• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kaszublandia

Alina Wiśniewska
19 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Czy w Trójmieście pojawią się kaszubskie nazwy dzielnic i miejscowości?

Jedziemy drogą E7 z Warszawy do Gdańska. O tym, że znaleźliśmy się w Gdańsku informują nas dwie zielone tablice, jedna z napisem Gdańsk, a poniżej po kaszubsku Gduńsk.

To na razie tylko projekt, ale instalowanie tablic z kaszubskimi nazwami miejscowości umożliwia ustawa o mniejszościach narodowych i językach regionalnych z maja 2005 r. Po latach usuwania formalnych przeszkód i dzięki wydanemu niedawno słownikowi, który ujednolica kaszubskie nazwy miejscowości, stawianie takich tablic będzie w końcu możliwe.
 
Wola mieszkańców

Ale żeby do tego doszło musi być spełniony jeszcze jeden ważny warunek. Z takim wnioskiem muszą wystąpić mieszkańcy i więcej niż połowa pytanych musi być za. Tego typu podwójne tablice pojawią się wkrótce miejscowości Szymbark, Stężyca, Chmielno. Czy należy się spodziewać, że podobnie będzie w Trójmieście? Gdynia jest miastem, w którym zdeklarowanych Kaszubów jest najwięcej w kraju.
 
Witacze z laurami

- Powrót do takich tradycji jest sympatyczny i fajny - twierdzi prezydent Wojciech Szczurek, ale jednocześnie jest w tej sprawie ostrożny. - Na razie raczej nie zmienimy jednak "witaczy" Gdyni, ponieważ te, które mamy zdobyły laury i dużym błędem byłoby je zmieniać.

Gdańsk nie ma specjalnych "witaczy", więc co o tym myśli prezydent Adamowicz? - Jestem jak najbardziej za - mówi Paweł Adamowicz. - Ale w przypadku Gdańska takich tablic powinno być więcej, nie może też zabraknąć nazw, które przez tysiąclecie nosiło to miasto np. po holendersku czy niemiecku.
 
Rehabilitacja języka

Kaszubski jest na razie jedynym językiem regionalnym w Polsce. - Chcieliśmy mieć podobne prawa jak mniejszości narodowe, ale nie chcieliśmy być wrzuceni do tego samego tygla, bo Kaszubi w przeważającej większości czują się Polakami - tłumaczy Brunon Synak, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, które od lat konsekwentnie promuje kulturę kaszubską.

Synak dodaje, że w przypadku Gdyni nazwa byłby najbardziej naturalna, bo miasto wyrosło z kaszubskiej wioski. - Gdańsk jest bardziej wielokulturowy, w przypadku Sopotu to byłoby naciągane, jednak nie byłoby nic gorszego, gdyby te napisy miały wzbudzać jakieś napięcia - dodaje Synak.

Istnieje wiele wersji map Kaszub, za jakiś czas po kaszubskich nazwach będzie się można zorientować gdzie leżą granice tej grupy etnicznej. - Pokolenie, któremu wmawiano, że kaszubski to gorszy, popsuty polski przekonają się teraz, że to coś cennego i pełnoprawnego - podkreśla Łukasz Grzędzicki ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
 
Koszubska soft-wera

Dwóm 30-latkom: oceanografowi Michałowi Ostrowskiemu z Rumi i Markowi Kwidzyńskiemu z Hamburga w pół roku udało się "skaszubszczyć" system operacyjny Linux. Komputerowi tłumacze musieli stworzyć w języku kaszubskim interfejs i komunikaty tego systemu. Najczęściej "skaszubszczali" słowa polskie i angielskie i tak np. określenie "software" to w języku regionalnym "soft-wera".

Wcześniej trzydziestolatkowi stworzyli słownik kaszubski i pomagali w utworzeniu Wikipedii w języku kaszubskim.
Echo MiastaAlina Wiśniewska

Opinie (513) ponad 50 zablokowanych

  • nie Kaszub a KASZUBA- do znawców tematu

    "dodało by regionowi atrakcyjności i stanowiło by nielada atrakcje dla turystów"
    no, taka atrakcja niczym nie przymierzając Wieża Eiffela !

    Zapytajcie młodych Kaszubów, czy chcą pielęgnować jezyk kaszubski- zdziwicie się !

    Poza lobby uniwersyteckim i ludzi z kółka Zrzeszenia K-P,
    Kaszubi nie chcą nawet się go uczyć w szkole! ( widziałam reakcję dzieci w jednej z centralnych wiosek kaszubskich)

    Ten szum wokół jezyka, to pretekst do zbijania kasy- państwo w państwie.

    To jakiś dziwny kompleks wyższości niektórych ( z pokolenia starszych ) Kaszubów.

    Tusk mówi, że jest Kaszubem, a nie wie nawet, że mówi się: "jestem Kaszubą".

    • 0 0

  • Swietopełk

    FYI
    Gdańsk swój początek datuje na IX wiek

    Rozwijał się jako ośrodek rolniczo - rybacko - rzemieślniczy. Ślady istnienia osadnictwa na tym terenie sięgają młodszej epoki kamiennej (2500-1700 p.n.e) a znaleziska archeologiczne zaświadczają istnieniu kultury łużyckiej, kultury ludności prasłowiańskiej i okresu rzymskiego. Tu brał swój początek "bursztynowy szlak". Ok. 975 r. nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano gród z portem. Nazwę miasta uwieczniono zapisem w rzymskim "Żywocie Św. Wojciecha" jako Gyddanyzc.

    Prawa miejskie

    Gdańsk otrzymał w 1236 r. z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II. W 1308 roku Krzyżacy podstępnie opanowali gród. Krzyżacy wybudowali tu nowy zamek, Kanał Raduni i zorganizowali ośrodek miejski z rajcami i burmistrzem. Ok. 1400 r. zespół gdański składał się z czterech członów - z Miast: Głównego, Starego, Młodego i Osieka. Miasto szybko bogaciło się na handlu, głównie zbożem i drewnem. W tym okresie porównanie ruchu w portach hanzeatyckich wypada na korzyść Gdańska, któremu dorównywała już tylko Lubeka. Pod uciskiem krzyżackim w 1440 roku miasto przystępuje do Związku Pruskiego.
    I JESZCZE :

    Złoty okres Gdańska

    przypada na XVII wiek. Miasto liczyło ok. 77 000 mieszkańców i było jednym z największych i najbogatszych w Europie. Ściągali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Wzniesiono wówczas najwspanialsze budowle. Wybudowano ponad 300 spichrzów oraz piękne kamieniczki. Spośród nadbałtyckich miast jedynie Kopenhaga mogła wówczas równać się z Gdańskiem. Fortyfikacje, którymi otoczyło się miasto należały do najpotężniejszych w Europie (w znacznym stopniu są zachowane do dzisiaj). Królowie Szwecji: Gustaw Adolf, Karol X Gustaw i Karol XII, prowadzący wojny z Polską w XVII i XVIII w. nie zdecydowali się na ich zdobycie. Jednak XVIII wieku w wyniku wojen szwedzkich nastąpił zastój gospodarczy.

    COS MAŁO ZASŁUG KASZUBÓW WIDZE W DZIEJACH GDANSKA

    • 0 0

  • kuźwa
    zamiast wywalac kase na połechtanie ego rudego knechta lepiej za te dytki zalejcie asfaltem pare dziur w jezdni

    • 0 0

  • do Jana

    a jak myslisz kto napisał tą historię? Jakiś polak! Poczytaj sobie historię gdańska wg jakiegoś niemca to się zdziwisz co oni sądzą, a poczytaj historię wg jakiegoś kaszub, albo chociażby Gdańszczanina Nie_kaszuby)( nie wiem czy to do końca poprawne, moim zdaniem wszyscy Gdańszczanie są kaszubami) to się też zdziwisz. Zwyciężcy pisza historię, jak na razie polacy zwyciężają.

    Ps
    poprawne sa zarówno formy Jestem Kaszubem, jestem kaszubą, jak i nawet jestem kaszubitą. Ja preferuję jestem Kaszubą

    • 0 0

  • sam widzisz że nawet historię musieli wam pisac Polacy bo wasz alfabet ma jakies 100 lat:-)

    • 0 0

  • Gdańsk to Kaszuby ???? chyba siekomuś poje.....

    • 0 1

  • na mój gust musi byc jakaś unijna kasa na tzw ginące gatunki i ktoś wyczuł kaske nosem:-)
    na tych tabliczkach widać idzie nieźle zarobić:-)
    a czytał je bedzie pies z kulawą nogą..

    • 0 0

  • observator

    Tabliczke kaszubska to tySe na łbie przybij!!

    • 0 0

  • alfabet kaszubski ma dokładnie tyle samo lat co polski

    oba te grupy etniczne w zapisie swojej mowy stosują bowiem alfabet łaciński.
    Naród kaszubski istnieje tyle samo lat co naród polski, bowiem powstały w połowie 19 wieku w okresie wiosny ludów.

    Prawdziwą historię kaszub jeszcze napiszemy.

    • 0 0

  • odsłonił oblicze Aldwin czy jak mu tam

    teraz wiadomo kim jest autor najgłupszych komentaży.Portal trojmiasto powinien zabronić wypowiadać się psychicznie chorym ludziom na forum publicznym.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane