• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nagroda prezydenta dla LPP i IPK

on
11 czerwca 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Podczas uroczystego koncertu z okazji Dnia Polskiego na 75. Targach Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Dwie z nich trafiły do pomorskich firm. Za najlepsze polskie przedsiębiorstwo Aleksander Kwaśniewski uznał firmę LPP S.A. z Gdańska. Najlepszym inwestorem zagranicznym w Polsce okazał się International Paper Kwidzyn S.A..

Nagrody gospodarcze przyznawane są od 1998 roku. Celem ich ustanowienia jest chęć wyróżnienia wszystkich tych, którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju, upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów w gospodarce wolnorynkowej, a także promocja i budowanie prestiżu polskiej gospodarki. Nagroda przyznawana jest w siedmiu kategoriach. W tegorocznej edycji przez uprawnione instytucje i organizacje zgłoszonych zostało 143 kandydatów.

Aleksander Kwaśniewski uznał, że najlepszą polską firmą jest reprezentant Pomorza - producent odzieży z Gdańska - LPP S.A. Firma ta znana jest głównie poprzez markę Reserved, która trafia do konsumenta poprzez sieć własnych salonów. Na zlecenie LPP S.A. odzież szyta jest głównie poza granicami Polski, jednak ponad 20 proc. kolekcji Reserved powstaje w kraju. Udział wyrobów wytwarzanych w Polsce stałe rośnie.

W kategorii "Najlepszy Inwestor Zagraniczny w Polsce" Nagrodę Prezydenta RP zdobył International Paper Kwidzyn S.A. Zakład ten jest od 1992 roku częścią największej korporacji papierniczej świata - International Paper. Prywatyzacja zakładu, według oceny naukowców, spełniła z nawiązką wszystkie wiązane z nią oczekiwania i jest przykładem wzorcowych działań w tym zakresie. Wejście w skład korporacji zaowocowało modernizacją i rozbudową wszystkich ciągów technologicznych zakładu. Nakłady na ten cel przekroczyły w ciągu pierwszych trzech lat 200 mln USD i w każdym z następnych wynoszą 25-40 mln USD. Te wielkie nakłady inwestycyjne połączone z kwalifikacjami załogi wysoko ocenianymi przez zagranicznych partnerów, zapewniły dwukrotny wzrost produkcji i znakomite podwyższenie jej jakości.

Wśród pomorskich laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP byli w poprzednich latach m.in. Ergo Hestia z Sopotu w kategorii najlepsza polska instytucja finansowa i Stocznia Gdynia w kategorii najlepszy polski eksporter.
Głos Wybrzeżaon

Opinie (73)

  • krzysiek
    schowaj jęzor
    tych paru ludzi w Polsce ma pracę dzięki tym o których pisze ciaptak
    sukces ten ja nazwę
    SUKCESEM KOLONIALNYM hehehehehe

    • 0 0

  • No to bojkot! (gallux & ciaptak):)

    Głównym celem firm takich jak LPP nie jest dawanie zatrudnienia ludziom przy taśmie, tylko projektowanie i sprzedaż ubrań swojej marki. Czy Was to dziwi, że zlecają oni pewne czynności podwykonawcom? I że kryterium wyboru to dobra jakość i niskie koszty?

    Skoro u nas w kraju najważniejsze jest zapewnienie pracownikom szeregu przywilejów socjalnych i odprowadzenie wysokich podatków, to chyba tylko posłowie i rząd nie rozumieją, że firmy chcące być konkurencyjne na rynku nie mogą sobie pozwolić na luksus korzystania z podwykonawców w Polsce, przynajmniej na etapie rozpoczynania działalności...

    Ciekawe, gdzie są produkowane ciuchy, które noszą ci, którzy tak troszczą się o los dzieci w Chinach. :)

    • 0 0

  • GRATULACJE

    Gratulacje!
    Dalszych podbojów rynków całego świata!

    • 0 0

  • LPP (Reserved)

    bardzo fajna firma !!

    • 0 0

  • To jest prawda

    Bardzo często kupując ciuch, urządzenie, czy zabawkę i ciesząc się, że tanio - przyklepujemy niemal niewolniczą pracę w Azji, Afryce, czy np. Meksyku. Inna tylko sprawa, czy LPP może sobie pozwolić na luksus nieprodukowania tam i pozostania na rynku. Jak mawiał Wałęsa "o takie Polskie my walczyliśmy". Słusznośc ma tu Gallux mówiąc brutalnie szczerze, ale bez obłudy, że jeśli przynosi to korzyść Polakom, to przynajmniej to dobrze, że my po trochu rabujemy, a nie tylko się dajemy rabować. Moralnie obrzydliwe? No pewnie ale to właśnie jest ten świat wujka Busha do którego tak chętnie się rwiemy. A poza tym niech się teraz te głodne dzici z Iraku nie opierd... bo długi mają wobec Polski. W końcu bezinteresownie naszych 200 żołnierzy demokracji tam nie zaprowadzało.

    • 0 0

  • Gallux ty naprawde masz swiatopoglad z minionej epoki i nic nie kumasz z wolnego rynku. Twoje opinie pod tym artykulem porazaja. Do tej pory nie kumalem dlaczego ciagle powtarza sie Gallux musi odejsc, teraz zrozumialem.
    Kto ci naopowiadal tych bajek o wyzysku indyjskich dzieci przez LPP. Kup sobie moze raz jakis ciuch w Rezerved i zobacz jak one sa zrobione. Tego sie nie da zrobic na maszynie babci. Do tego uzywa sie profesjonalnych nici i najnowszych maszyn.
    A ciuchy o ktorych piszesz, to pewnie mozna kupic w Polsce ale na bazarze lub w sklepie indyjskim, tyle ze oni nie sa duzymi firmami, wiec domorosli antyglobalisci nie mieliby poklasku gdyby w nich uderzyli.
    Poczytaj troche (nie internetowe fora tylko cos powazniejszego) zamiast ciagle pisac.

    • 0 0

  • Blizbor

    Nie wiem, czy czytujesz Wysokie Obcasy, ale ostatnio był tam bardzo dobry artykuł "kto zabija kobiety w Juarez". Był to opis przerażającej rzeczywistości 250 tysięcznego slumsu na granicy USA w którym ktoś od 10 lat porywa torturuje i zabija młode dziewczyny w tempie średnio 1-ną tydzień i najbardziej potworne jest to, że właściwie jest to tam traktowane jek u nas wypadki samochodowe, bo ginie w powodzi nędzy i innych nieszczęść. Te dziewczyny mieszkające przeważnie w barakach z opon samochodowych bez prądu i wody pracują za 4$ dziennie w jednym z kilku ogromnych nowoczesnych zakładów dużych koncernów, np. Philipsa, a za 2 minuty spóźnienia zostają bez słowa wyrzucone. I nikt tam nie pracuje na maszynie babci. Nie mówię, że tak wyglądają fabryki LPP, ale to ta sama rzeczywistość i ta same mechanizmy. Zresztą te same co produkcja zabawek w chińskich więzieniach. Ale po co psuć se humor przy drugim śniadaniu? Najlepiej w to wszystko nie wierzyć. Po prostu daleko i nieprawda.

    • 0 0

  • do galuxa

    Facet przeprowadź się do kraju o nazwie Utopia ,gdzie będziesz rządził razem z Leperem i Giertychem.Wszystko bedziecie produkować z utopijnych surowców,utopijną siłą roboczą,Utopiści będą zarabiać 10x tyle co w Polsce.Zamkniecie granice przed importem ale sami będziecie eksportować swoje produkty do wszystkich krajów świata.Bezrobocie bedzie zerowe,podatki też,akcyzy nie będzie.

    • 0 0

  • marta - a może słożymy się na jakieś blue berry
    firmy LPP dla galuxa ?

    • 0 0

  • politycy wara od LPP

    Doświadczenie ostatnich lat uczy, że na wiele dobrze prosperujących prywatnych firm, niektóre środowiska polityczne wywierały naciski, poszukując możliwości finansowania np. swoich kampanii wyborczych. Należy monitorować to niebezpieczeństwo także wobec LPP.
    A tak w ogóle GUCIO! Czy inni "biznesmeni" wezmą przykład z LPP. Pokazali, że jak się coś chce zrobić uczciwue - to można. GRATULACJE dla Zarządu spółki.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane