• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś matura

on, (PAP)
18 kwietnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Matury czas zacząć...
Dziś pierwszy dzień matur. 317 tys. uczniów z 3910 liceów egzamin dojrzałości zaczyna od egzaminów ustnych. Obowiązkowo muszą zdać język polski i obcy, chętni mogą także wykazać się znajomością drugiego języka obcego.

Egzamin z języka polskiego wszyscy uczniowie zdają na jednym poziomie. W tym roku na ustnej maturze uczniowie nie losują tak jak dotychczas kartki z trzema pytaniami. Na egzaminie przez ok. 15 minut przedstawiają wybrany przez siebie temat (wyboru dokonali we wrześniu). Podczas prezentacji uczniowie mogą wykorzystywać fotografie, filmy czy inne pomoce naukowe, które ubarwią ich wypowiedź.

- Postanowiłem, że wezmę temat, który jest bezpośrednio związany z moim miastem - mówi Damian Konieczny z Gdyni. - Będę omawiał "Wiatr od morza" Żeromskiego ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej części. Przy okazji wykorzystam rodzinne archiwum. Mój dziadek przyjechał do Gdyni, gdy zaczął tu powstawać port i uczestniczył w jego budowie. Nie obawiam się tego egzaminu. Chodziłem na zajęcia fakultatywne z polskiego i na nich omawialiśmy tą książkę.

Druga część egzaminu ustnego to rozmowa z komisją. Przez 10 minut uczniowie będą odpowiadać na pytania dotyczące prezentowanego tematu.

Żeby zaliczyć maturę z polskiego, trzeba zdobyć 30 proc. punktów. Egzamin zostanie oceniony pozytywnie tylko wówczas, gdy uczeń zaprezentuje pracę i odpowie na pytania komisji. Jeśli ktoś odmówi rozmowy z komisją, nie zda.

Drugim obowiązkowym przedmiotem na ustnej maturze jest język obcy. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najwięcej uczniów będzie zdawało maturę z języka angielskiego - 77 proc., na niemiecki zdecydowało się 18 proc., rosyjski 5,5 proc., francuski 1,6 proc. Inne języki cieszą się znacznie mniejszą popularnością: na włoski zdecydowało się 480 uczniów w całym kraju, hiszpański - 377, słowacki - 17, szwedzki -12, portugalski - 8.

- Zdaję angielski i bardzo się tego egzaminu boję - mówi Damian. - Niestety języki obce to nie jest moja mocna strona. Nie potrafię się ich uczyć.

Egzamin z języka obcego można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Uczeń po wejściu do sali losuje kartkę z zadaniami, potem ma 5 minut na przygotowania (może robić notatki, ale tylko na kartkach z pieczęcią szkoły wydawanych przez komisję egzaminacyjną). Sam egzamin potrwa ok.10 minut i będzie miał charakter bardzo praktyczny. Uczeń będzie musiał pokazać, że potrafi zachować się w prostych sytuacjach życiowych: w sklepie, na poczcie czy banku. Do zaliczenia wystarczy zdobycie 30 proc. punktów.

Osoby, które zdecydują się na zdawanie egzaminu z języka na poziomie rozszerzonym, dostaną trochę więcej czasu na przygotowanie - 15 minut. Ich egzaminowanie także potrwa ok. kwadransa. Egzaminu na poziomie rozszerzonym nie można nie zdać - nawet zdobycie 1 proc. punktów oznacza jego zaliczenie.

Podczas egzaminu z języka uczniowie będą mogli korzystać tylko z własnej wiedzy. Ani na egzaminie ustnym, ani na pisemnym nie będzie można zaglądać do słowników. Na wszystkich egzaminach obowiązują te same reguły: zakaz ściągania i wchodzenia na salę egzaminacyjną z komórką. Na egzamin trzeba przyjść punktualnie i przynieść ze sobą dowód osobisty (lub paszport), by komisja egzaminacyjna mogła spisać numer pesel.

Wyniki ustnej matury uczniowie poznają tego samego dnia, w którym przystąpią do egzaminu. Komisja poda je po zakończeniu egzaminu. Ogłoszone wyniki są ostateczne.

Jeśli ktoś będzie miał po egzaminie zastrzeżenia (np. uzna, że komisja złamała procedury egzaminacyjne) ma prawo w ciągu dwóch dni od daty egzaminu napisać odwołanie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ten ma siedem dni na ustosunkowanie się do skargi i w przypadku pozytywnego jej rozpatrzenia może zarządzić ponowne przeprowadzenie egzaminu.

Uczniowie, którzy nie zaliczą egzaminów ustnych, przystępują do egzaminów pisemnych. Niezaliczoną część matury poprawiają w następnej sesji egzaminacyjnej, czyli w styczniu.

Ustne egzaminy maturalne potrwają do 29 kwietnia.
on, (PAP)

Opinie (65)

  • kto miał fakultety ten miał i niech się cieszy :/ a co do słowników to można je mieć na angolu. szkoła powinna zapewnić jeden na 25 osób.

    • 0 0

  • życze powodzenia wszystkim =) w tym sobie =) damy rade !!!

    • 0 0

  • Dajcie, ja tez Wam tego zycze - tylko po nocy za dlugo nie siedzcie:)

    • 0 0

  • zdupy

    nowa matura jest zdupy, mam dobry temat, ale muszę go ch**owo przedstawić, żeby się komisji podobało, prócz tego ta matura oducza twórczego myślenia i nakazuje wszystkim bezmyślne dostosowanie się do schematów... beznadzieja:(

    • 0 0

  • Do A

    Niestety na angolu nie można mieć słowników.
    Słowniki będą tylko na pisemnej części języka polskiego; słownik ortograficzny i słownik poprawnej polszczyzny - jeden komplet na 25 osób.

    • 0 0

  • kolejny debilizm: dostanie nawet 1% z matury rozszerzonej zalicza ja..... Czyli co ? zdalem podstawowa to sobie ryzykuje i ide na rozszerzona ? a nuz mi sie uda zdac ?
    tak samo jak z polskim czescia pisemna - w tym pseudo-wypracowaniu (350 slow, czy cos kolo tego) jak sie polelni 2 ortografy, to ma sie srednia ocene z jezyka (cos kolo 50% za jezyk) - jak ja zdawalem, to 3 ortografy (na dowolna ilosc stron papieru podaniowego - ja mialem 7 stroniczek) to byla gala, a teraz to co ? i ja mam mature i oni beda mieli, ale oni sa ulgowo traktowani ??

    • 0 0

  • Trochę kompetencji na litość boską!

    Boshe co te media za herezje głoszą o tej nowej maturze??!! Oczywiście, że żeby zaliczyć egzamin ustny z języka obcego na poziomie rozszerzonym trzeba zdobyć minimum 30% punktów (tak jak na poziomie podstawowym).
    Wpływu na zdanie matury nie mają części rozszerzone matur PISEMNYCH!!!

    • 0 0

  • Głowa do góry!

    • 0 0

  • dla kogo dziś dla tego dziś, a dla kogo we środe to wiadomo:)
    moja córa zaczyna dopiero w środę od angielskiego
    wybrała sobie i podstawowy i rozszerzony
    konkretnie dobre wyniki na rozszerzonym dadzą jej wiecej punktów, które być może zadecydują i przyjęciu na uczelnie
    na razie jest dobrze, świadectwo z czerwonym paskiem (tylko dla paska i świadectwa akceptuje ten pakudny czerwony kolor, ale mogliby juz zamienic na unijny żółto-niebieski)
    reasumując
    zdolni wybitni i nieprzecietni itd mogą spać spokojnie:)
    najbardziej ją martwi to, że prezentacje z j. polskiego (nastepny poniedziałek) będzie miała jako ostatnia i obawia się, że egzaminatorzy nie bedą jej słuchali (prezentacja godna ojca:) o starych i nowych mieszkańcach gdańska jakiś grass (ale mie sie kojarzy) jakaś huelle i massa starych zdjęć.......
    przydaje sie tatusia sprzęcik, co??
    mały aparat cyfrowy uwolnił ją od kserowania fot
    jak jakaś mata hari albo hans kloss dokument aparat obiektyw ostrość pstryk i zapisane in memory....

    • 0 0

  • Głowa do góry!

    Wiadomo że rocznik 86 to ,,króliki doświadczalane'' dlatego powinna być jakaś ulga dla wytraszonych maturzystów. Jak tu się nie denerowować skoro sami nauczyciele pocieszjaą uczniów że co 5 nie zda . Nie posotaje nam nic innego jak podać kilka kropelek melisanki na wzmocnienie nerwów i .....3-mać kciuki:)))) Powodzenia wszystkim kochanym króliczkom....Dacie radę !!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane