• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komunikaty głosowe w autobusach - kłopot czy pomoc?

Janusz
24 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Głosowe zapowiadanie przystanków - pomaga czy przeszkadza? Głosowe zapowiadanie przystanków - pomaga czy przeszkadza?

W gdyńskich autobusach źle działa system informacji głosowej o przystankach. Dlaczego nie można ustawić głośników tak, by były bardziej słyszalne? - pyta nasz czytelnik, pan Janusz.



Czy informacje głosowe w komunikacji publicznej ci przeszkadzają?

System głosowego zapowiadania przystanków w trolejbusach funkcjonuje bardzo dobrze, ale w autobusach - wręcz przeciwnie. Komunikaty głosowe są odtwarzane bardzo cicho, często w ogóle ich nie słychać. Pewnego dnia, jadąc autobusem, dopiero po trzech przystankach zorientowałem się, że są one zapowiadane i to tylko dlatego, że odtworzenie komunikatu przypadło akurat na moment, gdy autobus stał na światłach - było więc względnie cicho.

Czy kierowcy celowo ściszają głośniki, czy są one ustawione fabrycznie na taki poziom głośności? Raz nawet natrafiłem na sytuację, gdy kierujący w celu wyciszenia zapowiedzi przełączył odtwarzanie na mikrofon. Komunikatów głosowych nie było, ale za to słyszeliśmy kichnięcie kierowcy, jego kaszel...

Pomimo tego, iż niewidoma osoba z mojej rodziny zgłaszała ten problem do ZKM Gdynia już jakiś czas temu, nie został on zażegnany. Nawet dziś, jadąc gazowym Manem musiałbym stać idealnie pod głośnikiem, aby cokolwiek usłyszeć.

Jest to system, który ma pomoc pasażerom: szczególnie tym, z problemami wzrokowymi, ale oczywiście przydaje się również osobom po prostu nie znającym miasta lub pierwszy raz podróżujących daną linią. Czy nie można zrobić czegoś, aby funkcjonował on na poziomie europejskim? W dużej ilości większych miast europejskich, w których wdrożono takie rozwiązanie nie ma z tym problemu. Nikt nie narzeka, a pasażerowie są zadowoleni, gdyż transport zbiorowy staje się przystępny dla wszystkich.

Odpowiedź ZKM w Gdyni:

System zapowiadania głosowego przystanków został w Gdyni uruchomiony - na szerszą skalę - wraz z wprowadzeniem do eksploatacji w październiku 2010 r. większej partii fabrycznie nowych trolejbusów niskopodłogowych marki Solaris. Głośność komunikatów została w tych trolejbusach ustawiona przez serwis producenta i nie ma możliwości jej zmiany przez kierowcę.

Podobnie wygląda sytuacja w autobusach. Zmiany głośności może dokonać jedynie serwis urządzeń głośnomówiących i wyświetlaczy, a więc opisywane w liście Czytelnika ściszenie zapowiadania w normalnym trybie eksploatacji urządzeń nie powinno mieć miejsca i mogło jedynie wynikać z jakiejś awarii. Owszem, technicznie możliwe jest wyłączenie zapowiadania poprzez włączenie na stałe mikrofonu kierowcy, ale w praktyce jest to dla kierowcy zarówno uciążliwe (trzeba stale trzymać przycisk), jak i dyskomfortowe (pasażerowie słyszą wszystkie dźwięki z kabiny kierowcy). Trudno więc w incydentalnej sytuacji stale włączonego mikrofonu dopatrywać się świadomego i celowego działania prowadzącego pojazd.

Dążąc jednak do dokładnego wyjaśnienia sprawy, kwestię prawidłowego działania zapowiadania głosowego zbadamy gruntownie w przeszłości w trakcie obserwacji jakości funkcjonowania gdyńskiej komunikacji miejskiej. Obserwacje te prowadzone są stale metodą utajnionego klienta. Do tej pory, od momentu uruchomienia systemu, przeprowadziliśmy w pojazdach wyposażonych w zapowiadanie głosowe około 100 takich obserwacji i tylko w siedmiu przypadkach wykryliśmy nieprawidłowość. Każdy ujawniony przypadek złej pracy systemu zapowiadania przystanków został przez nas szczegółowo wyjaśniony, a skutkiem wyjaśnień było usunięcie wszelkich nieprawidłowości.

Pragnę także zwrócić uwagę, że w autobusach zapowiadanie przystanków zagłuszane jest pracą silnika. Jedną z zalet komunikacji trolejbusowej, poza brakiem emisji spalin w miejscu świadczenia usług, jest właśnie niski poziom hałasu w pojazdach, umożliwiający swobodną rozmowę przez pasażerów i zapewniający właściwą słyszalność komunikatów. Autobusy takich zalet nie mają.

Odniosę się także do stwierdzenia, że w związku z głośnym zapowiadaniem głosowym przystanków "nikt nie narzeka, a pasażerowie są zadowoleni". Niestety, nie jest to tak jednoznaczne. W Gdyni pierwszym autobusem, który został wyposażony w głosowe zapowiadanie przystanków, był testowany w 1994 r. niskopodłogowy Jelcz M121, eksploatowany na linii 141. Podczas testów napływały do nas skargi pasażerów na uciążliwość zapowiedzi dla stałych pasażerów tej linii. Po wprowadzeniu zapowiadania w ok. 50 pojazdach pod koniec 2010 r. także mieliśmy skargi na uciążliwość zapowiedzi i sugestie ich wyłączenia bądź przynajmniej ściszania.

Marcin Gromadzki, ZKM w Gdyni
Janusz

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (118) 7 zablokowanych

  • w nowych trojebusach są zdecydowanie za głośno!

    czasem jak huknie to normalnie szału dostaję.

    • 7 3

  • CISZEJ DO CHOLERY!!!

    • 6 1

  • OMIJAM TE RYCZĄCE TRAJTKI !!!

    • 6 2

  • piotrus

    scieme walo ci z zkm-u.
    w kazdym autobusie mozna ustawic glosnosc na wzmacniaczy tak zapowiedzi jak i mikrofonu.
    panowie w garniturach nawet nie znaja mozliwosci tego systemu.

    • 5 0

  • komunikaty glosowe

    scieme walo ci z zkm-u.
    w kazdym autobusie mozna ustawic glosnosc na wzmacniaczy tak zapowiedzi jak i mikrofonu.
    panowie w garniturach nawet nie znaja mozliwosci tego systemu.

    • 1 2

  • Te jęki

    z syntezatora mowy IVONA w wersji demo powinno się zupełnie wyłączyć, jak się wysiądzie z tego autobusu, to zapomina się polskiego akcentu! A najgorzej na peronie SKM w Sopocie..

    • 2 0

  • ,,

    ONI MAJĄ PROBLEMY ZE SŁUCHEM

    • 1 0

  • w gdańsku w ogóle się nie dorobiliśmy czegoś takiego więc nie narzeać;)

    • 1 0

  • kiedyś nie było tego i było dobrze.

    • 4 0

  • Jak dla mnie...

    To tylko dla przyjezdnych po włączeniu guziczka nie wszyscy mają ochotę słuchać to co jest oczywiste chyba że ktoś jest głąbem do potęgi i chodził do takiej szkoły gdzie nie wszyscy mogą się dostać pozdrawiam Lol z Gdyni Chyloni ...

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane