• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Made in Trójmiasto

Magdalena Szałachowska
26 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Okolice interaktywnej fontanny, na której mieszkańcy mogą obejrzeć swoje twarze, stały się nowym miejscem spotkań w Chicago. Okolice interaktywnej fontanny, na której mieszkańcy mogą obejrzeć swoje twarze, stały się nowym miejscem spotkań w Chicago.
Pawilon, który reklamował Polskę podczas EXPO 2005 w Aichi, doskonale łączy tradycję i nowoczesność. Pawilon, który reklamował Polskę podczas EXPO 2005 w Aichi, doskonale łączy tradycję i nowoczesność.
Frank Gehry, autor m.in. projektu DZ Bank w Berlinie, to obok Normana Fostera twórca architektonicznych ikon, rozpoznawalnych na całym świecie. Frank Gehry, autor m.in. projektu DZ Bank w Berlinie, to obok Normana Fostera twórca architektonicznych ikon, rozpoznawalnych na całym świecie.
Interaktywne fontanny, ławki i latarnie o niespotykanych formach, inteligentne budynki odważną architekturą przypominające gigantyczne rzeźby... Czy tak będzie wyglądało Trójmiasto przyszłości? W jaki sposób przemycić w unikalnych formach tożsamość miejsca, a co najważniejsze, w jaki sposób stworzyć rozpoznawalną na całym świecie markę miast? Markę, która z jednej strony przyciągnie biznes i młodych, kreatywnych ludzi, a z drugiej sprawi, że mieszkańcy będą w szczerym uwielbieniu o swoich miastach śpiewać piosenki.

O tym, że jest to możliwe, a wręcz pożądane, przekonywali goście czwartkowego panelu "Marketing miejsc - inwestycja w przyszłość", zorganizowanego w ramach 7. Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni.

Specjaliści ds. tzw. brandingu regionów i miast, skupili się przede wszystkim na architekturze.

- Coraz rzadziej w promocji miast wykorzystuje się budynki historyczne, a coraz częściej stawia się na ikony współczesnej architektury - mówi Jacek Debis prowadzący projekt "Branding Polska" z ramienia Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. - Właśnie dzięki nowoczesnym symbolom radykalne transformacje przeżyły takie miasta, jak: Bilbao z Muzeum Sztuki Współczesnej Guggenheima, Londyn, będący międzynarodowym tyglem imprez kulturalnych, Kopenhaga, tak bogata w nowy design czy Seattle, stawiające na nowoczesne akcenty morskie.

W dobie Internetu, kiedy coraz mniej rzeczy nas zaskakuje, miasto powinno się kreować jako produkt unikalny, ale jednocześnie, o jasno czytelnej tożsamości. Można to osiągnąć między innymi przez wytworzenie nowej generacji regionalnych produktów.

- Od lat czekam, by porządny projektant zabrał się za bursztyn - mówi Beata Bochińska, dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. - Dostępne produkty są już po prostu nudne. Tradycyjne materiały mogą pomóc stworzyć nowoczesny wizerunek miasta. Przykładem jest polski pawilon na wystawie EXPO 2005 w japońskim Aichi. To dzieło Krzysztofa Ingardena, w całości wykonane zostało z wikliny.

Co w przyszłości będą wspominać turyści po powrocie z Trójmiasta?

Jaki jest sens tworzenia nowoczesnego wizerunku miast? Rozwój współcześnie polega przede wszystkim na przyciąganiu nowych technologii oraz innowacyjnego biznesu, a co za tym idzie, młodych, wykształconych i kreatywnych osób.

Według badań UNESCO w sektorze kreatywnym, jak nauka, nowe technologie, sztuka czy turystyka, pracuje 40 procent aktywnej populacji. By ją przyciągnąć, miasto musi zagwarantować bardzo wysoki standard życia, bogatą ofertę kulturalną oraz duże poczucie wspólnoty, różnorodności, otwartości i tolerancji dla różnic.

Najbardziej kreatywne miasta świata są wyróżniane przez UNESCO tytułem City of Design. Do tej pory miano otrzymały takie metropolie, jak m.in. Berlin, Montreal czy Buenos Aires, ale także mniejsze miasta, jak Antwerpia czy Glasgow. Wyróżnień generujących rozwój miast jest więcej, a jedno z nich to Europejska Stolica Kultury, o której status stara się między innymi Gdańsk.

Podsumowując, jaki wizerunek mogłoby mieć nowoczesne Trójmiasto? Czy gdyńskie Sea Towers i biesiadna rozrywka oferowana w Gdańsku to wszystko na co nas stać? Pod koniec roku z jednej strony rozstrzygnie się konkurs architektoniczny na wizytówkę Gdańska, czyli Europejskie Centrum Solidarności, a z drugiej na koncepcję gdyńskiego Centrum Kultury. Oba projekty mają stać się ponadczasowymi wizytówkami miast, rozpoznawalnymi w całym kraju i nie tylko. Można jedynie liczyć, że setki tysięcy złotych oferowanych w ramach nagród, przyciągną najlepszych światowych architektów.
Lwy symbolem Gdańska

Jedną z atrakcji obchodzonego w Gdańsku do niedzieli Święta Miasta jest odsłonięcie 25 figur lwów. Przyozdobione przez studentów ASP lwy całymi rodzinami (po pięć sztuk) stanęły przy Długim Targu, ul. Karmelickiej, na placu przed Dworcem PKP we Wrzeszczu, przy pętli tramwajowej w Oliwie oraz przed portem lotniczym im. Lecha Wałęsy. W sobotę w godzinach od 12 do 16 dzieci pod kierunkiem gdańskich artystów pomalują sześć najmniejszych lwiątek przy Długim Targu, ul. Karmelickiej i pętli tramwajowej w Oliwie. Sponsorem figur jest firma Aste.

Opinie (81) ponad 20 zablokowanych

  • i bardzo prowincjonalny waz:))))))

    • 0 0

  • ??????

    Pan Konserwator zabytkow sie przekręci jesli powstanie choć jeden nowoczesny budynek albo zmienią jakąś zabytkową kamienice. (piękne te 60 letnie bardzo stare kamienica :) Plan jest następujący: Niech gdańsk dalej pozostaje zaściankiem Polski i wara coś ruszać. Dobrze że Londyn i Paryż nie poszedl tą drogą bo dalej stalby w tym miejscu co przed wojną.

    • 0 0

  • znaleźli sie poprawiacze:-P
    ja urodziłem sie w sopocie, tu chodziłem do podstawówki,
    potem 5 lat dojeżdżałem na polibude
    nie lubiłem stoczni "im lenina", a gdańsk wtedy kojarzył mi sie z 1970, co wtedy przeżyłem kiedyś pisałem
    mój nieżyjący ojciec zwrócił mi uwage na jedną rzecz zwaną "skojarzenia"
    nie chce tu czytać zaraz psychologów, tylko ujme to krótko
    mówisz PIES a ja widze WILCZURA
    mówisz GDAŃSk, a ja widze ŻURAW:-)
    i do rymu i do taktu wsadż se z wujkiem do kontaktu:-)

    • 0 0

  • a Dworzec?

    Dla mnie najbardziej charakterystycznym miejscem Gdańska jest bazar w przejściu pod dworcem. Kioski w przejściach i budy wokół dworców są w wielu miastach, ale stragany zagradzające drogę potokom przechodniów w samym przejściu to tylko u nas.

    • 0 0

  • VINYLL - bursztyn jest baltykiem

    Od Kiela po Ryge - wszedzie bursztyn. Tak wiec Gdansk tym sie nie wyrozni, do tego Obwod Kaliningradzki jest jedynym regionem nad Baltykiem wydobywczym centrum bursztynu - nawet na cele przemyslowe...

    lwow pelno, bursztyn nad calym Baltykiem, chyba warto sie trzymac Neptuna, ale zapewne i on nie jest jedyny... heh

    • 0 0

  • Bolek - macz czesciowa racje

    ale Krzywy Dom w Sopocie jest juz swoista wizytowka miasta, powoli (w koncu nie tak dawno go wybudowano w porownaniu z tym, ze Monciakiem;-)) staje sie rozpoznawalny w Szwecji, Ukrainie, Niemczech, Litwie i Czechach... moze i juz gdzie dalej...?

    • 0 0

  • SMRÓD I SYF

    turysci po powrocie z 3-miasta beda wspominac:
    1. SMRÓD - z dworca PKP Gdańsk centrum
    2. BRUD - krzywe chodniki,psie odchody wszedzie
    3. BIEDA - ludzie z reklamowkami Biedronki czy innych tanich smieci
    4. TRANSPORT PUBLICZNY - mozna go przyrownac do miejskich szalet patrz pkt.1,2
    5. BRAK KULTURY - palenie papierosow w mijscach niedozwolonych, zalatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w parkach itd.

    poprostu POLACTWO

    • 0 0

  • nie jest zle nie jest dobrze

    azzzz tak zle to nie jest jak wybuduja stadion na euro 2012 to bedzie lepiej. ale te euro 2012 nigdy sie nie odbedzie bopolska i ukraina to bankruci

    • 0 0

  • Tak naprawdę Gdańsk próbuje uchodzić za światowe miasto a z prostymi rzeczami sobie nie radzimy. Przy wejściu z Wyspy Spichrzów do Zielonej Bramy od lat śmierdzi odchodami z kanalizy i nikt do dziąś tego nie naprawił.

    • 0 0

  • widocznie mało jeździsz po świecie

    w Londtnie nad Tamizą i w Paryżu nad Sekwaną do dopiero zajeżdża

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane