• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Internet w każdym domu

neo
23 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Od czerwca szerokopasmowy internet będzie dostępny w każdym nowym budynku Od czerwca szerokopasmowy internet będzie dostępny w każdym nowym budynku

Takie hasło brzmi jak ponury żart, rodem z kampanii wyborczej, ale to fakt. Ministerstwo Infrastruktury właśnie wydało rozporządzenie, mówiące o tym, że każdy nowo wybudowany budynek mieszkalny musi być podłączony przez dewelopera do internetu.


Gdzie głównie korzystasz z internetu?


Nowe przepisy wchodzą w życie z początkiem czerwca. Będą prawdziwą rewolucją, bo dziś w Polsce jest cała masa "białych plam" - miejsc, gdzie do szerokopasmowego internetu podłączyć się po prostu nie można. Nie tylko w małych miastach i wsiach, gdzie mniej niż połowa mieszkańców ma szansę na korzystanie z globalnej sieci, ale również w dużych aglomeracjach. Operatorom się to nie opłaca, bo budowanie sieci jest drogie, a potencjalnych odbiorców niewielu. Teraz się to zmieni.

- Podłączenie szerokopasmowej sieci internetowej trzeba będzie planować na wstępie inwestycji. Już przed rozpoczęciem budowy budynku, trzeba będzie określić, w którym miejscu przebiegać będą kable. Tak, jak to się robi z rurami kanalizacyjnymi lub przewodami elektrycznymi - mówi rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski.

Rozporządzenie zakłada, że deweloperzy nie będą mogli zrezygnować z podłączenia internetu do budynku np. z powodu wysokich kosztów, spowodowanych dużą odległością domu od sieci.

Szacuje się, że w Polsce dostęp do internetu ma ok. 17 mln. osób, ale wiele z nich tylko w pracy. W krajach skandynawskich odsetek internautów sięga niemal 100 proc. mieszkańców.
neo

Opinie (95) 2 zablokowane

  • NIE DLA BEZPŁATNEGO PAŃSTWOWEGO INTERNETU!

    Wtedy internet bede inwigilowany przez wladze! Internet to ostatnia oaza wolnosci slowa! NIE DLA INTERNETU DLA IDIOTOW!!!

    • 3 1

  • Cha, cha, ale bzdura (9)

    A skąd taki przepis, że to developer ma zapewnić podłączenie do internetu ?? Od tego to chyba są firmy telekomunikacyjne ? Są to firmy komercyjne i same podłączą budynek jeśli im się to będzie opłacało.
    Zresztą jeśli ktoś kupuje mieszkanie to chyba wie czy jest (będzie) możliwość takiego podłączenia ?
    To proponuję jeszcze zmusić developera do założenia telewizji kablowej, zapewnienia pełnej infrastruktury - czyli dróg, sieci tramwajowej i linii SKM.
    Myślę, że fajny by był też pomysł, żeby każdy w nowo wybudowanym mieszkaniu z jednej strony miał widok na jezioro/morze a z drugiej strony na las.
    I jeszcze żeby developer wybudował na miejscu kościół, albo najlepiej kościół, cerkiew i meczet i stadion.
    I należy obowiązkowo wprowadzić zapis, aby metr mieszkania nie przekroczył 2500zł.
    Aha, to jeszcze jeden zapis by się przydał, żeby ludzie byli szczęśliwi he, he
    Pozdrawiam

    • 4 4

    • tak dla Twojej wiadomosci (8)

      to developer musi zapewnic "pelna" infrastrukture - czyli co najmniej dojazd do budynku (Twoje drogi), najczesciej instalacje TV, telekom i wszelkie inne media. a dostep do komunikacji zbiorowej to juz jest w ogole w jego interesie, zeby sprzedac swoje kubatury. gdzie tu bzdury widzisz?

      • 1 0

      • Ee nie kumasz (7)

        Ale ja nie pisałem o kablu w ścianie, tylko o tym żeby developer miał obowiązek zapewnienia sygnału tv kablowej w tym kablu. A dlaczego dostęp do komunikacji ma być w interesie developera ?? A nie przypadkiem miasta ??? To za co w takim razie odpowiada miasto ?? Czyli uważasz że developer powinien budować drogi i połączenia szynowe ? To rozumiem że z chęcią za to zapłacisz ????? I w takim razie, jak zapłacisz za drogę na swoim osiedlu, to część tej drogi będzie Twoja ??? To rozumiem że będziesz płacił za jej utrzymanie (bo Twoja) tzn odśnieżanie itp ??? A jak developer wybuduje linię tramwajową którą będziesz finansował, to wtedy będziesz jeździł bez biletu ??? Czy za bilet będziesz płacił miastu ??? Zapewnienie infrastruktury miejskiej należy do miasta i do nikogo innego.
        Pozdro

        • 0 2

        • no faktycznie nie kumasz (6)

          dlaczego dobry dostep do komunikacji miejskiej jest w interesie developera? naprawde musze odpowiadac na to pytanie?

          developer nie ma obowiazku zapewnia sygnalu tv, tak samo jak nie ma obowiazku zapewnienia lacza on-line. ma obowiazek podciagnac siec, jesli rozrozniasz te sprawy.

          ja nic nie uwazam, ja po prostu znam przepisy. budujac cokolwiek masz obowiazek zapewnic do tego dojazd. i koniec gadania.

          reszty gadania o jakichs szynach nie skomentuje. proponuje Ci jeszcze raz przeczytac i ZROZUMIEC temat.

          • 1 0

          • a widzę że chyba się nie dogadamy (5)

            Ale ja wiem że developer nie ma obowiązku zapewnienia sygnału w kablu.
            I rozumiem że jak osiedle które wybuduje będzie miało zapewniony dostęp do komunikacji to lepiej sprzeda mieszkania. O czym tutaj dyskutować ?
            A co ma zrobić developer jak takiego połączenia nie ma i w najbliższym czasie raczej nie będzie ?? Nie budować ? Ja tutaj nie piszę o drodze osiedlowej czy chodniku pod klatką schodową bo to chyba oczywiste ?
            Spytaj ludzi na Oruni Górnej i z innych nowych dzielnic jak im się dojeżdża do miasta. To wszystko wina developera ?
            I odnośnie tego nieszczęśliwego łącza - zakładamy że developer położy te odcinek kabla/światłowodu do najbliższej przyłącza. To do kogo będzie taka instalacja należała ? Do mieszkańców ? To w takim razie jakie będą opłaty, operator który dostarczy internet będzie lokatorom płacił dzierżawę za korzystanie z tego łącza ? Obniży opłaty ?? Czy po prostu będzie kasował ? Żeby nie było tak, że ktoś będzie miał korzyść (operator internetu) nic nie inwestując.
            A ja nie jestem taki dobry w znajomości przepisów, rozumiem że developer ma jakieś obowiązki, ale bez przesady. A miasto ich nie ma ?? Na tych nowo budowanych osiedlach ?? Zapewnienie sprawnej komunikacji leży tylko w interesie developera a miasta już nie ?? Naprawdę muszę to tłumaczyć ???
            Tak czy siak są pozytywy - idzie wiosna
            Pozdro

            • 0 0

            • przeciez oplata za internet (4)

              to jest oplata za dzierzawe lacza, ale od operatora w swiat. ta mala infrastruktura typu kabelek do gniazdka to sa jakies groszowe sprawy, za ktore chyba tylko tpsa potrafila pobierac pieniadze. co tu obnizac? pare zlotych w skali kilku lat?

              • 0 0

              • No niby tak (3)

                A nie rozmawiamy tutaj o położeniu kabla z osiedla do najbliższej centrali ?? Bo podłączenie budynków na osiedlu nie oznacza jeszcze połączenia z internetem. Wszystko jedno czy to będzie światłowód czy jakaś kabel wielożyłowy. To już są konkretne koszty. Położyć te kilka kilometrów kabla, wiadomo że nie da się tego zrobić za darmo, a już na pewno nie są to groszowe sprawy. I kto za to płaci ? Pan, płaci, pani płaci, my płacimy - społeczeństwo. Nie ma nic za darmo. Kabelek do gniazdka nie kosztuje dużo, ale już światłowodzik od tego gniazdka do oddalonej kilka km centrali to już spora inwestycja. To wtedy czyja to będzie własność ? A jak inny developer zbuduje dalej nowe osiedle to będzie też prowadził swój kabel do centali czy podłączy się do tego "naszego" ? Który nie wiadomo czy będzie nasz czy np Tepsy ? Bo skoro buduje developer, to wlicza nam koszty w ogólny koszt mieszkania, to sfinansujemy budowę sieci komercyjnemu operatorowi ??
                Uważam że każdy powinien odpowiadać za siebie - developer za jakość mieszkań, operatorzy telekomunikacyjni za dostarczenie internetu, a miasto za budowę porządnej infrastruktury. W końcu każdy za to co robi dostaje pieniądze. Od nas.
                Dobra, idę włożyć piwo do lodówki.
                Pozdrawiam

                • 0 0

              • a jak podlaczasz gniazdka (2)

                to podlaczasz do "naszych", miasta czy Energi?

                • 0 0

              • szkoda gadać (1)

                Albo nie rozumiesz, albo udajesz że nie rozumiesz. Możesz też być technicznym lajkonikiem. W każdym bądź razie taka rozmowa to strata czasu.
                Energi ? Oni dostarczają łącza telekomunikacyjne ?
                A może lepiej GPEC ??
                He, he dobre.
                Ale nie martw się, nie każdy musi się znać na wszystkim.
                Pozdrawiam :)

                • 0 0

              • to bylo porownanie

                przez analogie - przyklad innej sieci, gdzie masz ten sam problem, glabie. tylko ty go masz wlasciwie.
                jesli nie potrafisz sobie tego przelozyc, to do kogo masz pretensje?

                • 0 0

  • Ale mi sensacja z obowiązku instalacji szero-neta. (2)

    W każdym bloku jest instalacja elektryczna, hydruliczna, ściekowa to może być i do neta. Taka instalacja podniesie cenę metra może o 50 zł. Jak płacę za metr 7000 zł. i kupuję na kredyt na 40 lat to przeżyję taką podwyżkę a ponadto należę do klasy średniej i chcę mieć w domu szero-neta a pod domem stoi auto w leasingu i stać mnie na to wszystko do czasu aż i mnie dopadnie kryzysowy szczur.

    • 2 3

    • 50 zl/metr?! (1)

      za co? za kawalek kabla bez koncowki?
      czyli za wpiecie kilku metrow kabla w 50-mieszkaniowym budynku po powiedzmy 40 m2 kazde, mialbym wziac 100.000 zl?
      to chyba zaczne swiadczyc uslugi internetyzowania budynkow mieszkalnych, skoro ludzie sami sie prosza o takie koszty. nic, tylko klaskac!

      • 2 0

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • tak to tera je ...

    Kazden jeden chce miec w domje Internet hmm- No jo , tera je taki trynd...

    • 3 1

  • Każdy developer czy inny inwestor ustawowo zobowiązany jest dostarczyć media ( telefon , tv ) . Przeważnie odbywa się to tak że do budynku wchodzi tpsa, netia, upc czy inny operator, który w swojej ofercie posiada dostęp do internetu. Pytanie jest tylko co w rozporządzeniu bedzie oznaczalo szerokopasmowy internet ( jak na mnie to te firmy wchodząc do budynku juz to oferują ) . Rozporządzenie musiałoby regulować odrazu niedość wprowadzenie operatora ale również złożenie całej sieci w całość ( wraz z serwerem iitd ) i wtedy miałoby to sens. Aktualnie robi się tak że kable internetowe z mieszkań schodzą się do piwnic i tam są pozostawione do ewentualnego podpięcia się indywidualnie przez klienta z netem. Każdy może mieć internet ale bez sieci lan .

    • 2 1

  • szerokopasmowy to upload minimum 256 kpbs, w Polsce jest to połowa tego
    wikipedia podaje, ze upload ma mieć 1 Mbit/sek, ale czy ktoś widział u siebie takie parametry??

    • 1 1

  • (1)

    u mnie wg speed test jest
    Download: 1011 kbps
    Upload: 970 kbps

    ŁAŁ:-) bajka:-)

    • 1 1

    • kbps = klepanie biedy po sopocku? :)

      • 1 0

  • HOT SPOT internet Wi-Fi, bezprzewodowy. (1)

    HotSpot to miejsce gdzie można połączyć się bezprzewodowo z Internetem przy użyciu laptopów, palmtopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń. www.e-mobilne.pl tu są pewne rozwiązania, tańsze niż internet przewodowy, i większych możliwościach.

    • 1 2

    • dziwne, ze ludzie dzialajacy w branzy internetowej

      nie znaja definicji spamu i nie wstyd im spamowac :)

      • 0 0

  • Niech będzie taniej za internet!

    pomysłowo, ale żeby był internet jeszcze tańszy!! zamiast ok. 60 zl, to może zróbcie na np. 20 zł, i właśnie wtedy więcej osób by korzystało bo będzie tani!!

    • 1 0

  • uwaga

    Polecam sprawdzic znaczenie słowa "bynajmniej" w słowniku.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane