• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elegancja przy Tandecie

Michał Stąporek
2 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Kamieniczki Inpro powstaną w miejscu, gdzie dziś stoją ruiny po drukarni przedwojennej gdańskiej gazety Danziger Neueste Nachrichten. Na wizualizacji widoczny początek  ul. Tandeta. Kamieniczki Inpro powstaną w miejscu, gdzie dziś stoją ruiny po drukarni przedwojennej gdańskiej gazety Danziger Neueste Nachrichten. Na wizualizacji widoczny początek  ul. Tandeta.

Nieopodal gdańskiego kościoła św. Jana powstanie wkrótce kwartał kamienic z ok. 100 eleganckimi mieszkaniami. Nowe budynki uszanują historyczny charakter Głównego Miasta, ale ich architektura ma być na wskroś nowoczesna - zapewniają projektanci.



Tam, gdzie w czasie Jarmarku Dominikańskiego dymią grille z kiełbaskami i mięsem, a kucharze przy ogromnych patelniach oferują minimalne porcje za maksymalne pieniądze, już niebawem powstanie nowy kwartał, złożony z kilkunastu kamienic. Nie wiadomo jeszcze kiedy powojenne ruiny znikną z działki pomiędzy ul. Szeroką, Swiętojańską i Tandeta, ponieważ nowy właściciel tego terenu - gdańska firma deweloperska Inpro - dopiero przygotowuje się do inwestycji. Jednak architekci z pracowni Fort pod kierownictwem Antoniego Tarszkiewicza przygotowali już wstępny projekt.

Pierzeja kamienic od ul. Szerokiej. Pierzeja kamienic od ul. Szerokiej.
Parter mają zająć restauracje i punkty usługowe, tak aby cały kwartał, w którym znajdzie się ok. 100 mieszkań nie zamienił się jedynie w elegancką sypialnię. Nad wewnętrznym patio, dostępnym nie tylko dla mieszkańców ma powstać wyjątkowy świetlik: niewielka fontanna ustawiona na szklanym podłożu. To przez ten prześwit światło dotrze do kondygnacji na poziomie ulicy. Wszystkie kamienice mają mieć elewację ceglaną, w różnych odcieniach brązu.

- Zachowamy wszystkie wymogi wynikające z historycznego charakteru tego miejsca, takie jak wysokość budynków, stromizna dachów, kalenice prostopadłe do ulic oraz podział fasady budynków zgodnie z liniami, jakie wyznaczały stojące tu wcześniej kamienice - zapewnia Antoni Tarszkiewicz. - Jednocześnie jednak nie mamy zamiaru udawać, że stawiamy dziewiętnastowieczne domy, więc architekturę proponujemy nowoczesną.

Rzeczywiście, kamienice zaprojektowane przez zespół Antoniego Tarszkiewicza (Piotr Mazur, Wojciech Targowski, Agnieszka Walulik) znacznie bardziej przypominają prace, biorące udział w ubiegłorocznym konkursie na Gdańską Kamieniczkę XXI wieku, niż np. budynki stojące przy ul. Stągiewnej. - Bez wątpienia w jakimś sensie czerpaliśmy z tego konkursu. Wniósł on świeży powiew do gdańskiej architektury i być może w jakiś sposób zaowocował min. naszym projketem.

Nie bez znaczenia dla szans projektu przygotowanego przez pracownię Fort jest fakt, ze zwolennikiem takiej właśnie architektury jest Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej.

Projekt architektoniczny trafi teraz do Pomorskiego Konserwatora Zabytków, którego pozytywna opinia jest niezbędna, by mogły się rozpocząć prace budowlane. Należy się liczyć z tym, że urzędnicy narzucą architektom pewne zmiany, które nie powinny jednak radykalnie zmienić charakteru prezentowanego projektu. Przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor będzie zobowiązany do przeprowadzenia i sfinansowania prac archeologicznych na swojej działce.

Opinie (69) 3 zablokowane

  • BEZNADZIEJA!!!!

    Pozostawiają wiele do życzenia. Nie mówiąc już o fajansiarskich "przedprożach"...

    • 0 0

  • na Stągiewną można przyprowadzić turystów,

    żeby pokazać choćby jak odbudowywano Gdańsk i jakie piękne mogą być ODBUDOWANE !! budynki. (Oczywisćie nie prezentują się one pięknie w otoczeniu brudnych parkanów i dziurawej ulicy, ale to juz inna sprawa).
    Te kamieniczki nie są złe ale wcześniej na pewno stały tam ładniejsze !

    • 0 0

  • wcześniej były tam spichlerze młotku, a zbudowano renesansowo - secesyjno - styropianowe podróby nie wiadomo czego. zapoznaj się może ze znaczeniem słowa "odbudować"

    • 0 0

  • Te kamieniczki to architektoniczne modernistyczne odchody

    • 0 0

  • materiały wukończeniowe

    to dobry projekt. martwię się tylko o jakość wykończenia. to muszą być dobre, wysokiej jakości materiały inaczej rzeczywiście wyjdzie dziadostwo.

    • 0 0

  • Aktualna wizualizacja jest inna

    Zniknęły balkony. UfffAle mniej klinkieru, obawiam się że to ukłon dla ekonomów. Czyli że taniej.Lamentu sprzed kilku lat nie pojmuję - nie jest to może ideał (jak te zniknięte balkony), ale przy koszmarkach z Długich Ogrodów to wszystko jest piękne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane