• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elegancja przy Tandecie

Michał Stąporek
2 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Kamieniczki Inpro powstaną w miejscu, gdzie dziś stoją ruiny po drukarni przedwojennej gdańskiej gazety Danziger Neueste Nachrichten. Na wizualizacji widoczny początek  ul. Tandeta. Kamieniczki Inpro powstaną w miejscu, gdzie dziś stoją ruiny po drukarni przedwojennej gdańskiej gazety Danziger Neueste Nachrichten. Na wizualizacji widoczny początek  ul. Tandeta.

Nieopodal gdańskiego kościoła św. Jana powstanie wkrótce kwartał kamienic z ok. 100 eleganckimi mieszkaniami. Nowe budynki uszanują historyczny charakter Głównego Miasta, ale ich architektura ma być na wskroś nowoczesna - zapewniają projektanci.



Tam, gdzie w czasie Jarmarku Dominikańskiego dymią grille z kiełbaskami i mięsem, a kucharze przy ogromnych patelniach oferują minimalne porcje za maksymalne pieniądze, już niebawem powstanie nowy kwartał, złożony z kilkunastu kamienic. Nie wiadomo jeszcze kiedy powojenne ruiny znikną z działki pomiędzy ul. Szeroką, Swiętojańską i Tandeta, ponieważ nowy właściciel tego terenu - gdańska firma deweloperska Inpro - dopiero przygotowuje się do inwestycji. Jednak architekci z pracowni Fort pod kierownictwem Antoniego Tarszkiewicza przygotowali już wstępny projekt.

Pierzeja kamienic od ul. Szerokiej. Pierzeja kamienic od ul. Szerokiej.
Parter mają zająć restauracje i punkty usługowe, tak aby cały kwartał, w którym znajdzie się ok. 100 mieszkań nie zamienił się jedynie w elegancką sypialnię. Nad wewnętrznym patio, dostępnym nie tylko dla mieszkańców ma powstać wyjątkowy świetlik: niewielka fontanna ustawiona na szklanym podłożu. To przez ten prześwit światło dotrze do kondygnacji na poziomie ulicy. Wszystkie kamienice mają mieć elewację ceglaną, w różnych odcieniach brązu.

- Zachowamy wszystkie wymogi wynikające z historycznego charakteru tego miejsca, takie jak wysokość budynków, stromizna dachów, kalenice prostopadłe do ulic oraz podział fasady budynków zgodnie z liniami, jakie wyznaczały stojące tu wcześniej kamienice - zapewnia Antoni Tarszkiewicz. - Jednocześnie jednak nie mamy zamiaru udawać, że stawiamy dziewiętnastowieczne domy, więc architekturę proponujemy nowoczesną.

Rzeczywiście, kamienice zaprojektowane przez zespół Antoniego Tarszkiewicza (Piotr Mazur, Wojciech Targowski, Agnieszka Walulik) znacznie bardziej przypominają prace, biorące udział w ubiegłorocznym konkursie na Gdańską Kamieniczkę XXI wieku, niż np. budynki stojące przy ul. Stągiewnej. - Bez wątpienia w jakimś sensie czerpaliśmy z tego konkursu. Wniósł on świeży powiew do gdańskiej architektury i być może w jakiś sposób zaowocował min. naszym projketem.

Nie bez znaczenia dla szans projektu przygotowanego przez pracownię Fort jest fakt, ze zwolennikiem takiej właśnie architektury jest Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Projekt architektoniczny trafi teraz do Pomorskiego Konserwatora Zabytków, którego pozytywna opinia jest niezbędna, by mogły się rozpocząć prace budowlane. Należy się liczyć z tym, że urzędnicy narzucą architektom pewne zmiany, które nie powinny jednak radykalnie zmienić charakteru prezentowanego projektu. Przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor będzie zobowiązany do przeprowadzenia i sfinansowania prac archeologicznych na swojej działce.

Opinie (69) 3 zablokowane

  • a koledzy projektantów ciągle atakują i chwalą!!

    to jakby czytać peany na temat rządu, kaczek i innego badziewia

    to tez jest BADZIEWIE

    można projektować w 'stylu' i nowocześnie, ale trzeba potrafić - to jest BEZNADZIEJNE

    w Trójmieście (i Polsce) bardzo trudno znaleźć jakieś ładne projekty, wszystko to przyciężałe jakby projektowane na KACU

    • 0 0

  • Kicz

    Tandeta to tandeta, wstyd będzie przed architektami z innyh krajów. Jak sie buduje na starówce, to trzeba i nawet materiały inne użyć. Cegła, drewno i kamień. Te domy przypominaja mi baraki handlowe z Manhattanu, kiedy jeszcze nie było DH, albo halę Sukces czy Sukces Bis. Tam to pasowało, tu nie.
    Chcę ładnych kamieniczek z kamiennymi elemntami na elewacjach, które nawiązują stylem fasad i bryłą do Gdańskich budowli. A nie koszmarne i tandeciarsto.....

    • 0 0

  • Będąc w Amsterdamie natknąłem się na rząd 6 kamieniczek - nówek, dobudowanych do starych 18wiecznych.Wyglądały bardzo podobnie do tych z projektu. Niektóre z nich oszalowano drewnem i pomalowano w kolorze zgniłej zieleni.Nie zachwyciły mnie ale jedno co musze stwierdzic- wkomponowaly sie idealnie.

    • 0 0

  • do hehe

    Artykuł zdaje się mówi o Gdańsku a nie Warszawie, więc przestań rozpisywać się o Starówkach -Gdańszczaninie za dyche co swego miasta nie zna.

    • 0 0

  • A i owszem Gdańsk swoją starówke posiada. Stare Miasto ot co, którym niestety nawet Gdanszczanie zwą Główne (Prawe) Miasto

    • 0 0

  • I wejdom archeologi bedom sie babrac i ciapciac i doly kopac a potem na wykopki zabraknie forsy a potem sie forsa znajdzie ale bedzie jej za malo a potem spadnie dyszcz i zaleje wykopki a inwestor sie wkurzy i se wybuduje gdzie indziej a archeologi bedom dalej kopac a potem wyjdzie ze wlascicielem terenu jest chinczyk z zaolzia i na to wsjo wejdzie usmiechniety el presidente i powie: glosujta na mnie bom taki fajny i w ogole

    • 0 0

  • Jak zwykle opiniodawcy Trojmiasta wykazują sie tylko umiejętnoscia krytykanctwa anie konstrktywnej krytyki.
    Architektura prezentowana na renderach nie odbieg acharakterem od wspołczesnej architektury stawianej w podobnych lokalizacjach na swiecie... brakuje trochę indywidualizmu, który prezentowały oryginalne kamienice glownego miasta, ale mysle ze szkody nie zrobia...

    Wydaje mi sie ze kamienic ektore zapronowaliby chociazby holendrzy bylyby duzo bardziej niezjadliwe stylowo niz te powyzej...

    • 0 0

  • jeden z nielicznych naprawdę ciekawych projektów

    • 0 0

  • ludziii ludziii a czemu wy jeszcze nie śpita?

    • 0 0

  • no proszę

    jednak mozna coś zaprojektować na rzeczy
    czyli w narzeczu dorzecza :-0
    jestem mile zaskoczony tym bardziej, że pomysły pracowni Fort bywały, delikatnie ujmując, dość koszmarne
    chciałoby się te projekty bliżej zlustrować, może coś tam mógłbym zasugerować ale generalnie odetchąłem z ulgą, gdyż jak widzę architekci zaczynają dostrzegać oraz myśleć i analizować to co jest tu na miejscu dla Gdańska charaktrydtyczne a nie próbują zaaplikować nam swoich zachwytów przywiezionych z wycieczki po Hiszpanii.

    W tym wypadku dostrzegli, że urok historycznej zabudowy nie tylko gdańskiej ale chyba każdej z europejskich "starówek" polega m.in. na różnorodności zabudowy, tzn. że w zasadzie każda kamienica i kamieniczka choć podobne jedna do drugiej to jednak się różnią, nie tylko dajmy na to wielkością ale przede wszystkim stylem fasady. Barok barokowi nierówny, podobmie z manieryzmem czy renesansem.
    Dzisiaj zatem mogę spać spokojnie
    i czekam na ciąg dalszy

    PS - nie chcę się tu zbyt przechwalać ale o ten wspomniany w artykule zeszłoroczny konkurs to ja się dopominałem od dobrych czterech lat, wciskając tę ideę każdemu kto tylko raczył mnie wysłuchać. Ale to jeszcze nie koniec, teraz np. próbowałem przeforsować ideę budowy drugiego przejścia podziemnego w ramach modernizacji Podwala Grodzkiego przed dworcem PKP. Jak na razie cisza :-[

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane