• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk jak hiszpańska Pontevedra. Pomysł na promocję pieszych podróży

rb
26 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Metrominuto to schemat pieszych podróży powstały w hiszpańskiej Pontevedrze, miasta uznawanego za wzór w kreowaniu miejskiej polityki zrównoważonego transportu. Metrominuto to schemat pieszych podróży powstały w hiszpańskiej Pontevedrze, miasta uznawanego za wzór w kreowaniu miejskiej polityki zrównoważonego transportu.

Radny Mateusz Skarbek podjął inicjatywę, by w Gdańsku - na wzór hiszpańskiej Pontevedry - powstała mapa podróży pieszych. To wizualizacja odległości i czasu przejścia na piechotę między najważniejszymi miejscami w mieście.



Pomysł radnego Skarbka jest:

Pontevedra to zabytkowe, średniej wielkości miasto w północno-zachodniej Hiszpanii. W ostatnich latach stało się liderem i prekursorem działań na rzecz pieszych, a pomysły lokalnych działaczy i samorządowców są nagradzane w konkursach promujących zrównoważony rozwój. Program restrukturyzacji obszarów miejskich Pontevedry został wyróżniony m.in. przez Hiszpański Komitet Przedstawicieli Osób Niepełnosprawnych i Hiszpańską Dyrekcję Generalną ds. Ruchu Drogowego. Niedawno inicjatywa "Metrominuto" zdobyła też nagrodę od Intermodes, organizatorów międzynarodowej konwencji transportowej.

Urzędnicy Pontevedry już od ponad dekady poszerzają chodniki w mieście, umożliwili mieszkańcom bezpłatne korzystanie z wypożyczalni rowerów, uspokoili ruch na ulicach poprzez instalację progów zwalniających, a strefa tempo 30 obowiązuje w całym mieście. Dzięki temu ciągi pieszo-rowerowe rozciągają się gwieździście od historycznego centrum aż po ulice i place na obrzeżach 80-tysięcznego miasta.

Jednym z pomysłów na promowanie ruchu pieszego było stworzenie mapy pieszych podróży między najważniejszymi punktami w mieście. Zdaniem Mateusza Skarbka, radnego miasta, podobne rozwiązanie sprawdziłoby się także w Gdańsku.

- Pomysł zrodził się w ramach pracy nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP - przyznaje Skarbek. - W Gdańsku taka mapa mogłaby wskazywać odległości i czas przejścia między najważniejszymi miejscami nie tylko w całym mieście, ale i w poszczególnych dzielnicach. Można by było zaangażować w powstanie takich map samych mieszkańców, którzy mogliby wskazywać istotne i atrakcyjne turystycznie miejsca w swoim miejscu zamieszkania.
Dotychczas mapy na wzór linii metra w Gdańsku wykorzystywane były do prezentowania schematu linii tramwajowych i autobusowych. Być może wkrótce dołączy do tego mapa pieszych podróży. Dotychczas mapy na wzór linii metra w Gdańsku wykorzystywane były do prezentowania schematu linii tramwajowych i autobusowych. Być może wkrótce dołączy do tego mapa pieszych podróży.
Np. w Śródmieściu punktem odniesienia mogłaby być Długa i Długi Targ, we Wrzeszczu - dworzec kolejowy, a w Oliwie - park Oliwski. Jak dodaje gdański radny, mapa na wzór znanego wszystkim schematu linii metra mogłaby powstać w ramach pracy zespołu SUMP w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Innym pomysłem jest opracowanie spójnego graficznie systemu np. przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, tak jak miało to miejsce przed czterema laty przy ujednoliceniu logotypów miejskich spółek i jednostek miejskich.

- Poruszanie się po Gdańsku na piechotę wcale nie jest takie uciążliwe. W ostatnim czasie sam się o tym przekonałem, np. ze Śródmieścia na Aniołki to raptem 15 minut spacerem. Z Aniołek do Wrzeszcza - kolejne 20 minut. Tymczasem często widuję turystów, którzy nie zdając sobie sprawy z odległości, za wszelką cenę szukają połączenia z centrum do Europejskiego Centrum Solidarności - dodaje Skarbek.

Aktywiści: szersze chodniki i więcej przejść jako ochrona przed koronawirusem



Na mapie hiszpańskiej Pontevedry poza odległością i czasem przejścia między np. dworcem kolejowym a głównym placem w mieście oznaczono także bezpłatne parkingi, na których turyści mogą pozostawić swoje auta i do centrum dojść pieszo.

Warto dodać, że realizacja map we wszystkich atrakcyjnych turystycznie dzielnicach wpisywałaby się w ogłoszoną ostatnio strategię zmian na rzecz pieszych i ruchu rowerowego, zakładającą m.in. zwężenie al. Grunwaldzkiej i wyznaczenie nowych dróg rowerowych.

Odpowiedź prezydent Gdańska na interpelację radnego powinniśmy poznać na początku czerwca.

Spacer lub plaża w ciepły weekend? Tak, ale z rozwagą

rb

Opinie (295) 5 zablokowanych

  • Tacy radni to skarbek

    • 5 0

  • Miało być Muzeum Kunsztu Wodnego. Oczywiście zamknięte. Tam miała być wielka mapa Gdańska z dzielnicami. To niech tam zrobią mapę interaktywną co zobaczyć w danej dzielnicy. Na to poszła kasa. Tam też będzie miał siedzibę IKM, który organizuje piesze spacery z przewodnikami po dzielnicach.

    • 5 1

  • a kiedy konkurs na nazwe?

    • 4 1

  • (4)

    Do Gdańska przyjechali znajomi z Niemiec. Zaparkowaliśmy auto w Medisonie. Dla nich przejście na Długą już się dłużyło i byli zmęczeni. Innym razem przyjechali znajomi z południa Polski, poruszaliśmy się komunikacją choć moglibyśmy autem. Stwierdziliśmy że jak jarmark to nie ma co się pchać bo i tak ciężko z zaparkowaniem w centrum. Byli padnięci po jeździe komunikacją. A następnego dni jechaliśmy autem to wkurzeni byli na korki i remonty. Po pierwsze jak jesteś turystą to pytanie gdzie nocujesz? bo od tego miejsca musisz dojechać. Po drugie wiele atrakcji w Gdańsku jest poza centrum : Oliwa, plaże itp Tu skm jest pewną alternatywą ale nie zawsze dojedziesz skm do atrakcji. Kolejna sprawa to turyści są wiecznym chodzeniem po zabytkach także zmęczeni, często zwiedzają po drodze inne miasta. Następnie wiele turystów jest przyzwyczajonych do wygody, do auta bo tym środkiem na codzień się porusza. Kolejna sprawa jak masz dużą rodzinę to czasem komunikacją ci drożej wyjdzie i czasowo dłużej. dzieci zawsze marudzą jak mają chodzić pieszo. Co innego jak wycieczki autokarowe przyjeżdżają lub ktoś przyjeżdża pociągiem. Co innego turyści bez dzieci. Tu nie ma wyjścia, komunikacja i pieszo. Często takie osoby są przyzwyczajone do pieszego zwiedzania skoro taką formą komunikacji wybrali. Są turyści i są turyści ..... Co to znaczy ? Są osoby co przyjechały by faktycznie zobaczyć całe miasto szczegółowo na własnych nogach, muzea, przewodnicy itp cały tydzień zwiedzania. A są tacy co wystarczy zobaczyć ulicę Długą, iść coś zjeść i na plaże, , na zakupy do galerii czy wieczorem na imprezę... Albo jest wielu turystów co tylko na weekend przyjeżdżają i w krótkim czasie chcą zobaczyć jak najwięcej. I tu autem szybciej. Tak więc jak ktoś jest przyzwyczajony do auta to się nie zmieni. Choć uważam że pieszo więcej zobaczysz i nie musisz martwić się o parking i czas parkingu. Ale trzeba mieć na to czas i kondycje...

    • 9 5

    • Dla nich przejście na Długą już się dłużyło i byli zmęczeni xddddd (2)

      Wiecej spaceru i mniej wozenia d*py autem, to i kondaycja bedzie lepsza ;D

      • 5 3

      • Też im to powiedziałam :) ale podaje przykłady turystów :) także zagranicznych a u nas w Gdańsku jest ich pełno. Nie tylko emeryci z Niemiec w autokarach...Oni mieli tylko jeden dzień. W tym że wcześniej byli w Malborku i innych miastach... tego samego dnia wieczorem musieli wracać. Ja lubię zwiedzać pieszo, tak jak chodzenie piesze po górach. Ale jak są inni co nie zwiedzają tylko np cały dzień leżą plackiem na plaży. A znam takich co z zagranicy przyjechali po to by kupić taniej rzeczy w Polsce, więc spacer po marketach i sklepach to dla nich okazje i przyjemność...

        • 3 1

      • tekst dotyczył turystów, a nie mnie ... do tego akurat te osoby w jeden dzień zobaczyły Gdańsk, Sopot i Gdynie. Turbo zwiedzanie ...

        • 2 0

    • Fakt jest taki, ze Glowne Miasto to komunikacyjna pustynia. Wprowadzili autobus linii 100, ale pasazerowie juz chyba mieli dosc ciaglych zmian trasy, rozkladu (ktory i tak byl nie atrakcyjny).

      • 0 0

  • (4)

    Mowa o mapce, promocji pieszych podróży. A z Lotniska do centrum Gdańska jak dojechać ? Nie ma bezpośredniego połączenia. Pkm do Wrzeszcza i przesiadka ...taksówki... Przez wiele lat na Dworcu w Gdańsku nie było tablic elektronicznych. Pani z megafonu coś mówiła i przejeżdżał obok pociąg i nic nie słychać. Podobno teraz tablice będą po ilu latach, ale remont dworca nadal trwa. Tablice we Wrzeszczu, podróżni pytają się z którego peronu na pkm. Nie ma biletów weekendowych. Darmowych parkingów do przesiadek czy pieszo czy komunikacji... Komunikacja zarówno dla turystów jak i mieszkańców to tragedia. No chyba że skm... Miasto tonie w korkach, wiecznie rozkopane przez remonty itp Ale będziemy mieć super mapkę pieszą. atrakcji ... Dodam że wybudowano galerie w centrum i apartamentowce, hotele, urzędy w centrum, blisko szpital itp mowa o podziemnych parkingach w centrum. A potem mowa ograniczmy ruch aut !!! Wiele ludzi mieszka w centrum, turyści, mieszkańcy. Wielu ludzi pracuje w centrum ...

    • 7 1

    • (2)

      A autobus 210?

      • 3 5

      • ale jaka częstotliwość ? co godzina lub co 30 minut... Trasa przez rejon zakorkowany !!! Ile to czasu trwa ???

        • 3 1

      • Świetny pomysł

        Można po drodze pół miasta zwiedzić.

        • 2 1

    • I dworzec pks który jest wizytówką miasta.... witamy podróżnych ...

      • 3 1

  • (1)

    Jestem za jak będą darmowe parkingi blisko centrum Gdańska z każdej strony ....Tak jak widać i opisują w Pontovedra. Tam jest też mowa o darmowych rowerach miejskich ... Jeśli tak to ma wyglądać to pewnie każdy się zgodzi... ale oczywiście w naszym Gdańsku to nie możliwe. A może idąc tropem darmowa komunikacja dla uczniów to zróbmy dla mieszkańców Gdańska... Ale wiemy że jak nie będzie kasy z biletów to co innego podrożeje lub straci i jakość i tak dramatycznej komunikacji spadnie.

    • 5 2

    • Są parkingi blisko centrum, np. w forum

      ale trzeba zapłacić...

      • 0 1

  • "Dzień pieszego pasażera" :-)

    Pomysł z "Misia" Bareji. Trochę jak odgrzewany kotlet mielony :-), ale jakiś pomysł jest.
    Smacznego

    • 4 1

  • Polska trudna języka....

    Cytat:
    "przejścia na piechotę"
    Hm, zastanawiające, gdzie ukrywający się rb autor był na polskim?
    Wiem:
    Na wagarach zapewne.

    • 3 1

  • Dla turystów to fajna rzecz (1)

    Patrzycie na problem z "wewnątrz", jako mieszkańcy. Ale dla przyjezdnego, który nie za bardzo wie, co może i gdzie ciekawego obejrzeć, jak do tego jest daleko i co ma jeszcze w pobliżu, to taka wizualizacja na jednej mapce jest fajną sprawą. Daje też wyobrażenie o odległościach między różnymi miejscami, co dla kogoś, kto nie mieszka w danym mieście jest ważne. Zauważcie, że turyści często pytają, jak daleko jest do czegoś i zwykle im się tłumaczy, że np. jeden przystanek (a przecież przystanki mają różną długość). Taka mapka z odległościami podanymi w metrach byłaby bardzo przydatna.

    • 1 1

    • Ok fajna rzecz sama dużo podróżuje, zwiedzam itp ... Tylko wiele podróżnych z zewnątrz jak i mieszkańców Trójmiasta ma problem z komunikacją miejską, korkami, brakiem dróg, dojazdów co centrum, przepełnioną i awaryjną itp Mieszkańcy też chcą sobie pozwiedzać nasze miasto, spacery, rowery itp ale infrastruktura nie jest do końca na to przystosowana. ... Wydaje się kupę kasy na rzeczy niepotrzebne, a tu kryzys. A teraz mieszkańcy są wkurzeni bo w czasie korono wirusa jak i przed nim były problemy z dojazdami : skm, komunikacja była okrojona ... była mowa o pieszych a nowych przejściach naziemnych, ścieżkach rowerowych, rowerach miejskich. Nie było wcześniej mowy o zwężaniu... Z każdym artykułem mowa jest o zwężaniu dróg, robieniu pasów dla rowerów gdzie wąska ulica, korki itp . Tu chodzi że od czasu wirusa na portalu trójmiasto ukazują się co nóż nowe pomysły ... Które kosztują, a na ważnych rzeczach się oszczędza i mówi o kryzysie... Pomysły które są często oderwane od rzeczywistości.

      • 2 1

  • czy map Gdańska nie ma w informatorach i innych wydawnictwach turystycznych? (1)

    radny zajmuje się takimi sprawami? odkrywa rzeczy już dawno odkryte?
    ile lat ma ten radny?

    • 1 3

    • na stronie trójmiasto niech taką mapkę stworzą ...tu wiele jest informacji także o wydarzeniach kulturalnych także dla turystów ...

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane