• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziki zaatakowały kobietę z psem, a myśliwi i miasto przerzucają się odpowiedzialnością

Szymon Zięba
27 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Myśliwi i miejscy urzędnicy zrzucają z siebie odpowiedzialność za incydent z dzikami. Zdjęcie ilustracyjne. Myśliwi i miejscy urzędnicy zrzucają z siebie odpowiedzialność za incydent z dzikami. Zdjęcie ilustracyjne.

Myśliwi i miasto przerzucają się odpowiedzialnością za dziki, które żerują na Zakoniczynie. Po ataku zwierząt na kobietę, która wyprowadzała na spacer psa przy ul. PorębskiegoMapka, urzędnicy twierdzą, że interweniować powinni myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego "Raróg". Myśliwi zarzucają urzędnikom wprowadzanie opinii publicznej w błąd.



Kto w sporze miasto - myśliwi ma rację?

Przypomnijmy: prawie dwa tygodnie temu, nieopodal furtki do wspólnoty Porębskiego 17-21Mapka prowadzącej do zbiornika retencyjnego Świętokrzyska, dwa dziki zaatakowały kobietę z psem. Pies został dotkliwie pogryziony i poturbowany przez dwie atakujące lochy.

Miasto: na tym terenie mogą działać wyłącznie koła łowieckie



Tuż po incydencie w gdańskim magistracie usłyszeliśmy, że na terenie, na którym doszło do zdarzenia, działać mogą wyłącznie koła łowieckie.

- Na terenie miasta znajduje się kilka obwodów łowieckich należących do kół łowieckich oraz jeden obwód łowiecki, należący do Nadleśnictwa Gdańsk. Na tych terenach, zgodnie z Ustawą z 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie, miasto nie może podejmować żadnych działań związanych z przepędzaniem czy odławianiem dzikich zwierząt - mówiła Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.
Dodawała też, że tereny przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska są obszarem należącym do wojskowego koła łowieckiego "Raróg".

Dziki widziane przy ul. Porębskiego. Film z połowy września.

- W związku z czym zaraz po otrzymaniu zgłoszenia przekazaliśmy je do obwodu, który zgodnie z ustawą może na tym terenie działać - podsumowała urzędniczka.
07:16 16 WRZEśNIA 22

Kolejny atak dzików przy zbiorniku Świętokrzyska (62 opinie)

Dzień dobry, wczoraj przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska II ok. 20.30 zostalam rowniez zaatakowana przez dwa dziki. Szlam z psem na smyczy i nagle z krzaków dwa duże dziki przeprowadzily szarżę na psa. Dziki są agresywne i wbrew opiniom nie są w zaden sposob prowokowane. Pies nawet nie szczekał ani nie szedl w kierunku dzików. Udalo mi się je odstraszyc glosnymi krzykami. Psu na szczescie nic sie nie stalo. Mam nadzieję, ze zostaną podjęte jakies dzialania, wladze nie bedą czekać az komuś stanie się krzywda. Zobacz więcej
Dzień dobry, wczoraj przy zbiorniku retencyjnym Świętokrzyska II ok. 20.30 zostalam rowniez zaatakowana przez dwa dziki. Szlam z psem na smyczy i nagle z krzaków dwa duże dziki przeprowadzily szarżę na psa. Dziki są agresywne i wbrew opiniom nie są w zaden sposob prowokowane. Pies nawet nie szczekał ani nie szedl w kierunku dzików. Udalo mi się je odstraszyc glosnymi krzykami. Psu na szczescie nic sie nie stalo. Mam nadzieję, ze zostaną podjęte jakies dzialania, wladze nie bedą czekać az komuś stanie się krzywda. Zobacz więcej


Myśliwi: to tzw. tereny wyłączone



Po publikacji skontaktował się z nami Rafał Lemańczyk, prezes WKŁ "Raróg". Tłumaczy, że przerzucenie odpowiedzialności w walce z dzikami na koła łowieckie "to niestety stała praktyka miasta".

Rafał Lemańczyk twierdzi, że myśliwi nie mogą działać samodzielnie w mieście, zwłaszcza na tzw. terenach wyłączonych.

Na potwierdzenie swoich słów nasz rozmówca wymienia szereg przepisów:

- Ulica Porębskiego, jak i pozostała część zabudowań osiedla Zakoniczyn jest wyłączona z terenu obwodu łowieckiego należącego do Wojskowego Koła Łowieckiego "Raróg" - twierdzą myśliwi. - Ulica Porębskiego, jak i pozostała część zabudowań osiedla Zakoniczyn jest wyłączona z terenu obwodu łowieckiego należącego do Wojskowego Koła Łowieckiego "Raróg" - twierdzą myśliwi.
  1. Po pierwsze: zgodnie z załącznikiem nr 2 do uchwały nr 239/XIX/20 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 24 lutego 2020 r. w sprawie podziału województwa pomorskiego na obwody łowieckie oraz zaliczania obwodów łowieckich do kategorii, ulica Porębskiego, jak i pozostała część zabudowań osiedla Zakoniczyn jest wyłączona z terenu obwodu łowieckiego nr 116, należącego do Wojskowego Koła Łowieckiego nr 284 "Raróg" w Gdańsku.
  2. Po drugie: zgodnie z art. 42aa pkt. 13 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie "zabrania się strzelania do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych". Artykuł 39 wyżej wspomnianego przepisu stwierdza, że "na terenach obwodów łowieckich ochroną zwierzyny oraz ochroną mienia dzierżawców i zarządców, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa łowieckiego i szkodnictwa przyrodniczego, popełnianych w obwodach łowieckich polnych i leśnych, zajmują się strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej (...)"
  3. Po trzecie: zgodnie z art. 45. ust. 3. ww. ustawy "w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie, odłowie wraz z uśmierceniem lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny."
  4. Po czwarte: zgodnie z art. 33a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt "w przypadku gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym gospodarki łowieckiej, dopuszcza się podjęcie działań mających na celu ograniczenie populacji tych zwierząt. Sejmik województwa, po zasięgnięciu opinii regionalnej rady ochrony przyrody, organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, oraz Polskiego Związku Łowieckiego, określi, w drodze uchwały, miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji zwierząt, o których mowa w ust. 1."
  5. Po piąte: zgodnie z pismem z dnia 26 marca 2013 r. Departamentu Prawnego Ministerstwa Środowiska: "w przypadku stałego przebywania zwierząt łownych na terenach zabudowanych można zastosować normę zawartą w art. 45 ust. 3 ustawy Prawo Łowieckie. (...) Podjęcie decyzji w tym względzie należy do starosty. (...) Działanie, którego celem jest zapobieżenie zagrożeniom, jest redukcja populacji zwierząt na większym obszarze. Decyzja o redukcji populacji leży w kompetencji sejmiku województwa."

- Jak wynika z powyższego zestawienia przepisów to samorządy od szczebla sejmiku województwa w dół są odpowiedzialne za likwidację zagrożeń spowodowanych obecnością dzikich zwierząt na terenie miasta oraz ponoszą odpowiedzialność za niepodjęcie stosownych działań. Taki pogląd ugruntowany jest w orzecznictwie sądowym, np. wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach z 22 września 2021 r. - mówi Rafał Lemańczyk.

Spór miasto - myśliwi



Dlatego jego zdaniem miejscy urzędnicy "wprowadzają w błąd opinię publiczną".

- Zgadzam się ze stwierdzeniem, że zwiększająca się populacja dzików przebywających w Gdańsku może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji z ich udziałem. Tym bardziej wskazanym byłoby zmobilizowanie władz samorządowych do podjęcia odpowiednich działań - podsumowuje nasz rozmówca.
Co na to miasto?

- Na prośbę Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zostało umówione spotkanie z przedstawicielami kół łowieckich. Wyłączenia, które występują na terenach łowieckich, oznaczają jedynie wyłączenie danych miejsc z odstrzału a nie wyłączenie z terenu należącego do koła. W związku z tym, to wciąż są tereny, na których działania powinny być prowadzone przez koła łowieckie - mówi Paulina Chełmińska.

Opinie (217) ponad 20 zablokowanych

  • ASF czy aby na pewno?

    Cały czas wszyscy zasłaniają się ASF, ale czy aby na pewno w naszym rejonie jest obszar ze stwierdzonym ASF, który zakazuje odłowu? Która decyzja Powiatowego Inspektora Weterynarii zabrania odławiania dzików i wywożenia ich jak dawniej? - nie znam takiej i w PIW w Pruszczu Gdańskim nie umieli mi takiej wskazać.Czy przypadkiem nie jest tak, że łatwiej zasłaniać się ASF, suszą, bioróżnorodnością, zimą która co roku zaskakuje itp. i nie wydawać z pożytkiem pieniędzy podatników a zamiast tego topić miliony w bezsensowne projekty miejskie? Bez względu na poglądy (a jestem przeciwko odstrzałowi), żenująca dla mnie jest nieudolność władz. Zawsze będą niezadowoleni ludzie, ale trzeba mieć jaja i podjąć decyzję która problem rozwiąże, a nie liczyć na gwiazdkę z nieba.

    • 13 0

  • U (1)

    Oddajcie zwierzynie lasy!!!

    • 5 14

    • Ależ lasy są, tylko stoją puste, bez zwierzyny.

      • 5 0

  • 94% powierzchni kraju to obszary wiejskie

    Oszołomy twierdzące, że miasto zajęło tereny dzikom pieprzą bzdury. Południe Gdańska jest zagospodarowane od kilkuset lat. 20-30 lat temu dzików tam nie było, a jak już to bardzo pojedyncze, "dzikie" sztuki. W tej chwili mamy drastyczny rozrost populacji dzików ze względu na darmowe pożywienie które znajdują w śmietnikach czy nawet niektórzy chorzy ludzie je dokarmiają (!!!). Należy dratsycznie ograniczyć populację tego zwierza, który zagraża ekosystemowi, zdrowiu i życiu ludzi i innych zwierząt. Człowiek od zawsze dominował nad przyrodą, jeśli teraz zaczniemy uciekać przed dziką zwierzyną zamiast ją odławiać to cofamy się w rozwoju o kilka tysięcy lat.

    • 22 2

  • Śmieci nasze

    Aktualnie na terenach miejskich spotykamy dziki, lisy, jenoty, sarny, a nawet zające, te ostatnie widywałem tylko na terenie parku nadmorskiego w Sopocie i na terenie elektrociepłowni gdańskiej, ale zawsze to teren miejski. Co te zwierzęta przyciąga do miasta? Nasze śmieci, to że rozrzucamy pożywienie gdzie popadnie, mamy w nosie wszystkie przepisy i dobry obyczaj, wiec apele o zmianę tych nawyków to głos wołającego na puszczy. Pozostaje wymordować wszystkie dzikie zwierzęta co się w mieście pojawiają, a jeszcze lepiej i te w lasach podmiejskich i nastąpi wielka radość i zadowolenie

    • 3 8

  • To też nie do końca tak (1)

    Panie prezesie, wie Pan doskonale że miasto wydało decyzję o odstrzale j ja realizuje, poza terenami obwodów łowieckich. mówi Pan o wyłączeniu ul. Porębskiego - zgoda, ale ten sam dokument jasno wskazuję że przy zbiornikach obszar nie jest wyłączony i znajdzie się miejsce żeby zwierzynę zanęcić i to spokojnie więcej jak 150 metrów od zabudowań. One nie śpią pod balkonami tylko właśnie w tym rejonie, zakrzwionym i zadrzewionym. Niech Pan powie wprost że nie chce się panom dokonać odstrzału (nie mylić z polowaniem, to zupełnie różne rzeczy!) mimo że mogliby panowie skorzystać z pomocy miasta, tylko szkoda wam je ściągać ze stanu w tym miejscu. A miasto, rozumiem, miałoby strzelać do dzików ale tusze wam oddawać, albo jeszcze zawieźć do skupu na własny koszt tylko rozliczać się z kołem? Coś mam wrażenie że szuka pan frajera,

    • 7 6

    • Wszystko fajnie, tylko jest to ciągłe krążenie wokół jednego miejsca, a problem dotyczy praktycznie większości dzielnic w mieście. Więc chyba władze miejskie nie jest tu takie czyste, chętne do pomocy i rozwiązania problemu.

      • 8 0

  • myśliwi *

    koła wzajemnej adoracji, każdy kto był w jakimś kole z zewnątrz spoza układu wiedział jak to wygląda. PS polecam wycieczkę po polowaniach po ambonach w danych okręgach.

    • 2 6

  • Odwrócenie ról

    To jest pokłosie zajmowania przez człowieka coraz większej przestrzeni natury, przestrzeni zwierząt. Ludzkość to najbardziej agresywny, najbardziej pasożytniczy wirus, rak toczący tą planetę...

    • 6 9

  • Górna Orunia (1)

    Wieczorem coraz częściej słychać odgłosy petard w pobliżu bloków.

    • 8 1

    • Przynajmniej ktoś coś robi...

      • 7 0

  • Kochane dziczki (1)

    2 lata temu na tym portalu był wielkei grono "obrońców" dzików pisało ze mysliwi sa zli i że nei wolno strzelac do dzików.

    • 11 2

    • Polak zawsze mądry po szkodzie.....

      • 3 0

  • Nie życzę sobie myśliwych grasujących (1)

    między ludźmi i strzelających kiedy, gdzie i do czego popadnie. Niech więc się władze miejskie ogarną. A co do zwierząt, nie zaczepiamy ich po prostu. Miasto niech dopilnuje, żeby ich z lasu leśnicy nie wypłaszali.

    • 5 12

    • Gdy ktoś szuka powodów obecnej sytuacji, to jeden ma powyżej. Na szczęście czasy dominacji głosów o słodziakach i dzikach na profilowych się kończą. Ludzie zaczynają wybudzać się z tego amoku.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane