• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gest w stronę Motławy

Michał Stąporek
9 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kontrowersyjna wizja dla Starego i Młodego Miasta
Zwycięski projekt dobrze wykorzystuje bliskość Motławy, ale inwestor zapewnia, że kontakt z rzeką będzie jeszcze łatwiejszy. Zwycięski projekt dobrze wykorzystuje bliskość Motławy, ale inwestor zapewnia, że kontakt z rzeką będzie jeszcze łatwiejszy.
Jedna oś przestrzenna ma powstać na przedłużeniu ul. Wałowej. Druga połączy Most Wapienniczy z Hotelem i biurowcem. Jedna oś przestrzenna ma powstać na przedłużeniu ul. Wałowej. Druga połączy Most Wapienniczy z Hotelem i biurowcem.
Motława Apartments powstaną pomiędzy ujściem Kanału Raduni do Motławy a ul. Stępkarską - w przyszłości Nową Wałową. Motława Apartments powstaną pomiędzy ujściem Kanału Raduni do Motławy a ul. Stępkarską - w przyszłości Nową Wałową.

Otwarta na Motławę - taka ma być nowa "mini-dzielnica" Gdańska, którą od historycznego śródmieścia oddziela jedynie Kanał Raduni. Wczoraj rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zabudowę terenów dawnej fabryki Elmor.



Dziś ta 4-hektarowa działka należy do trójmiejskiej firmy Invest Komfort (buduje m.in. Sea Towers w Gdyni). Kilka miesięcy temu deweloper zdecydował, że kształt nowej zabudowy zostanie określony w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektonicznym.

Choć o samą nazwę inwestycji - pretensjonalne "Motława Apartments" - trzeba mieć do Invest Komfortu pretensje, o tyle za pomysł zorganizowania międzynarodowego konkursu firmie należą się wyłącznie brawa. Napłynęło tyle ciekawych prac, że miejscy planiści będą mieli z czego wybierać uchwalając nowe prawo miejscowe dla tego terenu.

Spośród trzydziestu prac, jakie nadesłano m.in. z Meksyku, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela i Ukrainy jury uznało, że najlepszy jest projekt... zza miedzy. Główna nagroda (100 tys. euro!) trafiła do gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat, kierowanego przez Jacka Droszcza.

- Cieszę się ze zwycięstwa tym bardziej, że konkurencyjne prace miały naprawdę wysoki poziom - przyznaje szef zwycięskiego zespołu, w skład którego wchodzą także Bazyli Domsta, Katarzyna Langer, Tomasz Rochna, Adam Kościecha, Jarosław Banaś i Paweł Podwojewski.

Sędziowie uznali, że projekt Studia Kwadrat jest najlepszy urbanistycznie m.in. za sprawą jasnej koncepcji dwóch krzyżujących się osi funkcjonalno-przestrzennych, w których układ dobrze wkomponowana jest dominanta - ok. 25-kondygnacyjny biurowiec. Architekci z Kwadratu także najlepiej zaprojektowali przestrzeń publiczną, tworząc dzielnicowe forum wokół stworzonego na osi ul. Wałowej basenu.

Na bazie zwycięskiego projektu, ale także z wykorzystaniem pomysłów innych architektów biorących udział w konkursie, miejscy planiści sporządzą teraz nowy plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. W odniesieniu do obowiązującego planu nie będzie w nim jednak rewolucji: zmienią się najprawdopodobniej zapisy o stosunku powierzchni przeznaczonej na usługi (z 70 do 40 proc.) do powierzchni mieszkaniowej (z 30 do 60 proc.).

Urbanistom, z którymi rozmawialiśmy, projekt przeważnie się podoba, choć mają do niego pewne zastrzeżenia. Zgodnie przyznawali, że dopracowania wymaga narożnik działki przy ujściu kanału Raduni do Motławy. - Najwięcej osób będzie wchodziło na ten teren od strony Głównego i Starego Miasta przez Mostu Wapienniczy. Nie może tak być, żeby widzieli przede wszystkim parkingi i ostry narożnik hotelu - tłumaczy Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Architektury gdańskiego magistratu.

Z tą opinią zgadza się Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfortu: - Sądzę, że w tym miejscu wykorzystamy pomysł innego zespołu projektowego i umieścimy kolejny plac schodzący do Motławy i zarazem otwarty na Główne Miasto.

Cieszy to, że deweloper "oddaje" atrakcyjną część swojej działki na cele publiczne, ale nie zapominajmy, że budowa nowej "dzielnicy" to przedsięwzięcie czysto komercyjne. Powstanie tu ok. 60 tys. m kw. powierzchni użytkowej, w tym budynki mieszkalne z usługami i sklepami, biurowiec (najpewniej o wysokości 55 metrów) oraz hotel.

- Prace powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2008 roku. Na pewno będą prowadzone etapami, ale myślę, że w ciągu pięciu lat inwestycja powinna zostać zakończona - przekonuje Mieczysław Ciomek.

Wszystkie prace konkursowe (także 14 projektów stworzonych prez studentów) prezentowane są na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej. Wystawa potrwa do 30 sierpnia.

Dr Piotr Lorens, zakład urbanistyki i planowania przestrzennego Politechniki Gdańskiej.

Spośród projektów nadesłanych na konkurs nagrodzona praca jest zdecydowanie najlepsza. Podoba mi się forum wodne na przedłużeniu Wałowej. Dobrze umieszczono dominantę. Ciekawe są także łączniki pomiędzy poszczególnymi budynkami usytuowane na ich najwyższych kondygnacjach.

Kontrowersje mogą budzić elewacje od strony ul. Stępkarskiej oraz narożnik przy ujściu Kanału Raduni do Motławy. W tym miejscu powinno być więcej kubatur, a nie parkingi. Warto by się tez zastanowić czy hotel w tym miejscu jest najlepszym rozwiązaniem.

Opinie (147) ponad 20 zablokowanych

  • opinia

    uważam, że bardzo dobrą, ciekawą rzeczą jest kanał wewnątrz osiedla. nie musi byc przecież głęboki, moze to płytka sadzawka z fontannami.. tworzy udane centrum, agorę osiedla.
    poza tym ogromnym plusem tego projektu, nie widzę żadnego odniesienia do historii tego miejsca. nie sugeruję tu budowania historyzujących budynków, kamieniczek. powinny być nowoczesne, ale brakuje mi tu treści mówiących coś o tym co tu było. można było to pokazać układem, kierunkami, bryłami... a działo się sporo na tym terenie. kamieniczek nigdy tutaj nie było. ale była stocznia, był bastion, były małe domki.. widać też w analizach silne związki przestrzenne z centrum, ale tego na projekcie nie widzę. jest jednorodne osiedle ze stołeczną architekturą. szkoda, że architekci nie poszukiwali treści wybitnie gdańskich. ciekawią mnie pozostałe projekty, mam nadzieję, że zostaną omówione lub choćby pokazane, nie było ich wszak wiele..

    • 0 0

  • ale czemu ten biurowiec taki wysoki ? 55 metrów to około 15-17 pieter, pasuje tam jak pięśc do nosa. a jaki cien będzie rzucał.

    • 0 0

  • można było to pokazać układem, kierunkami, bryłami... a działo się sporo na tym terenie

    Masz rację, ale przecież te budynki wskazują kierunek ! Są ułożone w kształcie strzałki i wskazują kierunek przemarszu wojsk radzieckich w 1945

    • 0 0

  • Borabora ma racje - komunikacja bedzie problemem, nie pamietam szczegolow 'briefu' dla architektow ale mowimy o setkach mieszkan i slabym dostepie do komunikacji miejskiej.

    architekt - nie oszukujmy sie, odniesienie do historii miejsca linia zabudowy czy ksztaltem bryly nie zmieni faktu ze dyskutujemy o duzym zespole urbanistycznym. W tej skali bylby to symboliczny gest nie majacy odniesienia do tego jak ten zespol bedzie funkcjonowal po realizacji. Moim zdaniem nie ma sie co oszukiwac - jest to nowy waterfront Gdanska. Zespol o takim charakterze tworzy nowy kontekst urbanistyczny.

    • 0 0

  • czy zatem nie warto?

    dodawać nawet symbolicznych gestów, które de facto tworzą atmosferę miejsc, szczególny klimat i dodają indywidualny charakter?? uważam, ze właście w gestach kryje się siła projektów. nie w wielkości dominanty czy rozmachu projektu...

    • 0 0

  • Warto, ale nie zapominajmy ze projekt ma swoja skale i specyficzny charakter.Przykladowo - odzwierciedlenie przebiegu linii dawnego bastionu linia zabudowy budynku bedzie przeklamaniem ze konsekwencjami dla realizacji projektu i funkcjonowania zespolu.

    Tego typu elementy moga stac sie fragmentem projektu krajobrazu dla zespolu (vide Krakowskie Planty i obrys dawnej linii murow).

    • 0 0

  • super
    mi sie podoba

    • 0 0

  • stołeczna architektura

    proponowana przez lokalną pracownię mnie dziwi..
    nie chodzi o odtwarzanie bastionu, ale o świadomość, że on tam był i zahaczenie czymś o tą informację.. czy ten projekt cokolwiek mówi o bastionie??? o tym jak wazne to było miejsce? wątpię.. dlatego uważam, że zmarnowano szansę na pokazanie wielu treści.

    • 0 0

  • Dzieki Gallux

    taka mala delte dunaju w miejscu bylego elmoru.Piekna wizja.

    • 0 0

  • Ehh tresci jak tresci - Architektura jest nieco spadochronowa i projekt moglby stanac gdziekolwiek, taki urok inwestora ktory wybral proponowana koncepcje i zlecil realizacje jednej pracowni. Niestety, wiele z nowych inwestycji realizowanych na swiecie wyglada podobnie. Jestem ciekawy jak do pomyslu podeszli architekci z poza Gdanska, nie liczylbym jednak na rewelacje w tej kwestii :D

    Jesli mialbym sie czegos mocno czepiac to zdecydowanie 24-pietrowej dominanty. Wlasnie wpatrzylem sie na wizualizacje na jednej z fotek - totalitarny blok :) Skala i rozmiarami konkuruje z Bazylika Mariacka. Licze na interwencje konserwatora :))))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane