• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Internet jak... wódka

TN
26 listopada 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Według szacunkowych danych, na świecie jest 11 milionów osób uzależnionych od Internetu, w Polsce ta liczba może sięgać kilku tysięcy. Problemem uzależnienia od Internetu zajmowano się na konferencji zorganizowanej w Gdyni przez Ośrodek Psychologiczno-Pedagogiczny "Razem".

- Właściwie nie ma na to zjawisko jednej określonej nazwy - mówi Lubomira Szawdyn, lekarz psychiatra, psychoterapeuta uzależnień, specjalizująca się w uzależnieniach od technologii. - Jedni nazywają to cyber-uzależnieniem, siecioholizmem, infoholizmem, technouzależnieniem. Póki nie ma jasności w tej kwestii - możemy się zasłaniać, że problem nas nie dotyczy. Jednak gdy do mnie jednej miesięcznie trafia sześćdziesiąt zgłoszeń odnośnie kłopotów z odstawieniem Internetu, to chyba świadczy to o tym, że nie jest to zjawisko marginalne. Internet zmienia ludziom osobowość, powstają zmiany psychiczne.

Leczenie uzależnionych od komputera jest trudne, zwłaszcza u osób, które spędzając w sieci mnóstwo czasu, podając się za niezliczone osoby - zgubili własną tożsamość. Łatwiej jest w tych sytuacjach, gdy trzeba doprowadzić do kontrolowanego używania komputera.

- To uzależnienie jest tak samo groźne jak wszystkie inne, jak narkotyki, alkohol, hazard. Całe życie zostaje podporządkowane komputerowi, reszta się nie liczy, upadają relacje międzyludzkie. Również w cyber-uzależnieniu zespoły odstawienne mogą doprowadzić do gwałtownych czynów, ataków gniewu, czy nawet prób samobójczych. Uzależnienie od sieci da się jednak wyregulować, nie trzeba zupełnie rezygnować z komputera. Jeśli używamy maszyny jak szczoteczki do zębów, to wszystko gra, gdy jednak spędzamy w sieci kilka godzin dziennie, to trzeba się mocno zastanowić, co chcemy jeszcze w życiu zrobić, czy chcemy być rodzicami, partnerami, zrobić coś konkretnego.

W konferencji wzięli udział ludzie zajmujący się zawodowo problemem uzależnień od Internetu, pedagodzy, nauczyciele, dyrektorzy placówek oświatowych. Policja przygotowała wystąpienie o przestępstwach informatycznych, zaprezentowała się firma zajmująca się filtrami, które można wykorzystywać by ograniczyć dziecku dostęp do niektórych dostępnych w sieci stron (np. pornografii, przemocy itp.).

- W zeszłym roku zajmowaliśmy sie problemem przemocy, tym razem chcieliśmy poruszyć problem infoholizmu, o którym mówi się bardzo mało - mówi Agnieszka Zielonka-Sujkowska z Ośrodka Psychologiczno-Pedagogicznego "Razem". - Najpierw prowadziliśmy warsztaty profilaktyczne i konkursy we współpracujących z nami szkołach, pokazywaliśmy co można robić - w zamian organizując olimpiadę ekstremalną, były bezpłatne warsztaty dla rodziców, gdzie mogli się oni dowiedzieć czy dziecko jest uzależnione lub zagrożone. Konferencja to właściwie zwieńczenie całorocznych działań. W najbliższych planach mamy już warsztaty prowadzone przez Lubomirę Szawdyn o tym, jak prowadzić terapię osób uzależnionych od sieci.
Głos WybrzeżaTN

Opinie (66) 1 zablokowana

  • slepy/gluchy i Critta

    czy t o jest juz K O N I E C ?:)

    • 0 0

  • Gość!

    Tja! Koniec!!! Już jakiś kosmiczny meteur obrał swój azymut na Ziemię i żadna go siła w planach nie powstrzyma :(
    Biada nam!

    • 0 0

  • critto

    stronka ktora ty polecasz, jest to swiat dazacy do samozaglady.brrrrrrrr

    • 0 0

  • Dzień bez genialnych psychologów

    A może Pani psycholog Agnieszka się zastanowi czy nie jest uzależniona od zajmowania się problemami, ktore sama sobie z innymi nawiedzonymi antykonstruktywistami wymyśliła. A jak juz dojdzie do tego, że nie jest - bo przecież wiadomo, że uzależnienie od Internetu to plaga od której wypadają zęby, włosy i zapada się niechybnie na AIDS - zorganizuje nam wszystkim DZIEŃ BEZ INTERNETU i jeszcze pare innych dni: np dzień bez domu, dzień bez seksu (lub dzień bez miłosci - wersja dla Pań), dzień bez wody, dzień bez gazu - w ślad za kilkoma już genialnymi swiętami m.in. dniem bez samochodu, dniami sprzątania świata itp.

    • 0 0

  • Nałogowy internauta ma rację

    Psychologom bardzo zależy na pracy i płacy dlatego muszą kreować nasze problemy.

    • 0 0

  • Pewnie ze psychologom zalezy

    wybralo sie praktycznie bezuzyteczny zawod, a jesc trzeba...

    szkoda ze nie biora sie do jakies uczciwej pracy tylko do manipulowania ludzmi i wmawiania im ze sami - bez psychologow - nie poradza sobie...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane