• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jesteś na kwarantannie? Pobierz aplikację

Rafał Borowski
12 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do urzędu nie wejdziesz? "I dobrze!"

Krótka instrukcja, jak obsługiwać aplikację

Jeśli zostaniesz skierowany na kwarantannę, musisz zainstalować w swoim telefonie aplikację "Kwarantanna domowa", która została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest bezpłatna i daje użytkownikowi wymierne korzyści, np. możliwość zamówienia leków. Ponadto korzystanie z aplikacji pozwala na odciążenie służb zaangażowanych w zwalczanie pandemii.



Czy znasz kogoś, kto został skierowany na kwarantannę?

Niestety statystyki dotyczące rozwoju pandemii koronawirusa nie napawają optymizmem. W ostatnich tygodniach odnotowuje się lawinowy wzrost zakażeń i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała ulec zmianie w najbliższym czasie.

Jednym z kluczowych elementów przeciwdziałania rozprzestrzeniania się pandemii jest kierowanie potencjalnie zakażonych na 10-dniową kwarantannę. Przypomnijmy, że dotyczy ona osób, które przybyły z zagranicy oraz tych, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jak sama nazwa wskazuje, skierowany na kwarantannę jest zobowiązany do nieopuszczania miejsca, w którym ją odbywa.

Na chwilę obecną w województwie pomorskim objęte kwarantanną są 18 494 osoby, z czego 3201 w Gdańsku, 177 w Sopocie i 1515 w Gdyni.

Możliwość zwrócenia się o pomoc



Przebywający na kwarantannie mają prawny obowiązek zainstalowania na komórkach specjalnej aplikacji o nazwie Kwarantanna domowa, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play lub App Store, a jej użytkowanie - jak zapewniają przedstawiciele resortu - jest całkowicie bezpieczne. Aplikacja jest szczególnie pomocna dla osób, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych w trakcie przebywania na kwarantannie.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze. Dzięki niej szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym. Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych w czasie kwarantanny informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii. Niedawno uzupełniliśmy ją także o moduł samokontroli stanu zdrowia - wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Odciążenie kontrolujących służb



Warto podkreślić, że aplikacja to także nieocenione wsparcie dla policjantów, którzy muszą przeprowadzać kontrole odbywania kwarantanny. A wraz z powiększaniem się grona osób przebywających na kwarantannie kontrole absorbują coraz większą liczbę funkcjonariuszy.

- Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób: im więcej osób będzie miało zainstalowaną aplikację, tym mniej funkcjonariuszy trzeba będzie kierować do chodzenia od jednego adresu do drugiego. Dzięki temu policjanci będą mogli ten czas poświęcić na swoje codzienne obowiązki. Zgodnie z decyzją komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku został utworzony czasowy punkt telefoniczny, w ramach którego policjanci pełniący tam służbę dzwonią do osób objętych kwarantanną i namawiają do korzystania z aplikacji, a także weryfikują potrzeby osób objętych kwarantanną oraz odnotowują uwagi co do funkcjonalności aplikacji - uzupełnia kom. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników. Jej autorzy zapewniają, że wprowadzane dane nie trafią do niepowołanych osób. Aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników. Jej autorzy zapewniają, że wprowadzane dane nie trafią do niepowołanych osób.

Jak działa aplikacja?



Wyjaśnijmy pokrótce, w jaki sposób działa aplikacja. Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane są wysyłane do państwowego systemu, a po ich zarejestrowaniu osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji. Jak już wcześniej wspomniano, użytkownicy telefonów z systemem Android znajdą ją w sklepie Google Play, a użytkownicy systemu iOS w sklepie App Store.

- Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie i że może rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację należy aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny. Aktywacja odbywa się za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma w wiadomości SMS - tłumaczy kom. Sienkiewicz.

20 minut na wykonanie selfie



Tuż po aktywacji użytkownik będzie miał do wykonania krótkie zadanie. Jego celem jest sprawdzenie, czy aby na pewno wskazana osoba odbywa kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Użytkownik powinien mieć zawsze naładowany i niewyciszony telefon, gdyż wiadomości z kolejnymi poleceniami mogą przyjść w dowolnym momencie trwania kwarantanny.

- Zadanie polega na zrobieniu sobie zdjęcia, tzw. selfie. Zdjęcie należy wykonać w miejscu odbywania kwarantanny. Na zdjęciu musi być wyraźnie widoczna twarz i musi być ono zrobione przy dobrym oświetleniu. Pamiętaj, wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z apki. Od tego momentu pojawiają się kolejne zadania. Zawsze są takie same. To prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia użytkownik aplikacji ma do wykonania kilka takich zadań - kończy kom. Sienkiewicz.
Uwaga: użytkownik ma na wykonanie zadania 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to sygnał dla służb, że muszą zweryfikować, czy zasady odbywania kwarantanny nie są łamane. W razie problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na specjalną infolinię: 22 165 57 44. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Wrażenia użytkowniczki



Udało nam się skontaktować z jedną z osób, która korzystała z aplikacji Kwarantanna domowa. Jej wrażenia można streścić krótko - korzystanie z aplikacji nie nastręczyło jej praktycznie żadnych trudności.

- Na początku kwarantanny nie miałam aplikacji. Drugiego dnia dostałam SMS-a od sanepidu, że mam obowiązek ją zainstalować. Zadania były bardzo proste - polegały na zrobieniu sobie dwa razy dziennie zdjęcia w miejscu odbywania kwarantanny. SMS-y z poleceniami przychodziły o różnych porach, pierwszy z reguły rano, drugi po południu lub wieczorem. Aplikacja była bardzo prosta w obsłudze, każdy powinien sobie z nią poradzić. Jedyny problem polegał na tym, że przed instalacją musiałam zwolnić nieco pamięci w telefonie. Podczas odbywania kwarantanny ani razu nie byłam kontrolowana przez policję - relacjonuje pani Aneta.

Miejsca

Opinie (237) ponad 20 zablokowanych

  • Pani z sanepidu sama mówiła, ze aplikacje można zainstalować

    Jak się chce,bądź nie. Nie ma nakazu. Słyszałam również o sytuacjach kiedy mimo,że ma się aplikację, to policja i tak kontroluje. A więc czy trzeba?? Nooo chyba nie:)

    • 19 0

  • Mam 60 lat. (1)

    Mam komputer. Opłaty za prąd, gaz , mieszkanie robię internetowo. Korzystam z internetu. Mam zwykły tel. komórkowy. Recepty - dostaję kod i wykupuję.
    Mam kupić smartfona na swój koszt, bo tak chce rząd? Niech mnie podaruje.

    • 40 0

    • Nic Ci juz nie pomoze skoro w ogole poddajesz pod dyskusje jakas aplikacje ktora kaze ci ktokolwiek instalowac w tym jakis Sanepid czy tym bardziej Policja :))))))

      • 4 1

  • Mam

    pytanie czy na stacjonarnym to mam pobrać z androida czy iOS ?

    • 33 0

  • Ja bym zrobił selfie w masce Anonymous - i co wtedy mądrzy policjanci? Zajmijcie się porządkiem publicznym i ściganiem przestępców. Kto wam zrobił galaretę z mózgów?!

    • 27 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Jak obsługiwać aplikację na kwarantannie?

    Czy ktos mi zaistaluje to na N1610?Mam taki wiekowy i z chistoria tel.A moze ktos mi kupi smatfoooona??

    • 11 0

  • Nawet jeżeli występuje transmisja bezobjawowa, to w całej historii jakichkolwiek wirusów przenoszonych przez drogi oddechowe, bezobjawowa transmisja NIGDY nie była przyczyną wybuchu epidemii. - Dr Anthony Fauci

    • 19 0

  • (2)

    No to mamy odpowiedź, dlaczego WHO zmienia narrację...
    Międzynarodowy grupa prawników przygotowuje masowy pozew przeciwko WHO, który ma na celu odszkodowanie dla populacji, na którą negatywnie wpłynęły blokady Covid 19, powołując się na zbrodnie przeciwko ludzkości. Na czele międzynarodowego zespołu prawników stoi niemiecki prawnik Dr Reiner Fuellmich.

    • 30 2

    • (1)

      Niech jada z koksem!!!

      • 10 1

      • I co myślisz że otrzymasz jakieś odszkodowanie?

        Co najwyżej to dostaniesz wyższe rachunki za prąd śmieci itd.
        A kasę przytulą ci co już ją mają nadmiarze by miec jej jeszcze więcej

        • 7 1

  • huawei p40

    bez sklepu google...
    nie da sie

    • 14 0

  • Pandemia

    Nikt nie będzie mnie inwigilował przez jakąś porąbana aplikacjie .

    • 26 0

  • mam nokie 3310 i co teraz? muszę ??? (4)

    • 22 0

    • Nie musisz. (3)

      Ale jak jednak kupiłeś śiaomi na raty w auchanie to po twoim ruchu w sieci bez problemu można stwierdzić czy używasz smartfona. A wg rozporządzenia podawanie fałszywych danych odnośnie używanego urządzenia jest karane . Proste ? Dotarł sygnał do główki ?

      • 1 11

      • A skąd domniemanie, że przedmówca podaje fałszywe informacje? (2)

        Zaskoczę Cię. Są ludzie, którzy nie posiadają smartfonów, konta na fejsie i innych odmóżdżających portalach. Mają pracę, rodziny, skupiają się na tym co w życiu ważne i żyją własnym życiem (nie cudzym).
        Chyba tylko najmłodsze pokolenie nie potrafiłoby przeżyć tygodnia bez internetu.

        • 8 1

        • Jakby się jednak okazało...czytaj ze zrozumieniem. (1)

          Bo tu jest masa takich co tej mitycznej nokii 3310 nawet na oczy nie widzieli

          • 1 4

          • i jest również całkiem pokaźne grono, które Nokii używa.
            i nie martwi się zbitym ekranem jak telefon wyląduje na chodniku. Wystarczy włożyć wypadającą wtedy baterię, zamknąć obudowę i działa.

            • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane