• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy znikną wyborcze plakaty?

Arnold Szymczewski
26 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prezydent Gdyni wybrał zastępców
Zgodnie z kodeksem wyborczym, plakaty, hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe muszą zostać usunięte do 30 dni po dniu wyborów. W Gdańsku zaczekamy dwa tygodnie dłużej. Zgodnie z kodeksem wyborczym, plakaty, hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe muszą zostać usunięte do 30 dni po dniu wyborów. W Gdańsku zaczekamy dwa tygodnie dłużej.

Prezydenci Gdyni i Sopotu, pełnomocnicy i szefowie sztabów, zatrudniają lub sami ściągają plakaty i materiały wyborcze. Zgodnie z kodeksem wyborczym - każdy komitet ma na to 30 dni od zakończenia wyborów. W Gdańsku na uprzątnięcie plakatów Pawła Adamowicza i Kacpra Płażyńskiego poczekamy dwa tygodnie dłużej.



Czy denerwują cię plakaty wyborcze w mieście?

Mimo że w tym roku plakatów wyborczych w Trójmieście było o wiele mniej niż przed czterema laty, to i tak pięć dni po wyborach wizerunki kandydatów nadal widujemy w wielu miejscach. Są to najczęściej słupy ogłoszeniowe, ściany budynków, przystanki, ogrodzenia i latarnie.

Podczas wyborów, oprócz zasad prowadzenia kampanii wyborczej określanej przez Kodeks Wyborczy, w każdym z trzech miast Trójmiasta obowiązywały nieco inne regulacje dotyczące plakatowania. Pisaliśmy o tym na początku października w artykule: Jakie są zasady wieszania plakatów wyborczych?

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Wyjątkiem są plakaty i hasła wyborcze umieszczone na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa.

Kto już sprząta? Prezydenci Gdyni i Sopotu

Prezydenci Gdyni i Sopotu zostali wybrani na kolejną kadencję już w pierwszej turze, oznacza to, że z uśmiechem na twarzy mogą zacząć sprzątanie swoich plakatów, banerów i bilboardów.

- KWW Wojciecha Szczurka Samorządność rozpoczął usuwanie materiałów wyborczych natychmiast po zakończeniu wyborów jeszcze w niedzielę, 21 października. Jedyne materiały, które pozostały to tzw. reklamy wielkoformatowe, czyli np. bilbordy. Zostaną one usunięte przez właścicieli nośników w terminach ujętych w umowach, tj. nie później niż miesiąc po zakończeniu wyborów. Ze swojej strony wystąpiliśmy do nich z prośbą o ich pilny demontaż - mówi Paweł Burtel, pełnomocnik KWW Wojciecha Szczurka Samorządność.
W Gdyni plakaty Wojciecha Szczurka zaczęto usuwać od razu po zakończeniu głosowania. W Gdyni plakaty Wojciecha Szczurka zaczęto usuwać od razu po zakończeniu głosowania.
Komitet Wyborczy Wyborców Wspólna Gdynia skupił się na rozdawaniu ulotek, ale nie wyeliminował w pełni rozwieszania plakatów.

- Plakaty pojawiły się głównie na przeznaczonych do tego tablicach, którymi opiekuje się Urząd Miasta Gdyni, oraz na witrynach zaprzyjaźnionych sklepów czy firm. Z tego powodu plakatów, które musieliśmy usunąć, było bardzo mało. Pozostały najwyżej pojedyncze egzemplarze, choć równie prawdopodobne jest, że nie ma już ani jednego. - mówi Szymon Jaros z KWW Wspólna Gdynia.
W Sopocie - przedstawiciele sztabu wyborczego Jacka Karnowskiego zapewniają, że od wtorku usuwają wszystkie materiały wyborcze, a prace powinny zakończyć się do końca tygodnia.

przedstawiciele sztabu wyborczego Jacka Karnowskiego zapewniają, że od wtorku (23.10) usuwają wszystkie materiały wyborcze. przedstawiciele sztabu wyborczego Jacka Karnowskiego zapewniają, że od wtorku (23.10) usuwają wszystkie materiały wyborcze.
W Gdańsku jest najciekawiej, ponieważ druga tura wyborów i niejasno sprecyzowane przepisy pozwolą na nieco dłuższą kampanię.

- Przepisy nie określają jednoznacznie czy termin 30 dni liczyć od dnia pierwszej, czy drugiej tury głosowania. A ponieważ druga tura jest również dniem wyborczym, Straż Miejska w Gdańsku rozpoczyna odliczanie od tego momentu - mówi Robert Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Mimo to, niektórzy rozpoczęli już sprzątanie.

- Niektórzy kandydaci, w tym ja, rozpoczęli zdejmowanie plakatów wyborczych jeszcze w dniu wyborów. Sukcesywnie zdejmujemy plakaty i banery, by jak najszybciej oczyścić miasto, natomiast zgodnie z prawem mamy na to 30 dni i w tym terminie na pewno się zmieścimy. Na pewno znikają już plakaty kandydatów na terenie Przymorza, Zaspy i Żabianki - wylicza Marcin Makowski, z komitetu Wszystko dla Gdańska.
W sprawie nielegalnych plakatów interweniowała straż miejska

Zgodnie z kodeksem wyborczym umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Jednak nie wszystkie komitety trzymały się tych i innych zasad.

Straż miejska w Gdyni podjęła 247 interwencji dotyczących plakatów wyborczych, usunięto 26 nośników (21 naczep mobilnych oraz 5 plakatów). W Sopocie porządkiem zajmował się Zarząd Dróg i Zieleni, który usunął 168 plakatów i 6 banerów. Z kolei w Gdańsku:

- Do Straży Miejskiej w Gdańsku wpłynęło 75 zgłoszeń związanych z kampanią wyborczą. W 54 przypadkach patrole nie znalazły podstaw do podjęcia interwencji. Strażnicy potwierdzili 12 zgłoszeń, w których mowa była o zagrożeniu dla zdrowia, życia lub mienia. Dziewięć razy plakaty usuwały komitety wyborcze lub zarządcy terenu na polecenie naszych funkcjonariuszy - mówi Robert Kacprzak. - Strażnicy interweniowali również w związku z: przyczepami wyborczymi zaparkowanymi niezgodnie z przepisami (4), niszczeniem plakatów (3) lub naruszeniem ciszy wyborczej (2).

Opinie (211) 8 zablokowanych

  • plakaty ważniejsze od awantury z TVpis w sp?

    Dobry klimat roczystości nadania sp im Doby zniszczyłred TVPgda Sitek na którego skargę napisał dyr szkoły.Dlaczego jest o tym info w niezależnych mediach ogólnopolskich a tu jej nie ma?

    • 0 1

  • I tak jest kazdorazowo po wyborach; na oklejenie wszelkich możliwych mijesc kasa jest ale na posprzątanie chętnych nie ma. Myślę że to błby dobry biznes. Posprzątam a faktura idzie do zainteresowanego. Może długi ten proces bo wiadomo ze w sadzie musi się skonczyć ale chyba to pewne pieniądze. No chyba ze pisi opanują cały aparat sprawiedliwości to wowczas tylko ewentualni ich opozycyjni przegrani musieliby ryzykowac niepłacenie tych faktur.

    • 0 1

  • Panie Prezydencie,

    Pański stand stoi przy wyjeździe z ul. Geodetów. Wyjazd z tamtej ulicy jest tragiczny, a przez Pana reklamę już w ogóle nic nie widać.

    • 3 0

  • Plakat

    Radny Kłosek od 2 lat nie żyje, ale jego plakat sam się powiesił na barierce. :(

    • 0 0

  • ?

    A kim jest Paweł Burtel ?

    • 0 0

  • plakaty

    ja je oblewam cieplym moczem po 4 piwach

    • 0 0

  • XI wiek a te durnie dalej wywieszają się na plakatach -_- (1)

    • 2 1

    • Xl wiek? Rycerzu łbie zakuty

      • 1 0

  • Zabierzcie tę k.. Kołakowską, jak ją widzę, to przypomina mi się horror "Wilczyca".

    Boję się, że mnie zaraz porwie do piekieł, czy w jakieś inne czeluście... Wiem, że startując z Ruchu Namiotowego, sama się zaorała, ale i tak niedobrze się robi patrząc na ten ryj.
    Co się tyczy pozostałych, to mi oni, nomen omen - zwisają.

    • 2 0

  • Pani Czajkowska już czas ,,zejść,,z tych słupów i drzew na ziemię ,dogrywki nie będzie ,zaśmieca p.miasto

    • 1 0

  • Mam propozycje

    Niech w przyszlosci każdy kandydujacy zdradzi ile wynosił jego budżet na plakaty, ulotki, kolportaż i usunięcie tych śmieci i niech taką kwotę przeznaczy na szczytny cel, np. leczenie wybranego chorego dziecka, dom dziecka, fundacje.

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane