• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przez 800 lat w stronę Oksywia

Jakub Knera
19 lutego 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat O Cyganie i Krzyżakach, czyli początki Suchanina
XI-wieczny kościół pod wezwaniem Michała Archanioła to najstarszy gdyński zabytek XI-wieczny kościół pod wezwaniem Michała Archanioła to najstarszy gdyński zabytek

To najstarsza, a obecnie jedna z najbardziej osadzonych na uboczu dzielnic Gdyni. Jednak przez blisko 800 lat co niedzielę pielgrzymowali tu wszyscy okoliczni mieszkańcy, jako że na Oksywiu znajdowała się jedyna świątynia w całej okolicy.



Jak często bywasz w dzielnicach na obrzeżach miasta?

Nazwa Oksywie w źródłach historycznych po raz pierwszy pojawiła się w 1209 roku, kiedy książę pomorski, Mestwin I, ojciec Świętopełka, zatwierdził ten teren jako dar swojej żony, księżnej Zwinisławy, na rzecz klasztoru norbertanek w Żukowie.

Oksywie było zapisane wtedy jako Oxiua. Nazwa ta przechodziła wiele zmian - przez Oxive, Occina, Oxiva, Oxiuia, dopiero w XVII wieku przyjmując podobną do współczesnej: najpierw Oxiwie, a potem Oksywie (w okresie II Wojny Światowej nosiło też niemiecką nazwę, Oxhöft). Pierwotna nazwa prawdopodobnie jest z nazewnictwa duńskiego, w którym oxihoved oznacza głowę wołu, co nawiązuje do kształtu Kępy Oksywskiej.

Właśnie na Kępie znajdował się kościół, dzięki któremu Oksywie miało przewagę nad całą Gdynią - uważa się, że tutejsza parafia jest jedną z najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Aby dostać się do świątyni, mieszkańcy co tydzień musieli pokonać od 4 do 7 kilometrów. Nie była to droga łatwa - nie dość, że znajdowała się ona na sporym wzniesieniu, to utrudniał ją potok Chylonka, znajdujący się po środku drogi, prowadzącej przez rów chyloński. Najbardziej dawał o sobie we znaki podczas wiosennych roztopów lub jesiennych pluch, kiedy przez nawodniony i bagienny teren odcinek ten był bardzo uciążliwy.

Znajdujący się na szczycie zobacz na mapie Gdyni kościół pod wezwaniem Michała Archanioła to najstarszy gdyński zabytek. W formie drewnianej został zbudowany na początku XI wieku, jego murowaną wersję wzniesiono w tym samym miejscu 200 lat później, ale uległa zniszczeniu w 1626 roku, podczas wojen szwedzkich. Później odbudowano go, wykorzystując fundamenty do budowy świątyni istniejącej do dziś.

W 1925 roku Oksywie, należące do powiatu puckiego, połączono z Gdynią, przynależącą do powiatu wejherowskiego. Scalono w ten sposób dwie miejscowości, aby dać podwaliny na tworzenie nowego miasta, Gdyni.

Przy pisaniu tekstu korzystałem z "Bedekera Gdyńskiego" i książki "Gdynia. Miasto i ludzie" Ewy Ostrowskiej.

W kolejnym artykule przedstawimy historię Cisowej.

Chcesz wiedzieć, co oznacza nazwa twojej dzielnicy? Interesuje cię pochodzenie nazw innych dzielnic i osiedli w Trójmieście? Śledź nasz cykl historyczny poświęcony trójmiejskim nazwom.

Opinie (91) ponad 10 zablokowanych

  • ~~fajne wspomnienia a ja mam jedno pytanie;czy ktoś wie co stało się z amboną z naszego kościoła?????????była jeszcze na przełomie lat 1970/80!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane