• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś matura

on, (PAP)
18 kwietnia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Matury czas zacząć...
Dziś pierwszy dzień matur. 317 tys. uczniów z 3910 liceów egzamin dojrzałości zaczyna od egzaminów ustnych. Obowiązkowo muszą zdać język polski i obcy, chętni mogą także wykazać się znajomością drugiego języka obcego.

Egzamin z języka polskiego wszyscy uczniowie zdają na jednym poziomie. W tym roku na ustnej maturze uczniowie nie losują tak jak dotychczas kartki z trzema pytaniami. Na egzaminie przez ok. 15 minut przedstawiają wybrany przez siebie temat (wyboru dokonali we wrześniu). Podczas prezentacji uczniowie mogą wykorzystywać fotografie, filmy czy inne pomoce naukowe, które ubarwią ich wypowiedź.

- Postanowiłem, że wezmę temat, który jest bezpośrednio związany z moim miastem - mówi Damian Konieczny z Gdyni. - Będę omawiał "Wiatr od morza" Żeromskiego ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej części. Przy okazji wykorzystam rodzinne archiwum. Mój dziadek przyjechał do Gdyni, gdy zaczął tu powstawać port i uczestniczył w jego budowie. Nie obawiam się tego egzaminu. Chodziłem na zajęcia fakultatywne z polskiego i na nich omawialiśmy tą książkę.

Druga część egzaminu ustnego to rozmowa z komisją. Przez 10 minut uczniowie będą odpowiadać na pytania dotyczące prezentowanego tematu.

Żeby zaliczyć maturę z polskiego, trzeba zdobyć 30 proc. punktów. Egzamin zostanie oceniony pozytywnie tylko wówczas, gdy uczeń zaprezentuje pracę i odpowie na pytania komisji. Jeśli ktoś odmówi rozmowy z komisją, nie zda.

Drugim obowiązkowym przedmiotem na ustnej maturze jest język obcy. Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najwięcej uczniów będzie zdawało maturę z języka angielskiego - 77 proc., na niemiecki zdecydowało się 18 proc., rosyjski 5,5 proc., francuski 1,6 proc. Inne języki cieszą się znacznie mniejszą popularnością: na włoski zdecydowało się 480 uczniów w całym kraju, hiszpański - 377, słowacki - 17, szwedzki -12, portugalski - 8.

- Zdaję angielski i bardzo się tego egzaminu boję - mówi Damian. - Niestety języki obce to nie jest moja mocna strona. Nie potrafię się ich uczyć.

Egzamin z języka obcego można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Uczeń po wejściu do sali losuje kartkę z zadaniami, potem ma 5 minut na przygotowania (może robić notatki, ale tylko na kartkach z pieczęcią szkoły wydawanych przez komisję egzaminacyjną). Sam egzamin potrwa ok.10 minut i będzie miał charakter bardzo praktyczny. Uczeń będzie musiał pokazać, że potrafi zachować się w prostych sytuacjach życiowych: w sklepie, na poczcie czy banku. Do zaliczenia wystarczy zdobycie 30 proc. punktów.

Osoby, które zdecydują się na zdawanie egzaminu z języka na poziomie rozszerzonym, dostaną trochę więcej czasu na przygotowanie - 15 minut. Ich egzaminowanie także potrwa ok. kwadransa. Egzaminu na poziomie rozszerzonym nie można nie zdać - nawet zdobycie 1 proc. punktów oznacza jego zaliczenie.

Podczas egzaminu z języka uczniowie będą mogli korzystać tylko z własnej wiedzy. Ani na egzaminie ustnym, ani na pisemnym nie będzie można zaglądać do słowników. Na wszystkich egzaminach obowiązują te same reguły: zakaz ściągania i wchodzenia na salę egzaminacyjną z komórką. Na egzamin trzeba przyjść punktualnie i przynieść ze sobą dowód osobisty (lub paszport), by komisja egzaminacyjna mogła spisać numer pesel.

Wyniki ustnej matury uczniowie poznają tego samego dnia, w którym przystąpią do egzaminu. Komisja poda je po zakończeniu egzaminu. Ogłoszone wyniki są ostateczne.

Jeśli ktoś będzie miał po egzaminie zastrzeżenia (np. uzna, że komisja złamała procedury egzaminacyjne) ma prawo w ciągu dwóch dni od daty egzaminu napisać odwołanie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ten ma siedem dni na ustosunkowanie się do skargi i w przypadku pozytywnego jej rozpatrzenia może zarządzić ponowne przeprowadzenie egzaminu.

Uczniowie, którzy nie zaliczą egzaminów ustnych, przystępują do egzaminów pisemnych. Niezaliczoną część matury poprawiają w następnej sesji egzaminacyjnej, czyli w styczniu.

Ustne egzaminy maturalne potrwają do 29 kwietnia.
on, (PAP)

Opinie (65)

  • Hm... Króliki doświadczalne to byliśmy my:P zdawałam maturę wtedy, gdy zaczęła wchodzić nowa matura. Przez cały niemal rok nie wiedzieliśmy czy będziemy zdawać starą czy nową. Tym sposobem zdaliśmy próbną nową, próbną starą i normalną - do wyboru - starą bądź nową. I nikt się za bardzo nie skarżył. Nie wiem jaki jest poziom nowej matury jeśli chodzi o inne przedmioty niż fizyka, ale poziom tego przedmiotu jest naprawdę niski. Kiedyś ludzie wybierali ten przedmiot na maturę dlatego, że ich interesował, a teraz może się okazać, że ludzie wybierają go bo łatwo go zdać. Studiuje fizykę i zdaję sobie sprawę, że już mój rocznik miał na starcie dośc niski poziom, co będzie teraz? strach pomyśleć. Gdzieś słyszałam, że matura ma być także biletem wstępu na AMG. I to juz woła o pomstę do nieba. Kiedyś poziom matury i egzaminu na AMG bardzo się różnił. Żeby dostać się na AMG trzeba było włożyć dużo wysiłku i pracy. Mam nadzieję, że tak zostanie.

    • 0 0

  • LM

    tak pamietam Grammatika - nie śledzę hh na bieżąco więc nie jestem pewien ale eldo się chyba trochę pogubił w miedialności z jednej strony i w islamie z drugiej - dużo stracił w moich oczach przechodząc na islam.

    • 0 0

  • Grisza

    To i tak więcej wiesz ode mnie. Ostatnio raz o Eldo słyszałem jakoś ponad rok temu. Nagrał całkiem sympatyczny utworek "Mędrcy z Kosmosu" o pismakach ala Super Express :))
    Jedank nigdy nie zapomnę takich utworów Grammatika jak "Nie ma skróconych dróg" czy "Pamiętam" razem z Fiszem.

    Kasieńka, rocznik 83 ma się rozumieć? Ja, 84 byłem w o tyle lepszej sytuacji, że już wiedziałem, którą maturę zdaję i była to na szczęście stara. Jednak podczas całej tej niewiedzy matematyk nieźle nas cisnął ze swojego przedmiotu :))

    • 0 0

  • Do Agi 23

    To, że matura jest taka, a nie nie inna to chyba nie nasza wina.
    A jeżeli nie rozumiesz celu mojej wypowiedzi, to ty masz problem, bo ja go nie widzę. Mam prawo bronić swoich racji. Ale ty chyba nie umiesz skoro piszezsz "idź sie uczyć dzieciaku".
    Za chwilę napiszesz to samo i jeszcze parę razy podkreślisz, że jesteś 4 - 5 lat starsza od maturzystów.

    PS. a za 4 lata nie chciałabym być taką narzekającą na swój los pesymistką, krytykującą i obrażającą ludzi, podkreślającą jaka to jestem dojrzała zamiast cieszyć się życiem. Jestem przekonana, że kiedy spotkałybyśmy się na jednej uczelni, nawet nie spostrzegłabyś, że jestem od Ciebie młodsza...

    • 0 0

  • Miłe Panie

    I po co te kłótnie? Jedna i druga ma w jakimś sensie racje. 5 lat to faktycznie nie jest ogromna różnica i nazywanie ludzi tyle młodzszych dzieciakami jest co najmniej dziwne. Rozumiem, gdyby to mówił 50 latek, ale 23 latka? Zygu zygu, nie ładnie :)))

    • 0 0

  • LM - moje kochanie twierdzi, że grammatik chyba wydali płytę jakoś miesiąc temu.

    • 0 0

  • Przekaż jej dzięki ode mnie za info. Na pewno sprawdzę jak się nazywa, odsłucham i zobaczę co to takiego :)

    A w danej chwili wszystki lubiącym Queenów polecam włączyć RMF. Wee Will KWAK You :)))
    W końcu nie samym Hip-Hopem świat żyje :))) Kiedyś była również i prawdziwsza muzyka :))

    • 0 0

  • a na maturę pisemną z polskiego maturzyści też przychodzą z własnym tematem ( wybranym we wrześniu)????? wybaczcie sarkazm, ale to jest poprostu farsa........

    • 0 0

  • rozszerzona - nie zalicza

    Matury rozszerzonej z j. obcego nie mozna "oblac"- to prawda- ale TYLKO jesli jest to przedmiot dodatkowy. Tzn. jesli wybiore np. francuski podstawowy obowiazkowy (musze go zaliczyc na 30%) a do tego zdaje angielski dodatkowy (ktory musi byc rozszerzony) to nie istnieje juz tu pojecie zdania/nie zdania. Co innego jednak gdy zdaje jezyk obcy obowiazkowy na poziomie rozszerzonym - w tym wypadku, tak samo jak przy podstawowym, musze uzyskac 30%. (co - by the way-jest BANALNIE proste, wiec nie wiem o co te krzyki i jeki - mam wrazenie ze Ci, ktorzy najbardziej narzekaja, nie maja chyba pojecia jak prosta jest nowa matura, szczegolnie w porownaniu z tzw. stara). ps słownków na angielskim nie można mieć, według komunikatu CKE na rok 2005).

    • 0 0

  • tegoroczna maturzystko

    alez ja nie chcialam obrazic ciebie.przeciez w mojej wypowiedzi napisalam ze zycze wszystkim maturzystom powodzenia i tak tez wlasnie zycze.Nie zwala winy za taka a nie inna mature winy na maturzystow.Poprostu napisalam ze matura jest prostsza niz stara,a bylam pewna ze jest mega trudna bo moja kuzynka jest tegoroczna maturzystka ktora robi wielkie halo jak to ona ma zle i okropnie;)nie wiem co takiego cie urazilo w mojej wypowiedzi

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane