• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jesteś na kwarantannie? Pobierz aplikację

Rafał Borowski
12 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"

Krótka instrukcja, jak obsługiwać aplikację

Jeśli zostaniesz skierowany na kwarantannę, musisz zainstalować w swoim telefonie aplikację "Kwarantanna domowa", która została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest bezpłatna i daje użytkownikowi wymierne korzyści, np. możliwość zamówienia leków. Ponadto korzystanie z aplikacji pozwala na odciążenie służb zaangażowanych w zwalczanie pandemii.



Czy znasz kogoś, kto został skierowany na kwarantannę?

Niestety statystyki dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa nie napawają optymizmem. W ostatnich tygodniach odnotowuje się lawinowy wzrost zakażeń i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała ulec zmianie w najbliższym czasie.

Jednym z kluczowych elementów przeciwdziałania rozprzestrzeniania się pandemii jest kierowanie potencjalnie zakażonych na 10-dniową kwarantannę. Przypomnijmy, że dotyczy ona osób, które przybyły z zagranicy oraz tych, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jak sama nazwa wskazuje, skierowany na kwarantannę jest zobowiązany do nieopuszczania miejsca, w którym ją odbywa.

Na chwilę obecną w województwie pomorskim objęte kwarantanną są 18 494 osoby, z czego 3201 w Gdańsku, 177 w Sopocie i 1515 w Gdyni.

Możliwość zwrócenia się o pomoc



Przebywający na kwarantannie mają prawny obowiązek zainstalowania na komórkach specjalnej aplikacji o nazwie Kwarantanna domowa, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play lub App Store, a jej użytkowanie - jak zapewniają przedstawiciele resortu - jest całkowicie bezpieczne. Aplikacja jest szczególnie pomocna dla osób, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych w trakcie przebywania na kwarantannie.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze. Dzięki niej szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych w czasie kwarantanny informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii. Niedawno uzupełniliśmy ją także o moduł samokontroli stanu zdrowia - wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Odciążenie kontrolujących służb



Warto podkreślić, że aplikacja to także nieocenione wsparcie dla policjantów, którzy muszą przeprowadzać kontrole odbywania kwarantanny. A wraz z powiększaniem się grona osób przebywających na kwarantannie kontrole absorbują coraz większą liczbę funkcjonariuszy.

- Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób: im więcej osób będzie miało zainstalowaną aplikację, tym mniej funkcjonariuszy trzeba będzie kierować do chodzenia od jednego adresu do drugiego. Dzięki temu policjanci będą mogli ten czas poświęcić na swoje codzienne obowiązki. Zgodnie z decyzją komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku został utworzony czasowy punkt telefoniczny, w ramach którego policjanci pełniący tam służbę dzwonią do osób objętych kwarantanną i namawiają do korzystania z aplikacji, a także weryfikują potrzeby osób objętych kwarantanną oraz odnotowują uwagi co do funkcjonalności aplikacji - uzupełnia kom. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników. Jej autorzy zapewniają, że wprowadzane dane nie trafią do niepowołanych osób. Aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników. Jej autorzy zapewniają, że wprowadzane dane nie trafią do niepowołanych osób.

Jak działa aplikacja?



Wyjaśnijmy pokrótce, w jaki sposób działa aplikacja. Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane są wysyłane do państwowego systemu, a po ich zarejestrowaniu osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji. Jak już wcześniej wspomniano, użytkownicy telefonów z systemem Android znajdą ją w sklepie Google Play, a użytkownicy systemu iOS w sklepie App Store.

- Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie i że może rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację należy aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. Aktywacja odbywa się za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma w wiadomości SMS - tłumaczy kom. Sienkiewicz.

20 minut na wykonanie selfie



Tuż po aktywacji użytkownik będzie miał do wykonania krótkie zadanie. Jego celem jest sprawdzenie, czy aby na pewno wskazana osoba odbywa kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Użytkownik powinien mieć zawsze naładowany i niewyciszony telefon, gdyż wiadomości z kolejnymi poleceniami mogą przyjść w dowolnym momencie trwania kwarantanny.

- Zadanie polega na zrobieniu sobie zdjęcia, tzw. selfie. Zdjęcie należy wykonać w miejscu odbywania kwarantanny. Na zdjęciu musi być wyraźnie widoczna twarz i musi być ono zrobione przy dobrym oświetleniu. Pamiętaj, wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z apki. Od tego momentu pojawiają się kolejne zadania. Zawsze są takie same. To prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia użytkownik aplikacji ma do wykonania kilka takich zadań - kończy kom. Sienkiewicz.
Uwaga: użytkownik ma na wykonanie zadania 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to sygnał dla służb, że muszą zweryfikować, czy zasady odbywania kwarantanny nie są łamane. W razie problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na specjalną infolinię: 22 165 57 44. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Wrażenia użytkowniczki



Udało nam się skontaktować z jedną z osób, która korzystała z aplikacji Kwarantanna domowa. Jej wrażenia można streścić krótko - korzystanie z aplikacji nie nastręczyło jej praktycznie żadnych trudności.

- Na początku kwarantanny nie miałam aplikacji. Drugiego dnia dostałam SMS-a od sanepidu, że mam obowiązek ją zainstalować. Zadania były bardzo proste - polegały na zrobieniu sobie dwa razy dziennie zdjęcia w miejscu odbywania kwarantanny. SMS-y z poleceniami przychodziły o różnych porach, pierwszy z reguły rano, drugi po południu lub wieczorem. Aplikacja była bardzo prosta w obsłudze, każdy powinien sobie z nią poradzić. Jedyny problem polegał na tym, że przed instalacją musiałam zwolnić nieco pamięci w telefonie. Podczas odbywania kwarantanny ani razu nie byłam kontrolowana przez policję - relacjonuje pani Aneta.

Miejsca

Opinie (237) ponad 20 zablokowanych

  • dlaczego kłamiecie? nie musisz możesz - dla swojej wygody (5)

    a jak ktoś twierdzi inaczej, to niech zainstaluje sobie te aplikacje na telefonie stacjonarnym, zwykłej komórce lub na systemie nieobsługiwanym przez rządowy GNIOT

    jakieś pomysły?

    • 46 0

    • (4)

      Musisz, chyba że złożysz oświadczenie pod groźba odpowiedzialności karnej, że nie masz smartfona.

      • 1 19

      • (1)

        no i podpiszę takowe oświadczenie bo sr**fona nie mam

        • 8 0

        • Jesteś starym dziadem, to faktycznie nie masz. Ale jak ktos ma, to obowiazek prawny istnieje.

          • 0 4

      • (1)

        te sebix... ale wiesz, że smartfon to także taki z systemem windows?

        albo z systemem Android ale poniżej wersji 6?

        nie wiesz, to po co pitolisz te popierdułki?

        • 3 0

        • albo z najlepsiejszym systemem nie dla plebsu
          czyli z Blackberry

          to że androidowe i ajfonowe aplikacje tu nie działają
          bywa zaletą

          • 1 0

  • Zakończyłam kwarantanne (1)

    tydzien temu. Sprawdzilam przepisy i dopiero w instrukcji obslugi apki jest napisane o obowiazku. Jak sie pogrzebie w necie to sie znajdzie, ale zadne przepisy tego nie reguluja. Zainstalowałam, niech maja. Ale najbardziej mnie wkurzal ton komunikatow. To nie sa jak piszecie prosby. To sa kategoryczne nakazy.
    Decyzje o nalozeniu kwarantanny dostalam 2 dni po zakonczeniu i po woelokrotnych monitach sanepidu.

    • 25 1

    • Tak grzebałaś w tym necie, i nie znalazłaś przepisów? W ustawie jest wprost napisane, ale widocznie takie mamy glupie spoleczebstwo, ze predzej zada oytanie na fejsbooku niż wyszuka w google.

      • 0 1

  • 'musisz zainstalować w swoim telefonie' (2)

    Nie, nie muszę.
    Dziękuję za uwagę, miłego popołudnia.

    • 80 1

    • Ty akurat musisz (1)

      Słuchaj się wytycznych , nie bądź egoistką,.

      • 4 14

      • Dwie rzeczy musisz

        jak jesz to musisz sr...ć, jak żyjesz to musisz umrzeć. Nic poza tym

        • 12 0

  • Jeśli wszyscy będziemy postępować zgodnie z wytycznymi rządu (1)

    będzie dobrze, wygramy z pandemią. Co mi przeszkadza jedna aplikacja? chętnie pobiorę w imię większego, ogólnego dobra.

    • 3 98

    • Mi przeszkadza. Wystarczy, ze w tym dziadowskim panstwie ktos ma dostep do twojego peselu zeby sie pod Ciebie podszyc. A jesli dasz panstwu dostep do wiekszej liczby danych o sobie to bedzie jeszcze gorzej. Predzej czy pozniej ktos te dane im ukradnie albo co bardziej prawdopodobne jakas swinia, ktora ma do nich dostep zwyczajnie je sprzeda. Mam wtedy chodzic calymi latami po sadach i udowadniac, ze to nie ja wzialem ten kredyt, albo zamowilem taksowke tylko ktos kto przez jakas aplikacje ukradl moje dane? Niech juz skoncza te farse, bo ta choroba nie jest az tak smiertelna i grozna, zeby dla niej robic takie cyrki. Efekty tej glupoty moga byc oplakane kiedy powstanie cos naprawde groznego, dziesiatkujacego ludzi a wszyscy to oleja bo rzad juz raz ludzi nabil w butelke. W podstawowce byla taka bajka o kims kto dla zabawy wolal o pomoc a kiedy jej naprawde potrzebowal to jej nie dostal, bo wszyscy mysleli, ze znowu zartuje. Tak wlasnie ludzie zaczynaja reagowac na dzialania rzadu.

      • 2 0

  • Żadnych śmieci w telefonie!

    • 53 0

  • Nic nie muszę mieć zainstalowane. Telefon też mogę mieć popsuty.

    Nawet jak dostanę nowy to nie muszę potrafić się nim posługiwać. Niech wam nikt nie mówi że coś musicie bo nie musicie.

    • 45 0

  • aplikacja ma Uwaga! 1,5 gwiazdki jako ocena to gniot, zwykle aplikacje tak oceniane sa usuwane (1)

    zainteresował mnie fragment pt. musiałam zwolnic trochę miejsca pod aplikacje i zajrzałem na Google Play (android)

    praktycznie same negatywne oceny i wypowiedzi - brawo WY!

    do tego z technicznych info:

    - 56MB - to jakaś niezła KROWA
    - Android 6+

    może ten system nie jest tragicznie ograniczający (myslałem że bedzie jeszcze wyzszy), niemniej jednak wiele osób nie zmienia telefonów co 2-3 lata

    • 30 0

    • no i nie wiem dlaczego policja uważa, że każdy musi mieć dostęp do internetu w komórce

      • 17 0

  • Panie redaktorze (1)

    Czemu wprowadza Pan ludzi w błąd. Nie ma prawnego obowiązku instalowania tej aplikacji, jak i na razie nie ma prawnego obowiązku posiadania telefonu.

    • 65 0

    • tam telefonu - konkretnego smartfona z dostepem do internetu

      • 19 0

  • To mi się bardzo nie podoba! (1)

    Zwłaszcza robienie zdjęć. Przestrzegam wszystkich obostrzeń, ale do tego nikt mnie nie zmusi. Mogą mnie kroić. To jest dla mnie straszne. Poważnie!

    • 41 1

    • podzielam Twoje zdanie

      • 1 0

  • (2)

    Co to znaczy musisz? Rozumiem internet mi do tego wykupią?

    • 52 0

    • otóż to - to może być najdroższa kwarantanna w życiu :O)

      • 17 0

    • Tak,dostaniesz smartphona za 1zł i 15Gb internetu miesięcznie w Pluszu

      • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane