• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańska Solidarity Tower?

Michał Stąporek
28 grudnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Przedstawiony na rysunku zarys budynku nie opiera się na powstającym projekcie apartamentowca, ma jedynie uzmysłowić miejsce i skalę planowanej inwestycji. Z lewej strony budynek hali w Stoczni Gdańskiej, z prawej strony przychodnia przy ul. Wałowej. Widok od strony Zieleniaka. Przedstawiony na rysunku zarys budynku nie opiera się na powstającym projekcie apartamentowca, ma jedynie uzmysłowić miejsce i skalę planowanej inwestycji. Z lewej strony budynek hali w Stoczni Gdańskiej, z prawej strony przychodnia przy ul. Wałowej. Widok od strony Zieleniaka.
- Aż taki wysoki będzie? Po co?
- W Gdyni mają prawie 140 metrów, to my będziemy mieć jeszcze więcej.


To fragment rozmowy, jaka kilka dni temu wywiązała się pomiędzy dwoma urzędnikami gdańskiego magistratu. O czym mówiono? O projekcie budowy najwyższego budynku w Trójmieście, kilkudziesięciopiętrowego apartamentowca, który stanie w Gdańsku przy ul. Wałowej, na terenie dawnej zajezdni PKS. Zbuduje go hiszpański deweloper, firma Grupo Labaro. Budynek ma być wyższy, niż powstający w Gdyni apartamentowiec Sea Towers (138 m).

- To będzie bardzo atrakcyjny budynek. Mam nadzieję, że ucieszy wszystkich gdańszczan, ale za wcześnie by mówić o szczegółach - Bartosz Piotrusiewicz, prezes firmy Grupo Labaro Polska niechętnie opowiada o inwestycji, której projekt zostanie zaprezentowany władzom Gdańska na początku lutego. - Za kilka tygodni będzie można powiedzieć coś więcej.

Apartamentowiec powstanie na działce przy ul. Wałowej w Gdańsku, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się zajezdnia PKS. Ten teren ma z punktu widzenia każdego dewelopera ogromną zaletę: znajduje się w śródmieściu, ale poza terenem historycznego centrum Gdańska, nad którym pieczę sprawuje wojewódzki konserwator zabytków. Inwestor nie jest więc uzależniony od konserwatorskich wytycznych, np. co do kubatury stawianych budynków, nie musi też przeprowadzać badań archeologicznych.

Kolejnym plusem jest to, że obowiązujący dla tej działki plan zagospodarowania przestrzennego nie nakłada na projektanta żadnych ograniczeń co do wysokości budynku. Można więc budować wysoko. Jak bardzo?

- Myślimy o 30-40 kondygnacjach - przyznaje Marcin Kozikowski, gdański architekt, który wraz z Hiszpanem Rafaelem de La-Hozem projektuje apartamentowiec. Od razu jednak zastrzega: - To dopiero wstępna koncepcja, wiele zależy od stosunku władz miasta do tego pomysłu.

Przytoczona na wstępie rozmowa może świadczyć, że władze miasta projekt zaakceptują. Choć argumentacja o rywalizacji na wieżowce z sąsiadem zza miedzy może śmieszyć, dobrze wróży inwestycji Grupo Labaro. - Myślę, że taka rywalizacja dobrze służy wszystkim, jeśli tylko ma zdrowy charakter - przekonuje Marcin Kozikowski.

Nie wiadomo jak będzie się nazywał gdański gigant. W Gdyni - "mieście z morza" - najwyższe budynki powstają tuż nad brzegiem portowego basenu, nic więc dziwnego, że ochrzczono je "Sea Towers", czyli "Morskie Wieże". Apartamentowiec budowany przez Grupo Labaro będzie oddalony o kilkadziesiąt metrów od Placu Solidarności i głównej bramy Stoczni Gdańskiej. Ponoć emocje w biznesie nie mają znaczenia, ale niewykluczone, że deweloper właśnie w historii tego miejsca poszuka inspiracji dla swojej inwestycji. Biorąc pod uwagę nieco pretensjonalną skłonność deweloperów do nadawania budynkom anglojęzycznych nazw, za kilka lat najwyższym budynkiem Gdańska może być więc... Solidarity Tower.
Najwyższe polskie apartamentowce
 Warszawa: Złota 44  Tuż przy dworcu głównym w Warszawie powstanie 192-metrowy wieżowiec mieszkalny o roboczej nazwie Złota 44. Jego autorem jest amerykański architekt Daniel Libeskind. W budynku będzie 251 luksusowych apartamentów. Deweloperem przedsięwzięcia jest luksemburska firma Orco Property Group.  Warszawa: Złota 44  Tuż przy dworcu głównym w Warszawie powstanie 192-metrowy wieżowiec mieszkalny o roboczej nazwie Złota 44. Jego autorem jest amerykański architekt Daniel Libeskind. W budynku będzie 251 luksusowych apartamentów. Deweloperem przedsięwzięcia jest luksemburska firma Orco Property Group.
 Wrocław: Sky Tower  Zespół budynków z wieżą o wysokości  ponad 200 m. Sky Tower będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. W kompleksie będzie m.in. 90 tys. m kw. mieszkań. Budowa będzie kosztowała ok. 400 mln dolarów i potrwa 4 lata.  Wrocław: Sky Tower  Zespół budynków z wieżą o wysokości  ponad 200 m. Sky Tower będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. W kompleksie będzie m.in. 90 tys. m kw. mieszkań. Budowa będzie kosztowała ok. 400 mln dolarów i potrwa 4 lata.
 Gdynia: Sea Towers  Sea Towers powstają przy Nabrzeżu Prezydenta. Wyższa z dwóch wież będzie liczyła 138 m. Najwyższe mieszkanie znajdą się na 32 kondygnacji, czyli na wysokości 112 m n.p.m. Deweloperem tego najwyższego w całym Trójmieście budynku jest gdyńska firma Invest Komfort. Kompleks będzie gotowy za dwa lata.  Gdynia: Sea Towers  Sea Towers powstają przy Nabrzeżu Prezydenta. Wyższa z dwóch wież będzie liczyła 138 m. Najwyższe mieszkanie znajdą się na 32 kondygnacji, czyli na wysokości 112 m n.p.m. Deweloperem tego najwyższego w całym Trójmieście budynku jest gdyńska firma Invest Komfort. Kompleks będzie gotowy za dwa lata.

Opinie (170) 9 zablokowanych

  • Super pomysł

    Oby powstał ten budynek...Gdańsk kiedyś był w awangardzie architektury w Europie. Budował wysokie, monumentalne budynki jak Wieża Ratuszowa czy Kościół Najświętszej Marii Panny. 400-500 lat temu takie budynki był równie szokujące co obecnie wieże 300-400 metrowe. Wtedy Gdańszczanie byli odważni i stawiali śmiałe wysokie konstrukcje. gdyby mieli taką mentalność, jak co niektórzy tu malkontenci, to Gdańsk nigdy by nie wyrósł z niskiej gotyckiej zabudowy i nie byłoby co dziś podziwiać. Miasto musi się rozwijać wzbogacać o nowe style architektury i rosnąć w górę. Nie można uczynić z Gdańska skansenu.

    • 0 0

  • właśnie

    Też już o tym wspominałem. Ale ludziom przeszkadza np. kartuska. Bo odrazy korki bedą większe. Ja mimo wszystko nie rozumiem intencji . Myślisz że jeden wieżowiec a w szczególności apartamentowiec przyczyni się do wzrostu korków na Kartuskiej?? Hmmm ludzie mieszkający w na pewno z****iście drogim i ekskluzywnym budynku w centrum będą jeździć np. na kokoszki do pracy. Zresztą taki jeden budynek to straszny wzrost ruchu. Na prawde. Najpierw zanim go wybudujemy powinniśnimy jeszcze poszerzyć Al. Zwyciestwa i zbudować Obwodnicę południową...

    • 0 0

  • nie...no ludzie dlaczego tak bez zrozumienia czytacie wpisy...oczywiscie ,ze z powodu wybudowania wiezowca przy zieleniaku nie powieksza sie korki na ul.Kartuskiej i wcale nie twierdze ,ze ludzie z wizowca beda jezdzic do pracy na kokoszki(raczej odwrotnie jak juz) Auchan i korki na Kartuskiej to byl przyklad braku wyobrazni.Zbudowali duze centrum ale nie przewidzieli ,ze przeciez tam beda ludzie dojezdzac i trzeba cos zrobic z droga ...i sa korki...Korki tez beda wielkie przy ulicy Slowackiego (bo kolejne centrum sie buduje bez odpowiedniej infrastruktury drogowej(czy jak to tam nazwac )Ja jestem jaknajbardziej za budowaniem pieknych,duzych wiezowcow ale przeciez jak powstanie jeden to za nim drugi i trzeci i nastepne a jak bedziemy tam jezdzic?czy moze po prostu ladowiska zaczac budowac na dachach...Chyba ,ze zamysl jest docelowo taki ,ze ma tylko stanac jeden "samotny bialy zagiel"to wtedy oki...da sie przezyc...Mysle ,ze oprocz samego projektu budowy drapacza powinien rownoczesnie powstac projekt drog dojazdowych...
    Jesli chodzi o al.Zwyciestwa to moze trzeba bedzie w przyszlosci wyciac drzewa i dobudowac kolejne pasy ruchu...

    • 0 0

  • a poza tym czy cos jest nienormalnego w tym ,ze jak sie buduje domy,centra handlowe to tez trzeba tam zbudowac porzadna,szeroka szybka droge? przeciez to chyba normalne...

    • 0 0

  • Wieżowiec we Wrocku

    Tak sie niektorzy madruja ze we Wrocku tez buduja, ano buduja ale 5km od rynku a nie jak u nas niecale 2. I o to sie rozchodzi. Ja nie mam nic na przeciw drapaczom chmur, ale nie ze bedzie stal 1 na srodku panoramy miasta, najpierw niech zbuduja dalej trase sucharskiego, potem zabuduja teren stoczniowy i na koncu jak juz bedzie w miare nowoczesnie w tych okolicach to mozna postawic drapacze chmur. Ale nie budowanie od tylu bo inni maja. Gdansk zawsze byl pionierem i to od nas sie uczono a nie na odwrot.
    Jest tyle zaniedbanych miejst w centrum. Najlepiej to uporzadkowac (wlasnosc) a najlepiej zabrac ziemie tym osolom od dzialku kolo notu, bo rozkopac prosto, ale kiedys to choc parking z tego byl.

    • 0 0

  • SkyJack

    kapitalna wiadomość mam nadzieje ze bedzie adniejszy od sea towers .

    • 0 0

  • przyjedzcie tu do mnie na manhattan

    • 0 0

  • plany budowy drog, plany budowy drog- a na wiosne...

    Konkursy urbanistyczne i propozycje maja sie niestety/stety nijak do pozniejszej zabudowy i tego co chce zrobic inwestor.
    Co do drog, to przeciez jest pomysl "nowej Walowej"-niestety tylko plany.

    • 0 0

  • Nowa siedziba!L.W.i spółki!Oto jak się wydaje naszą KASĘ!:)))

    Kształt architektoniczny przyszłego ECS nie został jeszcze zatwierdzony. Fundacja cały czas oczekuje nowych propozycji projektowych. ECS może stanowić kompleks kilku budynków, usytuowanych w pobliżu siebie. Może
    też to być jeden, interesująco zaprojektowany budynek, wysoko wzniesiony
    ku górze, podzielony na części, pełniące różnego rodzaju funkcje, z których najważniejsze służyć mają:
    inicjowaniu i organizowaniu sympozjów, konferencji i wykładów na temat idei solidarności na świecie, w dobie narastających międzynarodowych konfliktów oraz ogarniających Świat kataklizmów,
    utrzymywaniu kontaktów z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami, propagującymi prawa człowieka i demokratyczny ład w krajach całego świata,
    stworzeniu archiwum, biblioteki oraz czytelni na miarę potrzeb XXI wieku, dokumentujących działania opozycji antykomunistycznej po 1945 r.
    archiwizacji działań krajów wolnego świata, wspomagających podziemną działalność Solidarności w trudnych czasach stanu wojennego i później do roku 1989, oraz wywierających naciski na urzędującą w PRL władzę komunistyczną.
    stworzeniu muzeum, służącemu utrwaleniu dziedzictwa narodowego i kulturowego a którego zalążkiem jest funkcjonująca już stała ekspozycja pt. "Drogi do Wolności"
    prowadzeniu działalności na rzecz rozwoju nauki, kultury i oświaty , poprzez organizowanie między innym wystaw tematycznych oraz różnego rodzaju konkursów ogólnopolskich i europejskich.

    Wzdłuż traktu spacerowego zwanego "Promenadą Wolności" Fundacja Centrum Solidarności planuje umiejscowić ogródki rekreacyjne oraz szeroką gamę propozycji zabaw edukacyjnych dla dzieci.

    Na terenie ECS swoje biura będzie miał Lech Wałęsa oraz Fundacja Centrum Solidarności.

    Osoby przyjezdne korzystać będą mogły również z przewidywanej w projekcie, części hotelowej wraz z zapleczem gastronomicznym.

    Chcielibyśmy zaproponować członkom Unii Europejskiej współtworzenie międzynarodowego Centrum Solidarności, na terenie historycznym, w miejscu najbardziej do tego predysponowanym , tam gdzie narodziła się "Solidarność", 10 milionowy ruch ludzi różnych środowisk, których połączył wspólny cel.




    Projekt strony internetowej zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury

    • 0 0

  • A co?, MK miało solidarności kasy odmówić? Ktoś się pewnie narobił i nieźle zarobił na www-fcs-org-pl. Konserwator zabytków pewnie nie pierdnie w tej sprawie a tu jakieś "biadolenie" jak hiszpanie chcą budować na terenach postoczniowych 100m dalej budynek wyższy niż Zieleniak :)
    Przezabawne miasto Gdańsk.
    Mam nadzieję, że nigdy nie przyjdą czase w których ten pomnik trzeba będzie wyburzyć czy zmianić nazwę lotniska.
    Mnie to z tego "Nowego Miasta" najbardziej interesuje tunel i Nowa Wałowa, na pozostałych terenach to mogą nawet chodować ekologiczną sałatę.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane