• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nadzieja dla starych dzielnic

Michał Stąporek
3 października 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Dolne Miasto mogłoby być niezwykle atrakcyjną dzielnicą dla inwestorów, ponieważ ponad 30 proc. jej terenów czeka na zagospodarowanie. Dolne Miasto mogłoby być niezwykle atrakcyjną dzielnicą dla inwestorów, ponieważ ponad 30 proc. jej terenów czeka na zagospodarowanie.
Co czwarty z 6,5 tys. mieszkańców Nowego Portu korzysta z pomocy MOPS-u. Rewitalizacja dzielnicy ma zmienić tę niekorzystną statystykę. Co czwarty z 6,5 tys. mieszkańców Nowego Portu korzysta z pomocy MOPS-u. Rewitalizacja dzielnicy ma zmienić tę niekorzystną statystykę.
Od jutra do niedzieli mieszkańcy Nowego Portu i Dolnego Miasta będą mogli publicznie formułować swoje oczekiwania wobec przyszłości własnych dzielnic. Władze miasta przygotowują się do rewitalizacji tych terenów.

Od środy 4 października do końca tygodnia, przy stolikach i parasolach, które staną na skrzyżowaniach Łąkowej i Dolnej na Dolnym Mieście oraz Wolności i Góreckiego w Nowym Porcie ankieterzy będą pytać mieszkańców o ich wizje przyszłości rodzinnych dzielnic. W ten sposób rozpoczną się konsultacje społeczne, które mają doprowadzić do rozpoczęcia rewitalizacji tych części Gdańska.

- Musimy dowiedzieć się, co zdaniem mieszkańcom wymaga zmiany w ich otoczeniu. Poprosimy ich także o zaopiniowanie przygotowanych przez nas pomysłów na ożywienie ich dzielnic - tłumaczy ideę konsultacji Tomasz Słomczyński z Biura Rozwoju Gdańska, który pilotuje całe przedsięwzięcie.

Jakie projekty przygotowali planiści z BRG w czasie półrocznych prac nad koncepcją rewitalizacji obu dzielnic? Nie sposób dowiedzieć się konkretów, ponieważ urzędnicy zarzekają się, że to mieszkańcy jako pierwsi powinni je poznać. Poza tym nie chcą przesadnie rozbudzać nadziei na szybką i radykalną zmianę sytuacji w obu zdegradowanych dzielnicach.

- Możemy jedynie powiedzieć, że nadzieje na ożywienie Nowego Portu wiążemy z ułatwieniem dostępu do portu oraz z pobliskim Westerplatte i tysiącami turystów, którzy je odwiedzają. Jeśli chodzi o Dolne Miasto to sądzimy, że w jego rewitalizacji ważną rolę może odegrać stara zajezdnia tramwajowa - informuje Grzegorz Sulikowski z BRG.

- Bez wątpienia nie zdecydujemy się też na rewitalizację, która będzie polegała na prostym odświeżeniu fasad zniszczonych kamienic - zapewnia Tomasz Słomczyński. - Chcemy zrealizować projekty, które autentycznie zmobilizują mieszkańców tych dzielnic. Jeżeli więc wyremontujemy kamienicę to tylko wtedy, jeżeli powstanie w niej coś, co przysłuży się lokalnej społeczności, np. poprzez stworzenie jakiegoś miejsca pracy.

Na konieczność rewitalizacji trzynastu dzielnic zwróciła uwagę Rada Miasta Gdańska jeszcze w 2004 roku. Czemu dopiero po dwóch i pół roku, za to na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi BRG rozpoczyna konsultacje społeczne, które bez wątpienia dadzą nadzieje mieszkańcom Nowego Portu i Dolnego Miasta na zmianę charakteru ich dzielnic?

Grzegorz Lechman z Biura Rozwoju Gdańska przekonuje, że dopiero teraz można mieć nadzieję na dofinansowanie takich przedsięwzięć z funduszy Unii Europejskiej. - Rewitalizacja gdańskiego Grodziska oraz szpitala w Chojnicach pochłonęło wszystkie środki na rewitalizacje zarezerwowane na ten cel w ZPOR-ze. Nowy Regionalny Program Operacyjny będzie dysponował 16,5 mln zł rocznie na ten cel, więc liczymy, że uda nam się uzyskać część tych pieniędzy.

Wnioski o unijne fundusze zostaną złożone wiosną przyszłego roku. Procesy rewitalizacyjne, jeśli ruszą, będą trwały nawet kilkanaście lat.
Rewitalizacja - działanie skupione na zdegradowanym obiekcie, którego celem jest jego ożywienie, przywrócenie pierwotnego stanu i funkcji, bądź też znalezienie dla niego nowego zastosowania i doprowadzenie do stanu, w którym obiekt ten staje się wartościowy i funkcjonalny. Pojęcie stosowane najczęściej w odniesieniu do części miasta lub zespołu budynków, które utraciły częściowo swoją pierwotną funkcję i przeznaczenie. Rewitalizacja może dotyczyć budownictwa, planowania przestrzennego, ekonomii i polityki społecznej. (na podstawie Wikipedia.org)

Opinie (152) 4 zablokowane

  • Nowy port wysadzic w powietrze

    wylegarnia patologii...
    mieszkam tutaj i zycie tutaj to tragedia

    • 0 0

  • I tu jest po pole do popisu dla inwestorów

    I tu jest po pole do popisu dla inwestorów, a nie w otulinach TPK i na łąkach śródleśnych dla Hiszpanów z megablokami. Przecież Nowy Port, Biskupia Górka, Dolne Miasto i Orunia to perły doprowadzone do ruiny.

    • 0 0

  • nowy port byl perla??

    kiedy??co to za bajki??nie slyszalem zeby w nowym porcie kiedykolwiek mozna bylo wieczorem bez strachu przejsc sie ulica.

    • 0 0

  • Kaj

    Teraz nigdzie, ale przed wojną

    • 0 0

  • to żle słyszałaś

    N.port jest jak każda inna dzielnica, tylko ze zaniedbana. A to, ze niebezpieczna mozesz sobie miedzy bajki schować. Fajnie, ze ktos mysli o takim programie.

    • 0 0

  • Rewitalizacja gdańskiego Grodziska (...) pochłonęło wszystkie środki na rewitalizacje zarezerwowane na ten cel w ZPOR-ze. Czy tworzenie kolejnego parku, który nadal świeci pustkami bo strach tamtedy woeczorem chodzić było priorytetowym celem?

    • 0 0

  • parapetyk

    Wydaje mi się, że nie chodzi o tworzenie tylko parków, ale mieszkań (też dla japiszonów). Po drugie, to że w Polsce park kojarzy się z czymś niebezpiecznym świadczy tylko o nas.

    • 0 0

  • REWITALIZACJA??JAK??

    Grodzikso jest spoko.Dolne miasto przed wojna bylo bardzo prestizowe,przy ul Lakowej staly ambasady i konsulaty.Obecie nalezaloby wyslac80% mieszkancow tej czesci miasta na syberie i mozna ruszac z planem rewitalizacji.tereny sa piekne ale jezeli ktos mysli ze jak w starej zajezdi tramwajowej zostanie otwarta dyskoteka i to cos zmieni, to sie myli.nikt przytomny noca tam nie pujdzie.Łaznia juz dziala wiec nie spodziewam sie drugiego osrodka kulturalnego.cuz,trzeba bedzie wszytko spali.

    • 0 0

  • "Od jutra do niedzieli mieszkańcy Nowego Portu i Dolnego Miasta będą mogli publicznie formułować swoje oczekiwania wobec przyszłości własnych dzielnic. Władze miasta przygotowują się do rewitalizacji tych terenów."

    srutututu kłębek drutu
    w wawie gensek borowski też rozpisał ankiete czyli "koncert życzeń", a potem pod ten koncert dostosował swój program:-)
    socjotechnia, dupcenie i kupcenie
    pasztetowa wyborcza, nawet nie kiełbasa
    krwawa kiszka, ot co
    i siwy dym:-)
    trzeba bedzie jakoś te 40 dni przetrwać:-)
    a może bysmy tak poszli do lasu??

    • 0 0

  • Czekaj, jak bogaci odkryją piękne kamienniczki i wywalą stamtąd meneli. To będzie taki Kreuzberg

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane