• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Japończycy już budują

Michał Tusk
11 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Zaledwie pół roku po podpisaniu listów intencyjnych ruszyła budowa japońskiej fabryki mechaniki precyzyjnej w Rębiechowie. Zakład będzie gotowy na początku przyszłego roku.

Na razie prace przygotowawcze prowadzi Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Musimy uzbroić teren w media i przygotować plac budowy - mówi Włodzimierz Ziółkowski, prezes PSSE. Budowana jest też tymczasowa droga od ul. Słowackiego do przyszłej fabryki.

Japończycy budowę zapowiedzieli w czerwcu zeszłego roku. Wystarczyło nieco ponad pół roku, by prace ruszyły z miejsca.

- W zakładzie pracować będzie ponad 100 osób - mówi Ziółkowski.

Inwestorem jest firma Suruga Seiki, która w czterech zakładach na świecie (poza Japonią - w Chinach, Wietnamie i USA) produkuje nowoczesne narzędzia dla przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego.

Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. - Japończycy zaznaczyli, że interesuje ich tylko sąsiedztwo lotniska - przyznaje Ziółkowski.

Wszystko dlatego, że większość produkcji ma być wysyłana w świat drogą lotniczą. Na razie nie wiadomo, czy to oznacza, że w Gdańsku regularnie będą się pojawiały wielkie samoloty transportowe. - Wiemy, że fabryka się buduje, ale nie mamy na razie informacji o konkretnych potrzebach, jeśli chodzi o transport lotniczy - mówi Adam Skonieczny z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie.

Gdańsk ostatnio ma szczęście do producentów nowoczesnych obrabiarek. W byłych zakładach Atext, stojących na terenach należących do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ciągu najbliższych miesięcy produkcję robotów i linii montażowych dla fabryk silników rozpocznie niemiecki koncern ThyssenKrupp. Do końca roku firma zatrudni 125 osób i zainwestuje ponad 10 mln złotych.
Gdańska dolina krzemowa

W okolicach lotniska w Rębiechowie powstaje tzw. strefa wysokich technologii. Po północnej stronie ul. Słowackiego znajdują się m.in. laboratoria produkującej procesory firmy Intel oraz biura wydawcy słowników komputerowych - firmy Young Digital Poland. Po przeciwległej stronie pasa startowego stoi fabryka firmy Delphi, produkująca elektrykę i elektronikę samochodową. Zaletą tych terenów inwestycyjnych są wciąż relatywnie tanie grunty i mała odległość zarówno do lotniska, obwodnicy, jak i centrum Gdańska.
Gazeta WyborczaMichał Tusk

Opinie (92) 2 zablokowane

  • Dobrze jest:D

    No w koncu się jakies tereny dobrze rozwijają, dobrze że nie w centrum, przydało by sie ruszyć jeszcze gdański biznes i może w końcu gdańsk będzie sie robił porządnym miastem w środkowej europie. Ja tam do naszego prezydenta nic nie ma,bo On napewno chciałby zrobić więcej, tylko kasy brak, w końcu nie żyjemy w ameryce. Tylko zwróciłbym większą uwagę na centrum Gdańska żeby odbudować i zagospodarować stare części miasta, bo jednak dużo zależy od turystyki.

    • 0 0

  • Wszyscy mieszkamy w Trójmieśce

    i doceniajmy tę różnorodność, którą mamy do dyspozycji.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane