzchnię oraz wydzielono zatoczki parkingowe. Teraz te nowe miejsca postojowe są rozbierane na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Dlaczego znika nawierzchnia, która ma zaledwie rok? Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny DRMG tłumaczy, że starano się tego uniknąć. - Przebudowa ul. Rybackiej i budowa Drogi Zielonej na Żabiance pierwotnie były zaplanowane w tym samym terminie - wyjaśnia.

Kto najbardziej skorzysta na tym odcinku Drogi Zielonej?

Niestety, budowa Drogi Zielonej została wstępnie odsunięta w czasie: raz - że protestowali mieszkańcy, dwa - że brakowało pieniędzy. Ponieważ na jej budowę mieliśmy czekać do lat 2013-2014 r., ul. Rybacka została przebudowana według pierwotnego planu.

- ZDiZ nie czekał z inwestycją, tym bardziej, że miała ona zapewnić dogodny dojazd do hali - tłumaczy Bartosiewicz.

Na szczęście budowa Drogi Zielonej przyspieszyła dzięki zdobyciu dofinansowania z Unii Europejskiej. Efekt jest jednak taki, że robotnicy wchodzą na teren, który rok wcześniej został już przebudowany.

Dodatkowy problem polega na tym, że rozebranie przez drogowców istniejących zatok parkingowych może sprawić, że ZDiZ utraci gwarancję, jaką na ich budowę dał wykonawca - firma Strabag. Taka groźba była, ale i na to udało się znaleźć rozwiązanie.

- Wykonawca Drogi Zielonej obejmie gwarancją przebudowaną część miejsc postojowych wzdłuż ul. Rybackiej. Nawierzchnia miejsc postojowych na ul. Rybackiej została zaprojektowana i wykonana z polbruku. Łatwo ją rozebrać i po wykonaniu sieci podziemnej odtworzyć - uspokaja Mieczysław Kotłowski, dyrektor gdańskiego ZDiZ

Mieszkańcy Żabianki odzyskają miejsca parkingowe przy ul. Rybackiej do końca sierpnia.

Budowa Drogi Zielonej na Żabiance pochłonie 61,6 mln zł. W tej cenie kierowcy i mieszkańcy zyskają dwujezdniową drogę o długości 800-metrów. Trasa pobiegnie tunelem pod torami kolejowymi i połączy się z al. Grunwaldzką. Wykonawcą drogi jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Infraestructuras. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2012 r.

Jeszcze w maju poznamy zwycięzcę przetargu na budowę innego odcinka tej samej trasy, między al. Hallera a ul. Marynarki Polskiej (ten odcinek jest też fragmentem Trasy Słowackiego).

Zobacz, jak będzie wyglądała Droga Zielona na Żabiance.



21 maja w związku z budową Drogi Zielonej zostanie zmieniona organizacja ruchu między Gdańskiem i Sopotem.

Zmiany dotyczyć będą skrzyżowania al. Grunwaldzkiej, al. Niepodległości i ul. Czyżewskiego. Prace przeprowadzane będą w dwóch etapach i potrwają do 30 września.

ETAP I - termin realizacji: 21 maja 2011 - 30 lipca 2011

Założenia ruchu:
- z ruchu zostanie wyłączony 300 m odcinek jezdni w kierunku Gdańska (ok. 150 m na terenie Gdańska i 150 m na terenie Sopotu),
- ruch będzie się odbywał poszerzonym pasem jezdni w kierunku Gdyni (jezdnia zostanie poszerzona płytami),
- w każdą stronę ruch będzie się odbywał na 2 pasach ruchu - 2 i 3 m,
- na terenie całej przebudowy dozwolona prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h,
- ruch na ul. Czyżewskiego w okolicach przebudowanego skrzyżowania będzie się odbywał jednokierunkowo - wyłącznie w kierunku al. Grunwaldzkiej i al. Niepodległości,

ETAP II - termin realizacji: 30 lipca 2011 - 30 września 2011

Założenia ruchu:
- z ruchu zostanie wyłączony 300 m odcinek jezdni w kierunku Gdyni,
- ruch będzie się odbywał nowym pasem jezdni w kierunku Gdańska,
- w każdą stronę ruch będzie się odbywał po 2 pasach ruchu - 2 i 3 m,
- na terenie całej przebudowy dozwolona prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h,
- ruch ul. Czyżewskiego będzie możliwy w dwóch kierunkach

Zmiany w kursowaniu linii 117

Autobusy linii 117 z Sopotu do Jelitkowa pojadą trasą objazdową przez ul. Opacką i dalej stałą trasą do Jelitkowa. Na trasie objazdu obowiązują przystanki "Nadwodna" i "Górskiego". Przystanek "Tatrzańska" (Cm. Oliwski) zostanie przeniesiony z ul. Czyżewskiego na ul. Opacką (przed skrzyżowanie z ul. Czyżewskiego).

Trasa linii 117 z Jelitkowa do Sopotu pozostaje bez zmian.

Dodatkowo, przystanek "Czyżewskiego" na al. Niepodległości w kierunku Sopotu dla linii 117, 122, 622 i N1 zostanie przesunięty o ok. 100m w kierunku Sopotu.

Miejsca

Opinie (133) ponad 10 zablokowanych

  • rozbieranie drogi

    A jak było z ulica Powstańców Warszawskich w Gdańsku ładnie wyremontowali , równiutki asfalt położyli a po dwóch miesiącach zaczęli kuc asfalt wokół studzienek w jezdni no i teraz już się nie jedzie jak po stole, a położenie kostki brukowej na chodniku żenada same góry i doliny 1

    • 2 0

  • ja tego nie kumam tunelu nie ma a drogę zamykają (1)

    najpierw zróbie tunel ,część układu drogowego od ergo areny do torów a potem zamykajcie newralgiczne skrzyżowania

    • 2 0

    • Skrzyżowanie jest budowane przy zachowaniu ruchu drogowego, wydłuża to budowę, gdyż trzeba budować najpierw jedną część, przerzucić ruch na drugą stronę i wybudować drugą część. Dochodzi jeszcze przebudowa instalacji która znajduje się pod powierzchnią ziemi. Al. Niepodległości przecina mały potok który płynie wzdłuż Chaty. Trzeba wykonać (przedłużyć) dla niego odpowiedni przepust. To wszystko wydłuża czas budowy w stosunku do budowania skrzyżowania w szczerym polu, dlatego zaczyna się od skrzyżowania i prowadzi inne prace, aby wszystko zakończyć w jednym terminie. Dlatego najpierw zostanie wybudowana jezdnia od strony Czyżewskiego, a na końcu od strony torów razem z budową jezdni biegnącą od Ergo Areny
      Potem będziecie pisać „Droga jest a skrzyżowania nie ma, co za bubel”

      • 0 0

  • Budowa ruszyła to za dużo

    powiedziane. Póki co wyrżnięto drzewa i spalono knajpę.

    • 3 1

  • Niegospodarność

    Gdańsk jest bardzo niegospodarny. I to za moje, nasze pieniądze. Urząd w Gdyni jest rozliczany za swoją gospodarność. Tam wstydem jest zrobić coś niegospodarnie. U nas tez by się to przydało. Odpowiedzialność przed podatnikiem

    • 3 0

  • hmm.typowo polskie.

    • 0 0

  • w głowach macie socjalizm, a dziwicie się?

    Przecież dzięki temu jest praca, i jeszcze więcej pracy! Wszyscy cieszący się z "nowych miejsc pracy" powinni teraz świętować, bo znów takie miejsca "zostały utworzone"!

    W normalnym ustroju chodzi o zysk i o to, by go osiągnąć jak najmniejszym kosztem, czyli też jak najmniejszą pracą. W ustroju patologicznym, czyli w panującym ciągle w Polsce socjalizmie, nie chodzi o zysk, nie chodzi o innowacje, nie chodzi o oszczędności, tylko o MIEJSCA PRACY.

    Pa-to-lo-gia do kasacji.

    Poza tym otrzymane od europejskich socjalistów jałmużny trzeba wydać. Po prostu trzeba i koniec. Choćby to było niszczenie tego, co się już zbudowało. Taka ot, dwudziestowieczna, "postępowa logika".

    • 2 0

  • Win Tuska

    .

    • 0 0

  • Na Łostowickej to samo !!!

    zerwali teraz ~100m asfaltu, który ma ~roku... i co? i nic!

    karawana idzie dalej, a lemingi i tak znowu wybiorą tych samych.

    • 0 0

  • Brudna i zaniedbana ulica Gospody...

    ...ten film pokazuje jak miała wyglądać ulica Gospody. Niestety to już przeszłość. Ulicę Gospody tylko troszkę poprawiono. Ale to za sprawą nieokrzesanych mieszkańców OSIEDLA ŻABIANKI (proszę tylko nie mylić terenu Żabianka z mieszkańcami Osiedla Żabianka). Położono nowy asfalt na starej jezdni i położono jako taki chodnik, który jak był zalewany przez byle deszczyk tak i jest w chwili obecnej zalewany. Jak woda opadnie pozostają na zalanym chodniku wszystkie brudy, które woda naniosła. I nikt tych nieczystości niestety, ale nie usuwa bo u nas zlikwidowano stanowiska ulicznego dozorcy. Dlatego Gdańsk jest brudny i tonie w śmieciach.

    • 2 0

  • Zjawisko typowe dla Polski

    A na sprzątanie ulic brakuje pieniędzy, gdzie są odpowiedzialni za ten bałagan........

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane