• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • bez komentarza

    ze wszystkim w Gdańsku jest jak z tzw. Parkiem nad Strzyżą - najpierw wywalono kupę kasy na jego urządzenie, a teraz ulega stałej dewastacji - np. od kilku lat nie uzupełniono zdewastowanych huśtawek, nie naprawia się płotków wzdłuż trawników, nie konserwuje się barierek nad Strzyżą i Potokiem Królewskim.
    Jako tako dba się w Gdańsku tylko o wybrane fragmenty miasta, a już za rogiem slumsy, brud i dziury. A nawet to co się robi, robi się byle jak - do czarnych latarni na Rajskiej przyczepiono szare mocowania na flagi; cały czas nie może się przebić sprawa poprawienia jakości imprez organizowanych pod hasłem jarmarki, zwłaszcza eliminacja straszących bud. Gdzie tu jest dbanie o przestrzeń publiczną

    • 5 0

  • widzę ze z Tobą (1)

    dyskusja nie ma sensu.

    • 3 1

    • też to widzę

      cieszę się, że sama doszłaś do takiego wniosku

      • 0 0

  • Miasto pięknieje? Gdzie, bo nie widzę?

    Może pięknieje, bo nbuduje się jakies koszmarne hiltony? No, sorry, ale w historycznym centrum miasta nie wolno robić sobie jaj.

    Ponad 300 zabytkowych kamienic czeka na odbudowanie, za to się zabierzcie, a nie za włażenie w tyłki bogatym firmom z zachodu.

    • 3 0

  • to są bzdury panie Duch

    artykuł jest pisany z myśla by jak najmniej było skojarzen z osobą nieudacznika Adamowicza. A ja podam tylko dwa przykłady zagospodarowania przestrzeni publicznej graniczące z przestepstwem zagrozenia w ruchu drogowym. Mianowicie poprowadzenie sciezek rowerowych poprzez ciągi piesze przed Dworcem Głównym ( w tym przystanki autobusowe). A drugi przykład to obecnie prowadzona inwestycja na Nowych Ogrodach gdzie zniszczono zieleń (kilkudziesiecioletnie lipy) wywala sie mase pieniedzy by poprowadzic sciezke rowerowa która już w założeniu jest w totalnej kolizji z ruchem pieszym do budynków uzytecznosci publicznej. Tylko IDIOTA nógł cos takiego wymyslic.

    • 5 0

  • WIzualizacja Ołowianki jest OK.

    Reszta to pomazanie bez gustu.
    Widać wpływ zakompleksionych i wiecznie "bojowych" mieszkańców slumsów, żadnej sztuki.
    Galeria sztuki? Nie rozśmieszać. To rządzi się innymi prawami.

    • 0 0

  • Przestrzen publiczna bez reklam!

    Dopoki panstwo i miasto nie zakasaja rekawow i nie wezma sie za oczyszczanie naszych miast z reklam, dopoty bedziemy zyli jak w kolorowym kartonie, wyscielanym wrzaskliwymi drukami reklamowymi. Projekty artystyczne sa absolutnie niezbedne do ozywienia zarowno przestrzeni publicznej, jak i ludzi z niej korzystajacych, ale nie bedzie z tego wiele pozytku jesli po jakims czasie zostana one przesloniete plachta reklamujaca najblizszy mini-market.

    Wszystkie cywilizowane kraje na swiecie radza sobie z tym problemem, sa prawa i standardy ktorych kazdy musi przestrzegac. Z reguly nie wolno "uprawiac" reklamy wielkoformatowej, nie wolno odbiegac od przyjetego przez miasto stylu, i nie wolno wystawiac na widok publiczny rzeczy brzydkich.

    Niestety Polska w tej materii kuleje a jedyne czego mozna sie spodziewac to wrogich i agresywnych glosow sprzeciwu - "wolnoc tomku w swoim domku".

    Polecam dzialalnosc fundacji "Miasto moje a w nim", ktora probuje z tym walczyc.

    • 4 0

  • Jezusicku! co za miasto!

    zamiast propagandy może by tak ten czlowiek spojrzał pod nogi jesli zdarza mu sie chodzic po miescie. gmina wydaje kupę kasy na tzw. zieleń. zieleń moze i jest zasadzona, ale juz nikt nie dla o nią. rezultat-zeschle i polamane drzewa, zeschle krzewy i trawniki obrośnięte chwastami. a to co nie zginie w chwastach jest zajeżdzane dziko parkujacymi autami albo wypalone słońcem. i taki to "piekny" Gdańsk w propagandzie urzędników.

    • 4 0

  • Czy Wie Pan gdzie jest w Gdansku FIROGA

    Dlaczego taki los musial spodkac te dzielnice znknelo moje miejsce urodzenia prosze PANA o pomoc przywrocmy prrwdziwe nazwy dzilnic

    • 0 0

  • Park- ogród botaniczny na Wyspie spichrzów

    jak pieknie by było gdyby na wyspie spichrzów był park albo ogród botaniczny. Po co niszczyc okorpnymi modernistycznymi gniotami taki piekny skrawek gdańska. Ogrody w każdym miescie sa jego ozdoba i prawdziwym magnesem nie tylko dla mieszkańców.

    • 5 0

  • Moze warto by wybral sie Pan na spacer niektorymi ulicami Gdanska

    Polecam spacer:
    - ulica Rajska / piekne widoki kolo NOT-u /
    - Zbrojownia - centrum Gdanska
    - ulica Malczewskiego - Siedlce - ulica Koscielna, na ktorej Pan Prezydent Adamowicz obiecywal postawienie latarni - 1 szt.!!! - do dzis nie zrealizowal obietnicy
    - itd. itd.
    Nic dziwnego, ze Gdansk ma opinie miasta nudnego!
    Czas to zmienic - ale nasze pieniadze przeznaczac na lepsze uslugi sluzby zdrowia a nie na Muzea, Centrum Solidarnosci / skloconej! /.
    Oby sie to zmienilo, przede wszystkim w umyslach decydentow.
    Gdanszczanin

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane