• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Jednorazowa" woda w trójmiejskich basenach. Nie będzie wykorzystana do podlewania

Ewelina Oleksy
18 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (97)

W 2020 r. Sopot wykorzystał wodę z basenu do podlania hipodromu. Teraz nie zamierza tego robić:

Zamiast wylać do kanalizacji, używają jej do mycia ulic, śmietników lub podlewania. Coraz więcej miast w Polsce decyduje się na danie drugiego życia wodzie spuszczanej z basenów. W Trójmieście takich planów nie ma, choć w pandemii Sopot podlał wodą z basenu hipodrom.



Czy woda z basenów powinna być ponownie wykorzystywana, np. do mycia ulic?

Ostatnio głośno było o Słupsku, którego władze - po raz pierwszy - zdecydowały się na wtórne wykorzystanie wody z miejskiego basenu. Spuszczono tam jej w sumie 800 tys. litrów. Woda trafiła głównie do zamiatarek ulicznych, czyli posłużyła do mycia ulic i chodników. Umyto nią też pojemniki na śmieci.

W Warszawie wodę z basenu wykorzystuje się w ten sposób od 3 lat - w sumie do obiegu zamkniętego trafiło tam już 6,5 mln litrów "basenówki".

Sprawdziliśmy, czy Trójmiasto weźmie przykład i także postanowi dać wodzie z basenów drugie życie, zamiast ją wylewać. Okazuje się jednak, że nie. Dlaczego?

Gdynia woli ograniczać koszenie trawników



Jak mówi nam Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni, jest kilka powodów decyzji o tym, żeby ponownie nie korzystać z wody z basenów.



- Po pierwsze, woda w basenach jest chlorowana i zawiera różnego rodzaju uzdatniacze, co czyni ją nieodpowiednią do podlewania roślin. Po drugie, nasze baseny w wakacje są czynne. Po trzecie - ograniczamy koszenie trawników, właśnie dlatego, żeby były odporniejsze na suszę - wymienia Grzegorczyk.
  • Z miejskiego basenu w Sopocie w 2020 r. wypompowano w sumie 350 tysięcy litrów wody. Posłużyła do podlania hipodromu.
  • Z miejskiego basenu w Sopocie w 2020 r. wypompowano w sumie 350 tysięcy litrów wody. Posłużyła do podlania hipodromu.

Gdańsk mówi o zbyt dużych kosztach akcji



Gdańsk także nie zamierza praktykować tego typu działań.

- Kwestie logistyczne takiej operacji zdecydowanie przekraczają koszty "utracenia" wody, którą należy spuścić w celu jej wymiany w trakcie realizowanej przerwy technologicznej - uzasadnia Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku. - Dla przykładu, pojemność niecek Pływalni Chełm to 800 m sześc., co odpowiada pojemności 80 standardowych cystern. Koszt zużycia (utraty) energii elektrycznej do zasilenia pompy, którą należałoby przepompować tę wodę, czas operacji oraz koszty paliwa znacząco przewyższają racjonalność ekonomiczną i ekologiczną. Należy też pamiętać, że woda, która trafia do kanalizacji, nie jest wodą bezpowrotnie utraconą, ale pozostaje w obiegu i po przejściu przez system oczyszczania wraca do użytku - podkreśla.
Z miejskiego basenu w Sopocie w 2020 r. wypompowano w sumie 350 tysięcy litrów wody. Posłużyła do podlania hipodromu. Z miejskiego basenu w Sopocie w 2020 r. wypompowano w sumie 350 tysięcy litrów wody. Posłużyła do podlania hipodromu.

Sopot podlewał wodą z basenu, ale już nie zamierza



Trójmiejskim pionierem w temacie ponownego wykorzystania basenowej wody był Sopot. W pandemicznym 2020 r. miasto zdecydowało się podlać wodą z basenu hipodrom. Tamta woda nie była jednak chlorowana.



W akcji wypompowywania wody wężami - w sumie 350 tys. litrów - udział brali wtedy strażacy.

Kilkoma kursami beczkowozu, który podjeżdżał przed basen, woda została przetransportowana na teren hipodromu. Tam wykorzystana została do podlania trawiastego toru wyścigowego oraz zaopatrzenia podziemnego zbiornika, który służy do nawadniania hal i placów treningowych.

Sopoccy urzędnicy pytani teraz przez nas o to, czy planują akcję powtórzyć, odpowiadają, że nie.

- Nasz miejski basen jest czynny całe wakacje. Nie zamykamy obiektu, w związku z tym nie organizujemy takiej akcji, jak w pandemicznym 2020 roku. Była to akcja jednorazowa, związana z koniecznością zamknięcia pływalni na dłuższy czas - wyjaśnia Marlena KlepaczUrzędu Miasta Sopotu.
Interpelacja radnego Krystiana Kłosa do władz Gdańska ws. ponownego wykorzystania wody z basenów. Interpelacja radnego Krystiana Kłosa do władz Gdańska ws. ponownego wykorzystania wody z basenów.

Gdański radny składa interpelację



Na zmianę zdania władz Gdańska w temacie drugiego życia basenowej wody liczy miejski radny Krystian Kłos. Złożył w tej sprawie interpelację do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

- Koncepcja wykorzystania basenowej wody do porządków w mieście wspiera ideę ekologicznego gospodarowania wodą - podkreśla Kłos.
Nie sposób stwierdzić, czy jego interpelacja zmieni podejście władz miejskich.

Miejsca

Opinie (97) ponad 10 zablokowanych

  • Jezeli nie mozna ta wodą

    Myć ulic to lepiej odpuść sobie kompiel w tych basenach

    • 9 0

  • W Gdańsku wszystko zależy tylko od kaprysu urzędnika jesli bedzie miał kaprys to jutro zmieni zdanie i powie ze juz sie opłaca! (1)

    Standardowa opowiedz na wszystko urzednika w Gdańsku to pieniedzy niema i nie bedzie!!
    Oraz Nie da sie!!Ale jesli bedzie miał tylkoo kaprys to zmieni zdanie i powie ze sie da i juz sie opłaca!!

    • 8 0

    • Musi się tylko znaleźć znajomy, który na tym zarobi i nagle "opłaca się". ;)

      • 2 0

  • Woda....

    Nalezaloby ta woda umyc tunel pod Martwa Wisla, jak I rowniez zmyc brudy po wozeniu wegla.Jezdzac po Gdansku, wszedzie widac brudy nie tylko od wegla ale rowniez po zimie Tak brudno jak teraz w Gdansku nigdy nie bylo.. Bedac gdanszczanka jest mi wstyd,. Moze ktos z urzedu wezmie sobie ta6 sprawe do serca?

    • 1 0

  • Oszczędzanie wody nie jest w interesie UM, bo w zarządzie wodociągów siedzą ludzie z miasta. Więc biznes musi się kręcić.

    • 4 0

  • Grzegorczyk z Gdyni powinien się doinformować (1)

    To że woda może być lekko chlorowana nie oznacza, że nie nadaje się do podlewania trawników.

    Otóż nadaje się, bo jest to sprawdzone i przebadane od lat w Niemczech choćby.

    Poza tym, skoro UM Gdynia uwielbia wręcz klepiska z wyschniętej trawy w samym centrum turystycznym, to jak wspomniano można tą wodę używać do choćby mycia ulic - nawet ten chlor będzie je dodatkowo dezynfekował :O)

    Ale po co lepiej zostawić piach i brud, który przy kolejnym wietrze wzbije się w powietrze i będzie nam wpadał do oczu czy do płuc, albo przy najbliższej ulewie pozatyka studzienki.

    Wypowiadanie słów w przypadku tego urzędnika jak widać wyprzedza jakiekolwiek myślenie.

    • 1 0

    • co do braku wyliczeń kolejnego urzędnika z Sopotu czy Gdańska

      który twierdzi, że przepompowanie kosztuje...

      Litości - lepiej wylać do ścieku?

      Ta woda potem jest tak samo przepompowywana do stacji uzdatniania i potem zapewne wylewana do rzeki...

      • 0 0

  • Przypominam, ze parę dni temu był artykuł o podwyżkach cen wody

    Jak ktoś ma parę szarych komórek miedzy uszami, to połączy kropki.

    • 1 0

  • No niestey kłamstwo

    W gdansku obecnie czynny jest 1, słownie jeden, basen miejski i to jest dramat!!! Za komuny nie było ogrzewania przez 2 miesiące, a w Gdańsk będąc w EU. robi przerwę technologiczna na prawie całe wakacje. Woda brudna.... tak, bo nikt nie przestrzega zasad i regulaminu... nie ma czepków, stroje plażowe, wieśniaki nie myją się przed wejściem itd itd. Edukacja, przestrzeganie zasad na basenach miejskich i prawidłowa konserwacja.w ciągu roku. To pozwoli na funkcjonowanie prawie cały rok

    • 2 0

  • Do basenu na Chełmie nie da się podjechać

    Cysterną.
    Inna sprawa że woda z basenu na Chełmie to w sumie szambo do tego chlorowane konkretnie.
    Przez sezon do tej wody siusia średnio 15 uczennic i 10 uczniów dziennie. Pupy w basenie po 2 myje około 50 uczennic i uczniów. Do tego starsze panie z aerobiku których prysznic basenowy brzydzi i mamy wodę z chlorem i...
    Basen na Chełmie ma najbrudniejszą wodę w Gdańsku.

    • 1 0

  • oszczędzanie w Gdańsku

    :):):) to jakiś żart

    • 1 0

  • To rządzący pełowcy ,ekolewaccy pozwalają by stary Star jeszcze jezdził?

    Na nachodzców i lgbt jest,na sprzęt nie?

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane