• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najwyższy czas na Wyspę Spichrzów

Michał Brancewicz
6 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Spółka Polnord jest najbliżej zagospodarowania perły w koronie Gdańska.  Spółka Polnord jest najbliżej zagospodarowania perły w koronie Gdańska.

Firma deweloperska Polnord uzyskała wyłączność na prowadzenie negocjacji z Gdańskiem, w sprawie zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów. Czy jeden z najatrakcyjniejszych terenów w Gdańsku w końcu doczeka się zabudowy?



Kolejne podejście do zabudowy Wyspy Spichrzów:

Pat na północnym cyplu Wyspie Spichrzów trwa od lat. Przez ten czas działki na tym terenie przechodziły z rąk do rąk. Jak dotąd zmiany właścicieli nie przekładały się na żadne inwestycje. Na początku br. miastu udało się odzyskać kluczowe działki na północnym cyplu wyspy, a teraz rozpoczyna negocjacje w sprawie zagospodarowania 2,3 ha terenu.

- Chodzi o cały północny cypel, z wyjątkiem gruntów należących do spólki Labaro - mówi Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wcześniej rozmowy prowadzone były z czterema firmami, z których wyłoniono dwie, aż ostatecznie wybrano Polnord. - Nie mogę zdradzać szczegółów eliminacji. Polnord złożył po prostu najlepszą ofertę - przyznaje dyrektor.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i obie strony porozumieją się co do koncepcji architektonicznej, powstanie spółka w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto wniesie do niej grunty, a Polnord zajmie się opracowaniem i realizacją inwestycji.

- Według wstępnych założeń powstanie tu kompleks mieszkaniowo-usługowy o powierzchni użytkowej 50 tys. mkw. - mówi Bożena Wawrzewska, rzecznik prasowy Polnordu.

Na wspomnianym obszarze powstaną apartamentowce o wysokim standardzie, sklepiki, kawiarenki i punkty usługowe wkomponowane w tamtejszy historyczny pejzaż. Wymaga tego plan zagospodarowania przestrzennego.

Wszystkie parametry zabudowy są ściśle określone. Powierzchnie mieszkaniowe nie mogą zajmować więcej niż 28 proc. powierzchni. Powierzchnie użytkowe muszą stanowić ponad 50 proc. całości, a 12 proc. zajmą funkcje publiczne.

- Chodzi przede wszystkim o muzeum bursztynu, które zostanie tam przeniesione - przyznaje Iwona Bierut.

Do listopada doprecyzowane zostaną warunki współpracy. Potem podpisana zostanie umowa przedwstępna. Do końca marca spółka będzie miała czas na sporządzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, uzgodnionej z konserwatorem zabytków. Miasto oceni ją do końca maja.

Biorące udział w konkursie firmy przedstawiły wstępny termin zagospodarowania terenu, jednak ta data nie została ujawniona.

Opinie (167) 1 zablokowana

  • a może by tak pomyśleć od razu o toalecie publicznej w tej lokalizacji??

    to by był nie głupi pomysł, lepszy niż nakaz restauratorom udostępniania toalet

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane