• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Falowiec ma być biały i bez przegród na galeriach

Maciej Korolczuk
29 stycznia 2024, godz. 07:00 
Opinie (550)

Najdłuższy gdański falowiec przy ul. Obrońców WybrzeżaMapka ma zostać przemalowany na biało. Remont elewacji ma potrwać nawet osiem lat, a w ramach prac administracja chce usunąć z galerii wszystkie przegrody i zabudowy. Ten ostatni pomysł budzi emocje mieszkańców. Spółdzielnia tłumaczy, że demontaż samoróbek jest konieczny ze względu na przepisy przeciwpożarowe.



Przegrody i zabudowy na galeriach falowca powinny:

Falowiec to małe miasto. 16 klatek, 11 kondygnacji, 10 pięter. W 1600 mieszkaniach może mieszkać nawet 6 tys. osób. To cały przekrój społeczeństwa. Pod jednym dachem mieszkają tu i młodzi i osoby starsze, są całe rodziny i single. Ludzie zamożni i ci, którym wiodło się gorzej. Tu spełniają się marzenia, tworzą i rozpadają rodziny, rodzą się i umierają kolejni mieszkańcy. I tak od 50 lat.

Na Przymorzu jest ich siedem. Ale to ten na Obrońców Wybrzeża jest najdłuższy i największy. Sprawna osoba, by go obejść, potrzebuje dwóch kwadransów. Wokół jest jednak wszystko, czego potrzeba do wygodnego życia. Sklepy, usługi, apteki, przychodnie, szkoły, komisariat policji. Na wyciągnięcie ręki jest również park Reagana, a dalej już tylko plaża i morze. To ostatnie widać z wyższych pięter.

Sam budynek budzi skrajne emocje. Jednych zachwyca, inspiruje artystów, jest cichym bohaterem i tłem dla teledysków i zdjęć na Instagramie. Bywa celem wycieczek, wskazywany jako jedna z atrakcji turystycznych Gdańska.

Innych do kupna tam mieszkania nigdy nie zachęci - bo za duży, za tłoczny, zbyt niebezpieczny.



Pismo skierowane przez spółdzielnię do mieszkańców, informujące o konieczności usunięcia przegród na galeriach. Pismo skierowane przez spółdzielnię do mieszkańców, informujące o konieczności usunięcia przegród na galeriach.

Przegrody na galeriach do likwidacji



Falowiec to też galerie, a więc zewnętrzne klatki schodowe poprowadzone wzdłuż mieszkań. Wyjątkiem jest para mieszkań na każdym piętrze, do których wchodzi się wewnątrz, tuż przy windach.

Galerie to specyficzne miejsce. Niby część wspólna budynku, ale tak naprawdę - w wielu przypadkach - przedpokój, a nawet część mieszkań. Na przestrzeni lat wielu mieszkańców dostosowało galerie do własnych potrzeb. Przed drzwiami ustawiano szafki, komody, donice z kwiatami, trzymano rowery, wózki i wszystko to, na co brakowało miejsca w mieszkaniu czy piwnicy.

Studencka wizja drugiego życia falowca Studencka wizja drugiego życia falowca
Falowiec przy Obrońców Wybrzeża to najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce. Falowiec przy Obrońców Wybrzeża to najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce.
Z czasem na galeriach zaczęły pojawiać się przegrody, drzwi, kraty, przeszklenia. Zamykane na klucz, czasem na domofon. Najczęściej za zgodą i wiedzą sąsiadów. Ale już nie administracji. Na samowolne przeróbki - przynajmniej tak twierdzi spółdzielnia mieszkaniowa - zgód nigdy nie wydawano.

- Wiele z tych zabudów powstało samowolnie, bez wiedzy i zgody administracji, wbrew przepisom - mówi Marek Drewnowski, z-ca prezesa zarządu ds. technicznych Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przymorze". - Mieszkańcy budowali je na "własną rękę", teraz tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Miało to ich zabezpieczyć przed niepożądanymi gośćmi czy kradzieżami, dając im większe poczucie bezpieczeństwa. Sporadycznie, ale jednak, zdarzają się przypadki, że mieszkaniec, który zabudował część galerii, i pewnie z czasem, zdemontował fragment ściany lokalu mieszkalnego, powiększył tym samym powierzchnię mieszkania. Podobne przypadki dotyczą też balkonów. Takie i pokrewne sytuacje występują nie tylko na naszym osiedlu. Zawsze przedstawiamy mieszkańcom powód naszych działań, co spotyka się z dużą falą krytyki i niezadowolenia. Są też przypadki osób, które kupiły takie mieszkania i dziwią się, że chcemy im to teraz odebrać, mówiąc, że w takim stanie nabyli mieszkanie. A to przecież części wspólne, do których dostęp powinni mieć też inni mieszkańcy.

  • Szyby, kraty, drzwi, a nawet zamurowane przejścia - tak wyglądają niektóre galerie w falowcu.
  • Mieszkańcy na galeriach trzymają dosłownie wszystko. Od jedzenia, przez przedmioty i rzeczy osobiste po meble i sprzęt AGD.

Odcięty dostęp do wind



Niedawno zawrzało na osiedlowych forach dyskusyjnych po tym, jak spółdzielnia - powołując się na przepisy przeciwpożarowe - poinformowała, że wszystkie przegrody rozdzielające galerie, które nie są ujęte w pierwotnym projekcie, będą systematycznie usuwane.

W piśmie skierowanym do mieszkańców spółdzielnia zwraca uwagę, że dostęp do wind jest prawem każdego mieszkańca. Falowiec zbudowany jest z czterech segmentów. W każdym z nich są po cztery klatki schodowe, na które przypada jedna winda towarowa. W razie zagrożenia, pożaru czy ewakuacji, każdy z mieszkańców musi mieć zapewnione co najmniej dwie drogi ewakuacji. Problem w tym, że zabudowy na galeriach to uniemożliwiają.

Filmy, książki, teledyski. Tak falowiec inspiruje artystów Filmy, książki, teledyski. Tak falowiec inspiruje artystów

- Przegrodzone galerie uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się do sąsiednich klatek schodowych w celu skorzystania z windy. Dotyczy to także osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i służb ratowniczych. Galerie są częścią wspólną wszystkich właścicieli i dostęp do nich nie może być ograniczany działaniami pojedynczych, czy małych grup lokatorów - wskazuje spółdzielnia.
Problem jest jednak bardziej złożony.

Ulica Obrońców Wybrzeża, lata 70. Ulica Obrońców Wybrzeża, lata 70.

Demontaż w ramach remontu elewacji



Prezes Drewnowski podkreśla, że spółdzielnia jako zarządca budynku działa w imieniu i na rzecz mieszkańców spółdzielni.

- Naszą intencją nie jest walka z pojedynczym mieszkańcem, tylko działania dla dobra ogółu. Wiele osób to rozumie i we własnym zakresie demontuje zabudowy, przegrody. Ale są też osoby, z którymi trudniej dojść do porozumienia, czy nawet skontaktować się z właścicielami tych mieszkań, bo po prostu nie mieszkają w nich. Naszym mandatem są przepisy, prawo i bezpieczeństwo mieszkańców. Dysponujemy też audytem przeciwpożarowym budynku typu falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża, który wskazuje nieprawidłowości i pokazuje kierunek działania, które należy podjąć dla poprawy warunków bezpieczeństwa jego użytkowania. Z kolei dział prawny zaangażowany jest w tematykę mieszkań powiększonych o części wspólne [dodatkowa powierzchnia nie jest bowiem zawarta w aktach notarialnych].
Falowce w pigułce: historia eksperymentu mieszkaniowego Falowce w pigułce: historia eksperymentu mieszkaniowego

Demontaż zabudów i wszystkich przegród w falowcu ma zostać przeprowadzony w ramach planowanego remontu elewacji. Cały falowiec, podobnie jak budynek przy Kołobrzeskiej 42 ma zastać wkrótce pomalowany na biało. Remont ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, ale ze względu na skalę budynku i koszty modernizacji, prace będą etapowane i mogą potrwać od pięciu do nawet ośmiu lat.

- To ogromna przestrzeń i kilometry różnych instalacji. Prace remontowe przy elewacji musimy etapować, bo to duże koszty, a w tym czasie musimy prowadzić też inne prace remontowe m.in. przy instalacjach wodnych, kanalizacyjnych, gazowych czy elektrycznych dla zapewnienia sprawności technicznej budynku. Więc na pewno to potrwa. Mamy już w tym doświadczenie, bezustannie prowadzimy remonty - jedne kończymy, następne zaczynamy. Pierwsze tego rodzaju złożone prace elewacyjne zaczęliśmy przeprowadzać przy ul. Rzeczypospolitej 1, a następnie przy ul. Kołobrzeskiej 42Mapka - na którym to budynku można ocenić efekt tych prac - mówi Drewnowski.
I o ile remont elewacji emocji mieszkańców nie budzi, to demontaż przegród i zabudowy galerii - już tak.

  • Na biało został już pomalowany falowiec przy Kołobrzeskiej 42. Zlikwidowano tam też większość przegród na galeriach.
  • Na biało został już pomalowany falowiec przy Kołobrzeskiej 42. Zlikwidowano tam też większość przegród na galeriach.

Co mówią mieszkańcy?



Jedziemy na Przymorze. Na miejscu spotykamy się z panią Violettą. Przy Obrońców Wybrzeża mieszka kilkadziesiąt lat. Mieszkanie na 9. piętrze to jej czwarte lokum w falowcu. Jak mówi, nie wyobraża sobie mieszkać gdzie indziej.

- O pomyśle spółdzielni na demontaż wygrodzeń na galerii słyszałam - mówi pani Violetta, zwracając uwagę, że każda ze stron ma trochę racji. - Mieszkańcy na przestrzeni lat inwestowali swoje środki, a spółdzielnia powołuje się na przepisy przeciwpożarowe. Trudno zbić argument o bezpieczeństwie. Być może trzeba będzie poszukać jakiegoś kompromisu i np. umożliwić mieszkańcom pozostawienie części zabudowy, ale np. za zgodą sąsiadów. Innym pomysłem, który już wcześniej był podnoszony jest np. stała miesięczna opłata za zajęte części wspólne.
Pytanie jednak, co po zgodzie sąsiadów, gdy w razie pożaru zostanie zarządzona ewakuacja, a na ich drodze stanie ściana, za którą ktoś będzie gotować obiad albo odpoczywać na kanapie.

Kadry z komiksu "Czar falowca" trójmiejskiej rysowniczki - Magdy Danaj. Kadry z komiksu "Czar falowca" trójmiejskiej rysowniczki - Magdy Danaj.

Galerie jak labirynt albo escape room



Idziemy przejść się po galerii. Pierwsze drzwi - otwarte. Kolejne też. W następnych siedzi klucz w zamku. Przekręcamy i przechodzimy dalej. Po drodze mijamy szafki i komody. Obok krzesło i doniczki na kwiaty. Od wiatru i zacinającego deszczu chroni szyba wstawiona między balustradą a sufitem. Kolejne drzwi - zamknięte. Dalej nie przejdziemy. Aby dostać się do windy musimy zawrócić.

- Trochę jak w escape roomie, co? - śmieje się Kamil, którego spotykamy na jednym z pięter.
Mieszka tu od lat. Zabudowa na galeriach mu nie przeszkadza, bo jak mówi - akurat na jego piętrze ich nie ma. Ale - jak słyszał - opinie mieszkańców są różne.

- Dla jednych to obciachowe kurniki, dla innych część ich świata. Nie wnikam, nie oceniam. Pewnie gdybym musiał codziennie otwierać i zamykać po kilka razy takie drzwi, albo w ogóle chodzić naokoło to byłbym bardziej krytyczny. Skoro spółdzielnia chce zrobić z tym porządek i powołuje się na bezpieczeństwo, to pewnie ma rację. A każdy kto zrobił sobie taką kanciapę, powinien ją zdemontować na swój koszt.

PSM Przymorze Falowiec Obrońców Wybrzeża (136 opinii)

Witam czytelników. Doszły mnie słuchy, że spółdzielnia wymusza, na nas, mieszkańcach, demontaż balustrad na które sama wyrażała przez tyle lat zgodę. Podobno to wymóg przepisów ppoż. - to zadam pytanie jak przez tyle lat falowiec przechodził odbiory? Nie mam zamiaru demontować coś na co otrzymałam zgodę. Mogę z tym iść do sądu. Dodatkowo jestem bardzo zniesmaczona postawą prezesa tejże spółdzielni. Mam wrażenie, że jest zamknięty na głos mieszkańców. I spółdzielnia zamiast się rozwijać to stoi w miejscu, a jak to mówią kto stoi w miejscu ten się cofa. Podobno czekają nas znowu podwyżki czynszu bo poprzyznawali sobie w miesiącu grudniu olbrzymie premie, a następnie do tych wypłat przegłosowali kilkunastoprocentowe podwyżki. Takie coś potrafią szybko załatwić ale jak dzwoniłam i informowałam ze popsuł się domofon na dole i każdy może wejść do falowca to na naprawę czekaliśmy 3 tygodnie. WSTYD!
Wiesława
Zobacz więcej
Witam czytelników. Doszły mnie słuchy, że spółdzielnia wymusza, na nas, mieszkańcach, demontaż balustrad na które sama wyrażała przez tyle lat zgodę. Podobno to wymóg przepisów ppoż. - to zadam pytanie jak przez tyle lat falowiec przechodził odbiory? Nie mam zamiaru demontować coś na co otrzymałam zgodę. Mogę z tym iść do sądu. Dodatkowo jestem bardzo zniesmaczona postawą prezesa tejże spółdzielni. Mam wrażenie, że jest zamknięty na głos mieszkańców. I spółdzielnia zamiast się rozwijać to stoi w miejscu, a jak to mówią kto stoi w miejscu ten się cofa. Podobno czekają nas znowu podwyżki czynszu bo poprzyznawali sobie w miesiącu grudniu olbrzymie premie, a następnie do tych wypłat przegłosowali kilkunastoprocentowe podwyżki. Takie coś potrafią szybko załatwić ale jak dzwoniłam i informowałam ze popsuł się domofon na dole i każdy może wejść do falowca to na naprawę czekaliśmy 3 tygodnie. WSTYD!
Wiesława
Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (550) ponad 20 zablokowanych

  • Szczerze powiedziawszy to prawie cud, że nie doszło przez te lata tam do żadnego poważnego pożaru (3)

    Owszem zdarzały się pożary w mieszkaniach, ale niezbyt groźne, zwykle więcej dymu niż ognia...

    Bo w razie poważnego pożaru, który by się rozprzestrzeniał podobnego do chociażby tego w Kamieniu Pomorskim w 2009 roku, który jest najtragiczniejszym pożarem budynku mieszkalnego w historii Polski to ewakuacja byłaby też przez te zabudowy bardzo utrudniona i zdecydowanie wynik 23 ofiar śmiertelnych z Kamienia Pomorskiego zostałby pobity.

    • 26 7

    • Był poważny pożar z ofiarą śmiertelną (1)

      • 5 0

      • Jedną i to zdaje się nie wyszedł on poza jedno mieszkanie, a tu chodzi jak mniemam o sytuacje

        Gdzie to się rozprzestrzeni na sąsiednie mieszkania...

        • 3 0

    • jak w każdym wysokim bloku z tamtego okresu

      • 3 0

  • Ciezko sie zyje w falowcu a administracja chce to zycie jeszcze bardziej uprzykrzyc. (2)

    • 16 27

    • mów za siebie, mi bardzo dobrze żyje się w falowcu

      • 4 1

    • Ciężko się żyje z widokiem falowca za oknem

      • 0 4

  • Opinia wyróżniona

    Biała elewacja to bardzo dobry pomysł. Budynek będzie się prezentował naprawdę dobrze. (29)

    A te samowolki w galeriach jak najszybciej należy usunąć. To takie polskie - zastawić szafką, rowerkiem, przebudować nie zważając na to, że jest to część wspólna, której zastawianie stwarza niebezpieczeństwo, np. w przypadku konieczności ewakuacji. Poza tym wygląda to koszmarnie - każdy balkon wygląda inaczej.

    • 565 57

    • Samowoloki usunąć, ale białe to jak w szpitalu i szybko brud będzie widać (2)

      • 20 58

      • Redaktor nawet nie zapytał dlaczego białe!

        Bo uznał że prezes jest właścicielem falowca i zdanie 6000 mieszkańców nie ma znaczenia, on za własną kasę to przecież wybudował i niech reszta się cieszy że nie kazał np. zdrapać tynku. To jest mentalność rodem z PRL my zawsze wiemy co jest dla was lepsze. Ps wielu z nich są w zarządzie kilkadziesiąt lat dzięki choremu prawu spoldzielczemu i pracownikom którzy jednocześnie są w radzie nadzorczej wzajemnie dających sobie poparcie. Niestety ta tępa patologia jest teraz przy masowym wykupie mieszkań nie do ruszenia, a bajki zarządu stylu Gierka nie kupuję jako mieszkaniec falowça od x lat

        • 6 4

      • Zależy od jakości farb

        • 5 0

    • Biały to nie jest dobry pomysł. Po jednej zimie będzie trzeba odmalowac drugi raz bo będzie widać każdy syf. (4)

      • 22 40

      • Teraz są takie farby silikonowe, że brud się nie trzyma i przez wiele lat elewacja będzie ładnie wyglądać. (2)

        • 37 6

        • 8 lat ma potrwać remont elewacji (1)

          To na koniec pierwsza cześć będzie już szara; I tak w kółko;

          • 24 4

          • Za 8 lat tam będą już mieszkać Rosjanie z Syberii i okolicznych terenów.Nie warto malować na biało ,lepiej od razu na czerwono.Nic już tego nie zatrzyma.

            • 7 12

      • Teraz farby są już dobre

        • 6 5

    • Ale wygląda przynajmniej "swojsko" - taki lokalny Bengladesz (4)

      Gacie, pieluchy, ręczniki na balkonach
      buty,kalosze, komody na galeriach
      tradycja musi być pielęgnowana

      • 31 13

      • Szkorznie muszą bec

        • 2 2

      • Samowolki zaczęli najpierw policjanci robić w latach 80ntych (2)

        • 7 0

        • (1)

          Powiedz mi skąd te "n" się wzięło w tym skrócie.

          • 7 1

          • "to", nie "te"

            • 3 0

    • Kolejny dzban który tam nie mieszka a jego opinia skrajnej głupoty wyróżniona Ten blok jest starszy od ciebie!! (1)

      I mieszkancy sami zadbali o bezpieczenstwo w nim za zgoda spoldzielni!!A teraz nagle po 30 lata zaczeło to komus przeszskadzac!Pewnie tym co robia z niego hotel na wynajem

      • 20 64

      • Bredzisz,widziały gały co kupowały.

        • 2 3

    • A gdzie informacja o zablokowanych 2ich wyjściach z klatek? (5)

      Jak ma się to do zablokowanych wszystkich 2ich wyjść z klatek dla wszystkich a nie kilku mieszkańców klatek? Polecam też super news w innych falowców administracja te 2e wyjścia zamurowała wbrew wszelkim przepisom!

      • 31 1

      • Nowy Port Falowiec oszpecony (4)

        Falowiec miał z każdej strony szerokie wejścia,od strony wind i od strony balkonów.Spółdzielnia poprzerabiała ,obecnie są punkty usługowe i sklepiki. Monopol z sieciówki Borys nie powinien być przy placu zabaw.Sam falowiec na początku był bardzo ładny,w nowoczesnej,modernistycznej bryle.Obecnie po spółdzielczych przeróbkach typowy koszmarek.

        • 24 0

        • Widok z balkonu i galerii (2)

          Mieszkańcy starzeją się,chorują.Muszą mieć prawo do korzystania z wind i galerii, bo takie mieszkania właśnie sobie kupili w młodości,nie pogrodzone.Nie wolno uwłaszczać się jednostkom na wspólnym.

          • 5 3

          • Zlikwidować te zasieki!!!

            Oczywiście,galerie należą do wszystkich mieszkańców i do tych mieszkających przy windach,czy to się komuś podoba czy nie!

            • 4 1

          • ----Wesołe jest życie staruszka---Gdy winda zepsuta,a przejście przez galerie zamknięte na 4 spusty! w falowcu w Nowym Porcie.

            Wesołe jest życie staruszka uwięzionego w domu? Schodów nie pokona!!!

            • 3 0

        • Te wejścia są do niczego.Ludzi mieszka dużo,a wejście tylko jedno.Powinny być rozgrodzone--wejścia i wyjścia z budynku,a nie tylko jedne drzwi.

          • 0 0

    • Biały - czyli zgodnie z projektem

      Powinien być biały i należałoby zdjąć kolorowe zabudowy i plastikowe zasłony balkonów.

      Zgodnie z projektem.

      • 40 8

    • oikofobia mocno! (1)

      Ktoś, kto pisze, że to "takie polskie" nigdy nie był w Azji, Ameryce Południowej, sporej ilości miejsc w USA czy Wielkiej Brytanii. Takie rzeczy nie zależą od kraju, ale zamożności mieszkańców. Jak się jest milionerem, to się ma duży dom z utrzymanym trawniczkiem. Jak się ma budżet ograniczony, to każdy próbuje (mniej lub bardziej udolnie) ochronić swój rower przed kradzieża, znaleźć miejsce na dodatkową przestrzeń itd.
      Nie mówię, że to dobrze, mówię, że to powszechne zjawisko na całym świecie i czepianie się, że coś jest "takie polskie" jest głupie i zaściankowe, bo świadczy o nieznajomości świata.

      • 35 7

      • Polska biało-czerwoni

        • 3 1

    • Madry (2)

      Mieszkasz w falowcu?, typowo polskie patrzec i radzic. Tam mieszkaja normalni ludzie i maja swoje potrzeby.

      • 5 15

      • Mają potrzeby zagracania części wspólnych?

        • 15 7

      • Haha zburzyc budynek mieszkalny z taką ilością osób w dwa lata, dobrze trollujesz

        • 4 2

    • Super tylko dlaczego 8 lat?

      W dwa lata by to zburzyli i postawiali na nowo, a malować na biało będą 8 lat. Śmieszne

      • 21 6

    • Brawo, popieram. Jak powstał był ładny i biały

      Teraz to Rumunia. Wstyd i wieś.

      • 20 4

  • Bez przesady, żaden cały przekrój spoleczenstwa (3)

    Tam nie mieszka tylko biedaki, wlascicielami wielu mieszkań są oczywiście ludzie zamożni z klasy średiej, ktorzy wynajmują te kurniki plebsowi

    • 8 20

    • Mieszkają tam też ludzie, którzy mają pieniądze a lubią tam mieszkać- starsi (2)

      Znajomi Panstwo mają dużo pieniędzy na kontach, że mogliby w dzielnicy Strzyża dwa domy kupić, ale mieszkają tu od ponad 40 lat, dzieci na swoim, oni zostali na 3- pokojwym mieszkaniu, ani myślą się wyprowadzać.

      • 8 2

      • Podaj nr

        Wnuczek z banku

        • 1 2

      • Litosci byle nie Strzyza. Pogratuluj im rozumu. Juz lepszy falowiec

        • 1 0

  • Brawo,nareszcie!

    Galerie powinny służyć do przejścia też mieszkańcom z innych klatek schodowych i mieszkań przy windzie.Co 2 klatka ma po 2 windy,osobową i towarową,służącą do przewożenia mebli.Sąsiedzi zamykając przejścia przez galerie uniemożliwiają dojście do wind towarowych.

    • 29 6

  • Te kolorowe osiedla za komuny to masakra . Gdynia modernistyczna kiedyś nazywana białym miastem a powstają " dzieła sztuki " . Przykładem jest Witawa ,co prawda już nie za komuny ,ale pewnie chcieli nawiązać do PRL-skiego folkloru . Gdyby był pomalowany na biało byłoby o wiele lepiej !!!

    • 17 5

  • Jakby ktoś nie pamiętała to ten falowiec był już biały (1)

    Przemalowano go bo bardzo szybko był...szary, brudny.

    • 28 3

    • Teraz są takie farby ,że będzie długo biały !

      • 3 2

  • I będzie oszpecony (1)

    Zostawcie go tak jak jest!

    • 8 20

    • Tyle, że bez samowolnych przegród

      • 4 0

  • No i w końcu!!! Patrzeć ma te samoróbki się nie da!

    • 25 6

  • Falowiec (5)

    Powinni zburzyć to dziadostwo, ten cały falowiec to tragedia, jak można sie nim zachwycać.

    • 10 32

    • I w tym miejscu zbudować (1)

      Kameralne osiedle apartamentowców trzydziestokondygnacyjnych o powierzchni 38 do 46 metrów z widokiem na morze.

      Falowiec jest świadectwem swoich czasów, a prawdę powiedziawszy nie wiem, czy większą szkodę przynosi krajobrazowi ów falowiec z ową nieszczęsną samowolką w galeriach, czy cztery budynki na przeciwko o nazwie nawiązującej do akwenów wodnych.

      • 13 2

      • Nowoczesne

        apartamenty 30 metrowe z kuchnią i kiblem w pokoju. Ta ja już wolę swoje mieszkanko w falowcu z sąsiadami,upierdliwymi staruszkami z kółka różańcowego.Przynajmniej mieszkanka upilnują.

        • 1 0

    • Jak mozna w takim syfie mieszkac?wybirram 3 zagle na olsztynskuej buahaaa

      • 0 6

    • Falowiec w NP jest piękny,jest ozdobą tej zapyziałej dzielnicy,a zabytki nieremontowane od lat rozlatują się ,jak Dworek Fis (1)

      Bardzo dobrze tu się mieszka,sąsiedzi znają się od lat,są przyjaźni.Wszędzie blisko.

      • 1 0

      • Tak,same kółka różańcowe i walenie drzwiami!

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane