• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyskusja o przestrzeni publicznej Gdańska. Andrzej Duch: Mamy powody do dumy

17 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

W lipcu opublikowaliśmy artykuł, w którym Michał Szymański z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zwracał uwagę, że władze Gdańska przywiązują zbyt małą wagę do jakości przestrzeni publicznej w Gdańsku. Dziś publikujemy polemikę Andrzeja Ducha, dyrektora wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w gdańskim magistracie.



Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów. Panorama oświetlonego nocą Gdańska. W mieście iluminowanych jest w sumie 69 obiektów.
Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance. Gotowy jest już projekt odnowienia nawierzchni w okolicach ul. Ołowianka na Ołowiance.
Mural Tomasza Bielaka na Zaspie. Mural Tomasza Bielaka na Zaspie.
Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy. Galeria miejska w ciężarówce wbitej pod oklejony stalową blachą wiadukt w ciągu ul. Szopy.
Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie. Mural Jacoppo Ceccarellego z Włoch na Zaspie.
Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne. Elewacja zejścia do tunelu podziemnego na Dolnym Mieście, wykonana w ramach akcji ożywiania miasta poprzez projekty artystyczne.
Autor artykułu pt. "Przestrzeń publiczna w Gdańsku: czy mamy powody do dumy?" skoncentrował się wyłącznie na niedostatkach gdańskiej przestrzeni publicznej. To przykre, bo w Gdańsku w dziedzinie kształtowania przestrzeni dzieje się dużo dobrego. Mimo to każda opinia na temat przestrzeni miejskiej Gdańska, choćby najbardziej krytyczna, jest ważna, ponieważ jest dobrą okazją do dyskusji na jej temat. Dyskusji o jej kształcie, o jej indywidualnym odbiorze, o jej dostatkach i niedostatkach.

Miasto pięknieje i nie sposób tego nie dostrzec. Naturalnie powojennej i popeerelowskiej spuścizny nie sposób wyzbyć się z dnia na dzień, to proces długotrwały. Proces, który w Gdańsku jednak postępuje coraz dynamiczniej. Wiele już zostało zrobione, wiele jest i będzie robione. Należy jednak pamiętać, że Gdańsk jest wielką aglomeracją, na którą składa się 30 dzielnic - każdą z nich przyrównać można do małego bądź średniej wielkości miasta. Każda z tych dzielnic ma swoje potrzeby, inwestycje prowadzone są więc na wielu frontach.

Istnieją przestrzenie niezagospodarowane czy też zaaranżowane w sposób nie w pełni adekwatny do ich potencjału. Takie miejsca znajdzie Pan w każdym, nie tylko polskim, mieście. Jesteśmy ich obecności świadomi, świadczą o tym realizowane i przygotowywane projekty, czyli konkretne działania.

Nie sposób przytoczyć wszystkich gdańskich inwestycji i projektów, zarówno tych zrealizowanych, obecnie prowadzonych, jak i planowanych na najbliższe lata, a które bez wątpienia podnoszą jakość miejskiej przestrzeni i pozytywnie wpływają na jej odbiór. Przytoczę więc choć kilka przykładów, które dowodzą faktu prowadzenia przez miasto Gdańsk konsekwentnej polityki kształtowania przestrzeni publicznej, zmierzającej do usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagających jej użytkowników.

Architektura na światowym poziomie. Projekty prestiżowych inwestycji, realizowanych w Gdańsku, wyłaniane są w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Gdańsk stawia na najlepszych. Stadion w Letnicy, Europejskie Centrum Solidarności, Teatr Szekspirowski, Muzeum II Wojny Światowej - mają szansę stać się nowymi ikonami architektury. Takie inwestycje uwzględniają w swoim programie szeroko pojętą przestrzeń publiczną, co bez wątpienia przełoży się na podniesienie jakości przestrzeni miejskiej.

Nowe oblicze Wyspy Spichrzów. Unikatowa przestrzeń w sercu Starego Miasta w ciągu czterech lat stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem. W kwietniu tego roku w ramach konkursu urbanistyczno-architektonicznego wyłoniona została koncepcja jej zabudowy. Każdy zakątek Wyspy, w tym Muzeum Bursztynu, ma być wyjątkowy, dlatego do pracy nad ich kształtem zapraszanych będzie wiele prestiżowych pracowni. Początek prac planowany jest na III/IV kwartał 2011. Inwestycja realizowana jest w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) z firmą Polnord.

Równocześnie prowadzone są działania na rzecz zagospodarowania Targu Siennego i Rakowego.

W Gdańsku iluminowanych jest już 69 obiektów. Światło eksponuje walory zabytkowych obiektów, gdańskich pomników, tablic pamiątkowych, a także obiektów inżynieryjnych. Planowane są kolejne realizacje. Gdańsk wielokrotnie zdobył tytuł - "Najlepiej oświetlona gmina i miasto".

Od wielu lat realizowane są inwestycje, których celem jest podnoszenie jakości bazy rekreacyjnej poprzez zapewnienie atrakcyjnych obszarów zielonych na terenie miasta. Przytoczę takie realizacje, jak Park Nadmorski im. R. Reagana, Bulwar Nadmorski wraz z molem w Brzeźnie czy rewaloryzacja szańców nad opływem Motławy wraz z bulwarem, które zyskały uznanie polskich urbanistów w postaci I nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w kategorii terenów zielonych w 2007 roku. Na uwagę zasługują także takie inwestycje, jak rewaloryzacja: Parku Kuźniczki i Parku w Dolinie Królewskiej we Wrzeszczu, potoku Strzyża wraz z przylegającym ciągiem pieszym, Parku Zdrojowego im. Haffnera w Brzeźnie.

Rewaloryzacja Głównego Miasta, czyli nowe-stare ulice. W ostatnich czterech latach ulice Piwna, Chlebnicka, Pończoszników, Dziana, Kaletnicza, Kuśnierska, Bosmańska, Mydlarska, św. Ducha, Pocztowa, Garbary, Grobla I - zyskały nową (starą) jakość. Zostały pieczołowicie zrewaloryzowane, przywrócone zostały im "zagubione" walory: nawierzchnia kamienna, nawiązująca do historycznego charakteru tej części miasta oraz spójne z jej charakterem oświetlenie.

Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Ołowianka w rejonie Centralnego Muzeum Morskiego. Projekt zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych, placu oraz chodnika. Nawierzchnie jezdne oraz placu zostaną wykonane z kostki granitowej. W projekcie uwzględniono budowę pochylni, umożliwiającej dostęp osobom niepełnosprawnym do nabrzeża. Z kolei w rejonie Wielkiego Młyna zbudowany zostanie ciąg pieszy wraz z oświetleniem ul. Wodopój.

W ramach stworzonych przez miasto projektów rewitalizacyjnych gdańskie dzielnice - Nowy Port, Letnica, Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz - zyskają nowe oblicze. Na szeroko zakrojone działania rewitalizacyjne Gdańsk pozyskał 43 mln unijnego dofinansowania. Front robót prowadzonych w Letnicy jest imponujący, obecność stadionu piłkarskiego pociąga za sobą wielkie zmiany - na lepsze, naturalnie. Dużo dzieje się także w pozostałych dzielnicach. W Nowym Porcie powstaje Centrum Edukacji Artystycznej w budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Strajku Dokerów 5. Wizytówką Dolnego Wrzeszcza będzie ul. Wajdeloty, a Dolne Miasto uzyska nową jakość przestrzeni publicznych dzięki przebudowie ponad połowy ulic w tej dzielnicy. Działaniom, podnoszącym wartość przestrzeni publicznej w gdańskich dzielnicach, towarzyszą projekty społeczne, adresowane do ich mieszkańców.

Sztuka w przestrzeni publicznej. Galeria murali na gdańskiej Zaspie to 24 wielkoformatowe dzieła o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Murale powstają w ramach projektów - Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art i Gdańska Szkoła Muralu - związanych ze staraniami Gdańska i Metropolii o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to kolejny - współtworzony przez miasto - wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia projekt, polegający na tworzeniu kolekcji trwałych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej, na dobry początek na terenie Dolnego Miasta. Kolekcja Galerii tworzona będzie sukcesywnie przez lata. Projekty, wyłaniane w ramach międzynarodowych konkursów, realizowane są na skwerach, ulicach, w tunelach. Zrealizowane projekty Galerii Zewnętrznej to: "LKW Gallery", "Invisible Gate", wpisane w przestrzeń wiaduktu przy ul. Szopy oraz instalacja świetlna - "Staging Anonymous" i dopełniający ją projekt "Untitled", aranżujący przestrzeń przejścia podziemnego na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Podwale Przedmiejskie.

Wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale powody do dumy już są.

Andrzej Duch - autor artykułu jest architektem oraz
dyrektorem wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków w UM Gdańsk

Opinie (282) ponad 10 zablokowanych

  • A nie można by tak miasta

    oddać deweloperom, poogradzać działki, wybetonować, wystawić na sprzedaż jak lokata kapitału? Swołocz by się nie pałętała

    • 1 3

  • rewitualizacja na 30-lecie solidarnosci

    To Pomorski Urząd Wojewódzki wydał zgodę na rozbiórkę legendarnych budynków na terenie Stoczni Gdańskiej - ustalił reporter RMF FM Wojciech Jankowski. Od kilku dni buldożery kruszą mury obiektów, uwiecznionych między innymi w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza". Niestety, choć stały się sławne, nie udało się ich wpisać na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    Wojewoda nie miał więc wyjścia, bo obecny właściciel chce po prostu rozpocząć budowę. Inwestor tłumaczy, że jest potrzebna droga dojazdowa do nieruchomości, na której powstać ma nowa ulica, prowadząca do gdańskiego Młodego Miasta - nowej dzielnicy Gdańska.

    • 7 0

  • Panie Andrzeju Duch , to tylko punktowe działania.

    Panie Andrzeju Duch , to tylko punktowe działania. Brakuje jednej spójnej polityki , która prowadziłaby do ożywienia i sprawnego funkcjonowania przestrzeni publicznej(aspekt funkcjonalny, społeczny, kulturalny).Przestrzeń publiczna i jej dobre funkcjonowanie to nie tylko wymiana starego dziurawego asfaltu na brukową kostkę ( w dodatku nie spójną ; na sąsiadujących, wyremontowanych ulicach są różne rodzaje i wzory kostki) , ale to także wysokiej jakości meble miejskie ( których w ogóle nie uświadczy się w Gdańsku) to także zieleń( dobra, współczesna patrz np. parki w Barcelonie ). Wtedy można powiedzieć , że jakaś ulica jest nową , starą ulicą jeśli zostaną zrealizowane te trzy aspekty chociaż.Jeśli chodzi zaś o wyspę spichrzów to nie ma spójnej opracowanej koncepcji urbanistyczno- architektonicznej całości wyspy( nie mówię tu o północny jej cyplu tylko o całości). Zaś ul. Wajdeloty nie wystarczy jako jedyna przestrzeń publiczna dla całego Wrzeszcza. Wiele działań artystycznych powstaje dzięki pomysłowości mieszkańców miasta(działaczy, artystów), a nie miastu , miasto pomaga je finansować i realizować( lub czasami daje tylko patronat żeby móc się później pochwalić ) .Czasami z marnym skutkiem są realizowane pomysły artystów bo np. niektóre projekty z galerii miejskiej są słabo wykonane albo w ogóle pozmieniane i nie dopracowane. Wszystkie te plany i działania wspaniale , ale tylko wyłącznie wtedy, kiedy będą realizowane spójnie, a nie punktowo. Lepiej się skupić na czymś porządnie, a nie rozbijać na drobnostki mimo, że nasze miasto wymaga działania w różnych jego regionach. Czy mamy powody do dumy uważam , że nie. Z jakością przestrzeni publicznych w Polsce, w Gdańsku jest bardzo słabo. Proszę sobie zerknąć na przykłady z Barcelony lub innych miast hiszpańskich , a także na niemieckie realizacje patrz Hamburg Hafencity, albo duńskie rozwiązania patrz Kopenhaga. Żeby powiedzieć, że mamy powody do dumy to musi minąć jeszcze wiele czasu , taka niestety jest prawda.

    • 7 0

  • Elewacja zejścia do tunelu

    podziemnego jest koszmarna nie wplata się w otoczenie.

    • 2 0

  • SAMI JESTEŚMY WINNI TEGO SYFU, SAMI GO ROBIMY,

    SAMI GO BUDUJEMY, SAMI WYBIERAMY NIEUDACZNIKÓW DO WŁADZ Z NIEUDACZNEJ SPOŁECZNOŚCI A CI ZATRUDNIAJĄ NIEUDACZNYCH URZĘDNIKÓW W UM Z TEJ SAMEJ PODZIELONEJ, PAZERNEJ, NIEUDOLNEJ MASY LUDZI. Każdy ma inny gust, każdy inne zdanie, każdy chce czegoś innego, każdy zrobiłby to inaczej. Hasłem naczelnym jest: po najkrótszej linii oporu, mottem: aby się nie przemęczyć. I tak jest wszędzie. W firmach prywatnych, instytucjach, szkołach, urzędach. Przeciętniactwo króluje, średniactwo dominuje. "Zenek daj spokój, po co mamy to robić? Zenek zostaw to i olej tę sprawę. Zenek zostaw to, niech kto inny to robi. Nie bądź głupi." Zacznijmy od siebie, spójrzmy na siebie, wymagajmy od siebie.

    • 3 0

  • Nie tylko Gdańsk

    Problem przestrzeni jest w całej Polsce- jesteśmy bez gustu, nie radzimy sobie z adaptacją przestrzeni. Nie tylko architektonicznie, ale też w innych wymiarach np zieleń miejska, woda. Odkrywamy Amerykę, bo gdzieś rzucą nowy polbruk, czy wstawią rabatę. Nie ma polotu niezależnie czy to jest Gdańsk, czy Warszawa. Brak odwagi i beton urzędniczy nie pozwala na wiele.

    • 3 0

  • Dziura przy NOT.

    A co z dziurą przed NOT-em.Jeżeli jedna firma przez 10 lat nie może się zdecydować co tam wybudować,zerwać umowę i ogłosić nowy przetarg.

    • 5 0

  • Tunel na Dolnym Mieście

    Tunel na Dolnym Mieście widoczny na zdjęciu, po rewitalizacji wygląda gorzej niż wcześniej, bo przedtem przynajmniej nie rzucał się tak w oczy. Teraz jest białą plamą z dziwnymi wcięciami, a do tego wygląda jakby był niedokończony. Zupełnie nie pasuje do otoczenia. Co to ma w ogóle przedstawiać? Wygląda jakby ktoś na siłę chciał wykorzystać unijne dofinansowanie, albo wcisnąć swoje futurystyczne wizje na Dolne Miasto. A mogłoby być tak ładnie...

    • 5 0

  • Polskie zacofanie (1)

    To co się dzieje na skrzyżowaniu łostowickiej i kartuzkiej to sie w głowie nie mieści. Paranoja made in Poland-Gdansk

    • 2 0

    • polskie

      z kartuz to pewnie ty jesteś, a my jeździmy po zakorkowanej kartuskiej

      • 0 0

  • Sięgajmy po kartki wyborcze, bo przy takiej lekturze to jedyna szansa!!! (1)

    Zgroza i przerażenie ogarniają każdego, kto przeczyta ten artykuł z zaświatów, podpisany przez Duchy! Przerażenie ogarnia, gdy czyta się komentarze, widać wybory tuż, tuż. Panie Premierze Tusk, autorze pięknej serii albumów "Był sobie Gdańsk", temat Panu znany z autopsji, mamy nadzieję, że kupi Pan nową teczkę, dużą i pakowną, dla przywiezienia nowej, lepszej ekipy, dla odbudowy i przebudowy naszego ukochanego Gdańska! Należy się to miastu i jego mieszkańcom. Prosimy Cię Panie! Wysłuchaj nas Panie!
    Niech wreszcie czwarta władza, mam na myśli prasę, radio i TV, zacznie pisać to o'czym wszyscy mówią i piszą, niech wreszcie w naszym mieście urzędnicy przestaną się chwalić, a zaczną publicznie dyskutować o sprawach, które dręczą obywateli, które niszczą nasze miasto, niech przestaną nas pouczać a wezmą się do uczciwej roboty. Która z gazet podejmie w naszym imieniu, lub z naszą pomocą, polemiki z naszymi władzami?! Chyba pora najwyższa! Nadciągają wybory i warto to przemyśleć!

    • 4 1

    • gdyby wybory mogły coś zmienić, dawno byłyby zakazane

      trzeba wymyślić inny sposób rządzenia, niż wybieranie między tą, czy inną watahą partyjną. Ludzie to nie bydło, nie potrzeba nam pasterzy.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane