• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mniej działek w Gdańsku

on
17 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
W najbliższym czasie spodziewać się można likwidacji dwóch miejskich ogrodów na Stogach przy ulicy Sucharskiego. Gdańsk chce w ten sposób pozyskać około 30 hektarów gruntów, które mają być przeznaczone na inwestycje związane z infrastrukturą gdańskiego portu.

Po ostatniej kontroli pracowniczych działek miasto zapowiedziało, że będzie je stopniowo przejmować.

- Wiele ogródków działkowych zamieniło się w noclegownie dla bezdomnych - mówi Szczepan Lewna, zastępca prezydenta Gdańska. - Rodzi to niebezpieczeństwo powstania w mieście slumsów. Tam nie da się stworzyć przy obecnej zabudowie i podziale przestrzennym normalnej zabudowy mieszkalnej. Poza wszystkim nie ma tam żadnej infrastruktury.

Użytkownicy likwidowanych ogrodów mogą ubiegać się o przydział zastępczej działki. To jeden z warunków porozumienia, jakie miasto zawarło z Polskim Związkiem Działkowców. Są jednak trudności z odnalezieniem użytkowników.

- Bardzo trudno ustalić, kto tam jest użytkownikiem poszczególnych działek - mówi Stanisław Szczepanik, prezes Polskiego Związku Działkowców na Pomorzu. - Byłem tam i spotkałem m.in. osoby nietrzeźwe, które na pytanie o to czy są użytkownikami, odpowiadały w sposób nie do powtórzenia publicznie.

Przez problemy związane z ustaleniem użytkowników można się spodziewać, że przejęcie terenów na gdańskich Stogach opóźni się.
on

Opinie (69)

  • Też Gdańszczanin

    Bo większości internautów jak np. Gdańszczaninowi pojęcie zieleni miejskiej jest zupełnie obce. Nikt nie chce zieleni w ogóle, a co dopiero w mieście, liczy się beton, beton, i jeszcze raz beton, to tzw. wskaźnik rozwoju, wzrostu gospodarczego i podobno tworzenia miejs pracy. Szkoda, że nie idzie to w parze z rozwojem w ich głowach. Fakt, działki są zrujnowane, zamieszkiwane przez różnych podejrzanych typów, ale to dopiero gratka dla byznesmenów, bo mają wtedy pretekst, żeby zabrać coś pod inwestycje: w końcu taka zaniedbana działka to nie rezerwat, więc z nikim nie będą się użerać, a i większość społeczeństwa im jeszcze przyklaśnie, jak np. śp internauta 'gdańsczanin'.
    Taki niestety jest już kapitalizm w polskim wydaniu.
    Nie szkoda mi rozwalających się bud, ale szkoda, że miasto pod naciskiem byznesu odbiera kolejne skrawki zieleni, zamiast je uporządkować.

    • 0 0

  • oliwiak

    W zasadzie się zgadzam. Dolina Radości doprowadzona do pierwotnego stanu to byłoby to.
    Ale o ile znam polnishe vitrshaft to w tym miejscu powstaną parcele pod budownictwo dla krewnych i znajomych królika.Takie Matemblewo 2.

    • 0 0

  • ADN

    Niestety taki kapitalizm oparty jest na prawie natury, czyli selekcja naturalna, siniejszy wygrywa, słabsze osobniki giną i tak dalej. Kapitalizm nawet nie jest agresywny jest tylko bezwzględny i obojętny na cokolwiek, co nie przynosi zysku i nie kumuluje kapitału. Niestety jest jedynym systemem, który głosi prawdę, tzn. głosi oficjalnie zasadę dot. rozwoju tego paskudnego świata, iż cel uświęca środki, a CELEM (nie środkiem) jest pieniądz i władza. Zarówno chrześcijaństwo jak i komunizm (zupełnie nie rozumiem czemu się zwalczają) służą do omamiania uczciwych ludzi, żeby pracowali na bogatych i naiwnie myśleli, że uczciwość popłaca. Zresztą kapitalizm może również wejść w skórę każdego systemu, żeby był z tego tylko jakiś zysk. Jest tylko jedno ale: Prawo natury ma to do siebie, że również i ten kapitalista odczuje w końcu skutki sojego postępowania.

    Ponieważ ludzie są głupi i źli, to nie widzę nic dobrego.

    • 0 0

  • Do pesymisty... wiek indokrynacji zrobil swoje...

    Kapitalizm to jedyny system gwarantujacy wolnosc czlowiekowi. W kapitalizmie (prawdziwym) nie w eurosocjalizmie w ktorym teraz zyjemy (ale wielu nadal mysli ze mamy kapitalizm ... smiechu warte) czlowiek sam decyduje o sobie. To kapitalizm gwarantuje likwidacje bezrobocia i godne zycie. A wiesz dlaczego bo kapitalizmie pracujesz i zarabiasz na SIEBIE a nie na innych. Jestes wolny i samemu wydajesz zarobione pieniadze jak jest to akurat dla Ciebie potrzebne. To Ty a nie panstwo decydujesz jak wydac to co ciezka praca zarobiles. Obecnie panstwo zabiera w postaci roznych podatkow ... od dochodowego po VAT, akcyzy ponad 80% twoich dochodow i wydaje je na niejasne cele. Glownie na siebie. I dlatego jest jak jest. To nie wina kapitalizmu ale socjalizmu. Rozejrzyj sie i popatrz, a zobaczysz. Widzisz tylko to co pisze Trybuna i Wybiórcza - wyzysk i dziki kapitalizm.... a prawda jest inna ... wyzysk to cos co istnieje w socjalizmie.
    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Do pesymisty

    Prawo natury to prawo wzajemnej pomocy(socjobiologia Kropotkina).Nigdzie w naturze wsród ssaków nie występują stada powyżej 100 osobników. Takie grupy biznesu(barbarzyńskie i wyalienowane stada) to często przedstawiciele wielomilionowych kręgów ciemężonych mas. Klasa wyzyskiwaczy zawsze dąży do podtrzymania własnej dewiacji(tzw. solidarność egocentryków-ludzi zdegenerowanych).Silniejszy wygrywa, słabszy przegrywa- prawda.Tylko w obecnej sytuacji społeczeństwo obywatelskie jest zastraszone i zdołowane(niezdolne do rewolucji)Dlaczego? Dlatego że gołe pięści nie zniszczą tytanowej pokrywy czołgu made in nato.Ludzie najbardziej zdegenerowani psychicznie dzierżą władzę i dążą do totalnego zaślepienia-nirwana w kierunku zniszczenia wszystkiego) Reżim wyzysku podtrzymywany jest uparcie przez chrześcijaństwo nakazujące zaakceptowanie biedy i złotych pałaców kleru. To właśnie chrześcijanstwo mami królestwem niebieskim, obiecuje sprawiedliwośc po śmierci i kreuje alkoholizm wśród mas depresyjnych.

    • 0 0

  • Pozatym kapitalizm się nie sprawdził tak samo jak socjalizm

    Obecnie istnieje ustrój korporacjonizmu, globalizmu i demokracja totalitarna. Czyli najbardziej zbrodnicze systemy od ponad 2000lat!!!

    • 0 0

  • Kiedy sie nie sprawdzil?

    Bo z tego co wiem jak zostal wprowadzony w XIX wieku to poziom zycia ludzi w czasie jego trwania poprawil sie kilkakrotnie. Potem przyszedl socjalizm i od tego czasu tylko w USA jest jakas namiastka kapitalizmu.

    • 0 0

  • Zef

    Nie zrozumiałeś mnie dokładnie, ale widać, że jesteś człowiekiem sukcesu, bo tak piszesz.

    1. "Kapitalizm gwarantuje wolność". Zgoda, bo kapitalizmowi obojętne jest co się z Tobą dzieje, czy jesteś chory, zdrowy, czy szczęśliwy, czy nieszczęsliwy. A socjalizm był piękny w teorii, natomiast jak wspomniałem, ludzi są podli, więc wykorzystano go bezwględnie dla narzucania woli słabszym i uczciwym jak w "Folwarku Zwierzęcym" Orwella. Można rzec, że to nie był socjalizm, tylko patologia jakiegoś systemu, która spowodowała, że socjalizm został znienawidzony.

    2. "Kapitalizm gwarantuje likwidację bezrobocia". Ha, ha śmiechu warte. Żeby wydawać pieniądze na co chcesz, to musisz je mieć. A żeby je mieć to musisz zarobić, lub zdobyć w jakiś inny nieuczciwy sposób (na co w Polsce wciąż jest społeczne przyzwolenie). Żeby zarobić, to musisz mieć pracę, a pracy nie ma lub jest w Biedronce za 600,00 PLN. Ty oczywiście jesteś człowiekiem sukcesu, więc Ciebie ten problem nie dotyczy. Chyba, że dla Ciebie praca za 600,00 PLN jest już likwidacją bezrobocia.

    3. "Państwo zabiera podatki". A i owszem, ale nie jest dla mnie pocieszeniem, że zamiast Państwa zabierze to kapitalista, bo na pewno na tym nie skorzysta pracobiorca. Dla kapitalisty, gdyby był 1% podatku tylko, to jest to o 1% za dużo. Do Państwa mam zaś zastrzeżenia, że te pieniądze nie wiadomo gdzie trafiają, szczególnie ZUS. Gdybym wiedział konkretnie, że płacę na ZUS i Kasę Chorych DLA SIEBIE, a nie złodziejom, to niech i będzie 60% składek.

    4. Trybuny nie czytam. Wyborczą czytam, ale nie rozumiem Ciebie, przecież oni sławią kapitalizm.

    5. Napisałem, że nie wierzę w ludzi, bo są chciwi, źli i egoistyczni z natury, dlatego nie wierzę w socjalizm, bo został wykorzystany jak papier toaletowy, a kapitalizm jest podły, ale przynajmniej z tym się nie kryje.

    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Zef

    Ano się nie sprawdził. Choćby w latach 30-ych. Powstał wtedy w USA New Deal i interwencjonizm państwowy. A Szwecja dzisiaj? To co, wzór liberalnej gospodarki?
    Moim zdaniem:
    1. Każda epoka i doktryna ma swoje miejsce w historii.
    a). Trzeba było wprowadzić socjalną gopodarkę rynkową nawet w USA (prace interwencyjne, zasiłki dla bezrobotnych, itd.)
    b) Ludzie się przywyczajili do udogodnień socjalnych co prowadziło do spadku wydajności i zmniejszenia konkurencyjności, a w Polsce do bankructwa Państwa. Dlatego potrzebny był Balcerowicz ze swoim wstrząsem.
    c) Nie nastąpił powrót do normalności, ale znowu przegięcie. Wywalono pijaków z pracy. Ludzie zaczęli szanować pracę ale na tym się nie zatrzymało i doszło do tego, że dziś człowiek jest zbędnym kosztem produkcji.

    Dochodzą do tego jeszcze wątki kulturalno-mentalnościowe. My Polacy nie jesteśmy skorzy do stworzenia czegoś wspólnego i dania coś z siebie (powoli zmienia się to na szczeblu lokalnym). Lepiej coś zniszczyć niż wspólnie zbudować, albo właśnie zrzucić wszystko na karb wolnej gospodarki. Samo się rozwiąże.

    • 0 0

  • Pesymisto

    1. Socjalizm nigdy nie byl piekny poniewaz ZMUSZAL ludzi zeby utrzymywali innych ludzi. Dobroczynnosc jest szczytnym celem dopoki jest dobrowolna a nie obowiazkowa.
    2. Praca w Biedronce jest warta 600 a nie 1500 poniewaz mamy socjalizm a nie kapitalizm. Jest bezposrednim wynikiem bezrobocia. Dopoki bedzie bezrobocie beda niskie zarobki ... tego sie nie da ustawowo narzucic. Moga sobie u gory ustalac jaka ma byc placa minimalna ale to spowoduje tylko wzrost bezrobocia. Bo jezeli pracodowca (pominmy nieuczciwych bo naprawde wiecej jest uczciwych ktorzy uczciwie placa podatki) ma do wydania na pracownika miesiecznie 1800 zl to pracownik dostanie 1000 do kieszeni a 800 pojdzie na panstwo. Zwiekszenie placy minimalnej spowoduje tylko tyle ze bedzie mniej pracownikow bo przeciez ilosc pieniedzy w kasie pracodawcy sie nie zwiekszy. A wracajac do likwidacji bezrobocia. Praca w Polsce jest za droga z powodu obciazen socjalnych. Obnizyc koszty (zlikwidowac) a i bezrobocie zmaleje. Jak zmaleje do 5% to zaczna rosnac zarobki. Prawo popytu i podazy.
    3. Jezli zamiast panstwa zabierze kapitalista to lepeij bo wyda je, albo na samochod, albo na lepsza zywnosc, albo na meble, na sprzataczke ... nie mowiac o inwestowaniu. Jezeli tak je wyda to znaczy ze sklep sprzeda wiecej, wiec zarobi wiecej wiec je wyda albo na nowych pracownikow zeby sprzedawac jeszcze wiecej albo na cos inwestycje - nawet odnowienie biura - spowoduje wzrost zatrudnienia bo dostanie jakis majster robote. Pieniadz zostanie u ludzi. To panstwo marnuje pieniadze, nie kapitalista.
    4. Trybuna jest gazeta socjalistyczna ... ostanio nawolywala do podniesienia placy minimalnej.
    5. Socjalizm zawsze bedzie system złym i podłym. Ludzie sa dobrzy jezeli robia to z potrzeby serca a nie jezeli sie ich do tego zmusza. Wymuszenie 1 zl jest zawsze wymuszeniem i budzi opor. A oddanie 1zl dobrowolnie biednemu na ulicy zdarza sie dosc czesto i nikt z tego nie robi halo.

    Pozdrawiam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane